1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. فرمانیه
محله فرمانیه

فرمانیه

محله فرمانیه در شمال شرق تهران و در منطقه یک تهران قرار دارد. محله فرمانیه از محلات بسیار قدیمی شهر تهران است که در سالیان اخیر رشد فزاینده ای را تجربه کرده و مبدل به یکی از گرانترین محلات شهر تهران تبدیل شده است. املاک محله فرمانیه به دلیل نزدیکی به محلات اعیان نشین تهران مانند نیاوران و دروس و دزاشیب جزو گرانترین محلات شهر تهران است و حتی می توان گفت که از نظر قیمت محله فرمانیه هیچ رقیبی در میان محلات دیگر شهر تهران ندارد.

جغرافیای محله فرمانیه

محله فرمانیه ، از شمال با محله نیاوران ، از جنوب با بزرگراه صدرو بلوار اندرزگو ، از شرق با پاسداران و اقدسیه و ، از غرب با دزاشیب همسایه است. محله فرمانیه به دلیل قرار گرفتن در کوهپایه های رشته کوه البرز ، دارای شیب بسیار زیادی در اراضی خود است و این موضوع باعث شده برخی از معابر فرمانیه در موقعیت هایی با شیب بسیار زیاد ساخته شوند. نزدیک ترین گسل به محله فرمانیه گسل نیاوران است و نزدیکی به گسل نیاوران ریسک زلزه را در محله نیاوران افزایش داده است.

املاک فرمانیه

املاک فرمانیه طیف بسیار وسیعی از املاک تجاری فرمانیه ، برج باغ ، آپارتمان های مسکونی فرمانیه ، برج های فرمانیه و املاک کلنگی فرمانیه را شامل می گردد.

قیمت خانه در فرمانیه

املاک فرمانیه جزو گرانترین املاک تهران هستند. تقریبا در تمام این طیف ها املاک فرمانیه در رده های اول قیمت املاک در تهران هستند و البته در برخی موارد املاک فرمانیه رتبه یک قیمت را در تهران دارند. برج ها و پنت هاوس های فرمانیه در کل تهران بسیار مشهور هستند و قیمت برج ها و پنت هاوس های فرمانیه سرآمد قیمت املاک در کل شهر تهران هستند. قیمت آپارتمان در فرمانیه به سبب دسترسی های مناسب فرمانیه به شریان های اصلی منطقه یک مانند پاسداران ، بزرگراه صدر ، بلوار اندرزگو و اتوبان ارتش و امام علی و همچنین امکانات رفاهی مناسب مانند بیمارستان فرمانیه و آموزشگاه های متنوع آن از رنج قیمت تهران بسیار بالاتر است.

برج های معروف فرمانیه

فرمانیه دارای برج های مسکونی بسیار معروفی است که برخی از آن ها جزو مشهورترین برج های شهر تهران هستند.

برج آسمان فرمانیه

برج آسمان فرمانیه یکی از لوکس ترین برج های تهران است. برج آسمان فرمانیه با ارتفاع یکصد متر جزو بلندترین برج های شهر تهران است. برج آسمان 37 طبقه دارد و پس از برج بین المللی تهران دومین برج بلند تهران است. برج آسمان دارای فضایی مختلط از قسمت های تجاری ، اداری و مسکونی است و هم بخش های اداری و تجاری برج آسمان و هم بخش های مسکونی برج آسمان جزو گرانترین املاک تجاری ، اداری و مسکونی شهر تهران هستند.

برج مسکونی رولکس فرمانیه

برج رولکس فرمانیه یکی از زیباترین برج های مسکونی شهر تهران است. برج رولکس فرمانیه که یکی از لوکس ترین برج های تهران است در محله فرمانیه قرار دارد. این برج زیبا دارای 17 طبقه است که در طبقه آخر برج لوکس فرمانیه پنت هاوس مشهور برج رولکس قرار دارد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید پنت هاوس مشهوری که علی دایی در آن سکونت داشت ، پنت هاوس برج رولکس است. این برج دارای 52 واحد مسکونی است و این واحدهای مسکونی جزو بهترین واحدهای مسکونی شهر تهران هستند.

مراکز خرید منطقه فرمانیه

مراکز خرید فرمانیه بسیار متنوع هستند. مراکز خرید فرمانیه نیز به مانند دیگر املاک فرمانیه جزو لوکس ترین مراکز خرید تهران هستند که به دلیل سطح درآمدی بالای ساکنین فرمانیه ، دارای موقعیت بسیار خوبی به لحاظ موقعیت تجاری بوده و این موقعیت تجاری مطلوب توانسته محله فرمانیه را مبدل به یکی از محلات خوب تهران به لحاظ مراکز خرید خوب قرار دهد.

مرکز خرید آرتیمس

مرکز خرید آرتیمس فرمانیه در خیابان پاسداران شمالی پائینتر از چهارراه فرمانیه یکی از مراکز خرید مشهور فرمانیه است. مرکز خرید آرتیمس با نه طبقه زیر همکف و سه طبقه روی همکف دارای امکانات متعدد تجاری و اداری و گردشگری است و به خاطر این شرایط است که مرکز خرید ارتیمس جزو مراکز خرید مختلط تهران به لحاظ موقعیت تجاری و گردشگری قرار دارد. مرکز خرید آرتیمس دارای فروشگاه های لوکسی است که در آن انواع محصولات مورد نیاز را می توان پیدا کرد و همچنین این مرکز خرید دارای فودکورت ها و شهر بازی هایی است که دارای جاذبه های گردشگری هستند. به دلیل وجود مراکز گردشگری در مرکز خرید آرتیمس می توان این مرکز را برای خرید مایحتاج و حتی گشتی چند ساعته انتخاب کرد.

مرکز خرید کوهستان فرمانیه

مرکز خرید کوهستان فرمانیه نیز جزو مراکز خرید خوب محله فرمانیه استو مرکز خرید کوهستان در خیابان پاسداران، نرسیده به چهارراه فرمانیه قرار دارد و گر چه به لحاظ بزرگی و وسعت به اندازه مراکز خرید بزرگ شهر تهران نیست اما مرکز خرید کوهستان را می توان مرکزی خوب برای خرید اجناس لوکس دانست.

مرکز خرید کوه نور فرمانیه

مرکز خرید کوه نور فرمانیه یکی از مراکز خرید لوکس فرمانیه است. مرکز خرید کوه نور فرمانیه در چهار راه فرمانیه و تقاطع کامرانیه قرار دارد. مرکز خرید کوه نور فرمانیه شاید مرکز خرید بزرگی نباشد ، اما به دلیل حضور برندهای معتبر و مختلف یکی از گرانترین مراکز خرید در تهران است‌.

خیابان های معروف فرمانیه

خیابان فرمانیه که به نام خیابان شهید دکتر لواسانی نامگذاری شده است ، مشهورترین خیابان فرمانیه است. خیابان فرمانیه از چهار راه فرمانیه آغاز شده و به چهار راه کامرانیه می رسد. سپس به سمت غرب رفته و به سه راه عمار می رسد. چهار راه کامرانیه خیابان فرمانیه را به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم می کند.
خیابان پاسداران شمالی که قبلا به نام خیابان سلطنت آباد شناخته می شد ، یکی از مهمترین خیابان های فرمانیه است. خیابان پاسداران به طول نه کیلومتر ، یکی از خیابان های طولانی شهر تهران است و از سه راه ضرابخانه آغاز و به میدان نیاوران می رسد. خیابان دیباجی شمالی ، خیابان اختیاریه شمالی ، خیابان سنبل (سلمان پورظهیر) ، خیابان آذرمینا ،خیابان حمیدرضا نوریان (کوهستان نهم) ، خیابان نارنجستان یکم ، خیابان نارنجستان هفتم (جهان‌بخش‌نژاد) ، خیابان تنگستان دوم (حسینی) ، بلوار افشاری ، خیابان عسگریان ، خیابان ثروتی ، خیابان مهمان‌دوست (سعیدی) ، خیابان آقایی ، خیابان آریا و خیابان وطن‌پور مشهورترین خیابان های فرمانیه هستند.

پارک های فرمانیه

فرمانیه دارای سه پارک محلی بسیار دنج و زیبا است. پارک سنبل دفرمانیا که در تقاطع خیابان های سلمان‌پور ظهیر و فرمانیه قرار گرفته است. بوستان صدر فرمانیه نیز از جمله پارک های مشهور فرمانیه است که در تقاطع دیباجی شمالی و اتوبان صدر قرار دارد. و بوستان امام علی در نبش چهار راه‌کامرانیه پارک های فرمانیه هستند.

مراکز درمانی فرمانیه

فرمانیه به لحاظ مراکز درمانی جزو محلات غنی در تهران محسوب می شود. کلینیک های درمانی زیادی در این محله وجود دارد. بزرگترین مرکز درمانی فرمانیه بی شک ، بیمارستان فرمانیه است.

بیمارستان فرمانیه

بیمارستان فرمانیه یکی از بیمارستان های مشهور شهر تهران است که در محله فرمانیه قرار دارد.
آدرس و شماره تماس بیمارستان فرمانیه
چهارراه فرمانیه – ابتدای خیابان فرمانیه-پلاک ۲۰
شماره تماس
02128152000

تاریخچه فرمانیه

در مورد تاریخچه فرمانیه بیشتر مستندات بر شکل گیری فرمانیه در زمان قاجار تاکید می کنند. اما باید در نظر داشت فرمانیه نیز درست بی‌مانند محلات دیگر شمیرانات دارای تاریخچه ای بسیار قدیمی تر است. وجود دار آباد و قیطریه در نزدیکی فرمانیه و آثار به دست آمده چند هزار ساله از تپه قیطریه این گمان را ایجاد می کند که سابقه سکونت در فرمانیه نیز دارای تاریخی بسیار قدیمی تر از آنچه امروز می پنداریم باشد. اما آنچه مشخص است زمان و نحوه شکل گیری امروزین محله فرمانیه مربوط به زمان قاجار است.
فرمانیه یکی از املاک فرمانفرمائیان بود. شاهزاده عبدالحسین میرزا فرمانفرما مالک روستایی بود که به نام رستم آباد شهرت داشت. روستای رستم آباد ، خود به دو بخش رستم آباد بالا و رستم آباد پایین تقسیم شده بود و آنچه امروز ما آن را با نام فرمانیه می شناسیم همان روستای رستم آباد بالا است. پس از تملک رستم آباد توسط خانواده فرمانفرمائیان، شاهزاده عبدالحسین میرزا فرمانفرما اقدام به آباد کردن روستا کرده و جمعی از کشاورزان از این طریق وارد فرمانیه شدند.
عبدالحسین میرزا فرمانفرما صاحب چندین همسر و ده ها فرزند بود که در اواخر عمر بخش اعظم اموال و دارایی های خود را به فرزندان همسر اول خود بخشید. فرمانیه سهم فرزند ارشد میرزا فرمانفرما، با نام نصرت فیروز بود. نصرت فیروز به ولخرجی بسیار شهرت داشت به نوعی که پس از مدتی به دلیل بدهکاری زیاد ، بسیاری از املاک خود را از دست داد. از حدود هفتاد سال پیش جمعیت فرمانیه رشد کرد و با شکل گیری و وسعت روزافزون شهر تهران ، فرمانیه نیز اندک اندک مبدل به یکی از محلات تهران شد.

 

5/5 - (15 امتیاز)
سعادت آباد
محله مرزداران

پست های مرتبط

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست