1. صفحه اصلی
 2. آبشار رندان ، معرفی طبیعت بکر و زیبای روستای رندان
روستای رندان

آبشار رندان ، معرفی طبیعت بکر و زیبای روستای رندان

2 دیدگاه

آبشار رندان یکی از مرتفع ترین آبشارهای تهران است که در روستای رندان قرار دارد. روستای رندان یکی از بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران است. این روستا دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیادی است که می‌تواند بهترین لحظات را برای یک سفر تفریحی یک روزه اطراف تهران برای شما فراهم کند. طبیعت بکر و زیبا و گذر از میان باغات گیلاس و آلبالو در مجاورت رودخانه ای زیبا و پر آب از جاذبه های مسیر کوهنوردی روستا به سمت آبشار رندان است. با ما باشید تا بخشی از این زیبایی ها را در کنار شما معرفی کنیم.
همچنین پیشنهاد می کنیم از صفحه روستاهای گردشگری تهران هم دیدن فرمائید

آبشار رندان کجا است

آبشار رندان در امتداد مسیر کوهنوردی روستای رندان به سمت آبشار رندان قرار دارد. روستای رندان یکی از روستاهای بخش کن است. مسیر رسیدن به آبشار رندان یکی از زیباترین مسیرهای کوه پیمایی در اطراف تهران است و به همین دلیل روزانه افراد بسیاری برای استفاده از طبیعت بکر و زیبای آبشار رندان در این مسیر قدم می گذارند. برای رفتن به آبشار رندان در ابتدا باید خود را به روستای رندان رسانده و بعد از آن باقی مسیر را پیاده به سمت آبشار رندان طی کنید. این مسیر از میان باغات زیبای گیلاس و آلبالوی روستای رندان عبور کرده و بعد از گذر از آن ها به آبشار رندان می رسد. اما خود روستای رندان در مسیر جاده کن_ سولقان به سمت امامزاده داود قرار دارد.

روستای رندان در سولقان و مسیر دسترسی

بهترین مسیر دسترسی به روستای رندان از جاده امامزاده داود است. شما می توانید از جاده کوهسار تهران وارد جاده امامزاده داود شده و پس از عبور از روستای سولقان و خروجی روستای سنگان وارد جاده روستای رندان شوید. خروجی این روستا در ۸ کیلومتری امامزاده داود قرار دارد و پس از خروج از جاده امامزاده داود بعد از ۵ کیلومتر به روستای زیبای رندان خواهید رسید.
جاده دسترسی به روستای رندان از ابتدای جاده کن سولقان به امامزاده داود و در خروجی جاده امامزاده داود تا خود روستا آسفالته است و از نظر جاده می توان گفت که جاده بسیار خوبی دارد. در مسیر جاده شما با زیبایی های بسیاری مواجه خواهید بود. جاده در مسیر گردنه ای زیبا قرار دارد که کوه های اطراف جاده با سنگ های تراش خورده مسیر این روستا را به یکی از زیباترین مسیرهای کوهستانی جاده امامزاده داود تبدیل کرده است.
در نزدیکی روستای رندان و در رودخانه رندان را خواهید دید. رودخانه رندان یکی از پر آب ترین رودخانه های بخش کن است که در نهایت به رودخانه سولقان و رودخانه کن می ریزد. پس از عبور از عرض رودخانه روستای زیبای رندان را خواهید دید.

مسیر دسترسی به آبشار رندان

برای رفتن به آبشار رندان باید سفر خود را از روستای رندان آغاز کنید. در ابتدای روستای رندان جاده ای وجود دارد که از طریق این جاده می توانید خود را به جاده آبشار رندان برسانید. روستای رندان خود دارای جاذبه های بسیار زیادی است. بافت ویلا نشین روستای رندان به همراه باغات زیبا در کنار خانه های ویلایی و کوچه باغ های روستای رندان از زیبایی های این روستای قدیمی است و گشت و گذار در دل روستا خود می تواند اوقات خوشی را برای همه شما ایجاد کند. اگر همراه با خانواده به این روستا سفر کرده و تجهیزات کافی نیز با خود ندارید گشتی در دل روستا و کوچه باغ های آن خالی از لطف نیست. پس از طی کردن روستای رندان و رد شدن از عرض رودخانه و گذر از کنار کوچه باغات زیبای روستای رندان ، به رود دره ای زیبا خواهید رسید.

رود دره رندان

رود دره رندان مسیری است که از بالای آبشار رندان آغاز شده و تا رودخانه امامزاده داود ادامه دارد. این رود دره زیبا مسیر اصلی صعود به آبشار رندان را تشکیل می دهد و از زیباترین رود دره های البرز مرکزی است. برای رسیدن به آبشار رندان باید از این رور دره عبور کرد. در طول مسیر رود دره رندان باغات فراوانی وجود دارد که محصول غالب آن ها گیلاس آلبالو و گردو است. درختان گیلاس و آلبالو به لحاظ شکلی جزو زیباترین درختان میوه هستند و این مورد به طبیعت زیبای منطقه کمک بسیاری می کند.
عناصر زیبا شناختی این رود دره چند بخش دارد. ترکیب رودخانه ، باغات گیلاس و آلبالو و کوه و دره و صخره ترکیب بسیار زیبایی است که پیشنهاد می کنیم ، حتما این احساس زیبا را تجربه کنید. کوهپیمایی آبشار رندان ، سنگین نیست و هر فردی با هر سنی می تواند این مسیر زیبا را بین یک تا دو ساعت طی کند. زمان معمول برای رسیدن به آبشار رندان حدود یک ساعت و نیم و یک پیاده روی سبک است. بعد از طی کردن این رود دره سرشار از نشاط شما به یکی از مرتفع ترین آبشارهای تهران با ارتفاع ۴۰ متر خواهید رسید. برای کوهنوردان مبتدی یا خانوادگی این مسیر یکی از بهترین مسیرهای صعود است ، اما برای حرفه ای ترها این پایان مسیر نیست و قله اوراک در انتظار آن ها است.

ادامه مسیر تا قله لوراک

قله لوراک از جمله قلل مرتفع تهران است . ارتفاع قله لوراک ۳۵۵۰ متر از سطح دریا است. بعد از گذر از آبشار رندان می توان در ادامه مسیر به قله لوراک رفت ، اما باید بدانید که از اینجای مسیر تا قله لوراک ، مسیر پر پیچ و خم و با شیب تند است و برای صعود به این قله باید با کسانی همراه باشید که این صعود را بلد باشند. در طول مسیر چشمه ای برای یافتن آب بهداشتی وجود ندارد و باید آب مورد نیاز همراه شما باشد ، چرا که امکان آلودگی آب رودخانه به خصوص در فصول گرم سال وجود دارد.
در این مسیر آبشار دیگری نیز وجود دارد که زیبایی مسیر را دوچندان می کند. هوای مسیر قله اوراک متغییر است. در بعضی از دشت ها امکان وزش باد شدید وجود دارد و در بعضی مناطق هوا به گونه ای است که در فصول گرم سال نیز حتما به تجهیزاتی مانند بادگیر احتیاج خواهید داشت. زمان رسیدن به قله اوراک از آبشار رندان حدود سه تا چهار ساعت است و اگر این زمان را با زمان رسیدن به آبشار رندان جمه کنید حدود پنج تا شش ساعت در طول مسیر خواهید بود. اما در لحظه رسیدن به قله اوراک و چشم انداز زیبای آن تمام سختی های مسیر را فراموش خواهید کرد.

نکات مهم در صعود به قله اوراک رندان

پس از آبشار رندان در طول مسیر آب کافی به همراه داشته باشید. مسیر کاملا خلوت است ، بنابراین از صعود انفرادی به شدت پرهیز کنید‌. تغییرات دمایی در طول مسیر بسیار زیاد است ، بنابراین در فصل زمستان از صعود خودداری کنید.

 

بهترین فصل برای رفتن به رندان

بهترین فصل برای رفتن به رندان چه زمانی است ؟ این پرسش اغلب گردشگران و کوهنوردان است. در مورد بهترین فصل رفتن به آبشار رندان باید گفت : رندان طبیعتی چهار فصل دارد. هر فصلی از سال در رندان طبیعت زیبای خود را دارد و به همین دلیل در تمام فصول می توان از زیبایی های رندان نهایت بهره را برد. فصل بهار با شکوفه های سپید گیلاس و آلبالو آمیخته است. شکوفه های درختان گیلاس و آلبالو جزو زیباترین شکوفه های درختان است. در فصل تابستان درختان سرشار از میوه های رنگارنگ شده و در نهایت زیبایی قرار دارند.
البته باید دانست که در چنین کمپین‌ها و مسافرت هایی باید به شدت از چیدن میوه درختان پرهیز کرد. فصل پاییز یکی از زیباترین فصول رندان است. برگهای زرد و سرخ و سبز درختان خود را به بهترین شکل آراسته اند و در نهایت زیبایی هستند و در فصل زمستان درختان و زمین سپید پوش شده و می توانند بهترین لوکیشن ها را برای ثبت خاطرات خوب شما فراهم کنند. تمامی فصول برای رفتن به آبشار رندان زیبا هستند ، اما پیشنهاد وبسایت کوچه گرد برای شما عاشقان طبیعت ، فصل بهار و پاییز رندان است. در اردیبهشت و آبان ماه زیبایی مسیر آبشار رندان در بالاترین حد خود است. اگر فقط یک بار این مسیر را در چنین ماه هایی بروید، دیگر برای همیشه عطر شکوفه های درختان و پاییز جان ، شما را در این فصل به روستای رندان خواهد کشاند.

در رندان چه تجهیزاتی با خود ببریم

از خوبی های کوهنوردی و طبیعت گردی در روستای رندان این است که شما برای رفتن به آن احتیاجی به تجهیزات خاصی نخواهید داشت. تنها در فصل زمستان است که مسیر آبشار صعب العبور شده و تجهیزات کامل کوهنوردی لازمه سفر شما است. مسیر آبشار رندان ، مسیری سبک بوده که بیش از یک ساعت و نیم برای رفتن ، از شما وقت نخواهد گرفت و این زمان نیز احتیاج به تجهیزات تکمیل کوهنوردی ندارد ، اما آب کافی برای این مسیر و یک وعده غذا و لباس مناسب برای فصول سرد سال احتیاج شما خواهد بود.

 

آب و هوای رندان

آب و هوای رندان جزو سردترین آب و هوا در میان ییلاقات اطراف تهران و منطقه کن و سولقان است. هوای رندان از هوای اکثر روستاهای اطراف خود مانند ، سنگان ، کیگا ، کشار و حتی وردیچ سردسیرتر است. شرایط آب و هوایی روستای رندان در فصل زمستان بسیار سرد است. این سرما به نوعی است که آبشار رندان تا ارتفاع حدود ۲۰ متر یخ بسته و به آبشار یخی رندان مشهور است.

آبشار یخی رندان کجاست

آبشار یخی رندان به آبشار مشهور روستای رندان گفته می شود که در ارتفاعات این روستا قرار گرفته است. آبشار یخی رندان در فصل زمستان و در بهمن ماه در نهایت زیبایی قرار دارد ، چرا که در بهمن ماه بیشترین ارتفاع آبشار یخی رندان شکل گرفته و بهترین فصل برای رفتن و دیدن آبشار یخی رندان است.

تاریخچه روستای رندان

روستای رندان از روستاهای قدیمی بخش کن و سولقان است. در مورد تاریخچه روستای رندان زیاد نمی دانیم ، اما آنچه قابل بررسی و مشاهده است ، قدمت نزدیک به هزار ساله این روستا در کنار روستاهای سنگان و امامزاده داود است. بخش کن و روستاهای اطراف آن از قدمت تاریخی چند هزار ساله برخوردارند. به طور مثال قدمت روستای سنگان را تا دو هزار سال نیز تخمین زده اند. آز آنجا که رودخانه رندان پر آب ترین رودخانه روستاهای سولقان است ، بی جا نیست اگر بگوییم قدمت تاریخی این روستا نیز نزدیک به همین ارقام و هم طراز روستای سنگان باشد. وجود امامزاده های متعدد در روستاهای امامزاده داود و روستای سنگان نشاندهنده قدمت تاریخی این منطقه است. در مورد کلمه رندان نیز مشهور است که به دلیل وجود گله های زیاد در این منطقه ، به آن ((رمه دون)) می گفتند و کلمه رمه دون در گذر زمان تبدیل به رندان شده است.

سوالات متداول روستای رندان

بهترین فصل برای رفتن به آبشار رندان چه زمانی است؟
آبشار رندان چهار فصل است و هر فصل آن زیبایی های خود را دارد. شکوفه های بهاری ، میوه های تابستانی ، پاییز هزار رنگ و آبشار یخی رندان در زمستان همگی زیبا و چشم نوازند ، بنابراین شما می توانید با سلیقه خود فصل رفتن به آبشار رندان را انتخاب کنید.

روستاهای مسیر امامزاده داود کدامند؟
مسیر امامزاده داود دارای شش روستا به نام های روستای سولقان ، روستای رندان ، روستای کشار ، روستای کیگا ، روستای امامزاده داود و روستای سنگان است.

روستای رندان در سولقان کجاست؟
روستای رندان یکی از روستاهای دهستان سولقان در نزدیکی امامزاده داود است

معنی رندان چیست؟
در مورد معنی رندان نمی توان به روشنی اظهار نظر کرد. برخی معتقدند که به علت شغل غالب ساکنین قدیم روستای رندان که دامپروری بود ، به این منطقه رمه دان می گفتند که به مرور زمان به رندان تغییر کرد.

روستای تالون کجای رندان است؟
روستای تالون از روستاهای نزدیک رندان است. برای رفتن به تالون باید از روستای رندان عبور کنید.

در رفتن به آبشار رندان چه نکاتی را باید مد نظر داشت؟
برای رفتن به آبشار رندان چند نکته را باید رعایت کرد

 1. در فصول سرد سال حتما باید با تجهیزات کامل زمستانی وارد مسیر صعود شد
 2. ساکنین بومی این روستا از چیده شدن میوه ها توسط گردشگران دلخوری دارند. محصولات آن ها در سخت ترین شرایط به دست می آید و گاهی تنها راه ارتزاق آن ها است ، بنابراین باید از چیدن میوه ها و محصولات باغی و آسیب زدن به درختان پرهیز کرد.
 3. از ریختن هر گونه زباله ، به خصوص پلاستیک در طول مسیر خودداری کنیم.
 4. از غذا دهی به حیوانات به شدت پرهیز کنیم ، چرا که غذا دهی به حیوانات می تواند بر زندگی طبیعی آن ها تاثیرات منفی بگذارد.
5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • روستای رندان واقعا یکی از بهترین روستاهای تهران هستش که تو هر فصلی قشنگیای خاص خودشو داره.

  پاسخ
 • سلام
  دره حیدر کجاست ؟ ایکاش در مورد دره حیدر رندان توضیح می دادید. دره حیدر رو خیلی اسمش رو شنیدم اما خیلی اطلاعات کمی از دره حیدر تو اینترنت هست.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست