1. صفحه اصلی
  2. ارنگه روستایی زیبا در مسیر جاده چالوس
روستای ارنگه

ارنگه روستایی زیبا در مسیر جاده چالوس

1 دیدگاه

ارنگه از روستاهای گردشگری اطراف تهران است. روستای ارنگه با جاذبه های طبیعی بسیار زیاد روزانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب می کند. آبشار هفت چشمه ، روستای ارنگه ، امامزاده گورو یا امامزاده گوراب و رودخانه ارنگه از جاذبه های روستای ارنگه هستند. در این صفحه در کنار شما نگاهی به زیبایی ها و جاذبه های روستای ارنگه خواهیم داشت. پیشنهاد می کنیم حتما صفحه روستاهای گردشگری تهران هم مشاهده کنید

ارنگه کجاست؟

روستای ارنگه ، روستایی در 18 کیلومتری جاده چالوس کرج و از روستاهای بخش آسارا است. روستای ارنگه در گذشته بخش بزرگی بوده که شامل روستاهای چاران ، خور ، سرزیارت ، سیجان ، ابهرک و گوراب است. به مجموعه این روستاها ارنگه گفته می شود و به روستای مرکزی این بخش ، روستای ارنگه بزرگ می گویند.

تاریخچه روستای ارنگه

روستای ارنگه تاریخچه ای طولانی دارد. روستای ارنگه در گذشته حتی بزرگتر از شهر کرج امروزی بود. این روستا در منطقه ابتدای جاده چالوس دارای مرکزیت بود و بسیاری از بخش های این منطقه جزو توابع ارنگه بودند. قدمت این روستا به چند هزار سال می رسد و این موضوع از روی قبرستان تاریخی روستای ارنگه مشخص است. بسیاری از قبور روستای تاریخی ارنگه قدمتی تاریخی و بسیار طولانی دارند. متاسفانه تعدادی از سنگ های قبور قدیمی این روستا به سرقت رفته است ، اما هنوز سنگ ها و قبور بسیاری وجود دارد که می تواند گویای قدمت تاریخی روستای ارنگه باشد.

امامزاده گورو

در روستای ارنگه ، امامزاده ای نیز به نام امامزاده گورو ، یا امامزاده گوراب وجود دارد. وجود این امامزاده نیز نشان دهنده قدمت بسیار زیاد این روستای خوش آب و هوا است. امامزاده گوراب نیز از جاذبه های روستای ارنگه است و بسیاری از تجمعات مذهبی روستاییان در این مکان برگزار می شود.

مسیر رفتن به ارنگه

برای رفتن به ارنگه باید وارد جاده چالوس شده و پس از 18 کیلومتر وارد جاده ارنگه شوید. ارنگه بخشی بزرگ در دل کوهستان است و روستای ارنگه یا ارنگه بزرگ ، مرکز بخش ارنگه است. این روستا ، اولین روستای این بخش نیز هست و به همین دلیل بعد از خروج از جاده چالوس بیش از دو کیلومتر نیست و از این نظر به راحتی به این روستا خواهید رسید. جاده روستا تا خود روستا آسفالته است و از نظر جاده نیز ، جزو جاده های خوب محسوب می شود.

فاصله تهران تا ارنگه

فاصله تهران تا ارنگه از مرکز شهر حدود 70 کیلومتر است ، اما همین فاصله از خروجی تهران از بزرگراه فهمیده یا بزرگراه خرازی در حدود 60 کیلومتر است. این فاصله کم ، ارنگه را به یکی از بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران تبدیل کرده است و بسیاری از شهروندان تهرانی برای سفر یک روزه این روستا را برای گردش و کوهنوردی انتخاب می کنند.

آبشار هفت چشمه

آبشار هفت چشمه جزو جاذبه های دیدنی روستای ارنگه است. جاده آبشار هفت چشمه از روستای ارنگه آغاز شده و برای رسیدن به این آبشار باید مسیری را در کنار رودخانه طی کنید. مسیر آبشار هفت چشمه بسیار زیبا است و دارای جاذبه ها و دیدنی های طبیعی بسیار زیادی است. باغات میوه و درختان در هم تندیه بید و پوشش بسیار زیاد گیاهی ، این مسیر را به یکی از مسیرهای خوب کوهنوردی تبدیل کرده است. آبشار هفت چشمه آبشار زیاد بلندی نیست ، اما زیبایی های خاص خود را دارد و از آبشارهای زیبای منطقه است.

آبشار ارنگه

پس از گذشتن از آبشار هفت چشمه ، می توانید به سمت آبشار آدران مسیر خود را ادامه دهید. آبشار آدران در مسیری صخره ای قرار دارد. بعد از آبشار هفت چشمه مسیر تغییر کرده و تبدیل به مسیری دشوارتر برای صعود می شود. مسیر صخره ای در کنار رودخانه ، قدری ماجراجویانه نظر می رسد ، اما این مسیر آنقدر دشوار نیست که نتوانید از پس آن برآیید. مسیر آبشار ارنگه مسیری نیمه سبک برای کوهنوردی است و برای رسیدن به این آبشار بیش از ساعتی طول نخواهد کشید و این مسیر نیز ، مسیری سبک برای تفریح و کوهنوردی است.

جاهای دیدنی ارنگه

روستای ارنگه در جاده چالوس ، چندین جاذبه گردشگری خوب دارد. قبرستان تاریخی ارنگه ، امامزاده گورو یا امامزاده گوراب ، رودخانه ارنگه ، مجموعه آبشار هفت چشمه ، آبشار ارنگه یا آبشار آدران و کوچه باغ های ارنگه ، همگی دارای جذابیت های تفریحی و گردشگری هستند.

در سفر به ارنگه چه نکاتی را باید رعایت کنیم

اهالی خونگرم روستای ارنگه در میهمان نوازی بسیار مشهور هستند ، اما بهتر است در فصول میوه از چیدن میوه های باغات حذر کنیم ، چرا که چیدن میوه توسط اشخاص نا آشنا به امور باغبانی نه تنها حاصل دسترنج باغداران را از بین برده ، بلکه ممکن است به درختان نیز آسیب وارد کرده و باعث خشکیدگی و یا شکستن شاخه ها شود.

برای ورود به باغات ، حتما در نظر داشته باشید که از باغداران کسب اجازه کرده و چنانچه این کار مقدور نیست در کنار باغات اطراق کنیم.
ریختن زباله بسیاری از روستاییان ارنگه را دچار زحمت کرده و زیبایی های طبیعی این روستا را خدشه دار کرده است. حتما در هنگام گردش و تفریح در این روستا کیسه زباله همراه داشته و زباله های خود را حتی المقدور از روستا خارج و به سطل های زباله خارج از روستا منتقل کنید، چرا که ممکن است در روزهای تعطیل به دلیل افزایش مسافران ، این زباله ها از سطل ها سرریز کرده و موجبات آلودگی روستا را فراهم کند.

با رعایت این نکات می توانید سفری بدون خطر و بدون چالش را در این روستا تجربه کنید ، نکته پایانی آن است که روستای ارنگه در کنار روستا های زیبایی چون روستای سیجان ، روستای خور ، روستای جی ، سرزیارت و روستاهای دیگر این بخش است که پیشنهاد می گردد از این روستاها نیز دیدن کنید.

قبرستان تاریخی ارنگه

قبرستان تاریخی ارنگه یکی از جاهای دیدنی ارنگه است. قبرستان تاریخی ارنگه از جمله مکان هایی است که سند معتبری بر قدمت تاریخی ارنگه است. وجود این قبرستان در بررسی تاریخچه ارنگه بسیار حائز اهمیت است ، چراکه وجود این قبرستان نشان دهنده سکونت در این روستا از زمان پیش از اسلام است. برخی معتقدند ، قدمت بعضی از قبور گورستان تاریخی ارنگه به زمان زرتشت می رسد. برای رفتن به قبرستان تاریخی ارنگه می توانید در جاده ارنگه به سمت این روستا رفته تا به یک دو راهی برسید ، در این دو راهی به سمت چپ رفته تا به قبرستان ارنگه برسید. اگر به دیدن این روستای زیبا رفتید ، حتما بازدید از این قبرستان تاریخی را در برنامه های خود داشته باشید. این قبرستان نه تنها سندی برای روستای ارنگه است بلکه سندی معتبر برای زندگی و حیات در کل بخش ارنگه است. چرا که تمامی روستاهای بخشارنگه مانند سیجان ، جی ، خور ، چاران و حتی واریان روزگاری مربوط به همین بخش بوده است.

روستاهای اطراف ارنگه

خور
روستای خور یکی از زیباترین و بهترین روستاهای اطراف تهران است. روستای خور با طبیعتی بسیار زیبا در کوه های البرز و در ابتدای مسیر جاده چالوس تهران قرار دارد. روستای خور به دلیل کم بودن فاصله تهران تا خور ، توانسته است در فهرست بهترین روستاهای اطراف تهران قرار گیرد. جاهای دیدنی خور بسیار متنوع و در اوج زیبایی قرار داشته و به همین دلیل است که روستای خور میزبانی مهربان برای سلیقه های مختلف و گردشگران است. آبشار خور ، قله گندم چال پیست اسکی خور ، بقعه امامزاده شاهزاده عسگری و تپه دژبر از زیباترین جاذبه های خورهستند.

سیجان
سیجان یکی از روستاهای گردشگری اطراف تهران است. این روستای زیبا نیز از جمله روستاهای بخش ارنگه البرز است. از جاذبه های روستای سیجان آبشار سیجان است. آبشار سیجان از مسیرهای کوهنوردی یک روزه خوب برای گردشگرانی است که قصد سفر یکروزه از تهران را دارند. چرا که سیجان فاصله بسیار کمی از تهران دارد. طبیعت بسیار زیبا ، باغات بسیار مفرح و آب و هوای خوب سیجان ، توانسته است این روستا را به یکی از مقاصد گردشگری اطراف تهران و کرج تبدیل کند. نکته بسیار جالب این روستا مسیر کوهنوردی روستای سیجان به روستای واریان است که البته مسیری دشوار بوده و بدون بلد مسیر رفتن به این مسیر به هیچ عنوان توصیه نمی شود. از آنجا که روستای واریان از طریق جاده های ماشین رو هیچ گونه دسترسی ندارد ، بسیاری از گردشگران برای ورود به این روستا از طریق مسیر آبی در سد کرج برای رفتن به واریان استفاده می کنند و به همین دلیل روستای واریان تنها روستای آبی ایران است.

سوالات متداول درباره روستای ارنگه

ارنگه چالوس کجاست؟
روستای ارنگه چالوس یکی از روستاهای اطراف کرج در جاده چالوس است. روستای ارنگه در بخش ارنگه قرار دارد و برای رفتن به این روستا باید از سمت جاده چالوس به جاده ارنگه بروید. پس از حدود ۳ کیلومتر به روستای ارنگه خواهید رسید.

فاصله روستای ارنگه تا کرج
فاصله کرج تا ارنگه ۲۴ کیلومتر است. البته باید گفت که این فاصله از عظیمیه کرج تا ارنگه محاسبه شده است و اگر شما بخواهید از بخش های مرکزی و یا جنوبی کرج به ارنگه بروید ، این فاصله تغییر خواهد کرد.

ارنگه در جاده چالوس است؟
روستای ارنگه یکی از روستاهایی است که در جاده چالوس کرج قرار داشته و به همین دلیل به ارنگه جاده چالوس نیز شهرت دارد.

قدمت روستای ارنگه؟
قدمت روستای ارنگه بر اساس شواهد به زمان پیش از اسلام و زمان زرتشت می رسد. وجود قبرستان تاریخی ارنگه ، امامزاده گورو ارنگه و بسیاری دیگر از شواهد ، روستای ارنگه دارای قدمتی تاریخی است.

امتیاز شما به این مطلب

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست