1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. فرحزاد تهران تفرجگاهی بی بدیل و محله ای اصیل
فرحزاد

فرحزاد تهران تفرجگاهی بی بدیل و محله ای اصیل

فرحزاد تهران یکی از تفرجگاه های قدیمی تهران است که امروزه در منطقه 2 تهران قرار دارد. اگر تا کنون فکر میکردید که فرحزاد تنها یک تفرجگاه گردشگری برای رستوران گردی و نشستن در باغات فرحزاد و لذت بردن از زیبایی های این منطقه است، بهتر است بدانید که محله فرحزاد به جز آن که یکی از جاهای دیدنی تهران است، یکی از اصیل ترین و قدیمی ترین محله های تهران است. دیدنی ها و جاهای دیدنی فرحزاد بسیار زیاد و متنوع است و بهتر است همه ما قبل از رفتن به فرحزاد این جاذبه ها را بهتر بشناسیم. رستوران های فرحزاد، مسیر کوهنوردی فرحزاد ، امامزاده زین العابدین و امامزاده ابوطالب ، میدان فرحزاد و مسیر جاده امامزاده داود از جاهای دیدنی فرحزاد هستند.

نکته مهم در تاریخچه فرحزاد این است که بسیاری این منطقه را جزو شمیرانات می شناسند اما از نظر تاریخ فرحزاد ، این منطقه به همراه سولقان ، حصارک ، پونک و مرادآباد جزئی از توابع کن بوده است ، اما با تقسیمات امروزی ، این محله جزوی از شمیرانات شمرده شده است. ما در وبسایت کوچه گرد قصد داریم تا سفری به تفرجگاه و کوچه پس کوچه های فرحزاد داشته باشیم و قدری درباره محله فرحزاد و شرایط زندگی در فرحزاد با شما سخن بگوییم.

فرحزاد کجاست؟

فرحزاد یکی از تفرجگاه های شمال غرب تهران است که در مسیر امامزاده داود تهران قرار دارد. فرحزاد از شمال با رشته کوه های البرز مرکزی ، از جنوب با پونک ، از شرق با سعادت آباد و مححله آسمان و از غرب با مرادآباد و حصارک محدود شده است. فرحزاد یکی از جاهای دیدنی تهران است که بسیاری از شهروندان تهرانی و گردشگران برای سفر و تفریح و رستوران گردی فرحزاد را انتخاب می کنند. بخش هایی از این تفرجگاه در بخش غربی و در مجاورت مسیر قدیمی امامزاده داود قرار داشته و بخش هایی دیگر از این تفرجگاه در بخش شرقی بزرگراه یادگار امام قرار دارد. فرحزاد را باید از جمله تفرجگاه هایی دانست که همانند دربند ، درکه ، دارآباد و کن دارای تفریحاتی مانند رستوران گردی و طبیعت گردی هستند و بخش مهمی از این طبیعت گردی در مسیر کوهنوردی جاده امامزاده داود و مسیر یونجه زار قرار دارد.

تاریخچه فرحزاد

فرحزاد نیز مانند مناطق کن ، تجریش ، قیطریه ، درکه ، دارآباد و دربند ، جزو سکونت گاه های تاریخی و قدیمی تهران بوده است. مهمترین نکته و اشتباه بزرگی که در این مورد اتفاق افتاده است ، این نکته است که فرحزاد در تقسیمات امروزی جزو محدوده شمیرانات شناخته می شود ، در حالی که فرحزاد در تمام طول تاریخ خود که بیش از هزار سال است ، همواره جزو توابع کن بوده است. نه تنها فرحزاد بلکه بخش های وسیعی از پونک و سعادت اباد و شهرک غرب نیز به همین منوال بوده و جزو اراضی و توابع کن بوده اند. فرحزاد رود دره ای وسیع در منطقه کن بود که این رود دره وسیع بخش های بسیار زیادی را در بر می گرفت. فرحزاد از عناصر مهم سکونت در تهران بوده است. از مهمترین نشانه های این سکونت گاه می توان به وجود امامزاده زین الدین و امامزاده ابوطالب ، امامزاده عینعلی و زینعلی پونک و مسیر امامزاده داود در فرحزاد اشاره کرد. این امامزاده گان هر کدام بیش از هشتصد سال در این منطقه قدمت دارند و به همین دلیل است که گفته می شود فرحزاد تاریخچه ای بیش از هزار سال را در خود دارد. امامزاده صالح فرحزاد و امامزاده ابوطالب دارای بقاعی تاریخی متعلق به عهد صفویه و قاجار هستند و جزو جاذبه های مذهبی فرحزاد هستند. آمدن نام فرحزاد البته با املاهای دیگری مانند فرذاذ در کتاب منتقله الطالبیه نیز نشان دیگری بر قدمت تاریخی فرحزاد است.

مسیر فرحزاد به امامزاده داود

فرحزاد از گذشته های دور مسیر دسترسی تهران و شهر ری به امامزاده داود بود. امامزاده داود دارای دو مسیر است. مسیر جاده کن سولقان امروز مسیر اصلی امامزاده داود است و در گذشته نیز این مسیر از جمله مسیرهای اصلی دسترسی به امامزاده داود بود که بیشتر مورد استفاده اهالی روستاهای کن ، سولقان ، سنگان ، رندان و بخش هایی از غرب تهران بود و اهالی این مناطق برای رفتن به امامزاده داود از مسیر سولقان استفاده می کردند. اما مسیر دیگری نیز از رود دره فرحزاد به سمت امامزاده داود وجود داشت.

این مسیر از ابتدای فرحزاد آغاز شده و با عبور از یونجه زار به امامزاده داود می رسید. مسیر فرحزاد به امامزاده داود مسیر اصلی امامزاده داود بود. بیشتر مسافران تهرانی و شمیرانی و شهر ری که قصد رفتن به امامزاده داود داشتند ، این مسیر را برای رفتن به امامزاده داود انتخاب می کردند. جالب است بدانید که این مسیر در گذشته و تا قبل از احداث جاده کن به امامزاده داود ، مسیر اصلی دسترسی به این امامزاده بوده است و تا دهه 60 بیشتر مردم از این جاده به امامزاده داود می رفتند. این موضوع باعث شده بود تا فرحزاد نام و شهرت بسیار زیادی را میان تهرانی ها کسب کرده و این شهرت ، تا امروز نیز پابرجاست.

دلیل نامگذاری و وجه تسمیه فرحزاد

بسیاری بر این نکته توافق دارند که کلمه فرحزاد از دو کلمه فرح به معنای جای خوش آب و هوا و زاد به معنای توشه و زادگاه تشکیل شده و کلمه فرحزاد به معنی جای خوش آب و هوا است. در حالی که ، این تصور نادرست است. در کتاب «منتقله الطالبیه» نام فرحزاد به شکل فرزاد آمده است. این موضوع نشان می دهد که املای قدیم این روستا فره زاد بوده است. در گذر زمان کلمه فره به شکل عربی آن فرح تبدیل شده و نام فره زاد به شکل کنونی آن تغییر کرده است. نویسنده کتاب منتقله الطالبیه می گوید کلمه فره با فتح اول و شد دوم وهای ساکن را باید با معنای شان و شوکت یکی دانست. و کلمه زاد نیز به معنای توشه است. بنابراین کلمه فره زاد به معنای توشه با عظمت و بزرگ خواهد بود. در ادامه این کتاب کلمه فرزاد یا فره زاد را با دو ذال نیز نوشته است ونثر کلمه فرزاد به صورت فرذاذ نیز آمده است. از دیگر نویسندگانی که درباره فرحزاد مطلب نگاشته اند ، آیت الله سید حسن خرسان است که وی نیز این کلمه را به صورت فرذاذ نوشته است. بنابراین مستندات کلمه فرحزاد از املای فره زاد و یا فرذاذ به شکل کنونی آن تغییر نام داده است.

دره فرحزاد

دره فرحزاد به دره ای گفته می شود که رودخانه فرحزاد در آن جاری است. رود از کوه های شمال رود دره فرحزاد به سمت جنوب سرازیر می شود و در مسیر خود از دره ای عبور می کند که به دره فرحزاد یا رود دره فرحزاد شهرت دارد. این رود دره از محله فرحزاد به سمت تهران سرازیر شده و در مسیر خود در گذشته محله ها و مناطق زیادی را سیراب می کرده است. رود دره فرحزاد به طول تقریبی 10 کیلومتر از محله فرحزاد آغاز شده و با عبور از مناطقی مانند فرحزاد ، پونک و مرزداران به صادقیه و طرشت منتهی می شد که امروز به این مسیر آسیب هایی جدی وارد شده است که دلیل آن عدم توجه به مسیر این رود دره در بافت شهرسازی تهران است. دره فرحزاد در گذشته مسیر اصلی زوار تهرانی به امامزاده داود بود و به دلیل آب و هوای بسیار خوب آن بسیاری از تهرانی های قدیم برای فرار از گرمای تابستان تهران ، به این منطقه می رفتند.

امروز هم تفرجگاه فرحزاد محل گشت و گذار و کوهنوردی علاقمندان به کوهنوردی و رستوران گردی است. دره فرحزاد را بیشتر با رستوران های آن می شناسند. رستوران های فرحزاد جزو بهترین رستوران های تفرجگاهی تهران ، مانند دربند و درکه هستند. دره فرحزاد تهران دارای چندین عنصر بسیار خوب برای گردشگری و تفریح است. از عناصر گردشگری فرحزاد می توان به آب و هوای فرحزاد ، رستوران های فرحزاد ، رودخانه فرحزاد، کوهنوردی در فرحزاد ، امامزاده های فرحزاد ، کوهنوردی در فرحزاد و کوچه گردی در فرحزاد اشاره کرد. دره فرحزاد به دلیل تنوع زیاد در عناصر تفریحی و گردشگری است که محبوبیت بسیار زیادی را بین مردم دارد.

رودخانه فرحزاد

رودخانه فرحزاد از جاذبه های فرحزاد است. رودخانه فرحزاد از رودخانه های بزرگ تهران است و اهمیت بسیاری را برای تهران داشته است. رودخانه فرحزاد در رود دره فرحزاد جاری است و این رودخانه از سرچشمه های قله های چین کلاغ و کوه سنگی سرچشمه می گیرد و با عبور از محله فرحزاد وارد بخش های جنوبی این محله شده و به جنوب شهر تهران می رود. رودخانه فرحزاد بخش ها و مناطق وسیعی از تهران را سیراب می کرد. رودخانه فرحزاد از محله های پونک ، فرحزاد ، مرزداران ، صادقیه و باغ فیض عبور می کرد و به جز این محله ها ، مناطق مهمی از سعادت آباد ، شهرک غرب ، مناطقی از بلوار فردوس ، مهرآباد ، قلعه جی و وصفنارد نیز از آب این رودخانه استفاده می کردند.

رودخانه فرحزاد از جمله رودخانه هایی است که سهم به سزایی در سکونتگاه های قدیمی تهران داشته است. بیشتر سکونت گاه های غرب تهران در زمان قدیم از این رودخانه سیراب می شدند. اگر ما امروز می گوییم مناطقی مانند پونک ، باغ فیض ، طرشت ، قلعه جی و وصفنارد از جمله سکونتگاه های تاریخی تهران هستند ، تمامی این ها به دلیل وجود این رودخانه در تهران بوده است. رودخانه فرحزاد از جاذبه هایی است که بارها می توان در کنار آن رفت و از طبیعت زیبای این رودخانه استفاده کرد. طبیعت بی نظیر این رودخانه در تهران بسیار کم نظیر است چرا که این رودخانه ترکیبی زیبا از عناصر طبیعی مانند رودخانه ، کوهستان ، بخش های جنگلی و چشمه های متعددی را در مسیر خود به نمایش می گذارد.

امامزادگان فرحزاد

فرحزاد دارای دو امامزاده با نام های امامزاده صالح فرحزاد و امامزاده ابوطالب است.

امامزاده صالح فرحزاد

امامزاده صالح فرحزاد در شمال شرقی فرحزاد و در دامنه کوهستان قرار دارد. نسب امامزاده صالح فرحزاد را به امام زین العابدین منتسب کرده اند و به همین دلیل اهالی قدیمی فرحزاد ارادت خاصی را نسبت به این امامزاده دارند. ساخت بقعه این امامزاده نیز با نوشته ای که از روی سنگ بنای امامزاده بر می آید متعلق به سال 986 قمری است و به همین دلیل ستون های ساخت این بنا از چوب است. امامزاده صالح فرحزاد نیز دارای پتانسیل بالایی از نظر مذهبی و گردشگری است و بسیاری از کسانی که قصد زیارت این بقعه را دارند و یا قصد تهرانگردی در فرحزاد را دارند ، از این بقعه نیز بازدید خواهند داشت. در کنار این امامزاده قبرستان قدیمی فرحزاد وجود داشته است و در حال حاضر نیز این امامزاده میزبان پیکرهای پنج تن از شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس است.

آدرس امامزاده صالح فرحزاد
تهران ، بزرگراه یادگار امام ، خیابان ایثارگران شمالی، خیابان امامزاده داوود، امامزاده صالح فرحزاد

امامزاده ابوطالب

امامزاده ابوطالب ، امامزاده دیگری است که در فرحزاد قرار دارد. در زیارت نامه ای که برای این زیارتگاه وجود دارد ، نام وی ابوطالب بن فضل بن زید بن علی بن الحسین (ع) ذکر شده است و بر همین اساس می توان گفت که امامزاده ابوطالب از نوادگان امام حسین (ع) است. امامزاده ابوطالب از ارزش خاصی در میان اهالی فرحزاد برخوردار است و از گذشته های دور بقعه این امامزاده مورد توجه اهالی این منطقه بوده است. بقعه امامزاده ابوطالب در چند مرحله ساخته شده است. این بقعه خود دارای ارزش تاریخی است چرا که زمان ساخت آن به ادوار مختلف صفویه و قاجار می رسد. اصل بقعه امامزاده ابوطالب در زمان صفویه ، فتحعلی شاه قاجار و محمد شاه قاجار بازمی گردد.

امامزاده ابوطالب دارای بقعه آبی رنگ زیبایی است و بنای اولیه آن در زمان صفوی و قاجاریه از چندین اتاق خشتی و آجری تشکیل می شد. تاریخ ساخت ضریح امامزاده ابوطالب مربوط به حدود یکصد سال پیش است. در خاطرات افراد محلی گفته می شد ، روشنایی این بقعه از شیره درخت چناری بود که در محوطه این امامزاده وجود داشت و به همین دلیل اگر دو نفر از اهالی محله می خواستند در این امامزاده با یکدیگر قرار ملاقات بگذارند ، قرار ملاقات آن ها به صورت فلان ساعت کنار درخت دنبه بود. واژه درخت دنبه اطلاق به شیره روغنی مانند درختی بود که روشنایی امامزاده را تامین می کرد.

آدرس امامزاده ابوطالب فرحزاد
تهران ، بزرگراه یادگار امام ، فرحزاد ، خیابان ابوطالب ، امامزاده ابوطالب

رستوران های فرحزاد

رستوران های فرحزاد ، جزو بهترین رستوران هایی هستند که در تفرجگاه های تهران ایجاد شده اند. دلیل وجود رستوران های فرحزاد در این منطقه را می توان در زیبایی های طبیعی و آب و هوای خوب آن جستجو کرد. رستوران های فرحزاد بیشتر به صورت باغ رستوران طراحی شده اند. باغ رستوران های فرحزاد از جذاب ترین و زیباترین رستوران های تهران هستند. وجود محیط های طبیعی همراه با تخت های زیبا در کنار فواره ها این باغ رستوران ها را به بهترین رستوران های تهران تبدیل کردند. منوی رستوران های فرحزاد اغلب منوی غذای ایرانی است.

منوی رستوران های فرحزاد را انواع کباب جوجه ، کباب کوبیده ، کباب برگ ، کباب بختیاری و دیزی ها و خورش های ایرانی تشکیل می دهند و به همین دلیل دیزاین این رستوران ها نیز بیشتر به سبک دیزاین رستوران های ایرانی چیده شده است. این دیزاین و منو به همراه وجود این رستوران ها در باغات زیبای فرحزاد روزانه تعداد بسیار زیادی از گردشگران را به سمت خود جذب می کند. آنچه رستوران های فرحزاد را برای خانواده های ایرانی جذابتر می کند وجود انواع قلیان های ایرانی و عربی با طعم های بسیار متنوع ایت قلیان ها در رستوران ها است. فرحزاد را از گذشته با قلیان های آن می شناسند که این محیط را به محل تفریح های دوستانه و خانوادگی تبدیل کرده است.

ترشک و آلوچه ها و لواشک های باغ رستوران های فرحزاد نیز از جمله جاذبه های رستوران های فرحزاد است. سینی های رنگارنگ از انواع ترشک و آلوچه های ترش و شیرین به زیبایی هرچه تمامتر در کنار هم چیده شده اند و برای هر سلیقه ای از بهترین های این محصولات به مشتریان عرضه می شود. رستوران های فرحزاد در دو بخش غربی و شرقی بزرگراه یادگار امام وجود دارند و همگی جزو بهترین رستوران های فرحزاد هستند. اما در سال های اخیر بخش قابل ملاحظه ای از باغ رستوران های بخش شرقی بزرگراه یادگار امام به کاربری های دیگر اختصاص یافته و این باغ رستوران ها بیشتر در بخش غربی قرار دارند.

ساعت کاری فرحزاد

ساعات کاری فرحزاد در رستوران های مختلف با یکدیگر دارای تفاوت هایی است. صبحانه در فرحزاد از جمله وعده هایی است که طرفداران بسیاری دارد و این وعده بر روی ساعات کاری رستوران های فرحزاد تاثیر گذار است. معمولا رستوران هایی که سرو صبحانه را در برنامه خود دارند ، ساعت کاری بیشتری را نسبت به رستوران های دیگر دارند. اما ساعت کاری رستوران های فرحزاد ، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ شب ادامه دارد.

لیست رستوران های فرحزاد

لیست رستوران های فرحزاد ، بسیار متنوع و طولانی است و ما تنها می توانیم ، بخشی از این رستوران ها را نام ببریم.

 • رستوران بهشتی فرحزاد
 • رستوران نور فرحزاد
 • رستوران کنعان فرحزاد
 • رستوران گل یخ فرحزاد
 • باغچه رستوران زیتون فرحزاد
 • رستوران قاصدک فرحزاد
 • رستوران مهستان فرحزاد
 • رستوران پل فرحزاد
 • باغچه رستوران ایلیا
 • رستوران کاخ سنگی
 • رستوران صحرا
 • رستوران مارینا
 • رستوران چهلستون
 • رستوران دایی اکبر
 • رستوران شالیزار
 • رستوران شکوفه

بهترین زمان بازدید از فرحزاد

بهترین زمان بازدید از فرحزاد بنا بر سلیقه های علاقمندان فرحزاد تغییر می کند. برخی فصول سرد فرحزاد را دوست دارند و برخی دیگر فصل های گرم فرحزاد را دوست داشته و علاقه دارند بهار فرحزاد یا تابستان فرحزاد را برای سفر به فرحزاد انتخاب کنند. به همین دلیل است که تصمیم درباره بهترین زمان بازدید از فرحزاد بر عهده سلیقه شما است. اما باید توجه داشته باشید که بهار فرحزاد ، جزو بهترین فصل های فرحزاد است. در این فصل ، هوای فرحزاد بسیار مطبوع و دلنشین است و شما خواهید توانست در خنکای دل انگیز بهار از این تفرجگاه نهایت استفاده را ببرید. زمستان فرحزاد نیز دارای نوستالژی های زیبایی برای علاقمندان فرحزاد است. زمستان فرحزاد برای گردشگران بوی آلاچیق های گرم و سرمای زمستانی و گاهی همراه با گلوله برف سپید همراه است. پاییز فرحزاد نیز زیبایی های خاص خود را دارد. پاییز فرحزاد فصل رنگارنگ و زیبایی است که کوچه گردی در فرحزاد را بسیار لذت بخش می کند.

کوچه گردی در فرحزاد

کوچه های فرحزاد از زیباترین کوچه های قدیمی تهران هستند. بیشتر علاقمندان فرحزاد ، این محله را با رستوران گردی های آن می شناسند ، در حالی که کوچه گردی در فرحزاد جاذبه های خاص خود را دارد. گر چه دیگر در فرحزاد نمی توان دیوارهای کاهگلی را یافت و متاسفانه بسیاری از کوچه پس کوچه های فرحزاد در ساخت و سازهای بتونی تخریب شده است ، اما هنوز هم می توان کوچه هایی را در فرحزاد پیدا کرد که حال و هوای کوچه گردی را برای شما تداعی کند. کافی است تا در محله قدیمی فرحزاد به دیدار کوچه های زیبای فرحزاد بروید و از محیط دلنشین آن نهایت استفاده را ببرید.

زندگی در فرحزاد

زندگی در فرحزاد را باید زندگی در یک محله اصیل و قدیمی با بافت اجتماعی خاص محله های قدیمی تهران دانست. زندگی در فرحزاد دارای نقاط مثبت و ضعف های خاص خود است. پیش از سخن گفتن در این باره باید بافت شهرسازی فرحزاد را بررسی کرد. اتفاقی که درباره فرحزاد مرکز توجه است ، جدا شدن بخش غربی فرحزاد از بخش شرقی آن توسط اتوبان یادگار امام است. این بزرگراه ، فرحزاد را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم کرده است البته در نامگذاری این بخش ها نیز محله های فرحزاد تحت نام و عنوان فرحزاد شمالی و فرحزاد جنوبی نامگذاری شده است. آب و هوای خوب فرحزاد و امکانات بسیار عالی برای طبیعت گردی در فرحزاد از نقاط مثبت زندگی در فرحزاد است. از نقاط ضعف زندگی در فرحزاد باید به کمبود سرویس های حمل و نقل عمومی در این محله اشاره کرد. ناوگان اتوبوسرانی فرحزاد دسترسی خوبی را به عمق این محله ندارد. مسیر اتوبوس فرحزاد دارای چند خط اتوبوسرانی است ، اما این خطوط دارای یک پایانه در فرحزاد نیستند و این موضوع مسیر اتوبوس فرحزاد را قدری دشوار کرده است. همچنین مترو فرحزاد برای این محله بسیار دور است. نزدیکترین مترو فرحزاد را می توان مترو میدان صنعت دانست که برای فرحزاد بسیار دور به حساب می آید.

مسیر اتوبوس فرحزاد
فرحزاد دارای پنج خط اتوبوسرانی است
ایستگاه اتوبوس فرحزاد
تهران بزرگراه یادگار امام

ایستگاه اتوبوس بانک مسکن فرحزاد
تهران ، بزرگراه یادگار امام، خیابان ایثارگران، بین خیابان ایثار اول و ایثار دوم

ایستگاه اتوبوس میدان حسنک فرحزاد
تهران ، خیابان گراوندی، بلوار خالو

ایستگاه اتوبوس ابتدای امامزاده فرحزاد
تهران بزرگراه یادگار امام، خیابان ایثارگران، امام زاده داود

ایستگاه اتوبوس البرز
تهران بزرگراه یادگار امام، خیابان ایثارگران، نرسیده به خیابان البرزدوم

نزدیکترین مترو به فرحزاد
نزدیکترین مترو به فرحزاد ، ایستگاه مترو صنعت در محله شهرک غرب است.

قیمت خانه و آپارتمان در فرحزاد

قیمت خانه و آپارتمان در فرحزاد در نقاط مختلف این محله دارای تغییرات بسیار زیادی است. بخش هایی از فرحزاد در مجاورت محله آسمان سعادت آباد قرار دارد. این قسمت از فرحزاد بالاترین قیمت های مسکن در فرحزاد را به خود اختصاص داده است و می توان این نقطه را گرانترین محله فرحزاد نام برد. در بخش های دیگر فرحزاد ، بافت قدیمی و سنتی فرحزاد قرار دارد. در این بخش ها نیز قیمت خانه و آپارتمان در سطح بالاتر از متوسط قیمت خانه در تهران قرار داشته و این موضوع به دلیل بافت تجاری قوی در فرحزاد به دلیل تردد بابای روزانه و نزدیکی به رستوران های این منطقه است.

تخریب رود دره فرحزاد
چند عامل بسیار مهم باعث تخریب رود دره فرحزاد در سطحی کلان شده است. ساخت و ساز بی رویه در حریم رودخانه ، اتوبان کشی های غیر اصولی و تبدیل رود دره فرحزاد به بوستانی به نام بوستان نهج البلاغه از جمله این آسیب ها هستند. این اتوبان کشی و قطعه قطعه شدن فرحزاد ، آسیب های بسیاری را به این منطقه و شهر تهران وارد کرده است. بیشترین آسیب های اتوبان کشی در این زمین ها مربوط به تخریب گسترده باغات و فضای سبز منطقه و البته تخریب رود دره فرحزاد است. بسیاری از باغات قدیمی فرحزاد به خصوص باغاتی که در مجاورت سعادت آباد تهران قرار گرفته اند ، تخریب شده و یا در حال تخریب و تغییر کاربری به برج های مسکونی و بافت های خدماتی مانند تعمیرگاه و کارواش اتومبیل هستند.

در سویی دیگر بخش های بسیار مهمی از رود دره فرحزاد در جریان ساخت پارک نهج البلاغه تخریب شده و کارکرد طبیعی خود را از دست داده است. تبدیل رود دره های تهران به بوستان ، به آن معناست که ما زیستگاه های طبیعی گیاهان و جانوران را تخریب کرده و درختانی را که هیچ هزینه ای را برای نگه داشت ، به شهر تحمیل نمی کردند ، را تبدیل به گونه هایی کرده ایم که برای نگه داشت هر کدام از این بوستان ها می بایست مبالغ هنگفتی را به صورت سالیانه از بودجه شهر هزینه کنیم. ایراد دیگر این نوع از شهرسازی ، تخریب زیستگاه جانورانی است که زیستگاه آن ها در این رود دره ها بود و نکته مهم دیگر ، تبدیل مکانی ارزشمند از نظر طبیعی به مکانی است که می تواند خطرات بالقوه ای را در سیل های تهران برای شهروندان ، به وجود آورد. نمونه این مخاطرات را می توان در سیل سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۸ رودخانه کن مشاهده کرد. خیابان کشی های غیر اصولی ضربه های بسیار زیادی را به رود دره های تهران وارد کرده است و باعث خشک شدن و تغییر مسیر این رود دره ها شده است.

سوالات متداول درباره فرحزاد

جاهای دیدنی فرحزاد کجاست؟
فرحزاد جاهای دیدنی بسیار زیادی را در خود دارد که دیدن هر کدام از این زیبایی ها جذابیت خاص خود را دارد. رستوران های فرحزاد ، امامزاده های فرحزاد ، کوچه گردی در فرحزاد، دره فرحزاد ، رودخانه فرحزاد ، طبیعت فرحزاد ، کوهنوردی در فرحزاد و مسیر فرحزاد به امامزاده داود از جاهای دیدنی فرحزاد هستند‌.

5/5 - (1 امتیاز)
امیریه تهران محله ای امیر نشین و با اصالت
نازی آباد ساخته دست نازی های آلمانی یا هدیه نازخانم ناصرالدین شاه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست