1. صفحه اصلی
  2. تهران
تهران

تهران

شهر تهران پایتخت ایران و پرجمعیت ترین شهر ایران است. تهران بعد از قاهره پرجمعیت ترین شهر خاورمیانه است. همچنین تهران هشتمین شهر پرجمعیت جهان است. در تقسیمات کشوری تهران مرکز استان تهران و مرکز شهرستان تهران است.

جمعیت شهر تهران

بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1395 جمعیت تهران 8693706 نفر است.

مساحت تهران

مساحت تهران 730 کیلومتر مربع است.

بخش تهران

استان تهران به سه بخش مرکزی ، آفتاب و کن تقسیم شده است.

شهرداری تهران

شهرداری تهران ، اداره امور شهری مربوط به شهر تهران را برعهده دارد. نمودار سازمانی شهرداری تهران از هشت معاونت و مناطق 22 گانه شهرداری تشکیل شده است.

مناطق تهران

تهران به 22 منطقه شهری تقسیم شده است که ساختمان بندی اداری شهر تهران از این مناطق تشکیل شده است. تقسیم بندی مناطق شهر تهران برای اداره هر چه بهتر و راحت تر شهر تهران برای شهرداری تهران انجام شده است.

لیست مناطق تهران

منطقه 1 تهران
منطقه 2 تهران
منطقه 3 تهران
منطقه 4 تهران
منطقه 5 تهران
منطقه 6 تهران
منطقه 7 تهران
منطقه 8 تهران
منطقه 9 تهران
منطقه 10 تهران
منطقه 11 تهران
منطقه 12 تهران
منطقه 13 تهران
منطقه 14 تهران
منطقه 15 تهران
منطقه 16 تهران
منطقه 17 تهران
منطقه 18 تهران
منطقه 19 تهران
منطقه 20 تهران
منطقه 21 تهران
منطقه 22 تهران

تاریخچه تهران

سابقه سکونت در تهران بسیار قدیمی است. قدیمی ترین آثار تاریخی به دست آمده از تهران مربوط به کاوش های مولوی و اسکلت هفت هزار ساله مولوی است که نشان می دهد تهران از هفت هزار سال پیش تا کنون یا محل سکونت بشری بوده است و یا مرز میان مناطق مسکونی بوده است. بخش هایی از شهر تهران مانند شهر ری از بزرگترین و قدیمی ترین شهرهای جهان بوده است. شهر ری به طور یقین از قدیمی ترین شهرهای ایران و جهان به شمار می رود. مهمترین شواهد قطعی برای سکونت در تهران ، مربوط به کاوش های قیطریه است. در کاوش های قیطریه شواهدی مبنی بر 3500 سال سایقه سکونت در تهران یافت شد.

تهران پایتخت ایران

تهران در دوره قاجاریه تبدیل به پایتخت ایران شد. آغامحمد خان قاجار پس از انقراض سلسله زندیه و اعلام سلسله قاجاریه تهران را به عنوان پایتخت ایران اعلام کرد.

محله های تهران

تهران به 350 محله تقسیم شده است. تقسیم بندی محله های تهران قبل از تشکیل شهر تهران وجود داشت ، به نوعی که سابقه بسیاری از محله های تهران ، از شهر تهران بسیار بیشتر است. گر چه از تشکیل شهری به نام تهران و کشیده شدن حصارهای تهران در زمان شاه تهماسب صفوی حدود 450 سال می گذرد اما قدمت برخی از محله های تهران به بیش از 4 هزار سال می رسد. محله های تهران نماد هویت فرهنگی و اجتماعی شهر تهران است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست