1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. اقدسیه هدیه ناصرالدین شاه به اقدس الدوله (بررسی زندگی در اقدسیه)
اقدسیه

اقدسیه هدیه ناصرالدین شاه به اقدس الدوله (بررسی زندگی در اقدسیه)

اقدسیه از لوکس ترین محله های تهران به شمار می رود که در منطقه ۱ تهران قرار دارد. خیابان موحد دانش نام جدید اقدسیه است ، اما هنوز مردم نام این منطقه را با نام قدیمی آن ، اقدسیه می شناسند. بسیاری معتقدند اقدسیه بالا شهر تهران است. خیابان اقدسیه و میدان اقدسیه هر دو دارای اسامی جدید هستند. نام جدید میدان اقدسیه ، میدان شهدای ارتش است. زندگی در اقدسیه ، همطراز زندگی در لوکس ترین محله های تهران است و به همین دلیل قیمت آپارتمان و خانه در اقدسیه در زمره گرانترین محله های تهران به شمار می رود. در این نوشته کوشش داریم تا شما را با محله اقدسیه و تاریخچه اقدسیه آشنا کرده و قدری درباره قیمت خانه در اقدسیه برای شما مطالبی را بنویسیم.

اقدسیه تهران کجاست؟

اقدسیه از محله های منطقه ۱ تهران است. درباره اقدسیه باید گفت که به واقع اقدسیه را نمی توان نام یک محله مستقل دانست ، بلکه اقدسیه نام یک منطقه و یا خیابانی در شمال خیابان پاسداران تهران است. نام دیگر اقدسیه ، خیابان موحد دانش بوده و اگر شما به دنبال آدرس اقدسیه باشید ، می توان آدرس اقدسیه را از طریق خیابان موحد دانش اعلام کرد. اقدسیه منطقه ای است که از جنوب با خیابان پاسداران ، از شمال با کاشانک و دارآباد از غرب با نیاوران و فرمانیه و از شرق با اراج مجاورت دارد. به بیانی دیگر می توان گفت که اقدسیه نام منطقه ای در شمال شرق خیابان پاسداران است. اقدسیه جزو محدوده شمیرانات بوده و فاصله بسیار کمی با نیاوران دارد. به همین دلیل اقدسیه جزو محله هایی است که به جاهای دیدنی نیاوران و حتی جاهای دیدنی تجریش نزدیک بوده و یکی از دلایل شهرت نام اقدسیه و شرایط خوب اقدسیه برای زندگی ، همین موضوعات است.

خیابان اقدسیه کجاست؟

خیابان اقدسیه نام خیابانی در منطقه ۱ تهران است. خیابان اقدسیه از خیابان پاسداران تا میدان اقدسیه (میدان شهدای ارتش) امتداد دارد و از خیابان های بسیار مهم منطقه است که نقش مهمی را در محورهای مواصلاتی منطقه دارد. خیابان اقدسیه خیابان پاسداران و محله های فرمانیه ، نیاوران ، کاشانک و اراج را به بزرگراه ارتش متصل می کند و از طریق بزرگراه ارتش به بزرگراه امام علی دسترسی دارد. تقاطع های مهم خیابان اقدسیه تقاطع پاسداران ، آجودانیه و خیابان گلستان شمالی هستند. این تقاطع ها امکان دسترسی به خیابان اقدسیه را امکان پذیر می کنند.

تاریخچه اقدسیه

اقدسیه در گذشته جزو اراضی روستای کاشانک و دارآباد بود. اقدسیه در زمان قاجار تحت تملک حسابدار ناصرالدین شاه بود. پس از مدتی ناصرالدین شاه این املاک را به یکی از سوگلی های خود به نام امنیه اقدس یا اقدس الدوله بخشید و این زمین ها به نام اقدسیه مشهور شد. پس از مرگ اقدس الدوله و در زمان مشروطیت بود که زمین های اقدسیه در زمره اراضی خالصه تحت اختیار دولت درآمد. دولت قاجار در آن زمان مبلغ ۸۸۹۹۶ تومان به محمد حسن میرزا ولیعهد و برادر احمد شاه قاجار بدهکار بود. قاجاریه برای پرداخت این بدهی نقدینگی کافی نداشت و به همین دلیل زمین های اقدسیه را برای بازپرداخت بخشی از این بدهی در نظر گرفت. دوازدهم اردیبهشت ۱۳۰۴ دولت لایحه‌ای را به مجلس برد که اراضی و باغات اقدسیه را به همراه باغ و عمارت سلطنت‌آباد (باغ ناصرالدین شاه در پاسداران )به مالکیت محمد حسن میرزا درآید. قیمت اقدسیه و باغ و عمارت سلطنت‌آباد ۶۸ هزارتومان تعیین شد و قرار شد با این واگذاری، طلب محمدحسن میرزا از دولت به ۲۰ هزار تومان کاهش یابد.

قنات اقدسیه و اخراج محمد حسن میرزا از ایران

اقدسیه در آن زمان قناتی داشت که هفت سنگ و نیم آب داشت. این مقدار آب اندکی به حساب می‌آمد و قرار شد حق آبه دولت از قنات اقدسیه محفوظ بماند. این لایحه نیز در ۲۲ شهریور ماه ۱۳۰۴ به تصویب مجلس شورای ملی رسید. اما بخت با محمد حسن میرزا یار نبود. کمتر از دو ماه بعد از مصوبه مجلس درگیری ها در مجلس بالا گرفت و رأی تاریخی مجلس به انقراض سلطنت قاجار اعلام شد. محمدحسن میرزا نیز به عنوان آخرین ولیعهد قاجار در نهم آبان ۱۳۰۴ از ایران اخراج شد. در سال ۱۳۰۸ احد شاه درگذشت و محمدحسن میرزا اعلامیه‌ای صادر کرده و خود را پادشاه قانونی ایران اعلام کرد. به همین دلیل، دولت و مجلس وقت از او در ایران سلب مالکیت کرده و اراضی و باغات اقدسیه مجددا به نفع دولت مصادره شد.

اقدسیه در زمان پهلوی

اقدسیه در زمان پهلوی به عنوان اراضی دولتی تحت کنترل دولت بود و تا زمان پهلوی دوم اکثر زمین های اقدسیه جزو اراضی بایر و کشاورزی بود. این وضعیت تا زمان ورود اشرف به این منطقه ادامه داشت. در زمان پهلوی دوم بود که قطعه بندی و ساخت و ساز در اقدسیه آغاز شد و این آغاز شکل گیری محله اقدسیه بود. زمین های اقدسیه قطعه بندی شد و تا زمان انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ بسیاری از این زمین ها تبدیل به خانه شده و اقدسیه به شکل امروز خود درآمد.

دسترسی محله اقدسیه

محله اقدسیه توسط بزرگراه ارتش در شرق این منطقه قابل دسترسی است. مسیر بزرگراه امام علی و بزرگراه ارتش بهترین مسیر رفتن به اقدسیه است. اقدسیه از سمت غرب نیز از طریق خیابان پاسداران و یا خیابان باهنر قابل دسترسی است.

حمل و نقل عمومی
در حال حاضر در این محله چند خط اتوبوسرانی بشرح ذیل خدمات رسانی دارند.
خط ۲۲۰
این خط از میدان ازگل به پایانه تجریش است.
خط ۳۸۷
این خط بین میدان رسالت و میدان قدس در مسیر رفت از اقدسیه تردد دارد.
خط ۲۱۷
این خط از شهرک صدف به متروی قیطریه از این محله عبور می کند.
خط ۲۱۵
این خط اتوبوس سوهانک به سه راه ضرابخانه است و از محله اقدسیه عبور می کند.

مترو اقدسیه
نزدیکترین مترو به اقدسیه ، همان ایستگاه مترو اقدسیه در خط ۳ مترو تهران است. مترو اقدسیه در شرق اقدسیه قرار داشته و به راحتی دسترسی اقدسیه به مترو را فراهم کرده است.

امکانات محله اقدسیه

محله اقدسیه از جمله محله هایی است که دارای امکانات بسیار زیادی برای زندگی است و یکی از دلایلی که گفته می شود اقدسیه بالا شهر تهران است ، موضوع امکانات بسیار مناسب محله و دسترسی اقدسیه به بهترین جاهای دیدنی تهران و بهترین مراکز خرید تهران است. برخی از این امکانات به شرح زیر است.

 • پارک نارنجستان
 • بوستان بدیع
 • باغ سیب اقدسیه
 • باشگاه یوگا رز
 • باشگاه ورزشی ساصد ، استخر سرپوشیده صنایع دفاع
 • سالن والیبال صنایع دفاع
 • بوستان فضیلت
 • بوستان صفای اراج
 • پارک اراج و پارک نعمت الهی
 • پارک لادن
 • پارک گلزار
 • پارک آلبالو
 • باشگاه شکوفه اقدسیه (ورزشگاه شکوفه)
 • مجموعه ورزشی سازمان صنایع دفاع
 • مجموعه ورزشی نوبنیاد
 • کلوپ ورزشی شکوفه
 • بوستان اقدسیه (پارک اقدسیه)
 • بوستان کوشا
 • مجموعه ورزشی کوهستان

مراکز خرید اقدسیه

مراکز خرید اقدسیه جزو بهترین مراکز خرید تهران است. این مراکز خرید از لوکس ترین مراکز خرید تهران بوده و به همین دلیل است که بسیاری از تهرانی ها برای خرید و گردش به این محله می روند.

آوا سنتر
آوا سنتر بی شک از بهترین مراکز خرید است که در تهران وجود دارد. آوا سنتر از جمله مراکز خرید طلا و جواهرات تهران است که به صورت تخصصی بر روی خرید و فروش طلا و جواهرات کار می کند. آوا سنتر در زمینی به مساحت ۲۵۶۰ متر و در ۱۶ طبقه ساخته شده است. این مجموعه دارای بخش های مختلفی است که می تواند خریدی لذت بخش را برای شما به وجود آورد. بخش های مختلف مرکز خرید آوا سنتر به شرح زیر است.
بخش مربوط به گالری‌های طلا و جواهرات آوا سنتر
بخش مختص به طلا و جواهرات قدیمی آوا سنتر
بخش مربوط به برندهای خاص طلا و جواهرات آوا سنتر
بخش مربوط به فروشگاه‌های دیگر آوا سنتر
بخش مختص رستوران و فودکورت های آوا سنتر

مرکز خرید پارک سنتر
مرکز خرید پارک سنتر در شمال خیابان اقدسیه قرار دارد. مرکز خرید پارک سنتر از جمله مراکز خریدی است که به برندهای ایرانی خود شهرت دارد و مجموعه ای از بهترین برندهای ایرانی را در خود جای داده است. این برندها از بهترین برندهای صنعت مد و پوشاک هستند و پارک سنتر را به یکی از مراکز خرید جذاب در منطقه ۱ تهران تبدیل کرده اند. نام دیگر پارک سنتر ، مرکز خرید پارک سنترال است.

مجتمع اقدسیه
مجتمع اقدسیه از مراکز خرید خوب اقدسیه است. گر چه مجتمع اقدسیه مجتمعی بزرگ در سطح مگامال های تهران نیست ، اما جزو مجتمع ها و مراکز خرید محبوب در اقدسیه است. مجتمع اقدسیه در مجاورت میدان اقدسیه قرار دارد و از جمله مراکز خرید این منطقه است.

مراکز درمانی اقدسیه

وجود مراکز درمانی همیشه جزو عناصر مهم برای ارزش گذاری برای زندگی در یک منطقه است. هر چه مراکز درمانی منطقه ای بیشتر و بزرگتر باشد، نشان می دهد که محله فوق دارای شرایط مناسبی برای زندگی است. اقدسیه نیز از این موضوع دور نیست. خوشبختانه باید گفت که اقدسیه از نظر شرایط و امکانات درمانی وضعیت بسیار خوبی دارد و وجود چندین بیمارستان و کلینیک های تخصصی ، اقدسیه را به یک محله خوب از نظر امکانات درمانی قرار داده است. بیمارستان نیکان و بیمارستان چمران ، مرکز چشم پزشکی نیکان و مرکز درمان ناباروری نیکان این محله را در شرایط بسیار خوبی قرار داده است. به جز این مراکز باید به پلی کلینیک نارنجستان ، کلینیک دامپزشکی پروشات و داروخانه شبانه روز دکتر میرعرب شاهی اشاره کرد که از جمله امکانات درمانی اقدسیه به شمار می روند.

زندگی در اقدسیه

اقدسیه یکی از بهترین محله های تهران است. بافت شهرسازی اقدسیه از لوکس ترین ساختمان ها تشکیل شده است و سازه های ساخته شده در اقدسیه دارای بهترین شرایط است. سازه ها و ساختمان های اقدسیه از بهترین متریال ساخته شده و در این محله موضوعی به نام بافت فرسوده به ندرت به چشم می‌خورد. دسترسی های اقدسیه به بزرگراه های شرق تهران این امکان را به ساکنین می دهد تا از این بزرگراه ها بهترین استفاده را داشته باشند و بتوانند در کوتاه ترین زمان خود را به شریان های اصلی شرق تهران مانند بزرگراه ارتش و بزرگراه امام علی برسانند و این شرایط از طریق میدان اقدسیه فراهم می شود.

همچنین حمل و نقل عمومی و دسترسی به مترو در اقدسیه نیز دارای شرایط بسیار مطلوبی است. امکانات اقدسیه برای زندگی ، امکاناتی در سطح بالا است. مراکز خرید اقدسیه و مراکز درمانی اقدسیه ، همگی جزو بهترین ها در تهران هستند و به جز شرایط خاص این محله ، باید گفت که دسترسی اقدسیه به امکانات درمانی و مراکز خرید های لوکس اطراف اقدسیه ، به راحتی امکان پذیر است. اقدسیه در میان جمعی از لوکس ترین محله های تهران محصور است. محله نیاوران ، فرمانیه اراج ، منظریه، پاسداران و کامرانیه از جمله این محله ها هستند و همگی این محله ها دارای بهترین فضاهای موجود برای خرید و تفریح و گردش هستند و به همین دلیل اقدسیه را می توان از جمله محله های توانمند در دسترسی به امکانات رفاهی شهر تهران دانست.

از جمله موارد دیگر امکانات طبیعت گردی در اقدسیه است که به دلیل نزدیکی به نیاوران و دارآباد با سهولت انجام می شود و تمامی این موارد از جمله نقاط قوت اقدسیه برای زندگی است‌. اما باید نقاط ضعف این محله را نیز در نظر داشت. اقدسیه را جزو مناطق خوش آب و هوای شهر تهران می توان قلمداد کرد ، اما در دهه اخیر به دلیل تقاضای زیاد برای سکونت و ایجاد مراکز خرید و امکانات رفاهی در اقدسیه ، این محله تبدیل به یکی از محله های بسیار شروع و پر رفت و آمد شده و سطح آلودگی هوا و آلودگی صوتی در این منطقه بسیار بالا رفته است. این موضوع به همراه عدم وجود امکانات فرهنگی دولتی باعث شده است تا اقدسیه در زمره مناطقی باشد که دسترسی به امکانات رفاهی در آن بسیار هزینه بر باشد و شما برای هر امکاناتی می بایست ، بیشترین هزینه ها را پرداخت کنید.

قیمت آپارتمان در اقدسیه

اقدسیه جزو گرانترین محله های تهران از نظر قیمت آپارتمان و قیمت زمین است. قیمت آپارتمان در اقدسیه به دلیل لوکس بودن منطقه اقدسیه بسیار گران بوده و حتی می توان گفت که این محله در زمره گرانترین محله های تهران است. اقدسیه در میان بخشی از بهترین محله های تهران مانند نیاوران ، منیریه و پاسداران قرار دارد‌. این موضوع بر روی قیمت زمین در اقدسیه تاثیر بسیار زیادی گذاشته است و از طرفی دیگر باید گفت که اقدسیه از محله های پر تقاضا برای خرید و فروش خانه و آپارتمان است. این موضوعات باعث شده تا قیمت آپارتمان و قیمت خانه در اقدسیه در چند دهه اخیر رشد بسیار زیادی داشته باشد.

خرید خانه در اقدسیه

اگر قصد خرید خانه و آپارتمان در اقدسیه را دارید باید به‌چند نکته توجه داشته باشد.
اقدسیه از نظر خرید خانه و آپارتمان از بهترین محله های تهران است.‌
بهترین محله اقدسیه را باید در قسمت های غربی اقدسیه در مناطقی دانست که این محله به مناطق پاسداران، نیاوران و آجودانیه نزدیکتر است.
بهترین مشاوران املاک اقدسیه می توانند شما را در خرید و فروش آپارتمان و خانه در اقدسیه کمک زیادی کرده و خرید شما را در بهترین منطقه اقدسیه انجام دهند.
خرید و فروش خانه در اقدسیه هیچگاه شما را پشیمان نخواهد کرد. دلیل این امر نیز رشد روزافزون تقاضا برای خرید خانه و خرید آپارتمان در اقدسیه است.

5/5 - (1 امتیاز)
بلوار کشاورز تهران کجاست؟
حشمتیه تهران محله ای قدیمی و پر تقاضا برای خرید و فروش خانه

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست