1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. امیریه تهران محله ای امیر نشین و با اصالت
امیریه

امیریه تهران محله ای امیر نشین و با اصالت

امیریه تهران یکی از محله های منطقه 11 تهران است. محله امیریه را محله ای امیر نشین و با اصالت می دانند که بسیاری از شاهزادگان و درباریان قاجاری در آن زمان در محله امیریه صاحب املاک و باغات متعدد بودند و حتی وجه تسمیه محله امیریه تهران نیز به دلیل وجود املاک امیر مفخم بختیاری از رجال بزرگ دوران قاجار در این محله بوده است. امروزه در این محله خبری از باغات دوران قاجار را نمیتوان دید و حتی باید اذعان داشت که محله امیریه حتی یک فضای سبز در خور را نیز در خود ندارد. زندگی در امیریه را باید زندگی در میان بازارها و مراکز خرید تهران ، همراه با ترافیک شدید تعریف کرد. قیمت خانه و آپارتمان در امیریه نیز در سطح متوسط قیمت خانه و آپارتمان در تهران برابری می کند و اما باید توجه داشت که قیمت خانه در امیریه ، در موقعیت های مختلف آن دارای تفاوت های زیادی است.

امیریه تهران کجاست؟

محله امیریه تهران یکی از محله های مرکزی شهر تهران است که در محدوده منطقه 11 تهران قرار دارد. محله امیریه تهران از شمال با خیابان شهید معیری و میدان منیریه ، از جنوب با خیابان بشیری ، از غرب با خیابان کارگر ، میدان قزوین و خیابان قزوین و از شرق با خیابان وحدت اسلامی و از شرق با خیابان ابوسعید و خیابان پانزده خرداد، از جنوب با خیابان ولیعصر، خیابان وحدت اسلامی محدود شده است. محله امیریه تهران از شمال با محله منیریه تهران ، از جنوب با محله های امیربهادر و محله قلمستان ، از شرق با محله میدان حر ، محله مخصوص و محله گمرک مجاورت دارد.

تاریخچه امیریه

امیریه در زمان صفویه و پس از کشیده شدن حصار شاه تهماسب در بیرون این حصار و در مجاورت محله سنگلج قرار داشت. محله امیریه در بخش غربی تهران و در ابتدای دروازه قزوین قرار داشت و می توان گفت که امیریه در گذشته ، در ابتدای جاده تهران به قزوین قرار داشت. این موقعیت تا زمان برداشته شدن حصار شاه تهماسب در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی حفظ کرده بود. محله امیریه تهران به دلیل قرار داشتن در بیرون حصار تهران ، دارای موقعیتی تفرج گاهی بود و بسیاری از امرا و درباریان قاجار در این منطقه دارای املاک وسیعی بودند و برای تفریح به این منطقه می رفتند. باغات امیریه زبانزد خاص و عام بود و بسیاری از غربی هایی که برای سفر به تهران می آمدند ، برای عکاسی به این منطقه می رفتند. امیریه در آن زمان همراه با مناطقی مانند منیریه و قلمستان و باغ شاه ، تفرجگاه هایی زیبا با درختانی سر به فلک کشیده بودند. یکی از افرادی که در امیریه دارای املاک وسیعی بود ، امیر مفخم بختیاری ، یا لطفعلی خان امیر مفخم بود که نام محله امیریه از نام او گرفته شده است.

امیر مفخم بختیاری که بود؟

امیر مفخم بختیاری از سرداران و صاحب منصبان دربار قاجار بود که نزدیک به پنجاه سال از عمر خود را در دربار قاجار گذراند. امیر مفخم بختیاری در طول سالهای وزارت خود ، مدتی را به عنوان وزیر جنگ در دربار شاهان قاجار خدمت کرد و همواره در ردیف ملازمان دربار قاجار بود. در زمان مشروطیت ، امیر مفخم بختیاری از مدافعان محمد علی شاه قاجار بود و در زمان فتح تهران نیز در زمره یاران محمد علی شاه به حساب می آمد ، اما پس از مدتی کوتاهی به قشون مشروطه خواهان پیوست و فرماندهی بخشی از این قشون را بر عهده گرفت. امیر مفخم بختیاری به مدت پنجاه سال و در زمان چهار پادشاهی ایران در مناصب مختلف در صحنه سیاسی ایران حضور داشت و به همین دلیل جزو افراد تاثیر گذار در صحنه سیاسی ایران در زمان خود به حساب می آمد. امیر مفخم بختیاری در دوره وزارت خود به امیر شهرت داشت و به دلیل دارایی ها و املاک بسیار وسیع او در منطقه امیریه ، نام این منطقه نیز به نام امیریه مشهور شد.

امیریه تهران نیز مانند محله هایی چون منیریه ، محله شیخ هادی و قلمستان و گمرک در اولین روزهای برداشته شدن حصار پهلوی ، وارد شهر تهران شدند و می توان گفت که اولین قدرم برای توسعه تهران در این محله ها برداشته شد. امیریه در زمان پهلوی دوم به دلیل قرار داشتن در مجاورت بازار بزرگ تهران و باغات و فضای سبز بسیار زیاد آن ، توانست پله های ترقی را به سرعت طی کرده و به یکی از محله های آباد شهر تهران تبدیل شود. ساخت و سازهای محله امیریه در ابتدای دهه 20 آغاز شد و به دلیل نزدیکی به هسته مرکزی شهر تهران ، ساخت و سازها در این محله سرعت گرفته و در دهه های 40 به اوج خود رسید. در این سالها آنچه بر افزایش جمعیت این محله تاثیر بسیار زیادی گذاشت ورود مهاجرین به این محله بود. زمین های امیریه به سرعت تفکیک و تبدیل به مناطق مسکونی شد و به همین دلیل این منطقه پس از مدت کوتاهی به یکی از محله های مسکونی و پر جمعیت تهران تبدیل شد.

دسترسی محله امیریه

محله امیریه تهران را باید در زمره محله های بسیار خوش مسیر تهران قلمداد کرد. محله امیریه از جمله محله هایی است که به دلیل قرار داشتن در محدوده مرکزی شهر تهران و همچنین قرار داشتن در میان خیابان ها و معابرمهم شهر تهران مانند خیابان ولیعصر ، خیابان وحدت اسلامی ، خیابان کارگر وخیابان امام خمینی دسترسی به این محله با سهولت و از طریق تمامی این خیابان ها امکان پذیر است. محله امیریه از طریق همین معابر به بسیاری از مناطق مرکزی و غربی تهران دسترسی دارد.

حمل و نقل عمومی
حمل و نقل عمومی در امیریه دارای شرایط بسیار مطلوبی است. وجود ایستگاه ها و پایانه های متعدد اتوبوسرانی در داخل و اطراف این محله ، بسیار مطلوب است. خطوط بی آر تی به همراه خطوط اتوبوسرانی متعدد و خطوط تاکسیرانی توانسته است ، این خطوط متعدد دارای دسترسی های بسیار خوبی به مناطق مجاور است و به خصوص خطوط بی آر تی خیابان ولیعصر و خیابان وحدت اسلامی توانسته است نقش مهمی را در دسترسی امیریه به حمل و نقل عمومی ایفا کند.

مترو امیریه
ایستگاه مترو منیریه نزدیکترین ایستگاه مترو به محله امیریه است. ایستگاه منیریه در شمال محله امیریه و در مجاورت این محله قرار دارد و دسترسی این محله را به مترو تسهیل کرده است.

زندگی در امیریه

زندگی در امیریه دارای شرایط ویژه ای است. اولین نکته ای را که درباره امیریه می توان گفت ، محدودیت ترافیکی این محله و قرار داشتن در داخل محدوده طرح ترافیک تهران است. این موضوع برای ساکنین امیریه محدودیت هایی را در رفت و آمد ایجاد می کند. البته باید گفت که به دلیل قوی بودن سیستم حمل و نقل عمومی در این محله باید انتظار داشت که قدری از این محدودیت به دلیل این سیستم تسهیل شود. امکانات محله امیریه به دلیل مجاورت آن با مناطق مرکزی شهر در سطح خوبی قرار دارد و این امکانات شامل امکانات فرهنگی و اجتماعی می شود.

محله امیریه به دلیل مجاورت با بازار بزرگ تهران و بازارهای موازی با آن دارای بافتی تجاری و اداری شده است. در این رابطه باید گفت که به دلیل این مجاورت بسیاری از املاک محدوده این محله مبدل به مراکز تجاری ، انبار و کارگاه های تولیدی شده اند که این تغییر کاربری ها باعث شده است تا جمعیت این محله در روز و شب اختلاف بسیار زیادی را با یکدیگر داشته باشد و در برخی مواقع این اختلاف جمعیت منجر به بروز مشکلات امنیتی برای این محله شده است. از دیگر مشکلات محله امیریه وجود ترافیک شدید و در پی آن آلودگی صوتی ناشی از تردد وسایط نقلیه موتوری و به خصوص تردد بیش از حد موتور سیکلت ها در این محدوده است. این موضوعات باعث شده است محله امیریه محله ای برای سکونت افرادی باشد که محل کار آن ها در مرکز شهر تهران و یا در بازارهای اطراف آن باشد و بتوانند با مشکلاتی مانند آلودگی هوا و آلودگی صوتی آن کنار بیایند.

قیمت خانه و آپارتمان در امیریه

قیمت خانه و آپارتمان در امیریه به دلیل قرار داشتن در مناطق مرکزی تهران در سطح متوسط قیمت خانه در تهران قرار دارد. قیمت خانه و آپارتمان در امیریه تابعی از شرایط و موقعیت ملک مورد نظر در داخل بافت محله است. این شرایط باعث شده است تا امیریه تهران در نقاط مختلف آن دارای قیمت هایی متغییر باشد و مجاورت به بافت تجاری امیریه یا دوری از این بافت ، شرایط قیمت خانه و املاک را در امیریه تهران تعیین کند. بسیاری از املاک مجاور خیابان های وحدت اسلامی و خیابان ولیعصر دارای این شرایط هستند و اگر شما خواسته باشید تا اقدام به خرید خانه در امیریه کنید باید به این شرایط توجه ویژه ای را داشته باشید.

سرای محله امیریه

سرای محله امیریه یکی مراکز فرهنگی محله امیریه تهران است. سرای محله امیریه با امکانات بسیار خوب خود نقش مهمی را در بافت اجتماعی محله امیریه ایفا کرده است و به همین دلیل روزانه تعداد بسیاری از اهالی محله امیریه برای انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی به این مکان رجوع می کنند. کلاس های سرای محله امیریه جزو بهترین کلاسهای آموزشی محله امیریه است. کلاس های آموزشی سرای محله امیریه شامل کلاس های کمک درسی ، کلاس های هنری ، کلاس های فرهنگی و کلاس های ورزشی است.

آدرس و شماره تماس سرای محله امیریه
آدرس سرای محله امیریه
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان اهلی شیرازی ، کوچه پیربسطامی ، بن بست دوم سرای محله امیریه
شماره تلفن سرای محله امیریه
02155382423
02155387273

5/5 - (1 امتیاز)
محله شیخ هادی حاکمیتی ترین محله تهران
فرحزاد تهران تفرجگاهی بی بدیل و محله ای اصیل

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست