1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. خیابان سهروردی شمالی
سهروردی

خیابان سهروردی شمالی

خیابان سهروردی شمالی از خیابان های به نام منطقه هفت تهران است. این خیابان به لحاظ بافت اداری و تجاری قوی و دسترسی ها و امکانات مناسب جزو مناطقی است که خرید و فروش املاک در آن بسیار پر رونق بوده و بسیاری از صاحبان مشاغل علاقه دارند در این محله دارای دفتر و فروشگاهی تجاری باشند. سهروردی خیابانی شلوغ و پرترافیک با فروشگاه ها و مغازه های رنگارنگی است که سرشار از تلاش و تکاپو است.

سهروردی کجا است

خیابان سهروردی از خیابان های طولانی تهران است. این خیابان از خیابان بهار شیراز شروع شده و در ادامه به بزرگراه رسالت و پل سید خندان می رسد. خیابان سهروردی از محله های سهروردی و محله عباس آباد و محله نیلوفر عبور کرده و دارای دو بخش شمالی و جنوبی است که برای شناخت بهتر این خیابان باید این دو بخش را نیز به خوبی بشناسیم.

خیابان سهروردی شمالی

خیابان سهروردی شمالی از خیابان مطهری آغاز شده و بعد از عبور از محله عباس آباد و خیابان بهشتی وارد محله نیلوفر شده و در ادامه به پل سید خندان و بزرگراه رسالت می رسد. بخش اصلی و تجاری خیابان نیز همین بخش سهروردی شمالی است ، چرا که بیشتر دفاتر اداری و فروشگاه های تجاری در این بخش متمرکز شده اند. این بخش دارای تقاطع های بسیار مهمی با خیابان مطهری و خیابان بهشتی و خیابان خرمشهر است و به دلیل همین تقاطع های مهم و پر رفت و آمد ، دارای ارزش بسیار زیادی به لحاظ تجاری و اداری است و بخش اصلی بورس لوازم بهداشتی و شیرآلات و لوازم آشپزخانه در این بخش از خیابان سهروردی شمالی قرار دارد.

خیابان سهروردی جنوبی

خیابان سهروردی جنوبی خیابان اصلی محله ای با همین نام است. خیابان سهروردی جنوبی از خیابان بهارشیراز آغاز شده و تا خیابان مطهری ادامه دارد. این بخش از خیابان سهروردی نیز به لحاظ بافت اداری و تجاری بافت قدرتمندی داشته و در کنار خیابان هایی مانند خیابان مطهری ، خیابان بهار شیراز ، خیابان کریمخان و خیابان قائم مقام فراهانی دارای موقعیت بسیار مناسبی برای دفاتر اداری و خدماتی و فروشگاه های تجاری است ، اما باید در نظر داشت که خیابان سهروردی جنوبی از این منظر از بخش شمالی خود ضعیفتر است. به همین علت است که خیابان سهروردی جنوبی در داخل محله سهروردی قرار داشته ، اما بخش شمالی این خیابان مشهورتر از بخش جنوبی است.

محله سهروردی

محله سهروردی از محلات منطقه 7 تهران است. محله سهروردی از شمال با خیابان مطهری ، از جنوب با خیابان بهارشیراز ، از شرق با خیابان شریعتی و از غرب با بزرگراه مدرس محدود شده و با محله های عباس آباد ، محله حشمتیه ، محله کاج ، محله سنایی ، محله بهار و محله خاقانی مجاورت دارد. از خیابان های معروف این محله می توان به خیابان های سهروردی جنوبی ، خیابان ترکمنستان ، خیابان سلیمان خاطر و خیابان ملک اشاره کرد. محله سهروردی به دلیل مجاورت بیشتر با مناطق مرکزی تهران دارای بافتی قدیمی تر نسبت به خیابان سهروردی شمالی است. بیشتر قسمت های محله سهروردی از بخش های اداری و مسکونی تشکیل شده است و بر خلاف ائوار گذشته آن که باغات و زمین های کشاورزی بافت غالب آن بود ، امروزه دیگر خبری از هیچ گدام از باغات و فضای سبز این محله باقی نماده و تنها فضای سبز آن بوستان شهید آوینی است که بوستانی بسیار کوچک برای یک محله است.

خرید خانه و آپارتمان در سهروردی

خیابان سهروردی از جمله بخش های بسیار خوب تهران برای خرید خانه و آپارتمان است. برای خرید خانه و آپارتمان در سهرودی باید در نطر داشته باشید که هر چه به قسمت های شمالی سهروردی می رویم قیمت خانه و آپارتمان بالاتر رفته و تحت تاثیر بافت اداری و تجاری این منطقه قرار می گیرد.

بهترین منطقه سهروردی برای خرید خانه و آپارتمان

بهترین منطقه سهروردی برای خرید خانه و آپارتمان در بخش شمالی این خیابان وجود دارد. خیابان هایی مانند خیابان قندی ، خیابان سیبویه ، خیابان هویزه و خیابان خرمشهر برای سکونت دارای شرایط و دسترسی بهتری است و به همین جهت و البته بافت اداری قویتر دارای املاک گرانتری هستند. بنابراین می توان گفت که خیابان سهروردی شمالی نسبت به بخش جنوبی دارای قیمت های بالاتری برای خرید خانه و آپارتمان هستند.

امکانات خیابان سهروردی

خیابان سهروردی شمالی از نظر امکانات تجاری و اداری بسیار قوی است. مراکز درمانی ، مراکز اقامتی و خدماتی بسیار زیادی در خیابان سهروردی شمالی تجمع یافته اند و این محله را به یک محله خوب برای زندگی تبدیل کرده اند.

دسترسی خیابان سهروردی

خیابان سهررودی شمالی دسترسی بسیار خوبی را از بزرگراه رسالت و پل سید خندان دارد. می توان گفت که دسترسی اصلی سهروردی شمالی از پل سید خندان فراهم می شود. خیابان بهشتی نیز دسترسی بسیار خوبی را برای سهروردی شمالی فراهم می کند و بسیاری از مسافران این خیابان برای رسیدن به آن از خیابان بهشتی استفاده می کنند. خیابان مطهری نیز از مبادی ورودی خیابان سهرهوردی شمالی است ، اما در این مورد باید در نظر داشت که خیابان مطهری به جز دسترسی بخش شمالی دسترسی به خیابان سهروردی جنوبی را نیز فراهم می کند. در نهایت و در جنوبی ترین قسمت خیابان سهروردی جنوبی ، خیابان بهار شیراز قرار دارد. این خیابان نیز از مبادی ورودی مهم خیابان سهروردی است.

امکانات درمانی سهروردی

خیابان سهروردی سرشار از امکانات درمانی است. کلینیک ها ، بیمارستان ها ، آزمایشگاه ها و داروخانه ها در سراسر این خیابان به چشم می خورد و برای ساکنین این منطقه امکانات بسیار خوبی را فراهم کرده است.

 • بیمارستان مهرداد
 • مرکز پزشکی جراحی سهند
 • بیمارستان مادران
 • بیمارستان چشم پزشکی نور
 • کلینیک سهروردی
 • مرکز جراحی محدود دکتر اشراقی
 • مرکز ام آر آی سهروردی
 • کلینیک گلهای تهران
 • مرکز تخصصی دندانپزشکی امام علی ناجا
 • فیزیوتراپی اندیشه
 • آزمایشگاه پاتوبیولوژی یزدان

مراکز خرید سهروردی

مراکز خرید سهروردی بسیار متنوع هستند. از پاساژ ها و فروشگاه ها تا قسمت هایی از این خیابان که تبدیل به بورس کالاها و خدمات خاصی تبدیل شده اند در این خیابان و به خصوص در خیابان سهروردی شمالی پراکنده اند. اما جذابترین قسمت فروشگاهی و مرکز خرید این خیابان بورس لوازم بهداشتی و آشپزخانه سهروردی است.

محله عباس آباد

محله عباس آباد یکی از محلاتی است که در کنار خیابان سهروردی شمالی قرار گرفته است. محله عباس آباد را با تپه های مشهور و یا اراضی عباس آباد می شناسند، چرا که تپه های مشهور عباس آباد بر اساس طرحی قرار بود که بزرگترین مرکز خدماتی و رفاهی و اداری تهران بوده و تمامی ادارات دولتی و مراکز خدماتی تهران را در خود جمع کند. همچنین تپه های عباس آباد یکی از مشهورترین تپه های تهران مانند تپه قیطریه و تپه های گیشا بود. تپه های عباس آباد در حال حاضر تفرجگاهی بزرگ برای تهران است که مجموعه پارک طالقانی ، پارک آب و آتش ، پل طبیعت و مصلی تهران بر روی آن قرار دارد و محله عباس آباد نیز در سطح تهران محله ای شناخته شده است.

محله عباس آباد کجا است

محله عباس آباد یکی از محلات منطقه هفت تهران است که در مجاورت خیابان سهروردی شمالی قرار گرفته است. محله عباس آباد از شمال با بزرگراه رسالت و پل سید خندان از جنوب با خیابان مطهری ، از شرق با خیابان شریعتی و از غرب با خیابان سهروردی شمالی محدود شده است. محله عباس آباد با محله های سهروردی ، محله نیلوفر ، محله سیدخندان ، محله حشمتیه و محله کاج مجاورت دارد‌. خیابان های مشهور محله عباس آباد خیابان بهشتی ، خیابان سهروردی شمالی و خیابان مطهری هستند.

اماکن مهم سهروردی شمالی

مصلای تهران
بزرگترین و مشهورترین مکانی که در خیابان سهروردی شمالی قرار دارد ، مصلی تهران است. مصلی تهران بزرگترین مسجدی است که در تهران ساخته شده است و محل بزرگترین گردهمایی های مذهبی تهران است. ساخت مصلی تهران از سال 1374 آغاز شد و تا امروز نیز بخش هایی از آن در حال تکمیل است. مصلی تهران نه تنها به عنوان بزرگترین صحن مسجدی در تهران خود را معرفی کرده است ، بلکه بسیاری از خدماتی که احتیاج به محیطی وسیع دارند در این مصلی انجام می شود. برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و مراکز خدماتی مانند مرکز واکسیناسیون برای ویروس کرونا از جمله این موارد است.

فرهنگسرای اندیشه
فرهنگسرای اندیشه از فرهنگسراهای بسیار خوب تهران است که در خیابان سهروردی شمالی قرار دارد. فرهنگسرای اندیشه در پارکی به همین نام ساخته شد. فرهنگسرای اندیشه دارای امکانات بسیار خوبی مانند سالن سینما ، آمفی تئاتر و کتابخانه عمومی است.

مجموعه ورزشی پیام
در شرق خیابان سهروردی شمالی مجموعه ای تفریحی و ورزشی به نام مجموعه پیام وجود دارد که از جمله امکانات بسیار خوب این منطقه است. مجموعه پیام ، مجموعه ای از سالن های ورزشی و امکانات تفریحی است که دسترسی خوبی نیز به این محله دارد.

موزه رضا عباسی
موزه رضا عباسی از غنی ترین موزه های تهران است. این موزه دارای آثار گرانبهایی از هنر ایرانی از عهد پیش از اسلام تا دوران قاجار است که به نام نگارگر بزرگ ایرانی ، رضا عباسی، نامگذاری شده است.

پارک بهشت مادران
پارک بهشت مادران ، اولین بوستان مخصوص بانوان در تهران است. پارک بهشت بانوان دسترسی بسیار خوبی از خیابان سهروردی شمالی داشته و یکی از بهترین امکانات این منطقه است.

بوستان آزادگان و اراضی عباس آباد
بوستان آزادگان و اراضی عباس آباد یکی از مراکز تفریحی در خیابان سهروردی شمالی است.

حمل و نقل عمومی

خیابان سهروردی از نطر حمل ونقل عمومی شرایط بسیار مطلوبی را دارد. خطوط متعدد اتوبوسرانی و تاکسی‌ رانی در اطراف این محله وجود دارد که به دلیل وجود بافت تجاری این خیابان ، به طور دائم در رفت و آمد هستند. تقریبا در هیچ کجای این محله بیش از چند دقیقه منتظر تاکسی یا اتوبوس نخواهید ماند و در هر ساعاتی از شبانه روز این سرویس ها در کنار شما هستند.

دسترسی به مترو

خیابان سهروردی از نطر دسترسی به مترو نیز مانند دسترسی به تاکسی و اتوبوس ، بسیار شرایط خوبی دارد. در این منطقه ۵ ایستگاه مترو وجود دارد. ایستگاه مترو مفتح در خیابان مطهری برای هر دو بخش سهروردی شمالی و سهروردی جنوبی قابل دسترس است. ایستگاه مترو شهید بهشتی ، ایستگاه مترو شهید قدوسی و ایستگاه مترو سهروردی در خیابان بهشتی هستند و ایستگاه مترو مصلی در سهروردی شمالی دسترسی بخش های شمالی این خیابان را به مترو فراهم می کنند.

شرایط زندگی در سهروردی

زندگی در خیابان سهروردی شرایط خاصی را دارد. وجود حمل و نقل عمومی مناسب و دسترسی بسیار خوب به بزرگراه ها و خیابان های اصلی تهران ، دسترسی بسیار راحت به مترو ، وجود امکانات محلی بسیار خوب ، و موقعیت خوب این محله برای دسترسی به مناطق همجوار مانند منطقه ۶ تهران ، منطقه ۲ تهران ، منطقه ۳ تهران ، منطقه ۴ تهران و منطقه ۷ تهران از محاسن زندگی در سهروردی شمالی است و ترافیک بسیار سنگین در معابر اصلی ، آلودگی زیاد خودرویی و مشکل شدید جای پارکینگ از ویژگی هایی است که می تواند زندگی در این محله پرتقاضا را به چالش بکشد.

5/5 - (1 امتیاز)
محله آرژانتین ، محله ای سیاسی و اداری
خیابان گاندی، امکانات و قیمت املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل