1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. دریان نو محله ای که دریانی ها آن را ساختند
دریان نو

دریان نو محله ای که دریانی ها آن را ساختند

محله دریان نو از محله های منطقه ۲ تهران است. دریان نو از محلاتی است که بیشتر در دهه ۴۰ پا به ساخت و ساز گذاشت و تبدیل به محله ای نونوار در تهران شد. دریان نو از جمله محله هایی است که بیشتر با نام خیابان ستارخان گره خورده است و کمتر نام آن به گوش می رسد اما در این محله خیابان حبیب الله آشناترین نام و آدرس برای کسانی است که می خواهند محله دریان نو را بشناسند. امکانات محله دریان نو در سطح قابل قبولی قرار دارد و قیمت آپارتمان در دریان نو در سطح متوسط شهر تهران است.

دریان نو کجاست؟

دریان نو ستارخان در جنوب شرق منطقه ۲ تهران قرار دارد. این محله در شرق محله طرشت و غرب محله شادمهر قرار گرفته است. محله دریان نو از شمال با خیابان ستارخان ، از جنوب با بزرگراه یادگار امام ، از شرق با خیابان زنجان شمالی و خیابان سروش و از غرب با بزرگراه شیخ فضل الله نوری محدود شده و با محله های طرشت ، شادمهر، ستارخان ، تهران ویلا و شهرآرا مجاورت دارد.

تاریخچه دریان نو

دریان نو در گذشته جزو اراضی طرشت بوده است. محله دریان نو جزو اراضی کشاورزی بود که برای کشت غلات از آن استفاده می کردند و چراگاه منطقه طرشت محسوب می شد. قناتی در این منطقه وجود داشت که آب را از فرحزاد به طرشت برده و آبادانی این منطقه نیز به دلیل وجود این قنات بود. به جز این قنات رودخانه ای در این منطقه قرار داشت. رودخانه دریان نو ، رودخانه قلقلی نام داشت. رودخانه قلقلی نیز آب مورد نیاز منطقه را تامین می کرد. بعدها این رودخانه را خشک کردند و جای آن خیابانی را به وجود آوردند که نام این خیابان امروز ، خیابان حبیب الله است. این رودخانه در نهایت به محله جی رفته و با نهر فیروزاباد به هم می رسیدند. با توسعه تهران چند اتفاق مهم ، موجب شکل گیری محله ای جدید در تهران به نام دریان نو را پایه ریزی کرد.

ورود دریانی ها به دریان نو

منطقه دریان در آذربایجان شرقی یکی از مناطق آباد در آذربایجان شخصی و بخش شبستر است. منطقه دریان در سال 1398 تبدیل به شهر شد. گفته می شود که بانی ساخت محله دریان نو نیز افرادی از همین روستا بودند. یکی از این افراد ، فردی به نام مهدی ابراهیمی بود. مهدی ابراهیمی کارآفرینی بسیار هوشمند بود و کار خود را با تجارت چای آغاز کرد.

پس از مدتی سرمایه وی افزایش یافت و در سودای فعالیت های بیشتر وارد تهران شد. وی منطقه شمال شرقی طرشت را برای ساخت و ساز و تحقق بخشیدن به رویاهای خود انتخاب کرد و از بخش زیادی از زمین هایی منطقه را که در آن زمان ، زمین هایی بایر بوده و یا برای کشت علوفه و غلات مورد استفاده قرار می گرفت را خرید و شروع به ساخت آپارتمان در این منطقه کرد. ساخت آپارتمان در دهه 30 کاری بود که اندک اندک در تهران رونقی می گرفت و بسیاری از فعالان بخش اقتصادی به این کار نوپا روی آورده بودند.

پس از جند سال تعداد آپارتمان های منطقه بیشتر شده و دریانی های بیشتری به دریان نو مهاجرت کردند. حسین دریانی نیز پسر عموی مهدی دریانی بود که در این امر با وی مشارکت داشت. مهدی ابراهیمی طرحی را به دولت ارائه داد که در آن طرح ، ساخت آپارتمان هایی کوچک به متراژ 55 متر در این منطقه بود. این طرح مورد موافقت قرار گرفته و آپارتمان سازی در دریان نو سرعت گرفت. ساخت این آپارتمان ها جمعیت منطقه را افزایش داد و این جمعیت نیز بیشتر دریانی ها و بعدها آذربایجانی ها بودند. پس از آذربایجانی ها یزدی ها نیز به این منطقه آمده شروع به آپارتمان سازی کردند.

گسترش شهر نشینی در دهه 40

خیابان ستارخان در آن زمان به دلیل افزایش جمعیت محلاتی مانند صادقیه ، طرشت و ستارخان مورد توجه بود و رفت و آمد در آن روز به روز بیشتر می شد. نام این خیابان در آن زمان ، خیابان ناج بود. خیابان تاج از میدان کندی , میدان توحید ، آغاز شده و تا فلکه دوم آریاشهر ادامه داشت. این خیابان نقش حیاتی را در تحولات محله دریان نو ایفا می کرد ، چرا که دسترسی این محله و بسیاری از محلات غرب تهران به محله های مرکزی تهران از طریق این خیابان انجام می شد. در سال 1348 بود که خیابان های شادمهر و خیابان بهبودی ساخته شده و خیابان ستارخان نیز آسفالت شد و با این اتفاقات رشد و توسعه دریان نو ، سرعت گرفت. در دهه های بعد بود که با رشد روند مهاجرت اقوام و طایفه های بسیار زیادی به این منطقه مهاجرت کردند و با افزایش جمعیت این منطقه ، محله ای ساخته و گرداخته به نام دریان نو در کنار محله طرشت سر بر آورد.

کوی کیهان

کوچه کیهان یکی از گذرهای مشهور در محله دریان نو است. دلیل شهرت این محل اسکان کارکنان نشریه کیهان در دهه چهل خورشیدی در دریان نو بود. در این زمان موسسه کیهان ، زمین های را در این منطقه خریداری کرده و ساختمان هایی را برای سکونت کارگران خود در آنجا ساخت. به دلیل اسکان کارکنان موسسه کیهان در این منطقه ، این گذر به نام کوچه کیهان ، یا کوی کیهان شهرت یافت.

دسترسی به محله دریان نو

مسیرهای اصلی دسترسی به محله دریان نو از طریق خیابان ستارخان ، بزرگراه یادگار امام و بزرگراه شیخ فضل الله نوری است. این خیابان ها در سه طرف محله دریان نو قرار دارد و از هر کدام از این معابر می توان وارد محله دریان نو شد. وجود این معابر بزرگ ، امکان دسترسی محله دریان نو را به بسیاری از مناطق و محله های همجوار مانند سعادت آباد ، پونک ، فرحزاد ، شهرک غرب و گیشا و مرزداران را برای این محله فراهم می کند و برای رسیدن به این محلات از دریان نو در صورت عدم وجود ترفیک زمان چندانی صرف نمی شود.

حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی در محله دریان نو شرایط مناسبی را دارد. خطوط تاکسی رانی در داخل محله می تواند اقدام به جابجایی مسافران کرده و دسترسی به خطوط اتوبوسرانی در خیابان ستارخان و همچنین با فاصله ای نزدیک در بزرگراه چمران و میدان توحید فراهم می شود.

مترو دریان نو
نزدیکترین ایستگاه مترو به دریان نو ، ایستگاه مترو شادمان و ایستگاه مترو حبیب الله است. از نظر دسترسی به مترو ، دریان نو وضعیت مناسبی را داشته و می توان گفت که این محله دارای ایستگاه مترو اختصاصی است.

امکانات محله دریان نو

محله دریان نو از نظر امکانات شهری دارای وضعیت مناسبی است. دسترسی به مراکز خرید ستارخان و وجود امکانات تفریحی و ورزشی در این محله با سهولت انجام گرفته و همچنین محله دریان نو به دلیل قرار گرفتن در مرز میان غرب تهران و مناطق مرکزی تهران به سادگی به امکانات این مناطق دسترسی دارد.

  • مرکز تعویض پلاک موتورسیکلت یادگار امام
  • شرکت آب و فاضلاب
  • مرکز مخابرات چمران
  • ساختمان پزشکان ستارخان
  • مجتمع ورزشی آرارات
  • بازار سنتی ستارخان
  • بیمارستان ابن سینا
  • بیمارستان امام خمینی

بررسی قیمت آپارتمان در دریان نو

قیمت آپارتمان در دریان نو در سطح متوسط شهر تهران قرار دارد. شاید بتوان گفت که قیمت آپارتمان در دریان نو از سطح متوسط شهر تهران در برخی نقاط بالاتر نیز هست. این موضوع دلایل متعددی دارد. دریان نو در منطقه 2 شهر تهران قرار دارد و نزدیکی به بافت تجاری ستارخان باعث شده است تا دریان نو محله ای نام آشنا برای اهالی این منطقه باشد. قیمت آپارتمان در دریان نو در مناطق مختلف آن متغییر است. به طور عموم می توان گفت که در بخش های شمالی این محله ، قیمت آپارتمان از سطح متوسط تهران بالاتر بوده و در بخش های جنوبی این محله قیمت آپارتمان در سطح متوسط قیمت آپارتمان در تهران قرار دارد.

شرایط زندگی در دریان نو

دریان نو شرایط مناسبی را برای زندگی دارد. دسترسی این محله به امکانات و مراکز خرید ستارخان و محله های مجاور بسیار خوب بوده و می تواند شرایط خوبی را برای سکونت فراهم کند. دسترسی این محله به مترو و حمل و نقل عمومی نیز بسیار خوب است و همچنین قرار داشتن این محله در میان معابر بزرگی مانند بزرگراه شیخ فضل الله نوری و بزرگراه یادگار امام و خیابان ستارخان شرایط خوبی را برای دسترسی های دریان نو ایجاد کرده است. این محله امکانات و شرایط خوبی را برای سکونت داشته و می تواند به عنوان یک محله سرزنده و شادآب برای سکونت انتخاب شود. ترافیک درونی محله زیاد نیست ، اما ترافیک اطراف دریان نو بسیار زیاد است و این ترافیک سنگین باعث بروز مشکلاتی اعم از آلودگی هوا را در این محله به دنبال دارد.

سوالات متداول محله دریان نو

حاجی دریانی کیست؟
لقب حاجی دریانی بیشتر به حاج حسین دریانی اطلاق می گردد. حاج حسین دریانی از بنیانگذاران محله دریان نو بود که به همراه پسر عموی خود ، مهدی دریانی ، موجب ساخت و سازها در دریان نو شد. خانه حاج حسین دریانی نیز خانه ای بسیار زیبا بود که هنوز در این محله وجود دارد. خانه حاج حسین دریانی در سال 1393 مورد بازدید رییس وقت شورای اسلامی شهر تهران قرار گرفت. در آن ایام حاج حسین دریانی نود و دو سال داشت و از ایشان نیز به عنوان یکی از افراد تاثیر گذار در ساخت و آبادانی محله دریان نو تقدیر شد.

دریان نو به چه معنی است؟
شاید برای شما نیز دلیل نامگذاری دریان نو سوال شده باشد. محله دریان نو را دریانی های آذربایجان ساختند و به دلیل فعالیت این اقوام در دریان نو ، نام دریان نو را بر روس آن گذاشتند.

4.8/5 - (28 امتیاز)
حصار بوعلی ، تاریخچه محله و بررسی قیمت خانه در حصار بوعلی
محله ستارخان + قیمت خانه در ستارخان 1400

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست