محله زعفرانیه یکی از محلات منطقه 1 تهران است. زعفرانیه به دلیل قرار گرفتن در یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران ، یکی از بهترین محله های تهران محسوب می شود. زعفرانیه از شمال با رشته کوه های البرز و از جنوب با خیابان ولیعصرو مقدس اردبیلی ، از شرق با خیابان ملکی، میدان تجریش، خیابان ولیعصر و خیابان دربندی خیابان الف و میدان الف و از غرب با خیابان آریا و پارک ساسان محدود شده است. محله زعفرانیه با محله‌های ‌ولنجک، دربند، تجریش، باغ فردوس و محمودیه مجاورت دارد.

تاریخچه زعفرانیه

زعفرانیه در کنار رودخانه دربند و زیر قله توچال قرار دارد. به همین دلیل می توان گفت تاریخچه زعفرانیه بسیار قدیمی و همراه با تاریخچه منطقه شمیرانات و تجریش باید باشد. اما آنچه زعفرانیه را امروز تبدیل به محله ای مستقل کرده است مطالبی دیگر است.

روستای اسد آباد

در گذشته و در منطقه زعفرانیه امروز ، روستایی به نام اسد آباد وجود داشت که این روستا بین رود دره های دربند و فرحزاد و در حوزه آبریز قله توچال بود. روستای اسد آباد به دو روستای اسد آباد بالا و پایین تقسیم می شد و نزدیک به کوهپایه های قلع توچال بود. بیشتر زمین های زعفرانیه در آن زمان زمین های زراعی بود که در آن کشت گندم همراه با باغات بسیار زیاد وجود داشت. از جمله باغات بزرگ آن زمان باغ زند کریمی ، باغ خانم مروان، باغ حاجی کلاهی و باغ خیامی بودند. امروزه اثری از این باغات به جز باغ خیامی باقی نمانده است و بیشتر این باغات تبدیل به آپارتمان و خیابان شده است.

موید الممالک مالک بخش اعظم زمین های زعفرانیه بود که در آن زمان تا نزدیکی باغ فردوس ادامه داشت.

دلیل نامگذاری زعفرانیه

برای نام گذاری زعفرانیه چندین روایت وجود دارد. برخی گفته اند که در زمان قاجار و ساخته شدن کاخ سعد آباد ، این کاخ به رنگ زعفران بود و مردم برای نامگذاری این محل به آن منطقه زعفرانی، یا زعفرانیه می گفتند و بعدها نام زعفرانیه بر روی این منطقه ماند. حتی اگر این روایت هم نادرست باشد باید گفت که ساخت کاخ سعد آباد اثر مستقیمی بر آباد شدن زعفرانیه داشت. بعد از ساخت کاخ سعد آباد بود که زعفرانیه شروع به رشد و توسعه کرد.

از کشت زعفران تا زعفرانیه

برخی مانند دکتر منوچهر ستوده روایتی دیگر را برای نام زعفرانیه دارد. دکتر منوچهر ستوده در سخنی از دلیل نامگذاری زعفرانیه می‌گوید: اراضی زعفرانیه بخشوده محمد شاه قاجار به یکی از کنیزانش مشهور به زعفران باجی بوده‌اس. به هر صورت تا دوران رضا شاه اراضی زعفرانیه به صورت بایر و بخشی از آن کشتزار کشاورزان شمیرانی بود. در اواخر حکومت محمدرضا پهلوی هنوز در آن حوالی زمین‌هایی بود که گندم کشت می‌شد. از طرف دیگر با کمک شوکت الملک پنجاه من پیاز زعفران در سعد آباد کاشتند، که خوب به عمل آمد، و این کشت زعفران هم نزدیک خیابان زعفرانیه بود، که کم‌کم این خیابان به نام زعفرانیه خوانده شد. بعدها نام خیابان زعفرانیه بر روی محله ای گذاشته شد که امروز ما آن را با نام محله زعفرانیه می شناسیم.

اولین ساکنان زعفرانیه

زعفرانیه تا اواخر دوران قاجار بیشتر رنگ و بوی روستای اسد آباد و باغات زراعی را داشت. اولین ساکنین زعفرانیه مهاجرینی بودند که از سمت نایین اصفهان و استرآباد گرگان به این منطقه مهاجرت کردند. اکبری‌ها و سپس زارعی‌ها و سپانلوها از اولین این خانواده ها بودند. زعفرانیه پس از ورود این طوایف رشد و توسعه خود را آغاز کرد و صاحب اداره برقی هم شد که تا مدتی نام آن اداره برق بر روی نام زعفرانیه سایه انداخت. اداره برق بامداد اولین اداره برق زعفرانیه بود.

خیابان ولیعصر و آغاز شهرنشینی زعفرانیه

آغاز شهر نشینی زعفرانیه را می توان در دهه های ۲۰ یافت. بعد از ساخت خیابان ولیعصر یک خروجی برای محله زعفرانیه در نظر گرفته شد. این اتفاق برای زعفرانیه بسیار مهم بود و محله زعفرانیه را در کنار طولانی ترین خیابان خاورمیانه از آن زمان تا به حال قرار داد. زعفرانیه از آن زمان شروع به رشد کرد و اندک اندک چهره روستایی و کشاورزی خود را از دست داد. در دهه های بعدی بود که زعفرانیه تبدیل به محله ای تمام عیار در منطقه ۱ تهران شد.

قیمت خانه در زعفرانیه

محله زعفرانیه جزو گرانترین محلات تهران است. قیمت خانه و آپارتمان در زعفرانیه به چند دلیل در این محدوده گران قیمت قرار گرفته است. محله زعفرانیه در کوهپایه قله توچال قرار گرفته و به همین دلیل آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. هنوز بخشی از باغات و سرسبزی آن درختان در محله زعفرانیه باقی مانده است. از طرفی دیگر ، محله زعفرانیه دارای امکانات رفاهی و گردشگری بسیار زیادی مانند تله کابین توچال ، موزه زمان و کاخ سعد آباد است.

خیابان های معروف زعفرانیه

محله زعفرانیه خیابان های معروفی را در خود جای داده است، خیابان فلاحی (خیابان زعفرانیه ) خیابان اعجازی ، خیابان مقدس اردبیلی و خیابان الف معروفترین خیابان های زعفرانیه هستند.

امکانات گردشگری زعفرانیه

تله کابین توچال
تله کابین توچال و مسیر کوهنوردی قله توچال ، بزرگترین تفرجگاه گردشگری زعفرانیه است. تله کابین توچال جزو بهترین مکان های گردشگری تهران است که در محله زعفرانیه قرار دارد.

کاخ سعد آباد

کاخ سعد آباد گر چه در محله دربند قرار دارد ، اما درب جنوبی کاخ سعد آباد رو به محله زعفرانیه قرار گرفته است. کاخ سعد آباد هم یکی از بهترین مکان های گردشگری تهران است که دارای ارزش بسیار بالایی از نطر تاریخی و طبیعت‌گردی است.

موزه زمان

موزه زمان یا موزه ساعت نیز یکی از بهترین مکان های تفریحی و گردشگری شهر تهران است که در محله زعفرانیه قرار دارد. موزه زمان عمارتی قاجاری و بسیار زیبا است که پس از انقلاب تبدیل به موزه ساعت شد و بعدها نام این موزه به موزه زمان تغییر کرد.

اردوگاه شهید چمران

اردوگاه شهید چمران در شمال غرب محله زعفرانیه قرار دارد. اردوگاه شهید چمران بیشتر برای برگزاری اردوهای دانش آموزی و دانشجویی استفاده می شد و به دلیل قرار گرفتن در کوهپایه های قله توچال دارای آب و هوای بسیار خوبی است.

قیطریه ، محله ای با تپه های باستانی
محله تولید دارو

پست های مرتبط

گیشا
محله های تهران

گیشا

0
محله گیشا محله ای با ویژگی های مناسب برای سکونت و تفریح است. گیشا را با برج میلاد و بوستان…

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • کسی می دونه بهترین منطقه زعفرانیه کجا است

  پاسخ
 • بهترین محله زعفرانیه به نظرم همون خیابان مقدس اردبیلی باشه باید تو زعفرانیه زندگی کرده باشید که محاسن این خیابون رو بدونی

  پاسخ
 • واقعا چرا قیمت آپارتمان در زعفرانیه اینقدر گرونه. چند بار خواستیم جهش برداریم برای این محله نشد اما کاش می شد دولت یه فکری برای این گرونی ها بکنه

  پاسخ
 • هر چی باشه قیمت خانه در زعفرانیه ارزش داره. هیچ جایی تو تهران پیشرفتش اندازه زعفرانیه نیست

  پاسخ
 • باید چند بار تو ترافیک زعفرانیه مونده باشید تا هر چی دلخوشی تو این محله داشتید از بین بره. دیگه همچین محله خوش آب و هوایی هم نیست با این همه ماشین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست