محله قیطریه یکی از قدیمی ترین محلات منطقه 1 تهران است. همچنین قیطریه یکی از قدیمی ترین محلات بخش شمیرانات و شهر تهران است. قیطریه یکی از شناسنامه های شهر تهران و شمیرانات است که سابقه طولانی در سکونت انسانی داشته است. محله قیطریه از شمال با بلوار صبا ، از جنوب با بزرگراه صدر ، از شرق با بلوار قیطریه و از غرب با خیابان شریعتی محدود شده است. محله قیطریه با محلات ‌الهیه، اختیاریه، حکمت، تجریش، زرگنده، چیذر، درب دوم مجاورت دارد.

تاریخچه قیطریه

قیطریه تاریخچه ای بسیار قدیمی داشته و شناسنامه ای محکم در سکونت انسانی در این محله وجود دارد. در سال 1347 و در هنگام حفاری برای ساخت خانه ای در تپه قیطریه ، حفاران متوجه اشیایی تاریخی شدند. در کاوش های قیطریه اشیایی کشف شد که بسیار حیرت انگیز بود. اشیاء تاریخی کشف شده در تپه های قیطریه اشیایی متعلق به 3500 سال پیش بود. در کنار این اشیاء 350 گور باستانی نیز وجود داشت که نشان می داد ، تپه قیطریه در 3500 سال پیش زیستگاه مردمانی بوده است که به حیات پس از مرگ اعتقاد داشتند. این کشف تاریخ تهران را به 3500 سال پیش رساند.

قیطریه در زمان قاجار

قیطریه بر سر راه شمیرانات بود. جاده شمیرانات درست از کنار قیطریه عبور می کرد. با ساخت کاخ صاحبقرانیه در نیاوران قیطریه شهرت بیشتری یافت. اهالی تهران و به خصوص درباریان تهران ، برای رفت و آمد به کاخ صاحبقرانیه و باغات سرسبز شمیرانات از جاده شمیران استفاده می کردند و قیطریه یکی از زیباترین مناطق شمیرانات بود.

پارک قیطریه

پارک قیطریه نشاندهنده شهرت قیطریه در میان درباریان قاجار است. پارک قیطریه تفرجگاهی بود که به دلیل نزدیکی به کاخ صاحبقرانیه در میان درباریان قاجار دست به دست می شد و از آن به عنوان استراحتگاهی در نزدیکی کاخ صاحبقرانیه استفاده می کردند. از مالکین دوران قاجار پارک قیطریه می توان به نظام الدوله ، آصف الدوله ، امین السلطان و میرزا علی اصغر خان اتابک اشاره کرد. زمین پارک قیطریه در سال 1356 به شهرداری تهران اهدا شد تا در آن پارکی برای مصرف عموم بسازد.

قیطریه در زمان پهلوی

در زمان پهلوی و آغاز نوسازی های غربی در تهران بود که محله قیطریه نیز مانند بسیاری از محلات شهر تهران آغاز به رشد و توسعه شهر نشینی کرد. دهه های 20 و 30 را می توان آغاز این توسعه در نظر گرفت. تپه های قیطریه منطقه ای خوش آب و هوا بود که برای ساخت و ساز جایگاه بسیار خوبی داشت. قیطریه هم مجاور جاده شمیران بوده و هم در میانه راه تهران به شمیرانات بود و نسبت به محلاتی مانند داردآباد و حصار بوعلی و جماران ، به تهران نزدیکتر بود و از طرفی باغات و آب و هوای بسیار مطلوبی برای سکونت داشت. به همین دلایل برای ساخت و ساز و توسعه محله ای بسیار خوب و مطلوب بود.

محله جدید قیطریه

قیطریه در دهه های 60 و 70 به دلیل مهاجرت ها و توسعه شهر تهران ، با افزایش ساخت و ساز دارای جمعیتی قابل ملاحظه شد. به دلیل امکانات و شرایط خاص قیطریه ، این محله ، تبدیل به یکی از بهترین محله های تهران شد و سرعت ساخت و ساز در محله قیطریه افزایش پیدا کرد به نحوی که در اواخر دهه 70 دیگر هیچ زمینی برای ساخت و ساز در قیطریه باقی نمانده بود. دهه 80 و 90 دهه های نوسازی در قیطریه بود. ساختمان های تک طبقه تا سه طبقه قدیمی یا به اصطلاح ساختمان کلنگی در قیطریه نوسازی شدند و بافت محله قیطریه در این دو دهه به سمت نوسازی پیش رفت.

امکانات قیطریه

محله قیطریه از نظر امکانات یکی از محلات خوب تهران است. پارک قیطریه یکی از بهترین مکان های گردشگردی و تفریحی تهران است. از امکانات قیطریه می توان به مجتمع ورزشی شهدای قیطریه، موسسه‌ی علمی یوگا نوا، مجموعه‌ی درمانی نسیم قیطریه، درمانگاه سینا شمیران و درمانگاه شریعتی اشاره کرد. محله قیطریه از نظر اماکن مذهبی نیز دارای چند مرکز مذهبی مانند مسجد یزدیها، مسجد ولی الله اعظم، حوزه علمیه قایم است. بانک‌ها و ادارات دولتی زیادی هم در قیطریه تهران مانند سفارت فنلاند، ساختمان صنایع نفت، شهرداری ناحیه 7 منطقه 1 تهران و مرکز مخابرات شهید غریبی وجود دارند.
به دلیل موقعیت خوب محله قیطریه و مجاورت با خیابان شریعتی و بلوار صدر این محله دسترسی های بسیار خوبی هم به امکانات محلات مجاور دارد. تجریش یکی از محلات مجاور قیطریه است که شما می توانید با کمترین مسافت به بهترین اماکن تفریحی و گردشگری شهر تهران مانند بازار تجریش ، دربند تهران ، آرامستان ظهیرالدوله ، باغ فردوس ، کاخ سعد آباد ، کاخ نیاوران و مراکز تفریحی بسیار زیادی درسترسی داشته باشید.

زندگی در قیطریه

 

زندگی در قیطریه حتما برای کسانی که به دنبال آب و هوای خوب و دسترسی های عالی به مراکز مهم شمیرانات و منطقه 1 تهران هستند ، جذابیت خاصی دارد. قیطریه یکی از محله های با اصل و نسب تهران است و به همین دلیل ، از قدیم جاذبه خوبی برای خرید خانه و آپارتمان در قیطریه وجود داشت. محله قیطریه جزو مناطق بسیار گران تهران است. قیمت خانه و آپارتمان در قیطریه از سطح متوسط تهران بسیار بالاتر است ، اما به دلیل امکانات خوب قیطریه این محله همیشه متقاضی برای خرید مسکن را به همراه دارد. باید در نظر داشت که قیمت خانه و آپارتمان در قیطریه به اندازه محله هایی مانند فرمانیه ، نیاوران ، زعفرانیه ، محمودیه و کامرانیه نیست ، اما قیطریه جزو محلات بسیار خوب شهر تهران است.

معنی قیطریه

اگر به دنبال معنی قیطریه هستید باید بدانید در لغت نامه دهخدا قیطریه را دهی کوچک در منطقه شمیرانات معرفی کرده است. قیطریه روستایی قدیمی در منطقه 1 تهران و بخش شمیرانات بود که سابقه بسیار طولانی در سکونت دارد.

بهترین خیابان قیطریه

بلوار کاوه قیطریه
بلوار کاوه یکی از بزرگترین و بهترین خیابان های قیطریه است. بلوار کاوه در بین محله های اختیاریه ، درب دوم و قیطریه مشترک است. اما بلوار کاوه قیطریه بیشتر متعلق به این محله است. در بلوار کاوه فرعی هایی وجود دارد که این خیابان ها برای زندگی بسیار مناسب هستند. خیابان منصور پورحیدری از فرعی های بلوار کاوه هستند.

بلوار قیطریه

بلوار قیطریه هم جزو بهترین خیابان های قیطریه است. بلوار قیطریه به خاطر نزدیکی به پارک قیطریه و دسترسی خوب به بزرگراه صدر جزو گرانترین خیابان های قیطریه است.

بلوار صبا

بلوار صبا جزو خیابان های خوب و گران قیطریه است. بلوار صبا هم دسترسی خوبی به خیابان شریعتی دارد و هم دسترسی خوبی به بلوار اندرزگو دارد و به همین دلیل محل مناسبی برای سکونت و ارامش است.

 

بلوار اندرزگو قیطریه

بلوار اندرزگو را بیشتر به نام محله قیطریه می شناسند ، اما بلوار اندرگو خیابانب است که از محله قیطریه شروع شده و در محله های حکمت و چیذر وجود دارد.

مسیر رفتن به قیطریه

برای رفتن به قیطریه مسیرهای بسیار زیادی وجود دارد. شما هم با خودروی شخصی و هم با مترو و هم با BRT می توانید به قیطریه بروید. برای رفتن به قیطریه با خوردوی شخصی بهترین مسیر رفتن به قیطریه از مسیر بزرگراه مدرس است. شما باید از بزرگراه مدرس وارد بزرگراه صدر شده و از مسیر بلوار کاوه و یا خیابان شریعتی وارد قیطریه شوید.

ایستگاه مترو قیطریه

قیطریه در مسیر خط 1 مترو تهران قرار گرفته و دو ایستگاه مترو در نزدیکی خود دارد که میتوانید از آن ها برای دسترسی به قیطریه استفاده کنید.
ایستگاه مترو قیطریه
ایستگاه مترو شهید صدر
اگر شما هم تجربه ای از نقاط قوت و نقاط ضعف قیطریه دارید با ما به اشتراک بزارید.

محله ابوذر ، فلاح
زعفرانیه ، تاریخچه و امکانات

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست