1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. بلوار کشاورز تهران کجاست؟
بلوار کشاورز

بلوار کشاورز تهران کجاست؟

بلوار کشاورز یکی از بلوارهای قدیمی و زیبای شهر تهران است. نام قدیم بلوار کشاورز ، بلوار الیزابت بود. بلوار کشاورز را می توان اولین بلوار با سبک غربی در تهران دانست. اگر لاله زار را اولین خیابان به سبک غربی در تهران بدانیم ، بلوار کشاورز اولین بلوار به سبک غربی در تهران است. بلوار کشاورز در زمان خود یکی از تفرج گاه های زیبای تهران بود و به همین دلیل تا کنون نیز بسیاری از تهرانیهای قدیمی با این بلوار خاطرات زیادی دارند. میدان ولیعصر ، خیابان ولیعصر ، خیابان فاطمی ،خیابان حجاب و خیابان فلسطین مهمترین معابر بلوار کشاورز هستند و پارک لاله ، هتل لاله و سینما آفریقا از مراکز تفریحی این بلوار زیبا هستند. بلوار کشاورز را باید نام یک محله نیز دانست. نام محله بلوار کشاورز ، محله کشاورز است.

تاریخچه بلوار کشاورز

با آغاز شهرنشینی و گسترش شهر تهران که از دهه 20 آغاز شد مناطق بسیاری وارد شهر تهران شدند. یکی از این مناطق بهجت آباد بود که در زمره اولین مناطقی بود که از سمت شمال توسعه خود را آغاز کرد. بهجت آباد در شمال دروازه یوسف آباد قرار داشت و با تخریب حصارهای تهران ، بهجت آباد وارد بافت تهران شد. پس از مدتی تهران رنگ و بویی غربی به خود گرفت و جاده های اتومبیل رو در تهران کشیده شد. یکی از این خیابان ها ، بلوار کشاورز بود. بلوار کشاورز تنها خیابانی برای تردد اتومبیل نبود ، بلکه تفرجگاهی بود که در قلب تهران قرار داشتو بلوار کشاورز کارکردی دوگانه داشت. از سویی تردد اتومبیل ها را هموار می کرد و از سویی دیگر فضایی انسان محو بود. در آن زمان نیز آب و هوای تهران تا بدین حد آلوده نبود و نشستن در بلوار کشاورز حال و هوای دیگری داشت.

نهر کرج از میان بلوار کشاورز عبور می کرد. نهر کرج در زمان های دورتر آب را از رودخانه کرج به مناطق مرکزی تهران می رساند تا مصرف شرب و آبیاری درختان و باغات را در تهران فراهم کند. بلوار کشاورز نیز از میان این نهر عبور می کرد و جلوه ای دیگر به این بلوار می داد. بلوار کشاورز تهران میدان ولیعصر را به خیابان کارگر متصل می کرد و این نقش مواصلاتی در این نقطه از تهران بسیار با ارزش بود. بعدها بلوار کشاورز محور و گذر دانشجویی دانشجویان دانشگاه تهران شد و به دلیل مجاورت با دانشگاه تهران و کوی دانشگاه ، بسیاری از دانشجویان برای تفریح و پیاده روی بلوار کشاورز و پارک لاله را انتخاب می کردند.

سوالات بسیاری در ذهن دوستداران تهران قدیم وجود دارد. این سوالات این است که بلوار کشاورز در چه سالی ساخته شد؟ طراح بلوار کشاورز چه کسی بود ؟ دلیل نامگذاری بلوار کشاورز به این نام چیست ؟ و بلوار کشاورز در چه سالی ساخته شد ؟

بلوار کشاورز در سال 1338 بر روی نهر کرج ساخته شد. طراح و معمار بلوار کشاورز مهندس سرافراز غزنی بود که تحصیلات معماری خود را در دانشگاه های انگلستان به پایان رسانده بود. در این زمان تصمیم گرفته شد تا در این مسیر بلواری جهت تردد اتومبیل ها از خیابان ولیعصر به خیابان کارگر ساخته شود. مهندس سرافراز غزنی این بلوار را به شکلی طراحی کرد که تنها برای خودروها مورد استفاده نباشد و این بلوار را تبدیل به تفرجگاهی زیبا برای تهران کرد. هزینه ساخت بلوار کشاورز در زمان خود 6 میلیون تومان بود. دلیل نامگذاری بلوار کشاورز به این نام ، وجود ساختمان وزارت کشاورزی در این بلوار بود. پس از گذشت سالها سخنانی مبنی بر تعریض محور خیابانی در بلوار کشاورز مطرح شد و امکان تخریب بخش هایی از این بلوار وجود داشت که با ثبت این بلواردر فهرست آثار ملی ، این تهدیدات نیز از بین رفت. در اوایل دهه 90 تلاش ها برای ثبت این بلوار در فهرست آثار ملی آغاز شد تا در سال 1394 این تلاش ها به نتیجه رسید و بلوار کشاورز با شماره 31321 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

دسترسی به بلوار کشاورز تهران

بلوار کشاورز از جمله محله های خوش مسیر مناطق مرکزی تهران است. بلوار کشاورز از طریق خیابان ولیعصر و خیابان کارگر قابل دسترسی است. میدان ولیعصر بلوار کشاورز را از سمت شرق امکان دسترسی داده و خیابان کارگز بلوار کشاورز را از سمت غرب امکان دسترسی می دهد. بلوار کشاورز تهران در طرح ترافیک است و برای ورود به این خیابان در ساعات طرح ترافیک ممنوعیت وجود دارد.

مترو بلوار کشاورز
مترو بلوار کشاورز در میدان ولیعصر قرار دارد و به جز این ایستگاه ، ایستگاه مترو میدان انقلاب اسلامی در جنوب بلوار کشاورز امکان دسترسی این بلوار را به مترو می دهد. مترو میدان ولیعصر برای شرق بلوار کشاورز و مترو میدان انقلاب برای غرب این بلوار قابل دسترس است.

معابر معروف بلوار کشاورز

خیابان حجاب تهران
خیابان حجاب از جمله مشهورترین خیابان های بلوار کشاورز است. نام دیگر خیابان حجاب ، بلوار حجاب است. خیابان حجاب از خیابان فاطمی آغاز شده و تا بلوار کشاورز امتداد دارد. در مجاورت خیابان حجاب پارک لاله قرار داشته و این خیابان امکانات بسیار زیاد خود دارد. خیابان حجاب دو هتل نیز وجود داد. هتل های خیابان حجاب ، هتل لاله و هتل ورزش هستند. این بلوار نیز از همان ابدتدای ساخت بلوار حجاب و خیابان فاطمی در تهران ساخته شد و جزو خیابان های قدیمی تهران است. اداره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب قرار دارد. شرکت آب منطقه ای تهران نیز در این خیابان قرار دارد. خیابان حجاب تهران با مترو میدان ولیعصر قابل دسترسی است.

خیابان فلسطین تهران
خیابان فلسطین تهران در بلوار کشاورز قرار دارد. خیابان فلسطین از خیابان زرتشت آغاز شده و تا خیابان امام خمینی امتداد دارد. خیابان فلسطین شمالی در محله کشاورز تهران قرار دارد و بخش جنوبی آن در محله انقلاب تهران قرار دارد. خیابان فلسطین از خیابان های مشهور تهران است. این خیابان در گذشته کاخ مرر را به منطقه بهجت اباد متصل می کرد و به همین دلیل این خیابان به نام خیابان کارگر شهرت یافته بود. پس از انقلاب اسلامی نام این خیابان به نام خیابان فلسطین تغییر کرد.

خیابان زرتشت
خیابان زرتشت تهران از خیابان های مشهور بلوار کشاورز است. خیابان زرتشت را بیشتر با پارچه فروشی های خیابان زرتشت می شناسند. پارچه مجلسی های خیابان زرتشت از مشهورترین پارجه فروشی های تهران هستند که در این خیابان مشغول به فعالیت هستند. خیابان ولیعصر این خیابان را به دو خیابان زرتشت غربی و خیابان زرتشت شرقی تقسیم کرده است. خیابان زرتشت غربی در محله بلوار کشاورز قرار دارد و بیشترین پارچه فوشی های زرتشت نیز در این محدوده قرار دارند. مترو نزدیک خیابان زرتشت نیز مترو میدان ولیعصر است و به دلیل نزدیکی میدان ولیعصر به خیابان زرتشت بسیاری از افراد برای رفتن به این خیابان از مترو میدان ولیعصر استفاده می کنند.

زندگی در بلوار کشاورز تهران

بلوار کشاورز تهران در محدوده منطقه 6 تهران قرار داشته و از مناطق مرکزی شهر تهران است و به همین دلیل زندگی در بلوار کشاورز دارای مزایا و معایب خاص خود است. مزایا و معایب زندگی در بلوار کشاورز را می توان از چندین جهت بررسی کرد. نکته اول آنکه زندگی در بلوار کشاورز به دلیل قرار داشتن این بلوار در محدوده طرح ترافیک با محدودیت ترافیکی همراه است. اما آنچه که قدری از مشکلات استقرار در محدوده طرح ترافیک کاسته است ، وجود حمل و نقل عمومی قوی در این محدوده است. حمل و نقل عمومی و مترو در بلوار کشاورز بسیار قوی است و تقریبا در تمامی معابر این محدوده در حال تردد هستند. امکانات فرهنگی ، تفریحی و ورزشی این محدوده از شهر در بهترین وضعیت خود قرار دارد و وجود پارک لاله و بسیاری دیگر از اماکن تفریحی و ورزشی در این محدوده ، امکانات محله را در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد.

دسترسی بلوار کشاورز تهران به مراکز خرید تهران با سهولت انجام می شود و از این نظر نیز می توان بلوار کشاورز را به محله ای خوب تبدیل کرده است. اما این محله نیز به مانند محله های دیگر ، دارای مشکلات خاص خود است. وجود ترافیک بسیار شدید در این محدوده از مشکلات بلوار کشاورز است. ترافیک این محدوده تنها مربوط به محورهای مواصلاتی نیست ، بلکه ترافیک بلوار کشاورز در تمامی قسمت ها و معابر این بلوار وجود دارد. آلودگی هوا از دیگر مشکلات بلوار کشاورز است. است. بلوار کشاورز به جز این موضوعات به دلیل قرار داشتن در محدوده مراکز اداری ، تفریحی و مراکز خرید تهران دارای مشکل پارک خودرو آلودگی و ترافیک شدید است.

قیمت خانه در بلوار کشاورز تهران

قیمت خانه در بلوار کشاورز تهران در سطح متوسط قیمت خانه در تهران قرار دارد. این بلوار در محدوده مناطق مرکزی تهران قرار دارد و قیمت املاک بلوار کشاورز نیز در همین رنج قرار دارد. در بلوار کشاورز خانه ها و آپارتمان های بسیاری وجود دارد که می توان اقدام به خرید خانه در این محله کرد. اما برای خرید خانه و آپارتمان در بلوار کشاورز باید دقت داشته باشید که قیمت ها در این محدوده بسیار متغییر هستند. دلیل این تغییرات بسیار زیاد وجود مراکز تجاری متعدد در این محدوده ات. وجود مراکز تجاری باعث شده است تا قیمت خانه در محدوده این مراکز تجاری بسیار بالاتر از مناطق مسکونی آن باشد و به همین دلیل در هنگام خرید باید به لوکیشن های خرید خانه توجه بسیاری داشت.

سوالات متداول درباره بلوار کشاورز تهران

جاهای دیدنی بلوار کشاورز کجاست؟
پارک لاله ، هتل لاله ، بلوار کشاورز ، موزه فرش ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، موزه هنرهای معاصر ، بازارچه پارک لاله ، هتل ورزش و سینما آفریقا از جاهای دیدنی بلوار کشاورز هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
بلوار ابوذر محله و بلواری زیبا در هیاهوی شرق تهران
اقدسیه هدیه ناصرالدین شاه به اقدس الدوله (بررسی زندگی در اقدسیه)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست