1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. دروس از دره روس ها تا امروز + بررسی قیمت خانه در دروس
محله دروس

دروس از دره روس ها تا امروز + بررسی قیمت خانه در دروس

دروس یکی از محله های منطقه ۳ تهران است. دروس تاریخچه ای پر فراز و نشیب دارد. از زمانی که روستایی در نزدیکی قلهک بود تا زمانی که معروف به دره روس ها شد و تا امروز ، دروس همواره جزو محله های نام آشنای تهران بوده است. خیابان یارمحمدی ، بلوار شهرزاد و خیابان هدایت از معروفترین خیابان های دروس هستند. دروس تهران از جمله گرانترین محله های تهران است قیمت خانه در دروس به بالا بودن قیمت زمین در دروس بسیار گران است. اگر قصد خرید خانه در دروس را دارید ، با وبسایت کوچه‌ گرد همراه باشید تا چند و چون این محله قدیمی را بشناسید.

دروس کجاست؟

دروس تهران در منطقه ۳ تهران قرار گرفته و یکی از محله های شمالی خیابان پاسداران است. محله دروس تهران از شرق با خیابان پاسداران ، از شمال با خیابان کلاهدوز ، از غرب با خیابان هدایت و از جنوب با خیابان شیدایی محدود شده و از شمال با محله اختیاریه و منظریه ، از غرب با محله های قلهک و صدر ، از شرق با محله پاسداران و از جنوب با محله قبا و بلوار میرداماد مجاورت دارد.

علت نامگذاری و معنی دروس

کلمه دروس از دو کلمه دره و روس تشکیل شده است. دروس جایی بود که روس ها در زمان قاجار باغی را در آنجا داشتند و در این محله اقامت داشتند. اقامت روس ها در دروس در تابستان ها بود و بسیاری از جلسات آن ها در این منطقه برگزار می شد و به همین دلیل این منطقه به دروس یا دره روس ها مشهور شد. روایتی دیگر نیز موجود است که نام قدیمی این محله را گروس نامیده اند. محله گروس دارای سابقه ای بسیار طولانی است. شاید این نام گروس بوده که به نام دروس شهرت یافته است. اما هر چه باشد قدمت کلمه دروس بسیار بیش از کلماتی مانند دروس و یا دره روس ها است.

تاریخچه دروس

لوئی واندنبرگ گفتاری درباره دروس و آثار تاريخی آن دارد که بسیار حائز اهمین است. لوئی واندربرگ مي‌نويسد: « در سال 1321 شمسی در دروس شميران ظرف‌های سفالی تيره‌رنگ و ساده‌ای به دست آمد كه به هزاره دوم پيش از ميلاد تعلق دارد. دروس، در زمان‌های دور دهكده‌ای ارمنی‌نشين بود. مرکز دروس قلعه ارامنه بوده که همان خیابان چیذری فعلی است. این ابتدای کشف تاریخ سکونت در دروس بود و کشف این آثار نشان داد که دروس از نزدیک به 2000 سال پیش ، منطقه ای مسکونی به شمار می رفت.
دروس در گذشته روستایی خوش آب و هوا در مجاورت روستای قلهک بود که ساکنین این روستا ، بیشتر افرادی ارمنی تبار بودند. بسیاری معتقدند که تاریخچه دروس را می توان با تاریخچه مناطقی مانند تپه قیطریه و تپه های عباس آباد گره زد و البته ، این سخنی گزافه نیست ، چرا که دروس از جمله مناطقی است که با توجه به قرار گرفتن در میان این مناطق و وجود قنات ها و رودخانه ها در آن از زمان های قدیم می توانست محل مناسبی برای سکونت و زندگی باشد. دروس نیز جزو روستاها و آبادی های قصران (شمیران) بود و در کنار آبادی های دیگر ، این منطقه دارای تاریخی بسیار قدیمی است.

دروس دارای دو رشته قنات یا کاریز بود که آب این منطقه را تامین میکرد و این قنات ها امروز نیز فعال هستند. قنات اول ، قنات نصرت بود. قنات نصرت در چهار راه قنات در تقاطع بلوار کاوه و خیابان کلاهدوز قرار دارد و قنات دوم ، قنات شیبانی است. این دو قنات بزرگترین منابع آب دروس بودند و وجود این قنات ها می تواند اثبات کند که دروس از زمان های بسیار قدیم محل زندگی و رفت و آمد بوده است.

دروس در زمان قاجار

مسئولیت هدایت از رجال بزرگ دربار قاجار و پهلوی بود. مهدیقلی هدایت نویسنده کتاب خاطرات و خطرات و از رجال عالم و دانشمند عهد قاجار بود که در رشته های مختلف مانند تاریخ معاصر و موسیقی دارای تالیفات ارزشمندی است و به زبان های فرانسوی و عربی و تا حدودی انگلیسی تسلط داشت. نام دیگر وی مخبر السلطنه بود که در دوران قاجار بزرگترین مالک روستای دروس بود. امروز نیز خیابان هدایت ، دبستان هدایت ، بیمارستان هدایت و مسجد هدایت جزو موقوفات خانواده هدایت است که هنوز در محله دروس دایر هستند.
در زمان قاجار در طرحی اراضی ملی میان خاندان بزرگ سلطنتی تقسیم شد و منطقه دروس نیز مانند باقی مناطق میان سه خانواده هدایت ، شیبانی و احتشام السلطنه به صورت سه قسمت دو دانگ تقسیم شد. این سه تن را می توان مالکین اصلی دروس در زمان قاجار دانست که موقوفات آن ها تا امروز نیز در این منطقه وجود دارد. دبستان ، مدرسه و بیمارستان هدایت از جمله موقوفات مخبرالسلطنه بود و حمام عمومی ، درمانگاه شیبانی و تعدادی دکان و مغازه از جمله موقوفات خاندان شیبانی در این منطقه هستند که هنوز نیز این موقوفات به قوت خود باقی است. از خاندان احتشام السلطنه موقوفاتی‌ برجای نمانده و همگی به احتمال زیاد از بین رفته اند.

چه کسانی در دروس زندگی می کردند؟

دروس به دلیل زیبایی طبیعی و آب و هوای بسیار خوب خود ، محل زندگی بسیاری از رجال و چهره های سرشناس بود و به جز مخبر السلطنه یا مهدی قلی هدایت ، بسیاری از افراد سرشناس ، دروس را برای سکونت خود انتخاب می کردند.
حسنعلی منصور نخست وزیر زمان پهلوی از سرشناس ترین افرادی بود که در محله دروس زندگی می کرد. حسنعلی منصور توسط محمد بخارایی از اعضای هیئت موتلفه اسلامی ترور شد.
امیر عباس هویدا
امیرعباس هویدا نیز از جمله نخست وزیرانی است که در محله دروس زندگی می کرد.
دوستعلی‌خان معیرالممالک ازز دیگر رجال سرشناسی بود که در دروس زندگی می کرد. وی از رجال دوران قاجار، خزانه دار و عیارزن مسکوکات در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار بود.
بیژن جلالی از شاعران صاحب سبک شعر معاصر بود که در دروس زندگی میکرد.
ابراهیم گلستان
فروغ فرخزاد
صادق چوبک
بهمن فرمان آرا

حوادث تاریخی دروس

دروس دارای دو حادثه تاریخی بسیار مهم است. حادثه اول به قتل شیخ خزعل در دروس بود. شیخ خزعل شورشی زمان قاجار و اوایل پهلوی بود که آبادان و اهواز را از ایران جدا می دانست و توانسته بود با کمک انگلستان سالها جنوب ایران را در تصرف خود داشته باشد. رضا شاه با فریب وی توانست شیخ خزعل را دستگیر کرده و در تهران زندانی کند. وی در هفتاد و پنج سالگی با فرمان رضا شاه و رکن الدین مختاری رییس شهربانی زمان رضا شاه در منزل خود که همان باغ فخرالدوله دروس بود به قتل رسید. از دیگر حوادث مربوط به دروس بمباران این منطقه در اوایل جنگ جهانی دوم و آن نیز توسط روس ها به بهانه کارخانه اسلحه سازی در سلطنت آباد سابق و نزدیکی این محله بود. روس ها گمان می کردند که این کارخانه اسلحه سازی ، برای ارتش نازی فعالیت می کند و به همین دلیل این منطقه را بمباران کردند.

گذر چال هرز

گذر چال هرز یکی از گذرهای مهم دروس بوده است. روایت جالبی دربازه گذر چال هرز وجود دارد که در نوع خود شنیدنی است. عباس صالحی از اهالی قدیم محله دروس درباره این گذر می گوید :
چال‌هرز در مسیر جاده تهران به شمیران قرار داشت. این منطقه دشتی بود که آب قنات‌های دروس به آن می‌رفت و هرزآب‌های این قنات ها در آن جمع می‌شدند. تجمع هرزآب‌های قنات ها باعث شده بود ‌دار و درخت بسیارزیادی در این منطقه در نزدیکی خیابان شریعتی کنونی سبز باشند. به همین دلیل چال‌هرز و سایه ‌سار درختان این منطقه ، محل خوبی برای استراحت کاروان‌هایی بود که از تهران به شمیران می‌رفتند. کاروان‌ها و مسافران شمیران در منطقه چال هرز و زیر درختان بلند آن استراحت می‌کردند تا بعد ، دوباره جاده خاکی شمیران را با تپه های آن که به شکل ماهور بود پشت سر بگذارند و خود را به منطقه شمیران برسند.» وقتی که کاروان‌ها به قلهک و دروس می‌رسیدند بالاتر از چال‌هرز، یخچال قدیمی منطقه دروس قرار داشت. این یخچال درست در جایی که امروز کوچه‌ای به همین نام از آن باقی مانده است ، قرار داشت. دیواره‌های کاهگلی یخچال دروس ارتفاعی بیش از ۳‌متر داشت و آب قنات‌های دروس به استخر این یخچال سرازیر می‌شد. آب استخر یخچال دروس در شب‌های سرد زمستان و پاییز به صورت لایه‌لایه یخ می‌بست و اهالی محله بعد از یخ زدن آب ف روی آن را با کاهگل می‌پوشاندند. این کار به صورت روزانه تکرار می شد تا اینکه آب در لایه های مختلف خود یخ می بست. یخ‌های این یخچال تابستان و بهار کام اهالی دروس و حتی شمیران را خنک می‌کرد.

دسترسی محله دروس

محله دروس از جمله محله هایی است که با هیچ بزرگراهی تقاطع نداشته و در بین چندین محله قرار دارد. اما باید گفت که دروس محله ای با دسترسی خوب است ، چرا که بلوار کاوه به فاصله کمتر از پانصد متر دسترسی بزرگراه صدر را به این محله فراهم کرده است. خیابان پاسداران نیز از مهمترین مسیرهای ورودی به دروس است. خیابان های پاسداران در مجاورت دروس قرار داشته و بخش مهمی از ورودی های این محله از طریق خیابان پاسداران انجام می شود.

حمل و نقل عمومی
تنها ناوگان حمل و نقل عمومی در دروس از طریق شرق محله و خیابان پاسداران در دسترس است و از این نظر محله دروس دارای ناوگان اتوبوسرانی قدرتمندی نیست. اما خطوط تاکسی رانی در اکثر خیابان های اصلی این محله در رفت و آمد هستند و در هر کجا از این محله به راحتی می توان از خطوط تاکسیرانی استفاده کرد.

مترو
محله دروس تهران دارای ایستگاه اختصاصی مترو نیست و فاصله دروس با مترو نیز کمی زیاد است ، اما در اطراف این محله در غرب دروس و شرق دروس ایستگاه های مترو زیادی وجود دارد که می توان از این ایستگاه ها استفاده کرد. ایستگاه های مترو شهید شریعتی و ایستگاه مترو قلهک در غرب محله و ایستگاه های مترو زین الدین و اایستگاه مترو هروی و ایستگاه مترو حسین آباد در شرق این محله قرار دارند. در میان این ایستگاه ها ، نزدیکترین ایستگاه مترو به دروس ، ایستگاه مترو شریعتی است.

بافت محله دروس

بافت محله دروس از جمله بافت های مدرن و نوساز شمیران و تهران است. معمولا در محله های منطقه 3 تهران ما شاهد خیابان کشی های بسیار پیچ دار و یا شیب دار هستیم. این موضوع بیشتربه این دلیل است که محله های منطقه شمیرانات بر محور روستایی قدیمی شکل گرفته اند و به همین دلیل این محله ها دارای معماری مدرنی نیستند. اما در مورد محله دروس این چنین نیست و اکثر خیابان ها و تقاطع های این محله دارای شرایط مطلوبی از نظر خیابان کشی هستند.

خیابان های دروس

خیابان هدایت دروس
خیابان هدایت مطمئن ترین خیابان دروس بعد از خیابان پایداران است. خیابان هدایت از نام مخبرالسلطنه یا مهدیقلی هدایت گرفته شده و مرز غربی محله دروس است. این خیابان از جنوبی ترین نقطه دروس ، خیابان شیدایی ، تا شمالی ترین نقطه دروس ، خیابان کلاهدوز ، امتداد دارد و بخش مهمی از موقوفات مهدیقلی هدایت در این خیابان وجود دارد.

خیابان یارمحمدی دروس
خیابان یارمحمدی دروس تهران نیز از مهمترین خیابان های دروس است که از جنوب تا شمال این منطقه کشیده شده و حجم زیادی از رفت و آمدهای دروس از طریق این خیابان انجام می شود.
خیابان راستوان
خیابان محسنیان
خیابان اختیاریه جنوبی

امکانات و مراکز شاخص دروس

بیمارستان هدایت
بیمارستان هدایت از جمله مراکز درمانی محله دروس است و به دلیل وجود این بیمارستان در محله دروس ، این محله دارای شرایط خوبی از نظر درمانی است. بیمارستان هدایت از جمله موقوفات مهدیقلی هدایت است.

مسجد هدایت دروس
مسجد هدایت دروس قدیمی ترین مسجد دروس است. این مسجد نیز جزو موقوفات مخبر السلطنه یا مهدیقلی هدایت است که هنوز در این محله وجود دارد.

عمارت احتشامیه
عمارت احتشامیه از جمله باغ های بسیار خوب و زیبای روس است که امروز دارای کاربری منسبی برای عکاسی است. عمارت احتشامیه از بهترین لوکیشن های عکاسی در تهران است.

سفارتخانه ها و مراکز دپلماتیک دروس
دروس محله ای دیپلمات نشین است و سفارتخانه های بسیاری در این محله وجود دارد. این سفارتخانه ها معمولا به دلیل آب و هوای بسیار خوب این منطقه ، به دروس آمده اند و این محله را به محله ای دیپلمات نشین تبدیل کرده اند.

 • سفارت اسپانیا
 • سفارت آرژانتین
 • سفارت پرتغال
 • سفارت بنگلادش
 • سفارت مجارستان
 • سفارت آذربایجان
 • سفارت قزاقستان
 • منزل سفیر یونان
 • دفتر موسسه تبادلات آکادمیک آلمان
 • دفتر نمایندگی یونسکو
 • مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد

شرایط زندگی در دروس

زندگی در دروس دارای شرایط بسیار خوبی است. دروس در منطقه ای خوب در تهران قرار دارد و دسترسی این محله به امکانات تجاری و مراکز خرید پاسداران بسیار مناسب است. این در حالی است که محله پاسداران دارای مراکز خرید بزرگی مانند مگامال ها نیست. بافت شهرسازی دروس ، شرایط مناسبی دارد و این موضوع از نقاط قوت دروس برای زندگی است ، چرا که خیابان های عریض ، ترافیک داخل محله را به حداقل رسانده است.

حمل و نقل عمومی و دسترسی این محله به مترو گر چه دسترسی مستقیمی نیست اما با وجود خطوط تاکسی رانی خوب در این محله و وجود حمل و نقل عمومی خوب در مجاورت محله در خیابان پاسداران ، از این نظر مشکل جدی در دروس وجود ندارد و این موارد از نقاط قوت دروس برای زندگی هستند. اما دروس مانند هر محله دیگری دارای نقاط قوت و نقاط ضعفی است و نقاط ضعف دروس برای زندگی را می توان مواردی چون عدم دسترسی مستقیم به بزرگراه ها و عدم دسترسی مستقیم به مترو عنوان کرد.

دروس بر خلاف گذشته سرسبز و پر درخت خود ، امروز دارای بوستانی در خور این محله نیست و تقریبا تمامی زمین های این محله بدون توجه به فضای تنفسی به ساخت خیابان و آپارتمان اختصاص داده شده است. محله دروس همچنین فاقد فضای کافی برای پارک خودرو است و این موضوع جزو مشکلات دروس به حساب می آید. محله دروس حتی از نظر وجود کتابخانه نیز دارای مشکل است و تنها کتابخانه موجود در این محله در سرای محله دروس قرار دارد.

این موارد و ترافیک حاشیه ای دروس در معابری چون ، خیابان پاسداران و بزرگراه صدر آلودگی بسیار شدیدی را به این محله تحمیل می کند که به دلیل عدم وجود باغات و فضای سبز مناسب ، این آلودگی بیش از پیش احساس می شود. به طور کلی می توان گفت که دروس محله ای بسیار لوکسی است که امکانات آن در مجاورت محله قرار دارد و این موضوع از نقاط ضعف دروس برای زندگی محسوب می شود.

بهترین خیابان های دروس برای زندگی

خیابان های دروس هر کدام دارای برند و نام در منطقه 3 تهران هستند و قیمت خانه در این خیابان ها در سطح بالایی قرار دارد ، اما اگر بخواهیم لیستی از بهترین منطقه دروس برای زندگی را به شما معرفی کنیم ، خیابان های اختیاریه جنوبی ، خیابان هدایت و خیابان چیذری از جمله بهترین خیابان های چیذر هستند.

قیمت خانه در دروس

قیمت خانه در دروس از نظر مشاوران املاک تهران ، جزو گرانترین محله های تهران است. دروس را محله ای لوکس می شناسند که در کنار محله های بسیار گران تهران مانند اختیاریه و فرمانیه قرار گرفته است و این موضوع دروس را نیز جزو محله های گران تهران کرده است. از دیگر دلایل بالا بودن قیمت خانه در دروس ، بالا بودن قیمت زمین در دروس است. قیمت زمین در دروس بسیار گران است و به همین دلیل هر روز بیش از دیروز سازندگان خوب تهران برای ساخت و ساز به این منطقه رفته و این عوامل باعث شده است تا قیمت آپارتمان در دروس نیز از رشد بسیار خوبی برخوردار باشد.

3/5 - (2 امتیاز)
اختیاریه + بررسی امکانات و قیمت آپارتمان در اختیاریه تهران
قلهک روستایی زیبا که محله ای پرآوازه شد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست