1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. ایوانک کجاست؟ بررسی امکانات و شرایط زندگی در ایوانک شهرک غرب
ایوانک

ایوانک کجاست؟ بررسی امکانات و شرایط زندگی در ایوانک شهرک غرب

ایوانک تهران یکی از محله‌های لوکس منطقه ۲ تهران است. محله ایوانک را به دلیل قرار داشتن در درون محله شهرک غرب با نام ایوانک شهرک غرب نیز می‌شناسند. این محله از جمله محله‌های لوکس تهران است که به دلیل مجاورت با امکانات رفاهی بسیار خوب در محدوده منطقه ۲ شرایط بسیار مناسبی را برای زندگی دارد. این محله از جمله محله‌های بسیار پر تقاضا برای خرید و فروش خانه و آپارتمان است و به همین دلیل قیمت خانه و آپارتمان در ایوانک شهرک غرب از سطح متوسط قیمت خانه و آپارتمان در تهران بالاتر است. در این مقاله کوشش داریم تا شما را با شرایط زندگی، دسترسی‌ها و امکانات این محله پرتقاضا آشنا کنیم.

محله ایوانک شهرک غرب کجاست؟

محله ایوانک یکی از محله‌های شهرک غرب تهران است که در محدوده منطقه ۲ تهران قرار دارد. این محله را می‌توان از بهترین محله‌های منطقه ۲ و محله‌های لوکس تهران نام برد که از آب و هوا و امکانات بسیار خوبی برای زندگی برخوردار است. محله ایوانک از شمال با بلوار دادمان، از جنوب با بزرگراه همت، از غرب با پارک نهج البلاغه و از شرق با بلوار فرحزادی محدود شده و با محله‌های مرزداران، سعادت آباد، پونک و محله شهرک غرب مجاورت دارد.

تاریخچه ایوانک

تاریخچه محله ایوانک به روستای خوش آب و هوایی به نام روستای خوردین بازمی گردد. روستای خوردین از روستا‌های زیبای رود دره فرحزاد بود که دارای قدمتی تاریخی بود. رود دره فرحزاد، رود دره‌ای بسیار پرآب بود که زندگی در مجاورت این رود دره همواره در جریان بود. یکی از روستا‌هایی که در مجاورت این رود دره زیبا قرار داشت، روستای خوردین بود. روستای خوردین یکی از عناصر تاریخی شهرک غرب و محله ایوانک بود.
روستای خوردین تنها با آب رود دره فرحزاد سیراب نمی‌شد. چندین قنات پر آب در آبادی این روستا نقش داشتند که از این قنات‌ها امروز به جز یک قنات اثر چندانی باقی نمانده است. خوردین به معنای خور یا خورشید و در اصطلاحی دیگر به معنای برجستگی و تپه است.
خوردین در زمان قاجار جزء املاک مستوفی الممالک بود. مستوفی الممالک باغی بزرگ در این منطقه ساخت که امروزه نیز این باغ پابرجاست و در اختیار آستان قدس رضوی قرار گرفته است.
از بخش‌های جالب در تاریخچه این منطقه می‌توان به ورود مسیحیان به این منطقه اشاره کرد. مسیحیانی که در تاریخ خوردین و منطقه شهرک غرب نقش داشتند، در زمان قاجار در همین منطقه زندگی می‌کردند و توانسته بودند این منطقه را آباد کنند.

در دهه ۱۳۴۰ آمریکایی‌ها به منطقه شهرک غرب آمدند و ساخت و ساز‌ها در این منطقه آغاز شد‌. ایوانک نیز بخشی از شهرک غرب بود که توسط آمریکایی‌ها به شکل خاصی طراحی شد و زمین‌های آن نیز قطعه‌بندی شده و به متقاضیان آن واگذار شد. نام این منطقه را به دلیل طراحی غربی‌ها شهرک غرب گذاشتند.

ایوانک بخش جنوبی شهرک غرب بود که با شکل خاصی خیابان کشی شده بود. خیابان‌های ایوانک به شکل مدور طراحی شدند. این شکل از خیابان کشی باعث شد تا خیابان‌های این منطقه دارای کمترین تقاطع بوده و به همین دلیل در این محله بسیار به ندرت می‌توان ترافیکی را مشاهده کرد.

آب و هوای ایوانک

ایوانک در مجاورت یکی از زیباترین و بزرگترین رود دره‌های تهران به نام رود دره فرحزاد قرار دارد و به همین دلیل است که این محله دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. این محله از طرفی در نزدیکی کوهپایه‌های البرز قرار داشته و به همین دلیل توانسته است خود را به عنوان یکی از محله‌های کوهپایه‌ای و خوش آب و هوا مطرح کند.

دسترسی محله ایوانک تهران

بزرگراه‌های همت و بزرگراه یادگار امام از مهمترین مسیر‌های دسترسی به ایوانک هستند. همچنین بزرگراه شیخ فضل الله و میدان صنعت می‌تواند مسیر ورودی بسیار خوبی برای این محله باشد.

حمل و نقل عمومی

ایوانک یکی از محله‌های مجاور میدان صنعت یا میدان شهرک غرب است. میدان صنعت دارای پایانه اتوبوسرانی و تاکسیرانی قدرتمندی است که نقش بسیار پر رنگی را در جابجایی مسافران این محله دارد.

مترو
نزدیکترین‌ایستگاه مترو ایوانک، ‌ایستگاه مترو میدان صنعت است. این موضوع باعث شده است تا این محله دارای‌ایستگاه مترو اختصاصی باشد.

مراکز خرید محله ایوانک

محله ایوانک دارای مراکز خرید متعددی است که برخی از آن‌ها از بهترین مراکز خرید تهران هستند.

  • مرکز خرید لیدوما
  • مرکز خرید میلاد نور
  • مجتمع تجاری گلستان

امکانات درمانی

  • بیمارستان آتیه
  • بیمارستان آتیه ۲
  • بیمارستان بهمن
  • بیمارستان عرفان
  • بیمارستان لاله

خیابان‌های مهم ایوانک

بلوار ایوانک
بلوار ایوانک از مهمترین بلوار‌های محله ایوانک است. بلوار ایوانک از بلوار فرحزادی تا خیابان گل افشان امتداد دارد. این بلوار توسط بزرگراه یادگار امام به دو بلوار ایوانک شرقی و بلوار ایوانک غربی تقسیم شده است.

خیابان گل افشان
خیابان گل افشان، خیابانی شمالی جنوبی است که از خیابان سروستان تا خیابان دادمان امتداد دارد. این خیابان توسط بلوار ایوانک به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

بلوار دادمان
بلوار دادمان از مهمترین خیابان‌های ایوانک است که از بلوار پاکنژاد تا بزرگراه یادگار امام امتداد دارد.

بلوار فلامک (بلوار محمد رضا شجریان )
بلوار فلامک از مشهورترین بلوار‌های این محله است که در سال ۱۳۹۹ نام آن به دلیل نام جاودان استاد بی‌بدیل موسیقی ایرانی به نام بلوار محمدرضا شجریان تغییر یافت.

بلوار زرافشان
بلوار خوارزم
بلوار ایران زمین

شرایط زندگی در ایوانک

محله ایوانک از جمله محله‌های لوکس تهران و از بهترین محله‌های منطقه ۲ تهران است. این محله به دلیل ساختمان‌های ویلایی و لوکس خود توانسته است شهرت بسیار زیادی را در بین محله‌های سعادت آباد و شهرک غرب کسب کند. این محله به دلیل طراحی خاص خود و خیابان کشی‌های مورب و بدون تقاطع، دارای کمترین میزان ترافیک است. وجود ساختمان‌های ویلایی زیبا این منطقه را به مناطق ویلایی در شمال شبیه کرده است و این موضوع به دلیل وجود فضای سبز انبوه در خیابان‌های شهرک، فضایی خاص را در بین محله‌های تهران به وجود آورده است. شاید هیچ کدام از محله‌های تهران دارای فضایی این چنین نباشد و بی‌شک از نظر فضای شهرسازی این منطقه در تهران بی‌نظیر است. دسترسی به امکانات شهری نیز در این محله بسیار خوب است به نحوی که این محله دارای چندین مرکز خرید خوب بوده و در مجاورت این محله نیز نقاط گردشگری بسیار زیادی وجود دارد که از جمله بهترین جا‌های دیدنی تهران محسوب می‌شوند. محله ایوانک دارای دسترسی‌های بسیار خوبی از بزرگراه‌های همت، بزرگراه یادگار امام و بزرگراه شیخ فضل الله نوری است. این دسترسی‌ها به همراه حمل و نقل عمومی و دسترسی خوب به مترو کمک زیادی را به شرایط خوب زندگی در این محله کرده است. شاید تنها مشکلات ایوانک را بتوان در بلند مرتبه‌سازی‌های سالیان اخیر به خصوص در دهه هشتاد و نود دانست که در حال تغییر بافت شهرسازی و تراکم محله‌ای در این منطقه است.

5/5 - (2 امتیاز)
جنت آباد جنوبی کجاست؟ آشنایی با امکانات و شرایط زندگی در جنت آباد جنوبی
جنت آباد شمالی کجاست؟ محله‌ای دنج و خوش آب و هوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل