محله سعادت آباد یکی از محلات نام آشنا و بزرگ شهر تهران است که در منطقه دو شهرداری تهران قرار دارد. سعادت‌آباد از شرق به بزرگراه چمران، از جنوب به شهرک غرب، از شمال به کوی فراز، از شمال شرق به اوین، از شمال غرب به فرحزاد راه دارد. بزرگراه یادگار امام از شمال و بلوار فرحزادی از غرب سعادت‌آباد می‌گذرد. مناطق کوی فراز و شهرک مخابرات (بهرود) در شمال سعادت‌آباد و در دامنهٔ کوه واقع هستند. خیابانهای سعادت آباد ۲۴ متری علامه، سرو و همچنین بلوار پاکنژاد و بلوار شهرداری وبلوار فرحزادی، از خیابان‌های اصلی سعادت آباد محسوب می‌شوند. سعادت آباد در دامنه رشته کوه البرز قرار دارد و به همین دلیل جزو محلات خوش آب و هوای تهران محسوب می شود.

همه چیزهایی که باید درباره سعادت آباد بدانیم

معرفی سعادت آباد، تاریخچه سعادت آباد، دلیل نامگذاری سعادت آباد، چه کسی سعادت آباد را ساخت
سعادت آباد در دهه 20 شمسی منطقه ای تقریباً خالی از سکنه بود. در سال 1327 سید ضیائ الدین طباطبایی یزدی زمین های سعادت آباد را از ارباب آن خریداری کرد که شامل زمین های کشاورزی و روستایی مخروبه بود. وی در آباد کردن سعادت آباد تلاش بسیاری کرد و با همکاری تعدادی از آشنایان یزدی خود که بیشتر از زمره سادات بودند ، در این منطقه به کشت و کار و دامداری پرداختند. شغل اصلی آنان کاشت محصولات کشاورزی مانند یونجه و گندم بود. در کنار این محصولات باغهای بسیاری در سعادت آباد ایجاد شد تا سعادت اباد به محله ای مبدل شود که میوه و غلات بسیاری از مناطق تهران را تامین می کرد.

سید ضیاء الدین طباطبایی با توصیه سرلیدربولارد ، سفیر وقت انگلستان اقدام به پرورش نوعی از خرگوش های پشمی به نام خرگوش آنغوره داد. گوشت این خرگوش در بازار چهار راه استانبول خریدار داشت و پشم و پوست آن نیز از نوع پشم و پوست مرغوب برای تولید انواع لباس های پشمی و چرمی بود. سید ضیاء الدین طباطبایی با فروش محصولات خود توانست به موفقیت رسیده و از پول به دست آمده در این راه خانه های بسیاری را در سعادت اباد ساخت. سعادت آباد پس از گذشت چند سال ساکنین بسیاری را به سمت خود کشاند و تبدیل به محله ای آباد شد.

دلیل نامگذاری سعادت آباد

دلیل اصلی نامگذاری سعادت آباد ، ساداتی بودند که به همراه سید ضیاء االدین طباطبایی به این منطقه آمده بودند و این منطقه را آباد کرده بودند. پس از سکونت این جمع سید ، مردم این منطقه را به نام سادات آباد می شناختند. با سکونت افراد دیگر در این منطقه و پس از گذشت زمانی چند ، واژه سادات به سعادت تغییر کرد و نام سعادت آباد به شکل کنونی خود رسید و این نام را تا کنون نیز حفظ کرده است.

جغرافیای سعادت آباد

سعادت آباد در جنوب رشته کوه البرز و در شمال غرب شهر تهران قرار گرفته است. سعادت آباد از شمال به رشته کوه البرز ، از شرق به اتوبان چمران ، از جنوب به شهرک غرب ، از شمال شرق به اوین و درکه ، از شمال غرب به دره فرحزاد منتهی می شود. این موقعیت جغرافیایی باعث شده است که سعادت آباد دارای آب و هوای مطبوعی باشد و دسترسی بسیار خوبی را به تفرج گاه های اوین و درکه داشته باشد.

شرایط زندگی در سعادت آباد و قیمت آپارتمان در سعادت آباد

سعادت آباد جزو محلات گران قیمت شهر تهران محسوب می شود. قیمت آپارتمان و املاک کلنگی در سعادت آباد جزو بالاترین قیمت های شهر تهران و بالاترین قیمت های شمال غرب تهران را دارد. این قیمت بالای املاک باعث شده است ، شرایط زندگی در سعادت آباد نیز به همان تناسب گرانتر از متوسط شهر تهران باشد. سعادت آباد اما به دلیل نزدیکی به بسیاری از تفرج گاه های شهر تهران مانند درکه ، فرحزاد و جاده قدیم امامزاده داود و همچنین بوستان های بسیار خوب خود ، منطقه ای بسیار خوش آب و هوا را برای ساکنین سعادت آباد رقم زده است.
دسترسی سعادت آباد به اتوبان های محوری تهران نیز جزو نکات مثبت سعادت آباد است. بزگراه چمران ، بزرگراه یادگار امام ، بزرگراه نیایش ، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی و بزرگراه همت این امکان را می دهد تا ساکنین سعادت آباد به راحتی به اتوبان های اصلی تهران دسترسی مناسبی را داشته باشند. وجود بیمارستان های بسیار زیاد در سعادت آباد نیز این محله را با امکانات خوب پزشکی همراه کرده است و به دلیل وجود این بیمارستان ها ، کلنیک ها و مراکز درمانی سعادت آباد ، جزو مراکز درمانی بسیار خوب شهر تهران است.

بوستان های سعادت آباد

سعادت آباد نزدیک به چهل بوستان دارد که برخی از این بوستان ها ، جزو بزرگترین بوستان های شهر تهران هستند. پارک پرواز جزو زیباترین بوستان های شهر تهران است که به دلیل ارتفاع بلند خود ، دارای چشم اندازی بسیاز زیبا از شهر تهران است. پارک پرواز مقصد گردشگران شبگرد تهرانی است و افق زیبای پارک پرواز از روشنایی شب تهران ، بسیاری از دوستداران شب تهران را به خود جذب کرده است.

برخی از بوستان های سعادت آباد

پارک پرواز در انتهای بلوار پاکنژاد ، بالاتر از یادگار امام ، روبروی خیابان البرز6
بوستان آبشار در بلوار شهرداری
بوستان سعادت آباد در خیابان دوم سعادت آباد
بوستان ستایش در جنوب شرق تقاطع سعادت آباد و بزرگراه نیایش
بوستان دریا در بلوار فرحزادی، نرسیده به تقاطع دریا
بوستان مدیریت در پل مدیریت، چهارراه قدس
بوستان سعادت در خیابان ۲۴ متری سعادت آباد، نبش ۲ شرقی
بوستان دلاوران در سعادت آباد، بلواردریا، نبش بلوار شهرداری
بوستان کوی فرهنگ در پل مدیریت، خیابان فرهنگ، کوی فرهنگ
بوستان علامه در خیابان علامه شمالی، خیابان ۲۰
بوستان لادن در شمال میدان شهرداری، شرق بلوار شهرداری شمالی
بوستان شب بو در بلوار ۲۴ متری سعادت آباد، کوی شب بو
بوستان دریا در بلوار فرحزادی، نرسیده به تقاطع دریا
بوستان پرستو در میدان بوستان، خیابان طاهرخانی
بوستان معلم در خیابان فرحزادی، نرسیده به نیایش، خیابان تربیت معلم
بوستان پلیس در بلوار پاکنژاد، پایین‌تر از میدان سرو
بوستان میثاق در غرب یادگار امام، خیابان کوهستان، خیابان میثاق
بوستان آسمان ها در انتهای بلوار فرحزادی، خیابان آسمانها
بوستان مولانا در ضلع شمال غربی تقاطع بلوار پاکنژاد و دادمان
بوستان گلگشت در بلوار فرحزادی، بلوار کوهستان
بوستان آسمان در میدان کتاب،انتهای بلوار آسمانها، حاشیه بزرگراه یادگار امام
بوستان سرو ناز در خیابان ارغوان، خیابان سروناز
بوستان ارغوان در خیابان ارغوان، بعد از تقاطع درختی
بوستان پانزده خرداد ضلع جنوب غربی میدان فرحزاد، کوچه استخر
بوستان امید در شهرک مخابرات، خیابان پیوند، بین پیوند ۱۰ و ۱۲

بیمارستان های سعادت آباد

سعادت آباد از نظر محلات برخوردار به لحاظ وجود بیمارستان ها و مراکز درمانی است. وجود بیمارستان های متعدد در این محله طیف گسترده ای از کلینیک های درمانی و ساختمان پزشکان را ایجاد کرده است.
بیمارستان عرفان
آدرس و شماره تماس بیمارستان عرفان
سعادت آباد بین چهارراه سرو و بلوار شهرداری خیابان شهید ریاضی بخشایش
02123023000
بیمارستان پارسیان
آدرس و شماره تماس بیمارستان پارسیان
تهران، سعادت آباد، خیابان سرو شرقی، نرسیده به میدان فرهنگ، بیمارستان فوق تخصصی پارسیان
22363312
بیمارستان مدرس
آدرس و شماره تماس بیمارستان مدرس
انتهاي خيابان سعادت آباد ـ تقاطع بزرگراه يادگار امام و سعادت آباد
22084078
بیمارستان آتیه
آدرس و شماره تماس بیمارستان آتیه
سعادت آباد ، شهرک قدس (غرب)، بلوار فرحزادی، تقاطع شهید دادمان
82712
88086081

مراکز خرید سعادت آباد

سعادت آباد دارای مرکز خرید متعددی است که برخی از این مراکز خرید جزو برترین و بهترین مراکز خرید تهران هستند.

لیست مراکز خرید سعادت آباد

 1. سینما اریکه ایرانیان
 2. مجتمع تجاری میلاد نور
 3. مرکز خرید گلستان
 4. پاساژ مادر
 5. مرکز تجاری آرن
 6. مرکز تجاری بوعلی
 7. مرکز تجاری سروستان
 8. پاساژ مادر
 9. بهرود و فروشگاه شهروند سعادت آباد
 10. مرکز تجاری علامه
 11. مرکز تجاری سهیل
 12. مرکز تجاری ابریشم
 13. مرکز تجاری دیدار
 14. مرکز تجاری کسری

بهترین خیابان های سعادت آباد

سعادت آباد محله بزرگی است و به دلیل شهرت محله سعادت آباد دارای خیابان های نام آشنایی برای شهروندان تهران است. خیابانهای سرو ، خیابان فرهنگ ، بلوار فرحزادی ، خیابان بیست و چهارمتری ، خیابان صراف ها ، خیابان دشت بهشت ، خیابان علامه ، ، خیابان پاک نژاد، خیابان ریاضی بخشایش، خیابان ارغوان، خیابان صدف، خیابان شکوفه، خیابان لادن (کوی فراز ) ، خیابان بهرود خیابان دشت بهشت، خیابان پامچال ، شهرک بوعلی ، خیابان بهزاد ، خیابان فراز ، خیابان درختی ، خیابان آسمان، خیابان شهرداری و خیابان مروارید ، خیابان های مهم و نام آشنای سعادت آباد هستند.

نام جدید میدان کاج چیست

میدان کاج یکی از مهمترین میدان های سعادت آباد است. میدان کاج نام قدیمی میدانی است که در تقاطع بلوار سعادت آباد با خیابان سرو بود که پس از ترور شهید حسن تهرانی مقدم ، به نام این شهید هسته ای مزین شده و نام میدان کاج به نام شهید حسن تهرانی مقدم تغییر کرد.

محلات سعادت آباد

آنچه ما از سعادت آباد می شناسیم ، معمولا شامل یک محله بزرگ به نام سعادت آباد و مجله ای کوچکتر به نام شهرک غرب می شود. اما باید درنطر داشت که محله سعادت آباد امروز به محلات کوچکتری تقسیم شده است. این محلات شامل محله سعادت آباد ، محله دریا ، محله ایوانک ، محله پرواز ، محله بهرود و محله آسمان می شود.

محله دریا

محله دریا یکی از محلات سعادت آباد و منطقه ۲ تهران است. محله دریا از شمال با بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی، از جنوب با بلوار دادمان و خیابان مدیریت ، از غرب با بلوار پاکنژاد و از شرق با بزرگراه چمران محدود شده است. محله دریا با محله‌های ‌سعادت آباد، محله شهرک غرب، محله ونک، محله آسمان و محله سپهر مجاورت دارد. از اماکن مهم محله دریا می‌توان به بوستان دلاوران، رستوران تهران پاریس، رستوران ترنج، پارک، بوستان آبشار، بوستان شمس تبریزی و بوستان مروارید اشاره کرد.

محله آسمان

محله آسمان یکی از محلات منطقه سعادت آباد و منطقه ۲ تهران است. محله آسمان از شمال با بزرگراه یادگار امام، خیابان ایثارگران و خیابان ایثار جنوبی، از شرق با بلوار پاکنژاد و بلوار سرو غربی و از جنوب با بزرگراه هاشمی رفسنجانی محدود شده است. محله آسمان با محله‌های ‌بهرود، سعادت آباد، دریا، پونک، سپهر، نفت، پرواز، فرحزاد مجاور است. از مراکز مهم محله آسمان می‌توان به رستوران مظفریه، پارک بوستان، کافه رستوران باغچه محسن، باغ رستوران درویش، باغ رستوران دهکده و رستوران ایتالیایی ژابیز اشاره کرد.

محله سپهر

محله سپهر یکی از محلات سعادت آباد و منطقه ۲ تهران است که از شمال با بزرگراه هاشمی رفسنجانی و خیابان نخلستان، از جنوب با بلوار دادمان از شرق با بلوار دریا و بلوار پاکنژاد و از جنوب محدود است. محله سپهر با محله‌های ‌سعادت آباد، شهرک غرب، ایوانک، دریا، آسمان، پونک مجاور است. از اماکن مهم محله سپهر می‌توان به اریکه ایرانیان، مرکز خرید آرن، مرکز خرید سپهر و رستوران موکو اشاره کرد.

محله ایوانک یکی از محلات خوب سعادت آباد و منطقه ۲ تهران است. از شمال با بلوار دادمان، بلوار فرحزادی و خیابان زرافشان شمالی، از جنوب با بزرگراه همت ، از شرق با خیابان حسن سیف، میدان صنعت، بلوار پاکنژاد و بزرگراه شیخ فضل الله و از غرب با رود دره پونک و بوستان نهج البلاغه محدود شده است. محله ایوانک با محله‌های ‌شهرک آزمایش، محله شهرک غرب، محله مرزداران، محله کوی نصر، محله پونک و محله سپهر مجاورت دارد. از اماکن مهم محله ایوانک می‌توان به مرکز خرید میلاد نور، مرکز خرید پلاتین، کافه رستوران کازا چیرو، رستوران گیاهی زمین، بوستان خوارزم، مجتمع تجاری گل افشان، بوستان ایوانک و مجتمع تجاری اداری آریو اشاره کرد.

محله پرواز

محله پرواز یکی از محلات سعادت آباد و منطقه ۲ تهران است. محله پرواز از شمال با رشته کوه های البرز از شرق با میدان بهرود، بلوار پیام و بلوار پاکنژاد، از جنوب با بزرگراه یادگار امام و خیابان ایثارگران و از غرب با خیابان امام زاده داود محدود شده است. محله پرواز سعادت آباد با محله‌های ‌بهرود، محله سعادت آباد، محله آسمان و محله فرحزاد مجاورت دارد. از مراکز مهم محله پرواز می‌توان به پارک ژوراسیک تهران، بوستان پرواز، بوستان کیهان، مجتمع تجاری بهرود، رستوران موروکو، بوستان گلدیسان، بازار میوه و تره بار بهرود و پارک پرواز اشاره کرد.

محله بهرود

محله بهرود یکی از محلات خوب سعادت آباد و منطقه ۲ تهران است‌. محله بهرود از شمال با خیابان کوهسار و رشته کوه های البرز ، از شرق با خیابان مفیدی، خیابان دشت بهشت و خیابان اوین، از جنوب با بزرگراه یادگار امام و بلوار سعادت آباد و از غرب با بلوار پیام و میدان بهرود محدود شده است. محله بهرود سعادت آباد با محله‌های ‌سعادت آباد، محله آسمان، محله اوین، محله پرواز، محله درکه و محله هزارسنگ مجاورت دارد. از اماکن مهم محله بهرود می‌توان به پارک محله بهرود، مرکز خرید بوعلی، استخر هتل اسپیناس، رستوران بین المللی لاتن محله بهرود، رستوران لاتون محله بهرود و رستوران سنتی دشت بهشت اشاره کرد.

4.9 / 5 ( 19 امتیاز )
محله نیاوران 
فرمانیه

پست های مرتبط

محله های تهران

بلوار اباذر

0
محله اباذر در منطقه 5 تهران قرار دارد. محله اباذر به همراه خیابان بهنام و محله کوی مهران دارای یک…

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل