1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. دربند تهران ، سفری مهیج به طبیعتی بی نظیر همراه با رستوران گردی
دربند

دربند تهران ، سفری مهیج به طبیعتی بی نظیر همراه با رستوران گردی

دربند تهران یکی از تفرجگاه های شمال تهران است که در منطقه ۱ تهران قرار دارد. دربند تجریش از جمله بهترین جاهای دیدنی تهران است که اگر به آن سفر کنید ، یکی از زیباترین تجربه ها را برای خود و خانواده تان رقم خواهید زد. سفر به دربند ، سفری مهیج و فراموش نشدنی است. جاهای دیدنی دربند ، بسیار گسترده و ناب هستند. رستوران های دربند ، مسیر دربند ، تله سییژ دربند ، صعود به آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا از جمله صعودهای دلچسب برای کوهنوردان است. زیبایی های دربند تا جایی است که مجسمه کوهنورد و یا مجسمه دربند را در این نقطه از تهران قرار داده اند و مجسمه دربند امروز نماد ورزش دلچسب کوهنوردی است. تاریخچه دربند ، یکی از زیباترین تاریخچه تهران را در خود نهفته که با علوم غریبه همراه است. شاید کمتر به این نکته اشاره شده باشد که محله دربند هم ، یکی از بهترین محله های تهران برای زندگی است. ما می خواهیم در این مطلب سفری به دربند را برای شما به تصویر کشیده و شما را با شرایط زندگی در دربند ، این محله زیبا ، آشنا کنیم.

دربند کجاست؟

دربند تهران یکی از مشهورترین تفرجگاه های تهران است که در شمال محله تجریش قرار دارد. ارتفاع دربند از نقطه آغاز این محله در میدان تجریش از ارتفاع ۱۶۰۰ متر از سطح دریا آغاز شده و در میدان سربند به ارتفاع ۱۸۰۰ متر می رسد. دربند از بلندترین محله های شهر تهران است که به کوه های البرز مرکزی ختم می شود. بهترین مسیر برای رفتن به دربند، از میدان تجریش است و تقریبا تمامی گردشگران و کوهنوردان برای رسیدن به دربند از میدان تجریش وارد محله دربند شده و خود را به میدان سربند و تفرجگاه دربند می رسانند. تفرجگاه دربند از میدان سربند آغاز می شود و مسیر دربند یا مسیر کوهنوردی دربند نیز از همین میدان آغاز می شود.
آدرس دربند :
تهران ، میدان تجریش ، خیابان دربند ، میدان سربند
نقشه دربند تهران

معرفی دربند تهران

دربند تهران یکی از محله ها و تفرجگاه های زیبا و یکی از جاهای دیدنی تهران است. محله دربند از شمال میدان تجریش آغاز شده و تا کوه های البرز در میدان سربند امتداد دارد. هر روز و به خصوص در ایام تعطیل ، گردشگران و کوهنوردان بسیاری برای دیدن جاهای دیدنی و استفاده از آب و هوای خوب دربند به این منطقه می روند و باید گفت که هیچ فردی نیست که با دیدن جاذبه های دیدنی این منطقه و از برنامه گردش و تفریح خود ناراضی از این منطقه بازگردد. دربند سرشار از زیبایی و عناصر گردشگری و تفریحی است. عناصر گردشگری در این منطقه بسیار متنوع است. عناصر گردشگری تاریخی ، عناصر اکوتوریسم و عناصر گردشگری و تفریحی مانند رستوران گردی و غذاخوری از مهمترین عناصر گردشگری دربند است. وجود اماکنی مانند کاخ سعدآباد از مهمترین عناصر تاریخی محله دربند است و وجود رودخانه دربند ، مسیر کوهنوردی دربند و آب و هوای دربند از عناصر اکوتوریسم دربند است. جز این موارد ، رستورانهای دربند ، مجسمه دربند و تله سییژ دربند از مهمترین عناصر تفریحی دربند هستند.

محله دربند خود به چندین محله تقسیم می شود. کلاغ محله ، محله سربند ، مرغ محله یا مغ محله از محله های قدیمی دربند هستند. در مسیر دربند و قبل از رسیدن به میدان دربند بزرگترین جاذبه تاریخی و گردشگری دربند قرار دارد. کاخ سعد آباد و موزه های آن ، یکی از بزرگترین کاخ موزه ها پس از کاخ گلستان است که بناهای این مجموعه کاخ مربوط به دوران قاجار و دوران پهلوی است و موزه های آن از بهترین موزه های تهران هستند. پس از رسیدن به میدان سربند تله سییژ دربند و مجسمه کوهنورد قرار دارد. داستان مجسمه دربند از زیباترین داستان هایی است که یادآور رشادت و شهامت یک ایرانی برای نجات جان همنوعان خود است. پس از این زیبایی ها رستوران های دربند آغاز می شوند. رستوران های دربند در کنار خود ویترین های زیبایی دارند که لواشک ها و ترشک ها را به زیبایی هرچه تمامتر در کنار لبوها ، باقالی و پیش غذاهای گرم چیده اند و خود تبدیل به یکی از جاذبه های دربند شده اند. در طول تمام این مسیر جذاب و گردشگری ، رودخانه خروشان دربند با صدایی گوش نواز و دل انگیز در کنار شما قرار دارد و تمامی این مناظر را با صدای بی نظیر خود همراه می کند.

تاریخچه دربند

تاریخچه دربند نشان می دهد که این منطقه یکی از مناطق بسیار قدیمی شمیرانات است. در برخی اسناد متاسفانه تاریخچه دربند را از ۲۰۰ سال پیش نگاشته اند و گفته اند که دربند توسط مهاجرانی از طالقان ساخته شده است. گر چه ر ۲۰۰ سال گذشته طالقانی ها به این منطقه مهاجرت کردند ، اما نمی بایست تاریخچه این منطقه را محدود به ۲۰۰ سال کرد. دربند منطقه ای است که در میان دو رود دره دربند و گلابدره قرار گرفته است.

در جنوب دربند نیز محله تاریخی تجریش قرار دارد. از آنجا که قدمت تجریش در درون متون ثبت شده به هزار سال می رسد و تجریش یا طجرشت در آثار ثبت شده هزار سال پیش همه است و حتی طغرل سلجوقی نیز سفری را به این منطقه داشته است ، نشان می دهد که طجرشت از هزار سال گذشته منطقه ای آباد بوده است. از سویی دیگر دربند در میان دو امامزاده مشهور در شمیرانات قرار گرفته است. امامزاده صالح تجریش در جنوب دربند و امامزاده قاسم در شرق این منطقه قرار دارد. و اما مهمترین سند قدمت تاریخی دربند را باید در خود دربند و محله پس قلعه جستجو کرد.

جایی که بقعه امامزاده ابراهیم در آنجا قرار گرفته است و وجود این امامزاده نشان می دهد قدمت دربند، بسیار بی از دویست سال است. از دیگر موضوعاتی که در تاریخچه هر محله ای دارای اهمیت بسیار زیاد است ، قرار داشتن در کنار رود دره است و دربند در میان دو رود دره دربند و رود دره گلابدره قرار گرفته است و تمام این موضوعات نشان می دهد که قدمت دربند بسیار بیش از این ها است و حتی ممکن است به بیش از هزار سال نیز برسد و اما مهمترین نشانه این قدمت در گویش تاتی دربندی هایی که هنوز در محله پس قلعه زندگی می کنند ، وجود دارد. احتمال میرود که دربند در گذشته از ییلاقات تجریش بوده باشد.

در زمان قاجار بود که دربند نیز مانند مناطقی چون نیاوران ، کامرانیه، فرمانیه و اقدسیه مورد توجه درباریان قاجاری قرار گرفت و دو شاهزاده قجری به نام های شاهزاده الله‌ وردی‌ میرزا و ابوالملوک کیومرث‌ میرزا به دربند رفته و در آنجا ساکن شدند، اما آنچه بیش از همه دربند را مورد توجه قرار داد ، ترور نافرجام ناصرالدین شاه به دست فرقه بابیه بود. در صبحگاه روز ۸ شوال ۱۲۶۸ بود که در هنگام خروج ناصرالدین شاه از کاخ ییلاقی خود در نیاوران به قصد شکار ، چند تن از بابیان که توسط شیخ علی عظیم مأمور ترور ناصرالدین شاه شده بودند، به ناصرالدین شاه حمله بردند.

انها سه تن بودند که با عریضه ای به موکب شاه نزدیک شدند. شاه به اتفاق چند تن از ملازم رکاب بود که بابی ها نزدیک شدند و جبران وهنی را خواستند که با کشته شدن سید علی‌محمد باب به فرقه بابیه وارد شده بود. سه تن از آنها سه تیر به سمت ناصرالدین شاه شلیک کردند که تیر دوم به شاه اصابت کرده و شاه را مجروح ساخت. در زد و خوردی که پیش آمد قراولان شاه یک تن از مهاجمان را کشتند و دو تن دیگر را دستگیر کردند. یکی از افراد دستگیر شده ، میرزا حسین علی بود که پس از ترور به مرغ محله دربند گریخت و در آنجا دستگیر شد. این اتفاق بیش از هر چیزی نام محله دربند را بر سر زبان ها انداخت.

می گویند کامران میرزا ، پسر سوم ناصرالدین شاه نیز سالی یک بار به قصد گرفتن دعا از سادات بیاتی دربند ، به آن محله می رفتند ، چرا که دربند در آن زمان جزو محله هایی بود که به داشتن علوم خفیه و علوم غریبه شهرت داشت. در همان ادوار بود که مجموعه ای از کاخ ها در سعدآباد ساخته شد و شهرت دربند بسیار بیش از گذشته شد و به دلیل آب و هوای بسیار خوب آن را شاه و پس از او محمد رضا شاه نیز در این کاخ زندگی می کردند. دربند در تمام طول تاریخ خود از بهترین ییلاق های تهران بود و تا کنون نیز همین موقعیت ممتاز را در تهران نگاه داشته است‌

محله دربند کجاست؟

در این بخش شاید لازم باشد که اندکی درباره محله ای به نام محله دربند نیز با شما گفتگو کنیم ، چرا که محله دربند نیز خود از بهترین محله های تهران برای زندگی است و دارای شرایط بسیار خوبی برای زندگی است. محله دربند یکی از محله های منطقه یک تهران است که در بخش شمیرانات قرار دارد. محله دربند از جمله محله هایی است که به دلیل مجاورت با رشته کوه های البرز و قرار داشتن در کوهپایه های آن در تعیین حدود و ثغور خود ، دارای مشکلاتی است ، اما اگر بخواهیم درباره حدود این محله با شما صحبت کنیم ، باید گفت که محله دربند به صورت یه محله تقریبا سه گوش ، از میدان تجریش آغاز می شود و با همین دلیل بسیاری این محله را با نام مصطلح دربند تجریش می شناسند.

محله دربند تجریش از سمت غرب با خیایان ملکی ، خیابان فناخسرو و خیابان البرز کوه و از سمت شرق با خیابان دربند و گلابدره و از جنوب با میدان تجریش و از شمال با رشته کوه های البرز مرکزی محدود شده است و با محله های زعفرانیه ، تجریش ، گلابدره ، دزاشیب ، حکمت و محله امامزاده قاسم مجاورت دارد. خیابان دربند ، خیابان ملکی ، خیابان گلابدره و خیابان البرز کوه از مهمترین خیابان های این محله است. مرکز خرید تندیس و مرکز خرید ارگ تجریش از بزرگترین مراکز خرید دربند هستند و کاخ سعد آباد و آرامستان ظهیرالدوله نیز در این محله زیبا قرار دارند.

رستوران های دربند

در دربند تهران رستوران هایی وجود دارد که از جاذبه های این منطقه هستند. اگر به این منطقه دربند بروید ، اولین موردی که در هنگام ورود به دربند نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند رستورانهای دربند هستند. رستوران های دربند از جاهای دیدنی دربند هستند که از میدان سربند آغاز شده و تا فاصله ای تا ۳۰۰ متر در اطراف رودخانه دربند و مسیر کوهنوردی دربند قرار دارند. رستوران های دربند از بهترین رستوران های تهران هستند. از جذابترین بخش های این رستوران ها وجود ویترین های ترشک و لواشک و آلوچه ها در کنار بخار ظرف های لبو و باقالی است که در زیباترین حالت در کنار هم چیده شده و بسیاری از گردشگران برای طعم بی نظیر این تنقلات به این منطقه می روند. منوی رستوران های دربند از بهترین غذاهای ایرانی تشکیل شده است.

از انواع کباب ها و خورشت ها و نوشیدنی های ایرانی در منوی این رستوران ها وجود دارد و به خصوص این دیزی های دربند است که دارای طعم و عطر بسیار دلچسبی است. دیزی های سنگی و سفالی در طعم ها و عطرهای خوب همراه با دوغ ها و نوشیدنی های ایرانی می تواند در کنار عکاسی از ویترین های رنگارنگ این رستوران ها ، زیباترین خاطره ها را برای شما فراهم کند. قیمت رستوران های دربند به طور معمول گرانتر از رستوران های داخل شهر است ، اما اگر قدری بالاتر از رستوران های ابتدای میدان سربند ، بالاتر بروید ، رستوران هایی را خواهید یافت که قیمت منوی آن ها قدری پایینتر است و اتفاقا برخی از این رستوران ها در ارتفاع بالاتری قرار داشته و می تواند محیط زیباتری را در کنار رودخانه دربند برای شما فراهم کند.

مجسمه دربند کیست؟

مجسمه دربند ، مشهورترین مجسمه کوهنورد در تهران است. مجسمه دربند تنها نماد سبک زندگی همراه با طبیعت و کوهنوردی نیست بلکه داستان مجسمه دربند از زیباترین داستان هایی است که امروز نماد رشادت و شهامت یکی از بهترین کوهنوردان ایرانی در تهران است. امیر شاه قدمی یکی از بهترین کوهنوردان ، چتربازی و مربیان اسکی در زمان خود بود که در ارتش ایران ، درجه گروهبانی داشت که پی از پایان خدمت به درجه سرهنگی رسید. شهرت و مهارت امیر شاه قدمی در کوهنوردی تا به حدی بود که بسیاری از قلل مرتفع ایران را فتح کرده بود و همین موضوع باعث شد تا حسن وجدان خوش در سال ۱۳۳۷ ایده ای را برای ساخت تندیس امیر شاه قدمی را به عنوان نماد کوهنوردی مطرح کرد.

این طرح مورد قبول قرار گرفت و کار طراحی این تندیس آغاز شد. مقدمات ساخت مجسمه توسط سرهنگ بیات آغاز شد که در آن زمان مسئول آموزش گروه کوهنوردی ارتش ایران بود. کار طراحی و ساخت مجسمه دربند به رضا لعل ریاحی سپرده شد و باید گفت که طراح مجسمه کوهنورد اثر رضا لعل ریاحی است. شهردار وقت آن زمان نیز هزینه ساخت این مجسمه را به مبلغ ۱۰ هزار تومان تقبل کرد. در اولین گام ، مجسمه ای گچی در سال ۱۳۳۸ ساخته شد و در میدان سربند نصب شد. به دلیل گچی بودن مجسمه و سرما و باران و برف های ممتد، این مجسمه به سرعت رو به تخریب گذاشت و به همین دلیل ، مجسمه ای با بتون سیمان ساخته شده و در سال ۱۳۴۱ در میدان سربند نصب شد که تا امروز نیز این مجسمه پا برجا است.

اتفاقی جالب در حین ساخت و نصب مجسمه افتاد مربوط به سقوط یک هواپیمای نظامی آمریکایی در ارتفاعات قله زرد کوه بود. در سال ۱۳۴۰ بود. یک فروند هواپیمای آمریکایی پرواز خود را از خراسان به مقصد مسجد سلیمان آغاز کرد و به دلیل مه آلود بودن مسیر به ارتفاعات قله زردکوه در ارتفاعات ۳۸۵۰ متری برخورد کرد. عملیات نجات برای بازگرداندن زنده ماندگان احتمالی و بازگرداندن اجساد آغاز شد. به دلیل موقعیت صعب العبور منطقه و برودت آن که به ۳۰ درجه زیر صفر می رسید ، عملیات نجات بسیار دشوار بود. در ابتدا گروه نجاتی از کشور آلمان وارد عملیات نجات شدند که با گیر کردن اولین چترباز آلمانی در بین صخره ها ، عملیات نجات توسط گروه آلمانی متوقف شد.

پس از توقف عملیات نجات ، توسط آلمانی ها ، گروه نجات ایرانی به سرپرستی امیر شاه قدمی پا به صحنه گذاشت و توانست دو تن از آمریکایی ها را که در این حادثه زنده مانده بودند ، نجات داده و تمامی اجساد قربانیان حادثه را نیز پس از یک هفته بازگردانند. به دلیل شجاعت و رشادت گروه نجات ایرانی و به خصوص امیر شاه قدمی ، مدال لیاقتی از طرف کندی رئیس جمهور وقت آمریکا به او اهدا شد. امیر شاه قدمی داستان عملیات نجات را اینگونه شرح می دهد:
هواپیمای آمریکایی به دلیل مه آلوده بودن هوا به قله زردکوه برخورد کرده و بدون آنکه آتش بگیرد واژگون می‌شود. این اتفاق در زمستان رخ داد و پیش از اینکه به ما مأموریتی داده شود، چتربازی از آلمان را برای نجات سرنشینان این هواپیما فرستادند. اما خود امدادگر آلمانی هم زمانیکه می‌خواهد فرود بیاید، چترش به صخره گیر می‌کند و آویزان در هوا می‌ماند. سرانجام ارتش ایران به من و آقای نورایی دستور نجات آن‌ها را داد.

ماموریت حدود یک هفته طول کشید. هنگام ماموریت در رسانه‌ها شایعه شد که شاه‌قدمی فوت کرده است. پس از آنکه شاه متوجه شد زنده هستیم، ما را به کاخش دعوت کرد و از سوی رئیس جمهور وقت آمریکا (کندی) مدال لیاقت به ما اهدا شد. البته به جای اینکه از ما به صورت مالی تشکر کنند، فقط با یک مدال حلبی سروته قضیه را هم آوردند.
داستان مجسمه دربند ، داستان رشادت و شجاعت و همنوع دوستی یک ایرانی است.

کوهنوردی در دربند

دربند تهران دارای یکی از بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران است. مسیر کوهنوردی دربند از محله دربند و میدان سربند آغاز شده و تا قله توچال ادامه دارد. در این مسیر بسیاری از جاهای دیدنی دربند ، در مقابل دیدگان شما قرار دارد. تله سیژ دربند اولین جاذبه ای است که شما با آن روبرو شده و حتی می توانید ، بخشی از مسیر را توسط تله سیژ طی کنید. پس از عبور از کابین تله سیژ مجسمه دربند و رستوران های دربند در مقابل شما قرار خواهند داشت. در طول این مسیر و عبور از رستوران های دربند که از زیباترین و رنگارنگ ترین قسمت های این مسیر کوهنوردی است، شما به مسیر اصلی صعود به توچال خواهید رسید.

در ادامه مسیر زیبای توچال رستوران های بسیار زیبایی وجود دارد که هر کدام از این رستوران ها دارای امکانات خوبی برای سرو غذا و استراحت شما است و استراحت گاه ها این امکان را به وجود می آورد تا در هر قسمت بتوانید با گرفتن قدرتی دوباره به مسیر خود ادامه دهید. اولین و زیباترین اثر طبیعی که در مسیر به آن برخورد خواهید کرد ، آبشار دوقلو دربند است. آبشار دوقلو دربند در کنار پناهگاه شیرپلا قرار دارد. پناهگاه شیرپلا از پناهگاه های مجهز این منطقه است ، به نوعی که امکان شب مانی نیز در این پناهگاه ایجاد شده است. برای صعود به پناهگاه شیرپلا بهتر است تا در این نقطه استراحت کرده و پس از تجدید قوا به سمت توچال بروید.

برخی نیز برای این تجدید قوا از جان پناه امیری استفاده می کنند و از آنجا برای صعود به قله توچال استفاده می کنند. مسیر کوهنوردی دربند به توچال از مسیرهای بسیار محبوب کوهنوردی در تهران است. برای رفتن به این مسیر باید بدانید که شیب دربند به توچال شیبی تند است و می بایست در طی مسیر قدری تامل و صبر داشته باشید و از شتاب گرفتن خودداری کنید، چرا که در صورت شتاب گیری در صعود باید منتطر خستگی بیش از اندازه باشید‌. همچنین برای رفتن به این مسیر حتما باید با تجهیزات کوهنوردی ، این مسیر را طی کنید.

آبشار دوقلو به دلیل قرار گرفتن در سنگی در بین آبریز آن، آب را به صورت دو شاخه جداگانه از آبشار به سمت پایین هدایت می کند و همین مورد باعث شده است تا آبشار دوقلو به این نام مشهور شود. این جاذبه به قدری جذاب و دیدنی است که بسیاری از کوهنوردان تنها برای دیدن ولذت بردن از این اثر زیبا به دربند رفته و پس از رسیدن به آبشار دوقلو به سمت دربند بازمی گردند. ارتفاع آبشار دوقلو از سطح دریا ۲۸۰۰ متر است. این آبشار با ارتفاع ۲۰ متر چشم انداز بسیار زیبایی را از پناهگاه شیرپلا دارد.

بهترین زمان رفتن به دربند

بهترین زمان رفتن به دربند بستگی بسیار زیادی به علایق شما و دلایل این سفر بستگی دارد. اگر قصد تفریح و رستوران گردی در دربند را دارید ، بهترین زمان برای رفتن به دربند از حوالی غروب آفتاب شروع می شود ، چرا که در این زمان است که حال و هوای دربند با چراغ ای رنگی و ویترین های ترشک و لواشک دربند و رستوران های دربند ، حال و هوای متفاوتی را به شما خواهد داد. اگر قصد کوهنوردی داشته باشید ، اما باید بدانید که بهترین زمان رفتن به دربند در ابتدای صبح ها است تا بتوانید از حال و هوای زیبای کوهستان نهایت استفاده را ببرید. به خصوص اگر بتوانید در روزهای غیر تعطیل برای کوهنوردی به دربند بروید ، مسیر کوهنوردی دربند بسیار خلوت تر و زیباتر از روزهای عادی است و شما با جلوه های بیشتری از طبیعت به خصوص سکوت معنا دار و زیبای دربند مواجه خواهید شد.

درکه بهتره یا دربند

برای کسانی که می خواهند بدانند ، درکه بهتره یا دربند؟ و اینکه می خواهند بدانند فرق درکه و دربند در چیست ؟ باید گفت که قصد سفر شما برای پاسخ به این پرسش بسیار تعیین کننده است. درکه یکی از مسیرهای کوهنوردی سبک است و بسیاری از طول مسیر کوهنوردی در درکه ، با شیبی ملایم همراه است و تنها در قسمت های پایانی مسیر است که ، شیب جاده زیاد شده و سینه کش کوه های البرز با شیب تند مواجه هستند و بنابراین این مسیر برای کوهنوردی های سبک توصیه می شود ، اما دربند از همان ابتدا تا رسیدن به آبشار دوقلو و قله توچال دارای شیب بسیار تندی است که این شیب می تواند شما را به چالش بکشد.

سینه کش های دربند ، سینه کش هایی با شیب تند و چالشی است و این مسیر برای کوهنوردان حرفه ای تر مناسبت دارد. اما یکی دیگر از فرق درکه و دربند را باید در موضوع رستوران های این دو منطقه جستجو کرد. اگر قصد سفر شما به این مناطق رستوران گردی و تفریح در رستوران های این مناطق باشد موضوع متفاوت خواهد بود و در اینجا دربند دارای رستوران هایی بیش از درکه است که در کنار رودخانه در کنار هم چیده شده اند. شما در دربند قدرت انتخاب بسیار بیشتری برای انتخاب رستوران خواهید داشت و درکه از این نظر دارای رستوران های کمتری است. این دو مورد از جمله بزرگترین فرق های دربند و درکه است. حال با این توضیحات می توانید با انتخاب قصد سفر خود ، برای مقاصد مختلف به پرسش درکه بهتره یا دربند پاسخ دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
دولاب تهران ، محله ای اصیل ، تاریخچه دروازه دولاب
دارآباد تهران ، معرفی محله و امکانات تفریحی و گردشگری دارآباد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست