1. صفحه اصلی
  2. مقالات و نوشته ها
  3. خیابان لاله زار چگونه ساخته شد
خیابان لاله زار

خیابان لاله زار چگونه ساخته شد

ناصرالدین شاه پس از بازگشت از سفر فرانسه ، محو تمدن و نوگرایی غرب شده بود‌. دوست داشت تهران را به شهری فرنگی مبدل کند. دستور داد خیابانی به مانند خیابان شانزه لیزه در تهران بسازند.
خارج از حصار شاه طهماسب که شهر تهران قدیم را در بر گرفته بود باغ نگارستان و باغ لاله زار خودنمایی می کرد‌ند‌. باغ لاله زار را ۹۰ هزار تومان می خرند تا خیابانی با زرق و برق شانزه لیزه در تهران بسازند. درختان بسیاری از باغ لاله زار قطع می شود و خیابان لاله زار ساخته می شود.
خیابان لاله زار را به سبک فرنگی ها می سازند. خیابانی که در دو طرف آن حجره ها و مغازه های زیادی برای تفریح و سرگرمی وجود داشت و خیابانی برای قدم زدن و تفریح و سرگرم شدن در تهران بود. ضلع غربی خیابان لاله زار پاتوق مغازه هایی به سبک شانزه لیزه می شود و دولتمردان و خارجیانی که شیفته فرهنگ غرب بودند به سمت خیابان لاله زار کوچ می کنند.
برای لاله زار واگن و کالسکه اسبی می گذارند تا طول خیابان لاله زار را بی زحمت دور دور کنند. واگن اسبی های لاله زار ، تهران را به سمت خود می کشد و هیاهویی در تهران به راه می اندازد. برای لاله زار چراغ گازی می گذارند تا شبهای لاله زار روشن شود تا بتوان مانند شبهای شانزه لیزه در آن قوم زد. لاله زار اولین خیابان تهران است که صاحب شبهای روشن می شود. شبهای تهران پس از لاله زار دیگر تاریک و صوت و کور نیست. تهران در شبهای لاله زار از این پس بیدار می ماند. لاله زار سرآغاز شبهای روشن تهران است‌.

5/5 - (1 امتیاز)
کافه نادری
قدیمی ترین بازارهای تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست