1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. قزل قلعه محله دنج و زیبا + قیمت خرید خانه در قزل قلعه
قزل قلعه

قزل قلعه محله دنج و زیبا + قیمت خرید خانه در قزل قلعه

قزل قلعه یکی از محله های منطقه 6 تهران است. نام قزل قلعه نامی قاجاری است که در رابطه با انبارهای مهمات در محدوده امیرآباد و یوسف آباد تهران اطلاق می شد و زندان قزل قلعه یکی از زندان های مشهور تهران بود که در منطقه امیرآباد تهران قرار داشت. قزل قلعه امروز تبدیل به محله ای دنج و زیبا شده است که دیگر در آن اثری از زندان نیست. پارک قزل قلعه و موزه تاریخ علوم پزشکی از اماکن مهم محله قزل قلعه هستند. قیمت خانه در قزل قلعه را باید تابع قیمت های منطقه امیرآباد دانست ، چرا این منطقه در مجاورت امیرآباد است. بسیاری از اماکن تاریخی قزل قلعه امروز از بین رفته است و بزرگراه کردستان نیز شکافی عمیق در این محله قدیمی ایجاد کرده است ، با تمام این مطالب اما نام قزل قلعه تنها یادگاری دوران قاجار بر روی این منطقه است.

قزل قلعه کجاست؟

قزل قلعه محله ای در بین دو محله امیرآباد و یوسف آباد قرار دارد. این محله از شرق با خیابان جهان آرا و محله یوسف آباد ، از غرب با خیابان کارگر شمالی و محله امیرآباد ، از جنوب با بزرگراه جلال آل احمد و از شمال با خیابان فرشی مقدم محدود شده است و به جز محله امیرآباد و یوسف آباد با محله های شریعتی ، فاطمی و جهاد مجاورت دارد.

تاریخچه قزل قلعه

قزل قلعه در قدیم به انبار تسلیحات زمان قاجار اطلاق می شد. این منطقه انبار تسلیحات و بخشی نظامی بود که جزو اراضی یوسف َآباد بود. زمین های اطراف قزل قلعه به کشت علوفه و غلات اختصاص داشت. این منطقه از جمله مناطقی بود که در حریم شهر تهران قرار داشت. درز آن زمان در شمال غربی تهران سه محله به این نام معروف بودند که یکی از این قزل قلعه ها در بخش شمالی خیابان فاطمی، دومین قزل قلعه در بخش غربی و آخرین محله در شمال تهران واقع شده بود.

انبار مهمات قزل قلعه تا زمان محمد رضا شاه به عنوان انبار کارایی داشت و در زمان محمد رضا شاه و بعد از کودتای 28 مرداد این انبار تسلیحات تبدیل به زندانی به نام زندان قزل قلعه شد. قزل قلعه شمالی به شهرداری تهران رسید که شهرداری نیز بنای بلندی در آنجا احداث شد که بنای فوق در اختیار وزارت کشور است. این قلعه در زمان سلطنت قاجاریه برای انبار مهمات ساخته شده بود و تا زمان رضا شاه نیز انبار مهمات بود. در زمان محمدرضا شاه ابتدا به عنوان انبار از آن استفاده شد و بعد از کودتای ۲۸ مرداد توسط تیمور بختیار برای زندانی کردن زندانیان سیاسی مورد استفاده قرار گرفت.

یکی از جریانات جالب توجه درباره زندان قزل قلعه اداره این زندان توسط شخصی به نام استوار ساقی بود. استوار ساقی در طی سالهای 1342 – 1353 این زندان را اداره می کرد و به دلیل وجود بی طرفی از طرف استوار ساقی ، این زندان نیز به نام هتل ساقی مشهور شده بود. این زندان محل حصر شخصیت های سیاسی بود و بسیاری از شخصیت های سیاسی در آن زمان ، دوران حصر خود را در این زندان گذراندند. در سال 1352 بود که زندان قزل قلعه تخلیه شد و به دلیل گسترش شهر تهران در این منطقه تبدیل به بنایی متروکه شد. این زندان تا سال 1360 مکانی متروکه بود. در این سال زندان قزل قلعه تخریب و بعدها زندان قزل قلعه تبدیل به بازار میوه و تره بار قزل قلعه شد.

دسترسی قزل قلعه

بهترین مسیر دسترسی به قزل قلعه از طریق خیابان کارگر شمالی و بزرگراه جلال آل احمد و خیابان جهان آرا است. این معابر دسترسی به محله قزل قلعه را امکان پذیر ساخته و از نظر موقعیت و دسترسی قزل قلعه یکی از بهترین محله های منطقه ۶ تهران است. همچنین این معابر دسترسی این محله را به بسیاری از محله های تهران مانند ونک ، گیشا ، گاندی ، محله جردن ، بلوار میرداماد ، و محله های جنوبی این منطقه مانند محله انقلاب و بلوار کشاورز را امکانپذیر ساخته است.

امکانات قزل قلعه

بازار تره بار جلال آل احمد
بازار تره بار جلال آل احمد از بازارهای معروف تره بار در تهران است. بازار تره‌بار جلال آل احمد در مکان زندان قزل قلعه ساخته شده است و به دلیل نزدیکی به محلات امیرآباد و یوسف آباد ، این بازار مراجعین روزانه بسیار زیادی را دارد. بازار تره بار جلال آل احمد با نام بازار تره بار قزل قلعه نیز شهرت دارد.

فروشگاه شهروند جلال آل احمد
فروشگاه شهروند جلال آل احمد نیز از فروشگاه های شهروند مشهور در تهران است که با نام فروشگاه شهروند قزل قلعه نیز شهرت دارد.

بوستان و دانشگاه های قزل قلعه

  • بوستان مهناب
  • ۴رهنگسرای جهان آرا
  • بوستان آفتاب
  • دانشگاه تربیت بدنی دانشگاه تهران
  • دانشکده زبان و ادبیات خارجی
  • بیمارستان شریعتی

حمل و نقل عمومی محله قزل قلعه از نظر حمل و نقل عمومی شرایط مناسبی دارد. مجاورت با خیابان کارگر شمالی باعث شده است تا ساکنین این محله به راحتی به ناوگان اتوبوسرانی دسترسی داشته باشند. خطوط تاکسیرانی نیز در این محله وضعیت مناسبی را داشته و در اکثر نقاط محله به راحتی می توانید از این خطوط استفاده کنید.

نزدیکترین ایستگاه مترو به قزل قلعه

نزدیکترین ایستگاه مترو به قزل قلعه ، ایستگاه مترو دانشگاه تربیت مدرس است. این محله دارای مترو اختصاصی نیست ، اما دسترسی آن به ایستگاه مترو به سهولت قابل دسترسی است. ساکنین شرقی این محله نیز می توانند از ایستگاه مترو میرزای شیرازی و یا ایستگاه مترو میدان ولیعصر استفاده کنند.

معضلی بزرگ به نام‌ بزرگراه کردستان
بزرگراه کردستان بدون در نظر داشتن بافت و شرایط محلی قزل قلعه ، این محله را به دو نیم تقسیم کرده است. بزرگراه کردستان درست از میانه محله عبور کرده و دسترسی دو طرف این محله را با یکدیگر قطع کرده است و به همین دلیل شما اگر خواسته باشید از بخش غربی به بخش شرقی بروید ، تنها مسیر ممکن از طریق بزرگراه جلال آل احمد در جنوب محله است. این اتفاق باعث شده تا بسیاری از کوچه ها و خیابان ها تبدیل به کوچه های بن بست شده و مسیرهای میان این کوچه ها منقطع شود. آلودگی هوا یکی دیگر از مشکلات بزرگراه کردستان در داخل بافت محله است. کسانی که چنین بزرگراهی را طراحی و اجرا کرده اند ، به این موضوعات توجهی نداشتند.

قیمت خانه در قزل قلعه

قیمت خانه در قزل قلعه تابعی از قیمت خانه در امیر آباد و قیمت خانه در یوسف آباد است. باید توجه داشت که برند خرید و فروش خانه در قزل قلعه در دو بخش شرقی و غربی آن با یکدیگر متفاوت است. در بخش غربی ، خانه ها و آپارتمان ها با نام امیرآباد خرید و فروش شده و در بخش شرقی ، خانه ها و آپارتمان ها با نام یوسف آباد خرید و فروش می شوند. این موضوع باعث شده است تا کمتر نامی از این محله ، در بخش خرید و فروش خانه و آپارتمان وجود داشته باشد.

شرایط زندگی در قزل قلعه

محله قزل قلعه از نظر شرایط زندگی ، دارای شرایط مناسبی است. بخش غربی محله ، با محله امیرآباد دارای اشتراکات بسیاری است. دسترسی بسیار خوب به حمل و نقل عمومی و مترو ، دسترسی به امکانات بسیار خوب آموزشی و فرهنگی و همچنین دسترسی به مناطق غربی تهران از ویژگی های منطقه غربی قزل قلعه است. در منطقه شرقی این محله اما شرایط قدری متفاوت است. حمل و نقل عمومی در این قسمت قدری ضعیف تر بوده و به خطوط تاکسیرانی محدود می شود و خطوط اتوبوسرانی قوی در این بخش ، بیشتر در خیابان ولیعصر متراکم است.

در این بخش ، دسترسی به مراکز خرید تهران و مراکز تجاری و تفریحی بسیار راحت تر بوده و استفاده از خودروی شخصی ، عمومیت بیشتری دارد. بافت خانه ها در قزل قلعه بافتی مدرن است و بافت های ناپایدار و فرسوده کمتر در این محله دیده می شود. وجود بزرگراه کردستان در داخل محله به جز منقطع کردن این محله به دو بخش غربی و شرقی ، آلودگی هوا را در این محله به همراه دارد. مجموع این شرایط باعث شده است تا قزل قلعه برای زندگی شرایط مناسبی داشته باشد و شما می توانید هر کدام از این بهش ها را برای زندگی انتخاب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
محله میدان حر + تاریخچه مجسمه میدان و قیمت خانه
خیابان بنی هاشم بورس کاشی و شیرآلات

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست