1. صفحه اصلی
  2. آبشار سیجان معرفی جاذبه های روستای سیجان و هر آنچه باید بدانید
آبشار سیجان

آبشار سیجان معرفی جاذبه های روستای سیجان و هر آنچه باید بدانید

در بخش آسارا در جاده چالوس روستایی به نام روستای سیجان خودنمایی می کند. روستای سیجان ، از روستاهای اطراف تهران و روستایی زیبا و کوچک است که زیبایی های بزرگی را در خود دارد. آبشار سیجان ، باغات گیلاس و آلبالو ، رودخانه زیبای سیجان و مسیر سیجان به واریان و مسیر کوهنوردی سیجان از زیبایی های طبیعی روستای سیجان است. همچنین پیشنهاد می کنیم پست روستاهای گردشگری تهران هم ببینید

سیجان کجاست؟

روستای سیجان ، روستایی از توابع بخش آسارای استان البرز در جاده چالوس است. روستای سیجان ، روستایی است که در نزدیکی روستای خور و ارنگه قرار دارد و از روستاهای اطراف تهران است.

آبشار سیجان کجاست؟

آبشار سیجان ، یکی از آبشارهای اطراف تهران است که در روستای سیجان قرار دارد. آبشار سیجان در جاده چالوس و در کنار روستایی به همین نام است. آبشار سیجان از آبشارهای زیبای جاده چالوس است که بسیاری از گردشگران و کوهنوردان علاقه خاصی برای رفتن به آبشار سیجان دارند.

مسیر روستای سیجان

اگر وارد جاده چالوس شوید بعد از حدود ۱۸ کیلومتر رانندگی به تابلوی روستای خور برخورد می کنید. بعد از ورود به جاده خور و قبل از رسیدن به روستای خور ، روستایی زیبا وجود دارد که به نام روستای سیجان نامگذاری شده است‌. مسیر روستای سیجان از جاده چالوس است و برای رفتن به روستای سیجان باید از ورودی جاده چالوس به سمت این روستا حرکت کنید.

آب و هوای سیجان

روستای سیجان دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. فاصله زیاد این روستا با شهر ، کمتر اجازه ورود آلودگی را به این روستا داده است و به همین دلیل هوای پاکیزه از جاذبه های این روستا است. ارتفاع روستای سیجان از سطح دریا بیش از ۲۰۰۰ متر است و این ارتفاع باعث شده است که روستای سیجان دارای آب و هوای خنگی باشد. سیجان در تابستان ، آب و هوای خنکی دارد و در زمستان طبیعتی برفی و یخ زده را تجربه می کند ، اما به طور کلی می توان گفت که سیجان چند درجه ای از هوای شهرهای تهران و البرز خنک تر است.

مسیر آبشار سیجان

برای رفتن به آبشار سیجان ، باید وارد روستای سیجان شوید. بعد از رسیدن به روستا باید از مسیر کنار رودخانه وارد مسیر کوهنوردی به سمت آبشار سیجان شده و در این مسیر گام بگذارید. فاصله روستا تا آبشار سیجان تنها حدود ۲ تا ۳ کیلومتر است ، بنابراین شما می توانید با رعایت جوانب احتیاط و همراه داشتن لوازم کوهنوردی ، همراه با خانواده به آبشار سیجان صعود کنید. اگر از دشواری های صعود به آبشار سیجان موردی بخواهیم ذکر کنیم ، گذر از عرض رودخانه است که در چند جای مسیر ، مجبور به این کار خواهید شد، بنابراین حتما سعی کنید تا کفش های مناسب برای این پیاده روی داشته باشید. در طول مسیر آبشار سیجان طبیعتی بسیار زیبا شما را همراهی می کند که از طبیعت های بکر منطقه است. باغات میوه و به خصوص باغات گیلاس و آلبالو در طول مسیر زیبایی های خود را دارد. این طبیعت زیبا می تواند مقصدی بسیار خوب برای یک تفریح و طبیعت گردی یکروزه در اطراف تهران باشد. بعد از حدود ۲ تا ۳ کیلومتر کوهنوردی نیمه سبک ، به آبشار سیجان خواهید رسید. آین آبشار از آبشارهای زیبای اطراف تهران است.

ارتفاع آبشار سیجان

ارتفاع آبشار سیجان از سطح دریا ۲۲۶۴ متر از سطح دریا است.

لوازم مورد نیاز برای رفتن به آبشار سیجان

برای رفتن به آبشار سیجان چی ببرم
برای رفتن به آبشار سیجان باید توجه داشته باشید که لوازم کوهنوردی را باید به همراه داشته باشید. لوازم کوهنوردی در این مسیر شامل لباس و کفش مناسب ، کوله ، آب و غذای کافی در طی مسیر ، زیرانداز ، وسایل گرمایشی ، جی پی اس و باقی لوازمی که ممکن است در این سفر مورد نیاز باشد. باید توجه داشته باشید که در فصول مختلف آبشار سیجان دارای شرایط متفاوتی است و این مسیبر ممکن است در فصول سرد سال به خصوص در فصل زمستان دشواری هایی را به همراه داشته باشد ، بنابراین در این فصول حتما از لوازم کوهنوردی کامل به خصوص یخ شکن استفاده کنید.

مسیر سیجان به واریان
مسیر سیجان به واریان در حدود پانزده کیلومتر مسیر نیمه سنگین کوهنوردی است ، بنابراین این مسیر به هیچ عنوان به افراد مبتدی یا کسانی که به منطقه آشنایی نداشته باشند توصیه نمی شود. مسیر سیجان به واریان در دل رشته کوه های البرز قرار داشته و جزو مسیرهای دشوار این منطقه است. کوهنوردان ماجراجو به این مسیر علاقه دارند و برای کوهنوردان با تجربه کمتر این مسیر ممکن است مخاطرات بسیاری را به همراه داشته باشد که بخش مهمی از این مخاطرات ، آشنا نبودن به مسیر و مفقود شدن در طول مسیر است.

جاذبه های روستای سیجان

روستای سیجان دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیادی است. آبشار سیجان مشهورترین این جاذبه ها است که در نزدیکی این روستا قرار دارد. امامزاده محمد سیجان ، ازدیگر جاذبه های روستای سیجان است. امامزاده محمد در داخل روستای سیجان قرار داشته و مرکز تجمعات مذهبی اهالی روستا است. کوچه باغ های زیبای سیجان از دیگر جاذبه های طبیعی این روستا است که در کنار باغات زیبا و خانه های ویلایی آن ، گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. باغات میوه و مخصوصا باغات گیلاس و آلبالو نیز از مهمترین جاذبه های این روستا است و این باغات زیبا محل اطراق و استراحت گاه بسیاری از گردشگران شده است. در این مورد باید تاکید کنیم که باغات این روستا حاصل دسترنج سالیان دراز زندگی این اهالی خونگرم است و به همین دلیل باید از تخریب و ریختن زباله در این باغات به شدت حذر کردو

توصیه ها قبل از رفتن به سیجان

  1.  بزرگترین موردی را که باید برای رفتن به سیجان در نظر داشته باشیم ، همراه بردن لوازم کامل سفر ، به خصوص در هنگامی که قصد کوه پیمایی داریم، در اطراف این روستا مایحتاج تخصصی سفر کمتر یافت شده و ممکن است در این مورد مشکلاتی برای شما به وجود آید.
  2. در سفر به سیجان باید بسیار از باغات مردم مراقبت کنیم. باغات زیبای سیجان حاصل عمر و چندین سال کار و تلاش باغداران این روستا است. بهتر است که در این باغات از روشن کردن آتش و ریختن زباله پرهیز داشته باشیم و اگر لازم به اطراق بود در حاشیه این باغات اطراق کرده و از ورود به باغات حذر کنیم.
  3. یکی از مواردی که باعث چالش های بسیار بین گردشگران و باغداران می شود ، چیدن میوه های درختان در فصل تابستان است. ما می توانیم با خرید میوه از این باغداران پر تلاش نه تنها از این چالش ها جلوگیری کرده ، بلکه از اقتصاد خانواده های آن ها نیز حمایت کنیم.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست