1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. شهرک راه آهن تهران، شرایط زندگی و قیمت آپارتمان در شهرک گلستان
شهرک راه آهن

شهرک راه آهن تهران، شرایط زندگی و قیمت آپارتمان در شهرک گلستان

محله شهرک راه آهن از محلات منطقه ۲۲ تهران است. شهرک راه آهن از جمله محله هایی است که عمر چندانی از تاسیس آن نمی گذرد و سابقه تشکیل این محله به حدود سی سال پیش می رسد.‌ شهرک راه آهن در همین زمان اندک توانست گوی سبقت را از بسیاری از محلات مجاور خود ربوده و به عنوان محله ای طراز اول در بین محلات مجاور مطرح کند. پتانسیل این منطقه برای ایجاد اماکن تفریحی و بزرگ بسیار خوب بود و اماکنی مانند دریاچه چیتگر ، آبشار تهران ، مجموعه ایران مال ، تهران مال ، مرکز خرید طوبی و بسیاری دیگر از بهترین مراکز خرید تهران و جاهای دیدنی تهران در این منطقه احداث شد. این اتفاقات باعث شد تا شهرک راه آهن به یکی از بهترین محلات غرب تهران تبدیل شود. نام جدیدی که شهرداری تهران برای شهرک راه آهن انتخاب کرده است ، شهرک گلستان است.

شهرک راه آهن کجاست؟

شهرک راه آهن یکی از محلات منطقه ۲۲ تهران است. شهرک راه آهن از شمال با بزرگراه خرازی ، از جنوب با بزرگراه همدانی ، از شرق با بزرگراه آزادگان و از غرب با دریاچه چیتگر محدود شده است و با محله های زیبادشت ، دهکده المپیک ، شهر زیبا ، شهران ، محله کوهک ، محله چیتگر ، محله پیکان شهر و محله سرو آزاد مجاورت دارد. این محله دارای وسعت بسیار زیادی است و جمع از بهترین مراکز تفریحی و خدماتی را در کنار خود قرار داده است.

محلات شهرک راه آهن

شاید بسیاری از شما ندانید که شهرک راه آهن به سه محله شهرک گلستان ، شهرک قائم و محله هوانیروز تقسیم شده است. برای شناخت این محلات باید دانست که محله شهرک گلستان ، به منطقه شرقی شهرک راه آهن گفته می شود . محله شهرک قائم به محله غربی و محله هوانیروز به محله جنوبی این محله گفته می شود.

شهرک گلستان کجاست؟

نام جدید شهرک راه آهن، شهرک گلستان است. تغییر نام این محله به شهرک گلستان سردرگمی هایی را برای اهالی این منطقه و همچنین برای کسانی که می خواهند خود را به این محله برساند، مشکلات را ایجاد کرده است. اما لا گذشت چند سال از آن تغییر نام ، هنوز غالب مردم از جمله ساکنین این منطقه ، نام قدیمی شهرک گلستان را به خاطر داشته و این محله را با نام شهرک راه آهن می شناسند.

محله قائم کجاست؟

محله قائم شهرک راه آهن ، یکی از محلات این محله بزرگ است که در بخش شمال غربی آن قرار دارد. محله قائم از شمال با بزرگراه خرازی از شرق با بلوار برادران زینعلی ، از جنوب با بلوار امیر کبیر و ساحل دریاچه چیتگر و از غرب با بلوار دریاچه محدود شده است. در محله قائم خیابان های نام آشنایی قرار دارد که جزو مهمترین معابر و اماکن شهرک راه آهن هستند. بلوار کاشان ، میدان موج ، بلوار موج و بلوار دریاچه از جمله خیابان های معروف دریاچه چیتگر هستند.

محله هوانیروز کجاست؟

محله هوانیروز از جمله محلات شهرک راه آهن است که در جنوب این محله قرار دارد. محله هوانیروز از شمال با بلوار امیرکبیر ، از جنوب با خیابان نسیم شانزدهم غربی و بزرگراه همدانی ، از شرق با بزرگراه آزادگان و از غرب با ساحل دریاچه چیتگر و مرکز خرید باملند محدود شده است. مرکز خرید طوبی ، مرکز خرید تهران مال ، مرکز خرید پوشاک اسلامی و هلیکوپتر سازی در این محله قرار دارد.

تاریخچه شهرک راه آهن

شهرک گلستان در گذشته جزو اراضی بایر میان شهرهای تهران و قزوین قرار داشت. در جنوب این منطقه ما شاهد کاروانسراها و مسیر تردد بین این شهرها بودیم که بقایای آن در قلعه چیتگر ، وردآورد و کاروانسرای سنگی هنوز موجود است. اما در خود شهرک راه آهن چنین بقایایی موجود نیست و شاید بتوان گفت این اراضی که جزو اراضی خالصه بوده ، در قدیم جزئی از راضی روستای کن بوده ، چرا که محدوده قدیم روستای کن تا حدود وردآورد امتداد داشته است. در شمال این منطقه نیز کوه های لتمان کن قرار دارد و لتمان نیز از اراضی روستای کن بود ، بنابراین می توان گفت که شهرک راه آهن در زمانی دورتر از جمله اراضی کن بوده است.

تعاونی شرکت راه آهن و دلیل نامگذاری شهرک راه آهن

آغاز شهرنشینی در شهرک راه آهن و دلیل نامگذاری این منطقه به شهرک راه آهن به دهه 40 می رسد. در دهه 40 شرکت تعاونی کارکنان شرکت راه آهن تاسیس شد. این شرکت تعاونی زمین های بسیاری را در این منطقه خریداری کرده و به کارکنان خود واگذار کرد. زمین های قطعه بندی شده در قطعات 300 و 500 متری بود. اما ساخت و سازهای اصلی در این منطقه از دهه 50 و به خصوص پس از انقلاب شروع شده و در دهه 70 به اوج خود می رسد. روند مهاجرت در ساخت و سازهای شهرک راه آهن تاثیر مستقیمی گذاشت و این منطقه افزایش جمعیت بسیاری را تجربه کرد.

احداث طرح های تفریحی و خدماتی در منطقه 22 تهران
در دهه هشتاد بود که طرح های تفریحی و خدماتی بسیار زیادی در این منطقه اجرا شد. از جمله این طرح ها می توان به دریاچه چیتگر ، آبشار تهران ، رزمال ، ایران مال ، بیمارستان تریتا ، مرکز خرید طوبی ، باملند ، و مجاورت قدیمی با پارک چیتگر ، پارک خرگوش دره و بسیاری دیگر از مجتمع های بزرگ تفریحی و خدماتی در این منطقه ، جمعیت بسیار زیادی به این منطقه هجوم بردند و ناگهان این منطقه با افزایش چشمگیری از مهاجرین از مناطق دیگر مواجه شد.

برج های چیتگر
در دهه هشتاد بود که دریاچه چیتگر در مجاورت شهرک راه آهن ، افتتاح شد و موج جدیدی از ساخت و سازها در این محدوده و بر خلاف طرح های تفصیلی قدیم آغاز شد. برج های مسکونی چیتگر این مهمانان ناخوانده ، شهرک راه آهن را تبدیل به بهشت سازندگان بزرگ مسکن در تهران تبدیل کرد. این اتفاقات باعث شد تا شهرک راه آهن نیز مانند منطقه چیتگر مبدل به حیاط خلوت برج سازان شده و آن ها نیز با فراغ بال مشغول ساخت و ساز در این منطقه شدند به نوعی که محله ای که قبل از آن بیش از سه طبقه ساختمان را به خود نمی دید ، مبدل به انبار برج های مسکونی شد تا امروز ما در این محله که همواره به محله ای خلوت و آرام ، مشهور بود ، شاهد ترافیک و محدودیت های بسیار زیادی باشیم.

دسترسی محله شهرک راه آهن
شهرک راه آهن یکی از خوش مسیرترین محله های غربی تهران است. این محله در کنار بزرگترین معابر غرب تهران مانند بزرگراه همت ، بزرگراه حکیم و بزرگراه آزادگان قرار دارد و از تمامی این بزرگراه ها خروجی های مختلفی برای رسیدن به این محله تعبیه شده است و این اتفاق باعث شده تا دسترسی به این محله بسیار سهل و آسان باشد. برای رسیدن به محله شهرک راه آهن می توانید ز انتهای بزرگراه های همت و حکیم وارد بزرگراه های خرازی و یا بزرگراه همدانی شده و خود را به شهرک راه آهن برسانید. قرار داشتن در کنار این بزرگراه ها امکان می دهد تا شهرک راه آهن با بسیاری از محلات شمال غرب تهران مانند محله سعادت آباد ، شهرک غرب ، گیشا ، تهرانسر و حتی محلات جنوب غرب تهران مانند محله خلیج فارس ، شادآباد و یافت آباد دسترسی بسیار خوبی داشته باشد.

مترو شهرک راه آهن
نزدیکترین مترو به شهرک راه آهن، مترو چیتگر است و این محله دارای مترو اختصاصی نیست ، بنابراین شما می توانید با رفتن به مترو چیتگر که در خط مترو تهران _کرج قرار دارد و با تاکسی های موجود در کنار این خط مترو خود را به میدان موج و محله شهرک راه آهن برسانید.

خیابان ها و اماکن مشهور شهرک راه آهن

بزرگراه خرازی در شهرک راه آهن
بزرگراه خرازی در شهرک راه آهن ، امتداد بزرگراه همت است که در شمال شهرک راه آهن قرار دارد. در زمان احداث بزرگراه خرازی در شهرک راه آهن در دهه هشتاد ادامه بزرگراه همت از بزرگراه آزادگان به نام سردار بزرگ دفاع مقدس ، شهید حسین خرازی نامگذاری شد.

میدان اتریش شهرک راه آهن
میدان اتریش از جمله نام آشناترین میدان های شهرک راه آهن است. میدان اتریش شهرک راه آهن در شمال این محله قرار دارد. میدان اتریش تقاطع میان خیابان های یاس نهم و بنفشه نهم و بلوار گلها است. نام میدان اتریش به دلیل همبستگی میان ملت های ایران و اتریش بر روی این میدان گذاشته شده است.

بلوار گلها شهرک راه آهن
بلوار گلها از مهمترین خیابان ها و معابر شهرک راه آهن است. بلوار گلها از بلوار هوانیروز تا بزرگراه خرازی امتداد داشته و با بلوار امیرکبیر دارای تقاطع مهمی است.

شهرک راه آهن بلوار کوهک
بلوار کوهک از قدیمی ترین بلوارهای شهرک راه آهن است. بلوار کوهک منطقه چیتگر شرقی را به شهرک راه آهن متصل می کند. نام جدید بخش شمالی بلوار کوهک ، به بلوار علیمرادانی تغییر کرده است.

شهرک راه آهن بلوار امیرکبیر
بلوار امیرکبیر مشهورترین و قدیمی ترین خیابان شهرک راه آهن تهران است. بلوار امیرکبیر شهرک راه آهن از بزرگراه آزادگان تا بلوار کاشان امتداد داشته و از مهمترین خیابان های این محله است. بسیاری از فروشگاه ها و مراکز تجاری قدیمی شهرک راه آهن در این خیابان قرار دارد.

بلوار کاشان
بلوار کاشان شهرک راه آهن از بلوارهای مهم این محله است که از خیابان هوانیروز در جنوب محله تا خیابان جدی اردبیلی امتداد داشته و شهرک راه آهن را به آبشار تهران متصل می کند.

میدان موج
میدان موج مهمترین میدان محله شهرک راه آهن تهران است. میدان موج تقاطع بین بلوار موج ، بلوار علامه قزوینی و بلوار کاشان است. میدان موج یکی از مهمترین ورودی های دریاچه چیتگر بوده و ورودی اصلی باملند نیز از طریق همین میدان و بلوار موج امکانپذیر است.

دریاچه چیتگر
دریاچه چیتگر به عنوان یکی از مهمترین مراکز تفریحی تهران در انتهای بلوار امیرکبیر قرار گرفته است. دریاچه چیتگر بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران است و جزو جاهای تفریحی تهران نیز قلمداد می شود.

باملند
باملند به عنوان یکی از بهترین مراکز خرید تهران در مجاورت دریاچه چیتگر و در انتهای بلوار موج قرار دارد. مرکز خرید باملند ، ورودی شرقی دریاچه چیتگر است.

مراکز فرهنگی شهرک راه آهن

 • فرهنگسرای امیرکبیر
  آدرس فرهنگسرای امیرکبیر:
  شهرک گلستان ، بلوار امیرکبیر، خ بنفشه، بنفشه سوم
 • فرهنگسرای سنبل
  آدرس فرهنگسرای سنبل:
  شهرک گلستان ، (شهرک راه آهن) ، بلوار امیرکبیر، بلوار هاشم‌زاده، قائم ششم
 • فرهنگسرای بنفشه
  آدرس فرهنگسرای بنفشه
  شهرک گلستان ، (شهرک راه آهن ) ، بلوار اقاقیا
 • سرای محله شهرک گلستان
  آدرس و شماره تماس سرای محله گلستان
  تهران ، شهرک گلستان ، ( شهرک راه آهن ) ، میدان اتریش ، خیابان یاس نهم ، پلاک 46
  تلفن: 02144725656
 • سرای محله قائم:
  آدرس سرای محله قائم :
  تهران ، شهرک راه آهن (شهرک قائم ) ، بلوار هاشم زاده ، قائم ششم
  تلفن:02144717666
 • سرای محله هوانیروز
  آدرس سرای محله هوانیروز
  بزرگراه آزادگان ، شهرک راه آهن ، ابتدای خیابان هوانیروز ، کوچه گلناز 2
  شماره تلفن سرای محله هوانیروز
  02144727787

شرایط زندگی در شهرک راه آهن

شرایط زندگی در شهرک راه آهن خوب است. شهرک راه آهن جزو برترین محله های تهران به لحاظ دسترسی به امکانات تفریحی و خدماتی است. وجود جمعی از برترین جاهای دیدنی تهران و مراکز خرید تهران در این منطقه ، توانسته است شرایط زندگی در شهرک راه آهن را ارتقا دهد.

این اتفاق به دلیل طرح های گردشگری منطقه 22 تهران در این محله رخ داده بود. شهرک راه آهن در غرب تهران و در ابتدای کریدور ورودی هوای تهران قرار داشته و به همین دلیل آب و هوای خوبی را در طول سال تجربه می کند. آب و هوای شهرک راه آهن به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی پارک چیتگر ، پارک خرگوش دره و دریاچه چیتگر برای زندگی خوب است.

اما باید در نظر داشت که یکی از بزرگترین ایرادات و مشکلات امروز منطقه نیز به دلیل وجود چنین مراکزی در این محله است. رفت و آمد بسیار زیاد برای دسترسی به دریاچه چیتگر و برخی دیگر از مراکز خدماتی در این منطقه ترافیک محله و به خصوص ترافیک بلوار امیرکبیر و محدوده دریاچه در ساعات ابتدایی شب بسیار زیاد شده است.

از این موضوع که بگذریم شهرک راه آهن در طول ساعات میانی روز ترافیکی روان را تجربه می کند. دسترسی های شهرک راه آهن به مناطق و محلات همجوار از طریق بزرگراه های آزادگان ، بزرگراه خرازی و بزرگراه حکیم بسیار خوب است. البته شاید بتوان عدم وجود مترو در چنین محله بزرگی را جزو نکات منفی شهرک راه آهن محسوب کرد.

برج های چیتگر

منطقه چیتگر در گذشته جزو خوش آب و هواترین مناطق تهران بود و تا دهه هشتاد نیز توانسته بود این مقام را حفظ کند. در دهه هشتاد با احداث دریاچه چیتگر و برج های چیتگر آسیب بسسیار زیادی به این منطقه وارد شد. برج های دریاچه چیتگر ترافیک و جمعیت بسیاری زیادی را به این منطقه تحمیل کرد. بسیاری از باغات چیتگر برای احداث این برج ها خشک شدند و جای خانه های دو و سه طبقه در این منطقه را برج های سی طبقه و بیشتر گرفتند. این اتفاق تا جایی پیش رفت که برخی به طنز نام این منطقه را جرثقیل اباد گذاشته بودند. برج های چیتگر بدون فضای خدماتی و رفاهی طراحی شدند در سراسر محدوده ای که برج های دریاچه چیتگر ساخته شدند حتی یک فروشگاه عرضه کالاهای اساسی وجود ندارد و ساکنین برج های این منطقه الزاما باید برای تامین این کالاها به فروشگاه های قدیمی در شهرک راه آهن بروند و این موضوع باعث شده است تا ترافیک شهرک راه آهن رشد چشمگیری داشته باشد. همچنین برج های منطقه آسیب جدی را به منظر این محله وارد کرده اند. در بسیاری از نقاط شهرک راه آهن و چیتگر منظر برج ها بر منظر کوه و درختان ارجهیت داشته و این موضوع منظر شهری در منطقه 22 را به شدت مخدوش کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)
محله مهرآباد
آجودانیه ، محله ای لوکس و گران ، بررسی قیمت خانه در آجودانیه

پست های مرتبط

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • برجهای شهرک راه آهن در حق این محله خیلی ظلم کردن. نباید اجازه می دادن برجهای شهرک راه آهن اینطور به حقوق مردم ظلم کنن

  پاسخ
 • سلام
  کسی از قیمت برج های شهرک راه آهن اطلاعاتی داره ؟ من می خواستم یه واحد از برج های شهرک راه آهن رو بخرم اما تو آگهی قیمت برج های شهرک راه آهن خیلی نوسان داره.

  پاسخ
 • شما درست می گید. قیمت برجهای شهرک راه آهن خیلی نوسان دارن. آگهی های خرید و فروش برجهای شهرک راه آهن تو لوکیشن های مختلف و ویوها و طبقات مختلف نوسانات زیادی دارن. اما میشه گفت که قیمت برجهای شهرک راه آهن از متری ۴۰ میلیون تا ۵۰ میلیون نوسان داره. قیمت ها بستگی به لوکیشن و ویو و نزدیکی به دریاچه چیتگر و البته نوع سازه داره.

  پاسخ
 • سلام
  این قیمت هایی که آقای کیارش گفتن تقریبا درسته. البته قیمت برج های شهرک راه آهن ممکنه از متری ۴۰ میلیون پایینتر هم پیدا بشه و ممکنه از متری ۵۰ میلیون هم بالاتر بره. اما این موارد نادره

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست