1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. شمیران نو
شمیران نو

شمیران نو

شمیران نو محله ای خوش آب و هوا در منطقه 4 تهران است. شهرت محله شمیران نو به دلیل نامی است که بر روی این محله گذاشته اند. نام شمیران نو را به دلیل مجاورت و شباهت آن با منطقه شمیرانات و این موضوع که قدمت و تاریخچه شمیران نو ، نشاندهنده منطقه ای جدیدتر است ، بر روی این منطقه گذاشته اند. شمیران نو برای زندگی منطقه ای خوب به شمار میرود و قیمت مسکن در شمیران نو نیز با واقعیت های این منطقه مطابقت دارد و املاک شمیران نو جزو املاک گران شهر تهران نیست. مجاورت با مناطقی مانند شیان و لویزان از محاسن زندگی در شمیران نو است.

شمیران نو کجاست؟

برای بسیاری از کسانی که این سوال برای آن ها مطرح است که شمیران نو کجای تهران است ، باید توضیح داد که شمیران نو محله ای است که در میان لویزان و نارمک قرار دارد. شمیران نو از شمال با بزرگراه زین الدین و ، از غرب با بزرگراه امام علی ، از شرق با خیابان هنگام و از جنوب با خیابان نیروی هوای و خیابان الزهرا محدود شده است و با محله های شیان و لویزان ، نارمک ، کوهک ، اوقاف ، مجیدیه و حسین آباد مجاورت دارد.

تاریخچه شمیران نو

شمیران نو در چنوب شرقی منطقه شمیرانات قرار دارد. شمیران نو در گذشته بیشتر مراتع چراگاهی و منطقه ای تفریحی بود که اعیان آن زمان برای تفریح و شکار به آنجا می رفتند. این منطقه تقریبا خالی از سکنه بود و نزدیکترین روستاهای آن زمان به این منطقه روستاهای حسین آباد و مبارک آباد در منطقه پاسداران امروزی بود. در برخی منابع آمده است که اولین مالکین این منطقه در دهه 1330 هفت برادر به نام برادران جعفریان بودند که در آن زمان این زمین ها را خریداری کرده و به مردم و همچنین ارگان های دولتی واگذار کردند. این زمین ها به مرور مبدل به خانه هایی شد که مهاجرین تهران در آن سکونت داشتند. اما بخش مهمی از زمین های شمیران نو در تملک سازمان ها و ارگان های نظامی باقی ماند و هنوز نیز این زمین ها و بخشی از زمین های غربی شمیران نو در تملک سازمان های نظامی است. اداره عقدیتی و سیاسی نیروی دریایی ارتش از جمله این سازمان ها است. شمیران نو در دهه 1340 رشد و توسعه خود را سرعت بخشید و مهاجرینی که به دنبال منطقه ای خلوت و ارزانتر در نزدیکی ورودی های شرقی تهران بودند به این منطقه مهاجرت کردند. توسعه شمیران نو همراه با توسعه مناطقی مانند نارمک و با مدت کوتاهی پس از آن آغاز شد و مجاورت شمیران نو با نارمک سبب شد تا در دهه 50 رشد و توسعه شمیران سرعت بسیار زیادی به خود بگیرد. شمیران نو امروز دیگر خبری از هفت برادران و آبادی ها و درختان سرسبز گذشته ندارد و تبدیل به محله ای متراکم و پرتردد در شرق تهران شده است.

دسترسی شمیران نو

مهمترین مسیرهای شمیران نو برای ورود به این محله از طریق خیابان هنگام و بزرگراه زین الدین شرق امکان پذیر است. بزرگراه زین الدین شرق دو ورودی از خیابان استقلال به سمت این محله دارد که می توانید برای ورود به محله از آن استفاده کنید. مسیر دیگری که بسیار پرتردد است ، خیابان هنگام است. خیابان هنگام مسیرهای متعددی برای ورود به شمیران نو دارد که مهمترین آن ها از خیابان های نعمت راده ، خیابان نونوار و خیابان فضلعلی است. به جز این مسیرها خیابان های فرعی هنگام ، در بخش غربی مسیرهای متعددی برای ورود به این محله دارد. محله شمیران نو از طریق بزرگراه زین الدین و بزرگراه امام علی به بسیاری از مناطق غربی و شمالی و جنوبی خود دسترسی های مناسبی دارد. در شمال بزرگراه امام علی محله هایی مانند آجودانیه ، دار آباد ، ازگل و شهرک نفت وجود دارد و در جنوب بزرگراه امام علی محله هایی مانند سبلان ، وحیدیه ، دولاب وجود دارد که دسترسی به آن ها از طریق بزرگراه امام علی فراهم می شود. بزرگراه زین الدین نیز بزرگراهی است که در غرب آن مناطقی مانند ونک و در شرق آن تهرانپارس قرار گرفته و شمیران نو از طریق این بزرگراه به این مناطق متصل شده است.

حمل و نقل عمومی
شمیران نو را نمی توان جزو محلاتی دانست که حمل و نقل عمومی در درون محله قوی باشد ، اما این محله در قسمت شرقی و در خیابان هنگام به سیستم حمل و نقل عمومی و خطوط اتوبوسرانی اتصال دارد.
خط اتوبوس ۲۱۳ اتوبوسرانی از شهرک شهید محلاتی ، بلوار ارتش ، بلوار نیروی زمینی ، بزرگراه شهید بابایی ، بلوار هنگام ، چهارراه استقلال ، خیابان هنگام ( ضلع شرقی شمیران نو ) میدان الغدیر و ادامه هنگام تا میدان رسالت امتداد دارد و می تواند به مسافرین اتوبوسرانی این محله خدمات خود را ارائه دهد.
خط اتوبوس ۳۹۷ اتوبوسرانی از محله شمیران نو میدان ابوذر ، خیابان غفاری ، میدان پاکدامن ، خیابان وارباز ، میدان الغدیر ، خیابان هنگام تا میدان رسالت امتداد دارد و مسافرین را جابجا می کند.

محله شمیران نو از نظر دسترسی به خطوط تاکسیرانی اما وضعیت بهتری دارد و این خطوط در درون محله فعال هستند.

مترو
شمیران نو دارای ایستگاه مترو اختصاصی نیست ، اما در مجاورت این محله سه ایستگاه مترو در داسترس است. نزدیکترین مترو به شمیران نو ، ایستگاه مترو سرسبز در بزرگراه سردار سلیمانی است. به جز این ایستگاه ، ایستگاه های مترو جانبازان و ایستگاه مترو علم و صنعت نیز در مجاورت این محله قرار دارند.

مراکز مهم و خیابان های شمیران نو

اداره عقیدتی و سیاسی نیروی دریایی ارتش
اداره عقیدتی و سیاسی نیروی دریایی ارتش را شاید بتوان مهمترین مرکز و مکان دولتی در شمیران نو دانست. اداره عقیدتی و سیاسی نیروی دریایی ارتش ، یادگار زمانی است که محله شمیران نو در حال شکل گیری بود و بخش مهمی از زمین های این محله را مراکز دولتی و نظامی تملک کرده و در آن مراکز مهمی را ساختند. هر چه باشد اما وجود اداره عقیدتی و سیاسی نیروی دریایی ارتش توانسته است بخشی از تراکم ساختمانی شمیران نو را کمتر کرده و از حجم ساخت و سازها در این محله متراکم کم کند.

بوستان الغدیر
بوستان الغدیر را می توان بزرگترین بوستان شمیران نو قلمداد کرد. بوستان شمیران نو در مجاورت خیابان هنگام و میدان الغدیر قرار دارد.

استخر شهدای شمیران نو
استخر شهدای شمیران نو در پارک الغدیر شمیران نو قرار دارد و از جمله ورزشگاه های خوب محله است.
شماره تلفن استخر شهدای شمیران نو
02177193377

مجموعه فرهنگی ورزشی هنگام
مجموعه ورزشی و فرهنگی هنگام از جمله مراکز مهم ورزشی در محله شمیران نو است. مجموعه ورزشی هنگام دارای بخش های متعددی مانند استخر ، بوفه و کافه هنگام ، ورزشگاه پینت بال هنگام و مجموعه ورزشی سرپوشیده است.
آدرس ورزشگاه هنگام
شمیران نو ، خیابان هنگام ، خیابان سازمان آب

سرای محله شمیران نو

سرای محله شمیران نو از مراکز مهم فرهنگی و اجتماعی شمیران نو است. سرای محله شمیران نو دارای برنامه های متنوع اجتماعی و هنری و فرهنگی است و بسیاری از ساکنین محله شمیران نو از امکانات و کلاس های سرای محله شمیران نو استفاده می کنند.
آدرس و شماره تلفن سرای محله شمیران نو
آدرس: تهران ، میدان رسالت ، خیابان هنگام
شماره تلفن :

02177442132

معاینه فنی سیار خودرو سبک شماره پنج الغدیر
بازار میوه تره بار شمیران نو

شمیران نو برای زندگی

اگر قصد سکونت در این محله را دارید ، بهتر است با شرایط زندگی در شمیران نو آشنا بوده و نقاط قوت و نقاط ضعف شمیران نو را شناخته و با آشنایی کامل اقدام به خرید مسکن در شمیران نو کنید. شرایط شمیران نو برای زندگی را می توان از زوایای مختلف بررسی کرد. در ابتدا می توان به دسترسی های خوب این محله توسط بزرگراه های زین الدین و بزرگراه امام علی اشاره کرد که دسترسی های خوبی را به این محله داده است. این محله همچنین دسترسی خوبی را به مراکز تفریحی و جاهای دیدنی تهران مانند پارک لویزان و باغ پرندگان دارد و همچنین در مجاورت بازار هفت حوض بوده که از بهترین مراکز خرید تهران است. حمل و نقل عمومی در محله شمیران نو مناسب بوده و در شرق این محله خطوط اتوبوسرانی و تاکسیرانی بسیاری برای مسافرت های درون شهری دارد و گر چه این محله دارای ایستگاه مترو اختصاصی نیست ، اما ایستگاه های مترو چندان از این محله نیز دور نبوده و به راحتی می توان به آن ها دسترسی داشت و این موضوعات شرایط خوبی در محله ایجاد کرده است. از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد امکانات داخلی محله است. در این مورد باید گفت که شمیران نو دارای امکانات بالایی برای ساکنین محله نیست ، البته این محله چنین نقطه ضعفی را با مجاورت با محله هایی چون نارمک و مجیدیه مرتفع کرده است. از دیگر مشکلات شمیران نو می توان به بافت شهرسازی متراکم و در برخی موارد ساخت غیر اصولی و اضافه بنا در این محله اشاره کرد که این مشکل به دلیل فقدان و اهمیت استاندارد در بخشی از ساخت و سازهای دهه های گذشته ایجاد شده است. بافت شهرسازی شمیران نو گر چه بافتی جدید به نظر می رسد اما ساخت غیر اصولی بزرگراه امام علی و بزرگراه زین الدین مشکلاتی را برای این محله ایجاد کرده است که بخشی از آن مشکلات ، ترافیک ، آلودگی و بن بست کردن و بستن گذرهای محلی در این منطقه است.

قیمت مسکن در شمیران نو

اگر قصد خرید خانه در شمیران نو را دارید می توانید با مطالعه بخش شرایط زندگی در شمیران نو اقدام به این کار کنید. قیمت خانه در شمیران نو نسبت به بسیاری از محله های مجاور خود متناسب تر است و این موضوع به خاطر پایین تر بودن قیمت زمین در شمیران نو ، نسبت به برخی از محله های مجاور است. پایین بودن قیمت زمین در شمیران نو باعث شده است که بسیاری از سازندگان مسکن این محله را برای ساخت و ساز مسکن انتخاب کنند ، چرا که قیمت تمام شده آپارتمان و خانه در این محله مناسب تر از منطقه است و این موضوع شرایط مناسبی را برای خرید آپارتمان فراهم کرده است.

سوالات متداول درباره شمیران نو

شمیران نو کجای تهران هست؟
شمیران نو محله ای است که در منطقه 4 تهران قرار دارد. این محله از شرق با دانشگاه علم و صنعت و از غرب با محله مجیدیه و از شمال با لویزان و از جنوب با محله هایی چون نارمک و هفت حوض مجاورت دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
چیذر + تاریخچه + امکانات و بررسی قیمت آپارتمان در چیذر
تهران ویلا + امکانات و قیمت آپارتمان

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  چرا تو شمیران نو این همه املاک قولنامه ای هست. کسی می دونه دلیل املاک قولنامه ای شمیران نو چیه؟

  پاسخ
 • سلام
  چند دلیل برای املاک قولنامه ای شمیران نو وجود داره. بعضی از املاک قولنامه ای شمیران نو به خاطر این بوده که یکی سند مادر داشته و زمین ها رو قطعه بندی کرده و فروخته و حالا یا از دنیا رفته و یا مهاجرت کرده و نمی تونن سند بگیرن. بعضی ها هم جزو املاک ستاد اجرایی هستن و تا امروز نتونستن سند بگیرن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست