محله باغ فیض یکی از محلات منطقه 5 تهران است. محله باغ فیض از محلاتی است که چندین ویژگی را در کنار یکدیگر دارد. محیطی مذهبی با وجود مرقد امامزاده گان سیده حمیده خاتون و سید جعفر ، در کنار مجتمع های بزرگ تجاری تهران که از جمله بهترین مراکز خرید تهران هستند و باغاتی قدیمی و زیبا در کنار خانه های جدید به باغ فیض جذابیت خاصی بخشیده است.

محله باغ فیض کجا است

محله باغ فیض در منطقه پنج تهران قرار گرفته است. محله باغ فیض از شمال با بزرگراه همت ، از جنوب با بزرگراه حکیم ، از شرق با بزرگراه اشرفی اصفهانی و از غرب با بزگراه ستاری محدود شده است. محله باغ فیض با محله‌های ‌مرزداران، محله جنت آباد جنوبی، محله پونک، محله پونک جنوبی، محله کوی مهران ، محله اباذر و محله شاهین مجاورت دارد.

تاریخچه محله باغ فیض

باغ فیض روستایی قدیمی در جنوب پونک بود که امروزه مبدل به محله ای نام آشنا در منطقه 5 تهران شده است. روستای باغ فیض جزو اراضی کشاورزی پونک بود که تا سال 1330 کمتر از سی خانوار در این روستا زندگی می کردند. روستای باغ فیض جزو سکونت گاه های قدیمی تهران است که سابقه سکونت در این روستا بر اساس شواهد نزدیک به هزار سال است. از نشانه های این قدمت درخت توت 700 ساله باغ فیض و امامزاده جعفر و امامزده سید خاتون باغ فیض است. این نشانه ها به ما می گوید که باغ فیض روستایی با قدمت تاریخی در تهران است. در اطراف این منطقه امامزادگان دیگری مانند امامزاده عینعلی و زینعلی وجود دارد که همه این موارد نشانه های سکونت گاهی نزدیک به هزار سال در محله هایی مانند پونک و باغ فیض است.

تشکیل هسته اولیه باغ فیض

هسته اولیه روستای باغ فیض در اطراف امام زادگان سید جعفر و سیده خاتون شکل گرفت. در کنار مرقد این امامزاده گان روستایی شکل گرفت که بعدها به نام باغ فیض شهرت یافت. آب شرب و کشاورزی باغ فیض نیز از رشته قنات هایی تامین می شد که از رشته کوه های البرز آب را به باغ فیض رسانده و این روستای خوش آب و هوا را سیراب می کردند. هنوز یکی از این قنات ها نیز باقی مانده و از داخل امامزاده باغ فیض در جوی های آب و کوچه های اطراف سرازیر می گردد.

دلیل نامگذاری باغ فیض

در روستای باغ فیض ، باغات فراوانی وجود داشت که در این باغات میوه های بسیار مطبوعی مانند انجیر ، خرمالو ، توت و شاه توت و انار کشت می شد. بزرگترین باغ این منطقه متعلق به فردی به نام حاج فیض الله بود و مردم برای شناخته شدن این منطقه به آن باغ فیض الله می گفتند. در طول زمان باغ فیض الله به باغ فیض شهرت یافت.

باغ فیض در ابتدای مسیر شهر نشینی

شهرنشینی باغ فیض از دهه 30 آغاز شد. تا قبل از این سال جمعیت باغ فیض کمتر از سی خانوار است و از همین سال ها است که جمعیت ساکن باغ فیض رو به رشد می گذارد. قدیمی ترین خانواده های باغ فیض خانواده های نادعلی ، علی اعظم ، حسینخانی ، گلبو ، ابراهیم و آقاجانی بودند که بعدها نام خود را به قربانی شریف ، صداقت و شایسته نیک تغییر دادند. باغ فیض در کنار محلاتی چون پونک و صادقیه قرار داشت و شهر نشینی در این محله نیز هم زمان با این محلات آغاز شد. باغ فیض تا دهه 50 رشد چندانی نداشت و از پروسه شهر نشینی نسبت به محله صادقیه و پونک عقب تر مانده بود. اما در دهه شصت سرعت بیشتری برای شهر نشینی گرفت. احداث بزرگراه های بزرگی مانند بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بزرگراه همت ، بزرگراه حکیم و بزرگراه ستاری در اطراف باغ فیض ، این محله را دچار تحول کرد به نوعی که امروزه محله باغ فیض محله ای متراکم و پر تردد شده است.

دسترسی به باغ فیض

محله باغ فیض به لحاظ دسترسی جزو بهترین حله های شمال غرب تهران است. باغ فیض از چهار طرف در میان بزرگراه های ستاری ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بزرگراه همت و بزرگراه حکیم احاطه شده است و به همین دلیل دسترسی بسیار مناسبی به تمام مناطق غرب تهران دارد.
دسترسی به مترو
ایستگاه مترو شهید ستاری
ایستگاه مترو شهید اشرفی اصفهانی
خیابان های معروف باغ فیض

خیابان 22 بهمن باغ فیض
خیابان 22 بهمن معروفترین خیابان باغ فیض است که امامزاده سید جعفر و سیده خاتون و میدان شهدای باغ فیض نیز در داخل خیابان 22 بهمن باغ فیض قرار گرفته است.
خیابان خجسته پور
خیابان خجسته پور در جنوب باغ فیض از جمله مهمترین معابر جنوب باغ فیض است. این خیابان محور شرق به غرب در جنوب محله باغ فیض است.
خیابان پیامبر مرکزی
خیابان هجرت
خیابان ناطق نوری

مراکز خرید محله باغ فیض

مرکز خرید کوروش
مرکز خرید کوروش بزرگترین مرکز خرید محله باغ فیض واز بهترین مراکر خرید تهران است که در محله باغ فیض و در جنب بزرگراه ستاری قرار دارد. مرکز خرید کوروش دارای یکی از بزرگترین برندهای فروشگاهی در تهران است ، به نحوی که روزانه دهها هزار نفر در این مجتمع به قصد خرید و تفریح تردد دارند.

مرکز خرید تیراژه

مرکز خرید تیراژه یکی از بهترین مراکز خرید تهران است که در محله باغ فیض و در بزرگراه اشرفی اصفهانی قرار دارد. مرکز خرید تیراژه به سرزمین عجایب و انواع فست و فودها و رستورانگردی هایش شهرت دارد. فروشگاه های متعدد مرکز خرید تیراژه از این مرکز یکی از بهترین مراکز خرید تهران را ساخته است.

پاساژ ونوس غرب

تهران ، محله باغ فیض ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بین خیابان امام حسین و خیابان زمانی ، پلاک 156
فروشگاه مریم باغ فیض
تهران، باغ فیض ،بزرگراه اشرفی اصفهانی ، خیابان ناطق نوری
02144451418

سرای محله باغ فیض

سرای محله باغ فیض مرکز فرهنگی خوبی در محله باغ فیض است.
آدرس سرای محله باغ فیض
تهران، باغ فیض ، بلوار خلیل آبادی
شماره تماس سرای محله باغ فیض
02144484250

خرید و فروش آپارتمان در باغ فیض

خرید و فروش آپارتمان در محله باغ فیض بسیار پر رونق است و قیمت آپارتمان در باغ فیض به دلیل دسترسی ها و امکانات خوب باغ فیض ، نسبت به متوسط قیمت آپارتمان در تهران بالا است.

بهترین جای باغ فیض کجا است

محله باغ فیض برای سکونت محله ای سرسبز و زیبا است. در سرتاسر باغ فیض هنوز جاهای سرسبزی وجود دارد که یادگاری از باغات قدیمی باغ فیض است. اما در این میان برخی خیابان ها به عنوان بهترین جای باغ فیض مشهور هستند. خیابان پیامبر مرکزی ، خیابان هجرت و خیابان 22 بهمن بهترین جای باغ فیض برای خرید و فروش آپارتمان و سکونت است.

بوستان های باغ فیض

بوستان تندرستی
بوستان کاج
پارک آسفالتی
بوستان میخک

مراکز درمانی باغ فیض

بیمارستان آفتاب

آدرس بیمارستان فردا
تهران، باغ فیض، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، خیابان ناطق نوری
شماره تلفن بیمارستان فردا
02144605410

کلینیک کاشت موی آفتاب
آدرس کلینیک کاشت موی آفتاب
تهران، باغ فیض، خیابان عدل جنوبی، خیابان اکبری، خیابان مهتاب
شماره تماس کلینیک کاشت موی آفتاب
02144216446

مرکز پزشکی باغ فیض
مرکز درمانی فروغ

امامزاده جعفر و سیده خاتون باغ فیض
امامزاده جعفر و امامزاده سید خاتون باغ فیض از نقاط دیدنی باغ فیض است. این امامزاده به امامزاده باغ فیض نیز مشهور هستند. امامزاده جعفر و سید خاتون از نوادگان امام موسی کاظم هستند که در محله باغ فیض دفن شده اند و جزو اماکن گردشگری باغ فیض هستند.

شهرک غرب ، محله ای که نامش غربی ، اما خودش قدیمی است
محله مهران منطقه 5 تهران ، محله ای پر از مراکز خرید

پست های مرتبط

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست