1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. باغ فیض ، محله ای سرسبز و قدیمی
باغ فیض

باغ فیض ، محله ای سرسبز و قدیمی

محله باغ فیض یکی از محلات منطقه 5 تهران است. محله باغ فیض از محلاتی است که چندین ویژگی را در کنار یکدیگر دارد. محیطی مذهبی با وجود مرقد امامزاده گان سیده حمیده خاتون و سید جعفر ، در کنار مجتمع های بزرگ تجاری تهران که از جمله بهترین مراکز خرید تهران هستند و باغاتی قدیمی و زیبا در کنار خانه های جدید به باغ فیض جذابیت خاصی بخشیده است. قیمت خانه در باغ فیض به دلیل مجاورت با محله های خوب منطقه 2 تهران و شرایط خوب زندگی در باغ فیض ، در زمره محله های گران تهران قرار دارد. خیابان باهنر باغ فیض ، خیابان 22 بهمن و خیابان هجرت از مشهورترین معابر باغ فیض هستند.

محله باغ فیض کجا است

محله باغ فیض در منطقه پنج تهران قرار گرفته است. محله باغ فیض از شمال با بزرگراه همت ، از جنوب با بزرگراه حکیم ، از شرق با بزرگراه اشرفی اصفهانی و از غرب با بزگراه ستاری محدود شده است. محله باغ فیض با محله‌های ‌مرزداران، محله جنت آباد جنوبی، محله پونک، محله پونک جنوبی، محله کوی مهران ، محله اباذر و محله شاهین مجاورت دارد.

تاریخچه محله باغ فیض

باغ فیض روستایی قدیمی در جنوب پونک بود که امروزه مبدل به محله ای نام آشنا در منطقه 5 تهران شده است. روستای باغ فیض جزو اراضی کشاورزی پونک بود که تا سال 1330 کمتر از سی خانوار در این روستا زندگی می کردند. روستای باغ فیض جزو سکونت گاه های قدیمی تهران است که سابقه سکونت در این روستا بر اساس شواهد نزدیک به هزار سال است. از نشانه های این قدمت درخت توت 700 ساله باغ فیض و امامزاده جعفر و امامزده سید خاتون باغ فیض است. این نشانه ها به ما می گوید که باغ فیض روستایی با قدمت تاریخی در تهران است. در اطراف این منطقه امامزادگان دیگری مانند امامزاده عینعلی و زینعلی وجود دارد که همه این موارد نشانه های سکونت گاهی نزدیک به هزار سال در محله هایی مانند پونک و باغ فیض است.

تشکیل هسته اولیه باغ فیض

هسته اولیه روستای باغ فیض در اطراف امام زادگان سید جعفر و سیده خاتون شکل گرفت. در کنار مرقد این امامزاده گان روستایی شکل گرفت که بعدها به نام باغ فیض شهرت یافت. آب شرب و کشاورزی باغ فیض نیز از رشته قنات هایی تامین می شد که از رشته کوه های البرز آب را به باغ فیض رسانده و این روستای خوش آب و هوا را سیراب می کردند. هنوز یکی از این قنات ها نیز باقی مانده و از داخل امامزاده باغ فیض در جوی های آب و کوچه های اطراف سرازیر می گردد.

دلیل نامگذاری باغ فیض

در روستای باغ فیض ، باغات فراوانی وجود داشت که در این باغات میوه های بسیار مطبوعی مانند انجیر ، خرمالو ، توت و شاه توت و انار کشت می شد. بزرگترین باغ این منطقه متعلق به فردی به نام حاج فیض الله بود و مردم برای شناخته شدن این منطقه به آن باغ فیض الله می گفتند. در طول زمان باغ فیض الله به باغ فیض شهرت یافت.

باغ فیض در ابتدای مسیر شهر نشینی

شهرنشینی باغ فیض از دهه 30 آغاز شد. تا قبل از این سال جمعیت باغ فیض کمتر از سی خانوار است و از همین سال ها است که جمعیت ساکن باغ فیض رو به رشد می گذارد. قدیمی ترین خانواده های باغ فیض خانواده های نادعلی ، علی اعظم ، حسینخانی ، گلبو ، ابراهیم و آقاجانی بودند که بعدها نام خود را به قربانی شریف ، صداقت و شایسته نیک تغییر دادند. باغ فیض در کنار محلاتی چون پونک و صادقیه قرار داشت و شهر نشینی در این محله نیز هم زمان با این محلات آغاز شد. باغ فیض تا دهه 50 رشد چندانی نداشت و از پروسه شهر نشینی نسبت به محله صادقیه و پونک عقب تر مانده بود. اما در دهه شصت سرعت بیشتری برای شهر نشینی گرفت. احداث بزرگراه های بزرگی مانند بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بزرگراه همت ، بزرگراه حکیم و بزرگراه ستاری در اطراف باغ فیض ، این محله را دچار تحول کرد به نوعی که امروزه محله باغ فیض محله ای متراکم و پر تردد شده است.

دسترسی به باغ فیض

محله باغ فیض به لحاظ دسترسی جزو بهترین حله های شمال غرب تهران است. باغ فیض از چهار طرف در میان بزرگراه های ستاری ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بزرگراه همت و بزرگراه حکیم احاطه شده است و به همین دلیل دسترسی بسیار مناسبی به تمام مناطق غرب تهران دارد.

حمل و نقل عمومی

شرایط حمل و نقل عمومی باغ فیض را شرایط مناسبی می دانند ، چرا که این محله از طرف شرق و بزرگراه اشرفی اصفهانی به خطوط بی آر تی متصل است و پایانه تاکسی رانی مرکز خرید تیراژه و میدان 22 بهمن برای بسیاری از نقاط مهم شهر تهران ، دارای خط تاکسیرانی هستند. البته باید اذعان داشت که داخل محله باغ فیض و به خصوص بخش های غربی آن فاقد ناوگان اتوبوسرانی هستند.

دسترسی به مترو باغ فیض

ایستگاه مترو شهید ستاری

ایستگاه مترو شهید اشرفی اصفهانی
ایستگاه مترو شهید ستاری و ایستگاه مترو شهید اشرفی اصفهانی نزدیکترین مترو به باغ فیض هستند. ایستگاه مترو شهید ستاری و مترو اشرفی اصفهانی در خط 6 مترو تهران قرار دارند و می توانند این محله را به بسیاری از محله های تهران متصل کنند.

خیابان های معروف باغ فیض

خیابان 22 بهمن باغ فیض
خیابان 22 بهمن معروفترین خیابان باغ فیض است که امامزاده سید جعفر و سیده خاتون و میدان شهدای باغ فیض نیز در داخل خیابان 22 بهمن باغ فیض قرار گرفته است. خیابان 22 بهمن باغ فیض نقش بسیار مهمی را در دسترسی های شمال محله باغ فیض دارد. خیابان 22 بهمن از بزرگراه ستاری تا بزرگراه اشرفی اصفهانی امتداد داره و تمامی محورهای مواصلاتی شمال محله دارد. خیابان عدل جنوبی ، خیابان ناطق نوری ، خیابان ابراهیم ، خیابان کافی ماسوله و خیابان مهستان از تقاطع های خیابان 22 بهمن هستند و میدان شهدای باغ فیض نیز در خیابان 22 بهمن قرار دارد.

میدان شهدای باغ فیض
میدان شهدای باغ فیض را مهمترین میدان باغ فیض تهران می دانند. میدان شهدای باغ فیض در زمره قدیمی ترین میدان های باغ فیض قرار دارد که روستای باغ فیض قدیم ، در محدوده این میدان شکل گرفته بود و امروز نیز میدان 22 بهمن از پر تردد ترین میدان های باغ فیض است. خیابان های 22 بهمن ، عدل جنوبی و خیابان ناطق نوری با این میدان در ارتباط هستند و به همین دلیل این میدان نقش مواصلاتی مهمی را برای باغ فیض دارد.

خیابان خجسته پور
خیابان خجسته پور در جنوب باغ فیض از جمله مهمترین معابر جنوب باغ فیض است. این خیابان محور شرق به غرب در جنوب محله باغ فیض است. خیابان خجسته پور تقریبا نقشی مانند خیابان 22 بهمن را در جنوب محله دارد. خیابان باغ فیض از شرق تا غرب محله امتداد داشته و بزرگراه اشرفی اصفهانی را به بزرگراه ستاری امتداد می دهد. خیابان خجسته پور با خیابان های قهرودی ، خیابان سلیمانی ، خیابان شاهی ، خیابان گلشن و خیابان هجرت دارای تقاطع است و از مهمترین خیابان های مواصلاتی در جنوب باغ فیض است.

خیابان پیامبر مرکزی
خیابان هجرت
خیابان ناطق نوری

مراکز خرید محله باغ فیض

مرکز خرید کوروش
مرکز خرید کوروش بزرگترین مرکز خرید محله باغ فیض واز بهترین مراکر خرید تهران است که در محله باغ فیض و در جنب بزرگراه ستاری قرار دارد. مرکز خرید کوروش دارای یکی از بزرگترین برندهای فروشگاهی در تهران است ، به نحوی که روزانه دهها هزار نفر در این مجتمع به قصد خرید و تفریح تردد دارند. مرکز خرید کوروش را شاید بتوان بزرگترین مرکز خرید منطقه 5 دانست که گوی سبقت را از تمامی مراکز خرید منطقه 5 تهران ربوده است.

مرکز خرید تیراژه

مرکز خرید تیراژه یکی از بهترین مراکز خرید تهران است که در محله باغ فیض و در بزرگراه اشرفی اصفهانی قرار دارد. مرکز خرید تیراژه به سرزمین عجایب و انواع فست و فودها و رستورانگردی هایش شهرت دارد. فروشگاه های متعدد مرکز خرید تیراژه از این مرکز یکی از بهترین مراکز خرید تهران را ساخته است. مرکز خرید تیراژه از اولین مراکز خرید بزرگ به سبک جدید در تهران بود که در سال های ابتدایی دهه 80 به بهره برداری رسید. مرکز خرید تیراژه امروزه دارای شعب متعددی در سراسر کشور است

پاساژ ونوس غرب

تهران ، محله باغ فیض ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بین خیابان امام حسین و خیابان زمانی ، پلاک 156
فروشگاه مریم باغ فیض
تهران، باغ فیض ،بزرگراه اشرفی اصفهانی ، خیابان ناطق نوری
02144451418

سرای محله باغ فیض

سرای محله باغ فیض مرکز فرهنگی خوبی در محله باغ فیض است.
آدرس سرای محله باغ فیض
تهران، باغ فیض ، بلوار خلیل آبادی
شماره تماس سرای محله باغ فیض
02144484250

خرید و فروش آپارتمان در باغ فیض

خرید و فروش آپارتمان در محله باغ فیض بسیار پر رونق است و قیمت آپارتمان در باغ فیض به دلیل دسترسی ها و امکانات خوب باغ فیض ، نسبت به متوسط قیمت آپارتمان در تهران بالا است.

بهترین جای باغ فیض کجا است

محله باغ فیض برای سکونت محله ای سرسبز و زیبا است. در سرتاسر باغ فیض هنوز جاهای سرسبزی وجود دارد که یادگاری از باغات قدیمی باغ فیض است. اما در این میان برخی خیابان ها به عنوان بهترین جای باغ فیض مشهور هستند. خیابان پیامبر مرکزی ، خیابان هجرت و خیابان 22 بهمن بهترین جای باغ فیض برای خرید و فروش آپارتمان و سکونت است. این خیابان ها به دلیل قرار داشتن در موقعیت ها و دسترسی های خوب به امکانات محله ای و منطقه ای و همچنین بافت نوساز و ساختمان ها و سازه های لوکس خود شناخته شده و به همین دلیل توانسته اند در زمره بهترین جای باغ فیض تهران قرار گیرند.

بوستان های باغ فیض

بوستان تندرستی
بوستان کاج
پارک آسفالتی
بوستان میخک

مراکز درمانی باغ فیض

بیمارستان آفتاب

آدرس بیمارستان فردا
تهران، باغ فیض، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، خیابان ناطق نوری
شماره تلفن بیمارستان فردا
02144605410

کلینیک کاشت موی آفتاب
آدرس کلینیک کاشت موی آفتاب
تهران، باغ فیض، خیابان عدل جنوبی، خیابان اکبری، خیابان مهتاب
شماره تماس کلینیک کاشت موی آفتاب
02144216446

مرکز پزشکی باغ فیض
مرکز درمانی فروغ

امامزاده جعفر و سیده خاتون باغ فیض
امامزاده جعفر و امامزاده سید خاتون باغ فیض از نقاط دیدنی باغ فیض است. این امامزاده به امامزاده باغ فیض نیز مشهور هستند. امامزاده جعفر و سید خاتون از نوادگان امام موسی کاظم هستند که در محله باغ فیض دفن شده اند و جزو اماکن گردشگری باغ فیض هستند. صحن امامزاده جعفر و سید خاتون باغ فیض دارای آرامستانی زیبا است که تا چند سال پیش نیز بخشی از اموات محله باغ فیض در این آرامستان دفن می شدند. یکی از قنات های باغ فیض از کنار این امامزاده عبور کرده و امروزه نیز قنات باغ فیض فعال و پر آب است و زندگی را به این محله هدیه می دهد.

باغ فیض برای زندگی

محله باغ فیض از محله های اصیل و قدیمی تهران است. دسترسی های محله باغ فیض از چهار طرف با اتوبان های مهم این منطقه مانند بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بزرگراه حکیم ، بزرگراه همت و بزرگراه ستاری است و از این نظر جزو خوش مسیرترین محله های منطقه غرب تهران است. دو تا از بهترین مراکز خرید تهران در این محله قرار دارند. مرکز خرید کوروش و مرکز خرید تیراژه در محله باغ فیض هستند و این موضوع دسترسی محله باغ فیض را به مراکز خرید تهران در بهترین وضعیت قرار داده است. حمل و نقل عمومی نیز در این محله با وجود خطوط بی آرتی بزرگراه اشرفی اصفهانی و وجود مترو در نزدیک ترین فاصله در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.

از نقاط مثبت باغ فیض برای زندگی فضای سبز کافی و همچنین دسترسی مناسب به بوستان های بزرگ و زیبای تهران مانند پارک پردیسان و پارک نهج البلاغه است. موارد فوق از مزایای زندگی در باغ فیض است و اگر بخواهیم درباره نکات منفی زندگی در باغ فیض نیز مطالبی را عنوان کنیم می توان به ترافیک شدید مجتمع کوروش و مرکز خرید تیراژه اشاره کرد که به خصوص در زمان پیک ترافیک و روزهای تعطیل مشکلاتی را برای اهالی این منطقه به وجود می آورد. از دیگر مشکلات باغ فیض ترافیک بزرگراه های همت و بزرگراه حکیم در شمال و جنوب باغ فیض است که نه تنها دسترسی های این محله را دچار مشکلات جدی می کند ، بلکه آلودگی بسیار زیادی را در این محدوده به وجود آورده است. از دیگر مشکلات باغ فیض می توان به فضای رها شده در قسمت های شمالی و غربی این محله اشاره کرد که مشکلاتی را به لحاظ آسیب های اجتماعی در این محدوده به وجود آورده است.

قیمت خانه در باغ فیض

قیمت خانه در باغ فیض از قیمت متوسط خانه در تهران بالاتر است. باغ فیض یکی از شمالی ترین محله های منطقه 5 تهران است. موقعیت باغ فیض تهران به گونه ای است که با محله های خوب منطقه 2 تهران مانند محله مرزداران و محله پونک مجاورت دارد و این موضوع تاثیر مستقیمی را بر روی قیمت خانه در باغ فیض گذاشته است به نوعی که باغ فیض را مبدل به محله ای گرانقیمت کرده است. از دیگر موضوعاتی که باعث شده است تا قیمت خانه در باغ فیض در سطحی گران باشد ، وجود مراکز خرید کوروش و تیراژه و امکانات درمانی خوب ، حمل و نقل عمومی با کیفیت ، بافت نوساز خانه ها ، تراکم متناسب در محله و بارگذاری با تراکم کم به دلیل وجود فضای سبز کافی در محله و مجاورت با بهترین پارک های تهران باشد. این موضوعات باعث شده است تا قیمت خانه در باغ فیض به خصوص در دهه 80 و 90 رشد چشمگیری داشته باشد که قابل مقایسه با رشد قیمت های دهه های 60 و 70 نیست. قیمت آپارتمان در باغ فیض و قیمت زمین در باغ فیض تهران نیز با همین تناسب رشد چشمگیری داشته است و این موضوع به دلیل تقاضای بالای خرید آپارتمان در باغ فیض تهران است.

5/5 - (3 امتیاز)
شهرک غرب محله ای که نامش غربی اما خودش قدیمی است
محله مهران منطقه 5 تهران ، محله ای پر از مراکز خرید

پست های مرتبط

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ای کاش باغات باغ فیض رو نگه می داشتن همه باغات باغ فیض از بین رفتن دیگه جای سبزی تو باغ فیض پیدا نمی شه

  پاسخ
 • قیمت آپارتمان تو باغ فیض با امکاناتش نمی خونه زیادی گرونه. با این قیمتا تو جنت آباد و بلوار فردوس میشه خرید کرد

  پاسخ
 • باغ فیض محله خیلی خوبیه هم منطقه خوبی هست هم بافت باغ داره هنوز اون هم الان که کل تهران شده آپارتمان و برج

  پاسخ
 • بهترین جای باغ فیض با نطر من همون خیابان ۲۲ بهمن هم به تیراژه نزدیکه هم به اشرفی اصفهانی هم به بزرگراه حکیم

  پاسخ
 • تاریخچه باغ فیض رو کاش بیشتر توضیح می دادید به نظرم جاش بود در مورد از بین رفتن باغات باغ فیض یه تحقیق اساسی بشه

  پاسخ
 • سلام
  قیمت آپارتمان نوساز باغ فیض رو کسی اطلاع داره

  پاسخ
 • قیمت آپارتمان نوساز در باغ فیض تو لوکیشن های مختلف فرق داره. قیمت آپارتمان نوساز تو باغ فیض از متری ۴۵ میلیون تا متری ۶۰ میلیون تومان قیمت می خوره. قیمتهای این واحدها بستگی به لوکیشن و نوع سازه و امکانات داخل واحد داره که تو قیمت ساخته شده لحاظ میشه.

  پاسخ
 • بهترین جای باغ فیض خیابان هجرت است که یک سر و گردن از بقیه جاهای منطفه باغ فیض بالاتر است.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل