1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. دزاشیب
دزاشیب

دزاشیب

دزاشیب یکی از محلات منطقه 1 تهران است. دزاشیب از محلات به نام در تهران است که به آب و هوای خوب و بافت قدیمی در نوع خیابان کشی ها شهرت دارد. در این مطلب می خواهیم در باره امکانات و موقعیت و دسترسی های دزاشیب مطلبی را به شما ارائه کرده و این محله را به خوانندگان کوچه گرد معرفی کنیم.

دزاشیب کجاست؟

دزاشیب از محلات شمیرانات در منطقه یک تهران است که در نزدیکی تجریش قرار داشته و از شمال با خیابان باهنر ، از جنوب با خیابان دزاشیب و خیابان لواسانی ، از شرق با خیابان بازدار و خیابان فیضیه و از غرب با خیابان مقدسی و سه راه دزاشیب و باهنر محدود شده است. محله دزاشیب با محله های حکمت ، محله نیاوران ، محله فرمانیه ، محله جماران ، محله حصار بوعلی ، محله امامزاده قاسم و محله تجریش مجاورت دارد.

تاریخچه و معنی دزاشیب

دزاشیب را تغییر شکل یافته کلمه دژآشوب می دانند و برخی معتقدند که این دزآشوب بوده که بعدها تبدیل به دزاشیب شده است. در گذشته این منطقه را دزج سفلی می گفتند که در لهجه محلی ددرشو با کسره هر دو دال آن تلفظ می شد. بعدها این کلمات تبدیل به دژآشوب شده و پس از چندی به دزاشیب معروف شد. دزاشیب در گذشته به دلیل قرار گرفتن در بین چهار منطقه تجریش ، نیاوران ، قیطریه و فرمانیه گذرگاهی مهم برای عبور و مرور ساکنین این محلات بود. شغل ساکنین آن نیز بیشتر دامداری و کشاورزی بود و به علت آب و هوای کوهستانی و خنک دارای چمنزارهای بسیار زیادی بود که علوفه دام ها را تامین می کرد. قدمت تاریخی سکونت در دزاشیب به طور کامل برای ما مشخص نیست ، اما وجود برخی اماکن از دوره قاجاریه این دوره از سکونت را در دزاشیب اثبات می کند. باغ ها و اماکن بسیاری از زمان قاجاریه در این منطقه وجود داشته است. در حدود دهه های 20 و 30 بود که دزاشیب وارد بافت تهران شده و توسعه شهر نشینی در دزاشیب آغاز می شود. این توسعه تا امروز که دزاشیب یکی از گرانترین محلات تهران است ، ادامه دارد.

خیابان های مهم دزاشیب

خیابان عمار دزاشیب
خیابان عمار از خیابان های مهم دزاشیب است. خیابان عمار ، خیابان لواسانی را به خیابان باهنر متصل کرده و همچنین از بهترین خیابان های این محله برای سکونت است.

خیابان دزاشیب
خیابان دزاشیب یکی از خیابان های معروف این محله است که نام محله نیز روی این خیابان قرار دارد. خیابان دزاشیب از نزدیک میدان تجریش و از خیابان باهنر شروع شده و تا سه راهی لواسانی و خیابان عمار ادامه دارد. برخی ها خیابان عمار را نیز با نام دزاشیب می شناسند.

خیابان باهنر دزاشیب
خیابان باهنر در شمال محله دزاشیب قرار دارد. خیابان باهنر از میدان تجریش آغاز شده و پس از گذر از محله دزاشیب به محله نیاوران رفته و به خیابان پورابتهاج در آجودانیه می رسد. بسیاری از مراکز تجاری و مهم محلات مجاور این خیابان ، در همین خیابان باهنر قرار دارد.

خیابان لواسانی
خیابان لواسانی در جنوب این محله قرار دارد. خیابان لواسانی از سه راهی دزاشیب آغاز شده وتا خیابان موحد دانش در محله اراج ادامه دارد. خیابان لواسانی از مشهورترین خیابان های شمیرانات بوده که محله تجریش را به محلات اراج و فرمانیه متصل می کند.

خیابان تناولی
خیابان تناولی یکی از خیابان های مهم و طولانی در دزاشیب است.

دسترسی دزاشیب

محله دزاشیب در میانه شمیرانات قرار داشته و دسترسی مستقیم به بزرگراه های تهران ندارد. تنها دسترسی این محله به بزرگراه های اطراف آن از طریق خیابان لواسانی و موحد دانش برقرار شده و به بزرگراه ارتش می رسد. دسترسی دیگر از طریق خیابان پاشا ظهری به بزرگراه صدر می رسد. دسترسی دیگر این محله به خیابان های شریعتی و خیابان ولیعصر و میدان تجریش است که در غرب محله و از طریق خیابان باهنر ایجاد شده است.

دسترسی به مترو

نزدیکترین مترو به دزاشیب ، ایستگاه مترو تجریش است.

مراکز خرید دزاشیب

محله دزاشیب به دلیل قرار گرفتن در کنار محلاتی مانند نیاوران و فرمانیه دارای مراکز خرید متعدد و لوکسی است ، به طوری که برخی از این مراکز خرید جزو بهترین مراکز خرید تهران هستند.

مرکز خرید فرمانیه
مرکز خرید فرمانیه در خیابان آقایی قرار داشته و از مراکز خرید خوب این محله است.

مرکز خرید کیمیا
مرکز خرید کیمیا یکی از مراکز خرید خوب و بزرگ در محله دزاشیب است. مرکز خرید کیمیا در خیابان عمار قرار داشته و از خیابان عمار دسترسی بسیار خوبی به خیابان های باهنر و خیابان لواسانی دارد.

مرکز خرید روشا
مرکز خرید روشا نیز از مراکز خرید دزاشیب است که در خیابان عمار قرار داشته و نزدیک به سه راهی دزاشیب و خیابان لواسانی است.

امکانات درمانی دزاشیب

 • مرکز جراحی فرمانیه
 • مرکز کلینیک تخصصی شن های نقره ای
 • درمانگاه شبانه روزی منطقه 1 تهران
 • کلینیک ارتوپدی نیاوران

مراکز مهم دزاشیب

 1. دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه
 2. دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه
 3. کانون پزشکان محلات تهران
 4. مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

مراکز تفریحی و بوستان ها

محله دزاشیب در قدیم در محاصره باغات و چمنزارها بوده است. بسیاری از باغات دزاشیب به دلیل ساخت و ساز تخریب شده و تبدیل به ساختمان های مسکونی شده اس و از این همه فضای سبز تنها سه بوستان در این محله باقی مانده است.

 • سینما دزاشیب
 • بوستان باهنر
 • بوستان مینا
 • بوستان مهر
 • باشگاه تنیس پازوکی
 • باشگاه ورزشی پاد
 • باشگاه ورزشی ضربان
 • باشگاه پالس

جاهای دیدنی دزاشیب

دزاشیب از محله های اصیل و قدمت دار شمیرانات است که برای گشت و گذار جاهای دیدنی زیادی را دارد. جاهای دیدنی دزاشیب هر کدام دارای قدمت بسیار زیادی هستند و این موضوع باعث شده است تا بسیاری از افرادی که به این محله می روند به گشت و گذار در دزاشیب بپردازند.

مسجد عمو رمضون
مسجد عمو رمضون در محله دزاشیب از مسجدهای قدیمی و بسیار زیبای دزاشیب است. قدمت مسجد عمو رمضون را به دوران ناصرالدین شاه نسبت می دهند. نام این مسجد از اولین متولی مسجد گرفته شده است. مسجد عمو رمضون ، گر چه مسجدی کوچک و محقر است، اما ارزش و اعتبار زیادی نزد اهالی قدیم دزاشیب دارد.

مسجد شیخ علی
مسجد شیخ علی نیز از جاهای دیدنی دزاشیب است. این مسجد هم در محله دزاشیب تهران واقع شده است. برخی معتقدند که مسجد شیخ علی بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد. نام این مسجد از روی نام حاج علی شریعتمداری گرفته شده است. در داستان هایی که از شیخ علی شریعتمداری نقل شده ، او را فردی مخترع و صاحب ابداعاتی منحصر به فرد می دانند. نقل شده است که او تفنگی سر پر را به شیوه خود اختراع کرده بود و حتی او ساعتی را اختراع کرده بود که مانند دزدگیر عمل می کرد. مسجد شیخ علی تا دهه هفتاد به شکل قدیمی خود باقی مانده بود ، تا اینکه در این دهه بنای قدیمی مسجد شیخ علی تخریب شده و مسجدی جدید در زمین آن احداث شد.

حمام بوعلی دزاشیب
حمام بوعلی دزاشیب از جمله جاهای دیدنی دزاشیب است. قدمت حمام بوعلی به دوران فتحعلی شاه قاجار می رسد. گفته اند که در حمام بوعلی بود که فتحعلی شاه قاجار، چشمان برادر خود حسینقلی خان قاجار را کور کرده و او را در همین محل زندانی کرد. حمام دزاشیب آب خود را از قنات های دزاشیب تامین می کرد و از قدیمی ترین بناهای دزاشیب است.

کوچه قورباغه
در دزاشیب کوچه ای وجود داشت که با نام کوچه قورباغه شناخته می شد. دلیل نامگذاری این کوچه به نام کوچه قورباغه وجود استخر و باتلاقی در آن بود که قورباغه های زیادی داشت.

باغ های دزاشیب
در دزاشیب باغ های بسیار زیادی وجود داشت که امروز اثر زیادی از آنها باقی نمانده، اما نام و خاطره این باع ها هنوز برای اهالی دزاشیب یادآور خاطرات دوران سرسبز دزاشیب است. باغ مجدالدوله یا باغ دوقلو که متعلق به مجدالدوله ، داماد ناصرالدین شاه بوده است. باغ حاجی فخرالملک ، باغ اعلم که متعلق به اسدالله اعلم بود، باغ محمد صراف، باغ نظر و ایگار نیز از دیگر جاهای سرسبز و دیدنی دزاشیب هستند.

زندگی در دزاشیب

زندگی در دزاشیب دارای شرایط خاص خود است. دزاشیب از محلاتی است که در منطقه ای بسیار لوکس و با بافتی مختلط از بافت جدید و بافت سنتی است. این اختلاط بافت ها باعث شده است تا نوعی اختلاف میان ساکنین آن ها نیز وجود داشته باشد. محله دزاشیب دسترسی بسیار خوبی به دو معبر بسیار مهم در منطقه 1 به نام های خیابان باهنر و خیابان لواسانی دارد ، اما دسترسی این محله به بزرگراه های منطقه محدود بوده و از طریق همین خیابان ها برقرار می گردد.

از دیگر نکات مهم می توان به دسترسی بسیار خوب این محله به اماکن گردشگری شمال تهران و بازارهای این منطقه اشاره کرد. دزاشیب دسترسی بسیار خوبی به اماکنی چون کاخ نیاوران و پارک جمشیدیه دارد که جزو جاهای دیدنی تهران هستند و همچنین دسترسی خوبی را به بازار تجریش دارد که جزو قدیمی ترین بازارهای تهران است. دزاشیب کمی حال و حوای شمیرانات قدیم را حفظ کرده و به همین دلیل ساکنین بومی در دزاشیب بیشتر از محلات دیگر شمیرانات دیده می شود.

خرید خانه و آپارتمان در دزاشیب

در خرید خانه و آپارتمان در دزاشیب شما با قیمت های مختلفی روبرو خواهید شد. قیمت خانه و آپارتمان در دزاشیب به این دلیل مختلف است که محله دزاشیب دارای بافت مختلط سنتی و مدرنی است. برخی از محلات دزاشیب گرانتر و برخی دیگر از جاهای دزاشیب با قیمت پایینتری خرید و فروش می شوند و به همین دلیل شما خواهید توانست قیمت های مختلف و سلیقه های متنوعی را در دزاشیب ببینید. این موضوع به خریداران این امکان را می دهد که با داشتن بودجه های متفاوت بتوانند خرید خانه مورد نیاز خود را در دزاشیب انجام دهند. دزاشیب محله ای پر ترافیک است.

خیابان های باهنر و خیابان لواسانی و عدم دسترسی مستقیم به بزرگراه باعث شده است که سطح ترافیک در این معابر زیاد شده و باید توجا داشت که این دو خیابان در شمال و جنوب دزاشیب قرار داشته و ترافیک آن ها دزاشیب را نیز متاثر کرده است. این مجموعه شرایطی هستند که در زندگی در دزاشیب تاثیر مستقیمی گذاشته اند ، بنابراین اگر به دنبال محله ای با قابلیت امکانات بالا ، دسترسی به بازارها و مراکز خرید تهران ، دسترسی به جاهای دیدنی تهران ، زندگی در کنار محلات لوکس تهران و البته زندگی در محله ای با بافت مختلط مدرن و سنتی هستید ، دزاشیب محله مورد نظر شما است. البته باید ترافیک زیاد در اطراف محله را نیز در نظر داشته باشید.

اگر در مورد شرایط زندگی در دزاشیب و محاسن و مشکلات آن نظری دارید با وبسایت کوچه گرد به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول محله دزاشیب

معنی دزاشیب چیست؟
دزاشیب از کلمه دژآشوب گرفته شده است. قبلا به این منطقه دژآشوب می گفتند که بعدها تبدیل به دزاشیب شد. برخی هم معتقدند که این محله در گذشته دزج سفلی بوده که بعد از مدتی به دژآشوب و دزآشوب تغییر کرده است.

بهترین خیابان دزاشیب کجاست؟
برخی از مشاورین املاک دزاشیب معتقدند که خیابان عمار به دلیل دسترسی خوب به میدان و بازار تجریش و امکانات خود این خیابان ، یکی از بهترین خیابان های دزاشیب است

5/5 - (1 امتیاز)
خیابان گاندی، امکانات و قیمت املاک
محله خزانه

پست های مرتبط

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • دزاشیب رو باید دید. خیلی ممنون که دزاشیب رو هم معرفی کردید. جاهای دیدنی دزاشیب کم نیست. البته جاهای دیدنی دزاشیب یا تو خود محله دزاشیبه یا با فاصله کمی از دزاشیب قرار داره. فاصله دزاشیب با جاهایی مثل کاخ نیاوران و پارک نیاوران و بازار تجریش هم خیلی کمه

  پاسخ
 • سلام
  کسی اطلاع داره انجمن خوشنویسان دزاشیب کجای دزاشیب هست؟ آدرس ها و مواردی که تو اینترنت در مورد انجمن خوشنویسان دزاشیب نوشتن خیلی مبهمه. حتی آدم نمی تونه تشخیص بده که انجمنی به نام انجمن خوشنویسان دزاشیب وجود خارجی داره یا نه

  پاسخ
 • باید دزاشیب خیلی بیشتر این حرفها معرفی بشه. به نظرم به خاطر قرار گرفتن بین محله های تجریش و نیاوران در حق دزاشیب اجحاف شده. حق دزاشیب خیلی بیشتر از اینا است

  پاسخ
 • سلام
  کسی میداند که دزاشیب محله چند منطقه 1 است ؟
  مثلا باغ فردوس محله 3 منطقه 1 است
  سپاس

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست