1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. تهرانسر ، امکانات ، تاریخچه و شرایط زندگی
تهرانسر

تهرانسر ، امکانات ، تاریخچه و شرایط زندگی

تهرانسر از محله های منطقه 21 تهران است. محله تهرانسر را ورودی غربی شهر تهران می شناسند. دسترسی های مناسب به معابر غربی شهر تهران ، امکانات تجاری و اجتماعی بسیار زیاد و بافت شهرسازی جدید از مشخصات تهرانسر است. محله تهرانسر به چهار محله تهرانسر شرقی ، تهرانسر غربی ، تهرانسر شمالی و تهرانسر مرکزی ، شهرک پاسداران ، باشگاه نفت و شهرک دریا تقسیم شده است.

تهرانسر کجاست؟

محله تهرانسر از شمال با بزرگراه لشگری ، از جنوب با بزرگراه فتح (بزرگراه احمد متوسلیان ) از غرب با اتوبان آزادگان و از شرق با رودخانه کن محدود شده است. محله کن با محلات فتح ، محله شهرک آزادی ، محله شهرک فرهنگیان ، محله شهرک استقلال و محله خلیج فارس مجاورت دارد.

خرید آپارتمان و خانه در تهرانسر

تهرانسر دارای چند ویژگی مثبت در بین محلات اطراف خود است و به همین دلیل خرید و فروش آپارتمان و خانه در تهرانسر دارای رونق زیادی است. دسترسی مناسب به شریان های اصلی غرب تهران ، امکانات تجاری و فرهنگی خوب ، وسعت زیاد که شرایط را برای خرید خانه برای هر نوع از اقشار فراهم کرده است ، بافت شهرسازی جدید و فضای سبز مناسب از جمله ویژگی های محله تهرانسر است و همین ویژگی ها بر روی قیمت آپارتمان در تهرانسر تاثیر مثبت گذاشته است.

تاریخچه تهرانسر

تهرانسر در گذشته در مسیر تردد شهر تهران به قزوین بوده است. مسافرین قزوین به تهران و یا قزوین به شهر ری برای رسیدن به این شهرها پس از خروج از کاروانسرای سنگی در وردآورد از این محله به تهران و شهر ری می رسیدند.

روستای سلیمان خانه

به دلیل دسترسی تهرانسر به رودخانه کن و وجود دشتی بزرگ در پایین دست آن ، این منطقه جزو شکارگاه های بزرگ سلطنتی و تفرجگاهی دوران قاجار بود. آب این منطقه از رودخانه کن و قنات موجود در این منطقه تامین می شد. اراضی تهرانسر در دوران قاجار در مالکیت خاندان فرمانفرما بود. در این زمان شخصی به نام خلیل معنوی بخشی از این منطقه را از فرمانفرمایان خریداری کرده و با ساکن کردن چند خانوار از همدان و تویسرکان این محله را تبدیل به محله ای مسکونی به نام سلیمان خانه می کند.

شهرک نفت آغاز شهرنشینی در تهرانسر

در دهه 30 با ورود کارکنان شرکت نفت به تهرانسر اولین پروژه ساختمان سازی در تهرانسر آغاز می شود. در سال 1331 شرکت تعاونی شرکت نفت یک میلیون متر مربع از زمین های تهرانسر را از خلیل معنوی خریداری کرده و ساخت و ساز در تهرانسر آغاز شده و نام این محدوده نیز به نام تهرانسر نامگذاری می شود. در دهه 50 شهرک هواپیمایی ساخته می شود و در دهه 60 خیابان فجر و خیابان گلناز و قسمت جنوبی بلوار اصلی جهت ساخت و ساز آپارتمان و خانه به پرسنل چند کارخانه جنرال ؛ الیاف ؛ زیمنس و ارج و چند شرکت دیگر در نظر گرفته شده و ساخت و سازها در این محله رونق می گیرد. در دهه 60 کارکنان نیروی دریایی ارتش بخشی از زمین های شهرک دریا را خریداری کرده و ساخت و ساز در شهرک دریا نیز آغاز می شود. در دهه 70 است که بافت شهرنشینی تهرانسر کامل می شود.

دسترسی تهرانسر

محله تهرانسر ورودی غربی شهر تهران است. بزرگراه لشگری و بزرگراه فتح ( بزرگراه احمد متوسلیان ) در شمال و جنوب تهرانسر قرار دارد و این بزرگراه ها اولین و بزرگترین ورودی های شهر تهران از قدیم بودند. تهرانسر از شرق نیز با بزرگراه آزادگان مجاورت دارد و این مجاورت باعث شده است که دسترسی خوبی به معابر تهران داشته اشد.

دسترسی به مترو

نزدیکترین ایستگاه مترو به تهرانسر ایستگاه مترو بیمه در بزرگراه لشگری است.

امکانات محله تهرانسر

محله تهرانسر دارای امکانات خوبی برای زندگی است. بلوار اصلی تهرانسر بزرگترین خیابان تجاری تهرانسر است که بیشتر پاساژهای تهرانسر در این محله قرار گرفته است. بلوار اصلی تهرانسر همچنین دارای امکانات فرهنگی متعددی است که از تمام محله تهرانسر قابل دسترسی است. محله تهرانسر از جمله محلاتی است که به منطقه 5 تهران و محله 22 تهران دسترسی بسیار مناسبی دارد و امکانات فرهنگی و گردشگری منطقه 5 و 22 تهران مانند پارک ارم ، پارک چیتگر ، پارک دریاچه چیتگر و بسیاری از مراکز خرید تهران مانند مرکز خرید کوروش ، مرکز خرید سمرقند و ایران مال از این محله به راحتی قابل دسترسی است.

بهترین خیابان های تهرانسر

تهرانسر از محله های وسیع غرب تهران است. قسمت شمالی بلوار تهرانسر ، شهرک پاسداران ، محله گلناز، بلوار یاس و نیلوفر شرقی از بهترین خیابان های تهرانسر برای سکونت است. این خیابان ها رونق خوبی را در خرید و فروش آپارتمان دارند، تراکم کمتر و دسترسی خوب به امکانات تهرانسر از مزایای این خیابان ها است.

بلوار تهرانسر
بلوار صلی تهرانسر معروفترین خیابان محله تهرانسر است. بلوار اصلی تهرانسر از بزرگراه فتح ( بزرگراه احمد متوسلیان ) تا بزرگراه لشگری امتداد داشته و با بلوار شاهد ، بلوار یاس ، بلوار لاله و میدان کمال الملک دارای تقاطع است.

بوار گلها
بلوار گلها ورودی اصلی تهرانسر از بزرگراه احمد متوسلیان و بزرگراه لشگری است. بلوار گلها همچنین پر تردد ترین بلوار تهرانسر است.

بلوار یاس
بلوار یاس از بلوار گلها تا بزرگراه آزادگان امتداد داشته و مسیر شرق به غرب تهرانسر را به همدیگر متصل می کند.
بلوار شاهد از بلوار گلها تا بزرگراه آزادگان امتداد داشته و با بلوار تهرانسر دارای تقاطع است.

مراکز درمانی تهرانسر

بیمارستان صاحب کوثر
بیمارستان صاحب کوثر بزرگترین مرکز درمانی تهرانسر است
آدرس و شماره تماس بیمارستان صاحب کوثر
تهران،شهرک پاسداران،بلوار گلها،بلوار لاله
02144520582

درمانگاه خیریه قوامین
آدرس
بلوار گلها ، ابتدای بلوارلاله ، خیابان شهید جعفر طهماسبی فرد

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی گلسا
آدرس
خیابان شهید جعفر طهماسبی فرد ، نبش کوچه 13

درمانگاه تخصصی دندانپزشکی
بلوار اصلی تهرانسر ، نبش ششم اصلی

درمانگاه شهیدصنیع خانی
مرکز بهداشت کریم در تهرانسر غربی

 

بوستان ها و امکانات تفریحی

بوستان فجر(خیابان فجر)
خانه اسباب بازی
پارک سه گوش (گلناز)
بوستان ریما
بوستان شهدای گمنام

بوستان کوثر(شهید اصغرنیا)
پارک نرگس
بوستان لاله
بوستان ارغوان
باشگاه پینت بال سورن
شهربازی الماس
بوستان نیلوفر
بوستان گلها

مجموعه ورزشی تفریحی هودین و هورام

استخر شهید شجاعی
استخرهای تهرانسر
استخر گلها
استخر چهاردهم
استخر رحیمیان
استخر استقلال

رستوران های تهرانسر
محله تهرانسر پر از رستوران و غذاخوری است. فست فودها و غذاخوری های تهرانسر این محله را به یکی از محلات پر رنگ و لعاب برای غذا خوری تبدیل کرده است.
سفره خانه سنتی شاخه طوبی
سفره خانه سنتی الماس
سفره خانه سنتی هزاردستان
سفره خانه سنتی زعفران

سرای محلات تهرانسر

محله تهرانسر به هفت بخش تقسیم می شود. محله تهرانسر شمالی ، محله تهرانسر مرکزی ، محله تهرانسر غربی ، محله تهرانسر شرقی ، محله دریا ، محله شهرک پاسداران و محله نفت ، محلات هفتگانه تهرانسر هستند که هر کدام سرای محله مخصوص به خود را دارند.

سرای محله باشگاه نفت

آدرس و شماره تماس سرای محله باشگاه نفت تهرانسر
تهران، تهرانسر شمالی، کنار‌گذر لشگری ،خیابان قباد، خیابان دوم شرقی
02144533678

سرای محله پاسداران ، تهرانسر

تهرانسر شرقی ، بلوار گلها ، خیابان کیاشمشکی ، خیابان بنفشه شمالی
02144529010

سرای محله یاس ، تهرانسر غربی

آدرس سرای محله یاس ، تهرانسر غربی
تهران، تهرانسر شرقی، بلوار یاس ، خیابان رجایی جنوبی

زندگی در تهرانسر
زندگی در تهرانسر دارای شرایط خوبی است. تهرانسر محله ای پر جنب و جوش است که در آن محله های بسیار زیادی با شرایط متفاوت و برای بودجه های مختلف وجود دارد. مراکز خرید تهرانسر بسیار پر تراکم و زنده و متنوع هستند. امکانات تهرانسر نسبت به محله های هم جوار خود و حتی محلات همجوار شمالی بسیار بیشتر است و به همین دلیل تهرانسر محله ای زنده و شاد است. تنها نکته منفی تهرانسر را شاید بتوان وجود فرودگاه مهرآباد در مجاورت آن و آلودگی صوتی ناشی از این فرودگاه دانست که به دلیل احداث فرودگاه امام خمینی و انتقال پروازهای خارجی از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام بخش بزرگی از این مشکل رفع شده است.

تهرانسر دارای خیابان کشی های مطلوبی است و به جز بلوار اصلی ، در کمتر خیابانی ترافیک سنگین مشاهده می شود. امکانات درمانی در تهرانسر در سطح مطلوبی قرار دارد و وجود بیمارستان قوامین و کلینیک های متعدد نیاز اهالی محله را به خوبی مرتفع کرده است. دسترسی های تهرانسر به دلیل قرار داشتن در کنار بزرگراه لشگری و بزرگراه حاج احمد متوسلیان به مناطق همجوار و امکانات مناطق ۵ تهران و منطقه ۲۲ تهران بسیار مطلوب است و این محله حتی می تواند به راحتی به امکانات منطقه ۹ تهران و منطقه ۱۸ تهران دسترسی داشته باشد. از نظر دسترسی به مراکز خرید نیز این محله دارای دسترسی های بسیار خوبی است ، چرا که در این محله پاساژهای متعددی وجود دارد که در نوع خود از مراکز خرید خوب تهران هستند و همچنین بازارهای میوه و تره بار تهرانسر در چند نقطه از این محله با سهولت در دسترس هستند. تمامی این موارد از جمله نقاط مثبت زندگی در تهرانسر هستند و نشان می دهند که تهرانسر برای زندگی شرایط مطلوبی را برای ساکنین آن رقم زده است.

نکات منفی تهرانسر برای زندگی

تهرانسر برای زندگی دارای نکات مثبت زیادی است و مانند تمامی محلات تهران دارای برخی مشکلات نیز هست که می توان به چند مورد اشاره کرد. شاید هیچ مشکلی را نتوان در تهرانسر به بزرگی آلودگی صوتی فرودگاه مهرآباد یافت. گر چه سطح این آلودگی صوتی ، پس از انتقال پروازهای خارجی به فرودگاه امام بسیار کمتر شده است ، اما هنوز این مشکل تا حدودی پابرجا است. برخی از مشکلات تهرانسر نیز وجود کارخانه جات متعدد در محدوده بزرگراه فتح و بزرگراه لشگری است که آلودگی بسیار زیادی را در این محدوده ایجاد می کند. این کارخانه جات به جز مشکل آلودگی و ترافیک بسیار زیاد ، تردد کامیون های سنگین را نیز به این محدوده تحمیل می کنند. این آلودگی به همراه آلودگی بسیار زیاد بزرگراه آزادگان آلودگی بسیار زیادی را به اماله تحمیل کرده است. در برخی از محله های تهرانسر نیز وجود صنوف و مشاغل مزاحم، مشکلات زیادی را در پی داشته و موجب ناراحتی ساکنین این محله شده است.

بررسی قیمت خانه و آپارتمان در تهرانسر

تهرانسر یکی از محله هایی است که قیمت خانه و آپارتمان در آن ، در سطح متوسط قیمت خانه در تهران قرار دارد. قیمت آپارتمان در تهرانسر نیز تابعی از قیمت املاک کلنگی در این محدوده است و به دلیل تناسب قیمت املاک کلنگی در تهرانسر ، این محله تبدیل به منطقه ای خوب برای سرمایه گذاری در بخش مسکن شده است ، چرا که در تهرانسر قیمت خانه و آپارتمان در سطحی است که می توان به آسانی در آن سرمایه گذاری کرد‌. قیمت آپارتمان در تهرانسر به دلیل وسعت زیاد این محله در سطوح مختلف موجود است و به همین دلیل متقاضیان خرید آپارتمان در تهرانسر می توانند در بودجه های متفاوت اقدام به خرید آپارتمان داشته باشند. همچنین متراژهای مختلف آپارتمان در تهرانسر نیز شرایط بسیار خوبی را برای خرید و فروش آپارتمان در تهرانسر به وجود آورده است.

بلوار اصلی تهرانسر

بلوار اصلی تهرانسر را مهمترین خیابان و بلوار تهرانسر می دانند. اهمیت بلوار تهرانسر برای این محله در وجود مراکز تجاری و خدماتی بسیار زیاد در این بلوار است که باعث شده تا این بلوار به عنوان مهمترین بلوار محلات تهرانسر معرفی شود. بسیاری از مهمترین مراکز خدماتی مانند بانکها ، دفاتر پیشخوان دولت ، مراکز پلیس ۱۰+ ، پاساژ ها و فروشگاه های بزرگ این محله در اطراف بلوار اصلی شکل گرفته اند و تمامی این موارد ، این بلوار را به مرکزی تجاری و خدماتی بسیار قوی تبدیل کرده است‌. ساختمان شهرداری منطقه ۲۱ ، میدان کمال الملک تهرانسر و بوستان نرگس و مجموعه غذاخوری های خیابانی تهرانسر در بلوار اصلی قرار داشته و تمامی این موارد ، بلوار اصلی تهرانسر را به مرکزی ، تجاری ، اداری ، خدماتی و تفریحی مبدل کرده است. بلوار اصلی تهرانسر امروز به یکی از بلوارهای خوب تهرانسر برای خرید و گردش و تفریح تبدیل شده است. شما می توانید با گردش در این خیابان ، مایحتاج خود را تامین کرده و در بوستان نرگس به هواخوری رفته و یا در کنار فود استریت این بلوار در کنار بوستان نرگس به از انواع مختلف غذاهای خیابانی و بازارچه زیبای آن لذت ببرید.

سوالات متداول محله تهرانسر

مترو تهرانسر کجاست؟
تهرانسر مترو اختصاصی ندارد و نزدیکترین مترو به تهرانسر ، ایستگاه مترو بیمه در بزرگراه لشگری ، نرسیده به میدان آزادی قرار دارد. برای رسیدن به مترو بیمه می توان از تاکسی های میدان آزادی استفاده کرد. به جز ایستگاه مترو بیمه ، نزدیکترین ایستگاه مترو به تهرانسر، ایستگاه مترو ورزشگاه آزادی در شمال سه راهی شیشه مینا است. اما باید توجه داشت که ایستگاه شیشه مینا در فاصله ای دورتر قرار داشته و دسترسی به آن قدری دشوارتر است.

تهرانسر بالای شهر است؟
تهرانسر در یکی از مناطق غربی تهران و در مرکز این مناطق قرار دارد. منطقه شمالی تهرانسر ، منطقه 5 تهران بوده و در جنوب این منطقه نیز منطقه 18 تهران قرار دارد.

مزایای تهرانسر چیست؟
مزایای تهرانسر ، دسترسی بسیار خوب این محله به مناطق مرکزی و امکانات رفاهی مناطق 5 و 22 تهران ، امکانات رفاهی خوب در داخل محله ، وسعت بسیار زیاد ، تراکم جمعیتی متناسب ، مراکز خرید زیاد و امکانات خدماتی و ورزشی زیاد در داخل محله است.

معایب تهرانسر چیست؟
معایب تهرانسر را می توان وجود فرودگاه مهرآباد در مجاورت تهرانسر ، وجود کارخانه جات و صنایع آلاینده در اطراف محله عنوان کرد.

5/5 - (2 امتیاز)
محله جوادیه
محله ونک

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • زندگی در جوادیه شرایط خوبی داره. گر چه جوادیه جنوب شهره اما اهالی جوادیه خیلی خونگرم و با محبت هستند، اگر این طور نبود زندگی در جوادیه سخت می شد.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست