1. صفحه اصلی
  2. اخبار
  3. ماجرای بذل و بخشش زمین پنج هکتاری به خیریه امام رضا

ماجرای بذل و بخشش زمین پنج هکتاری به خیریه امام رضا

رحمت اله حافظی رییس سابق کمیسیون سلامت شورای چهارم شهر تهران ، در جلسه پرسش و پاسخ شورایاران در واتساپ نسبت به بذل و بخشش شهرداری به خیریه امام رضا(ع) در دوره چهارم عنوان کرد : شهرداری در آن زمان ؛نزدیک به پنج هکتار از املاک مردم را به این خیریه که همسر آقای قالیباف در آن حضور داشتند، با قیمتی بسیار نازل واگذار کرد. این خیریه حتی در بودجه سنواتی نیز ردیف بودجه داشت و بنده اصرار داشتم که حتما باید نماینده ای از شورای شهر در آن خیریه حضور داشته باشد. در آن توییت خود نسبت به استفاده ابزاری از نام مقدس شهدا اعتراض داشتم و باید از آقایان پرسید که آیا شما نسبت به تمام خیریه های شهر تهران چنین بذل و بخششی را دارید؟

رحمت اله حافظی در مورد مشکلات ساخت پل صدر گفت: با هزینه ساخت پل صدر می شد یکصد کیلومتر مترو احداث کرد. کسانی که این پل را ساختند باید پاسخ دهند که چگونه و بدون مجوز شورا شروع به ساخت این پل کردند؟ شهرداری اگر به جای صدور مجوز برای ساخت و سازهای متراکم و خارج از استاندارد و تخریب باغات به سمت ایجاد آرامش برای مردم می رفت، ما امروز شاهد شهر بهتری برای مردم بودیم. مردم امروز در تهران آرامش ندارند. شهر تهران مبدل به یک کارگاه ساختمانی شده است که آرامش زندگی را از مردم سلب کرده است. آقایان خوشبختانه یا متاسفانه سفرهای خارج از کشور خود را داشتند و می دیدند که در آن سوی مرزها، کشورهای دیگر چگونه شهرهای خود را مدیریت می کنند ولی هیچ تغییری در نحوه مدیریت آنان حاصل نمی‌شد. آیا شما نباید در مورد بیغوله هایی که به آنها مجوز ساخت و ساز می دهید ، کمی تعقل داشته باشید؟ بنده به مدیریت دوازده ساله ادوار قبل و مدیریت چهار ساله این دوره نمره قبولی نمی دهم‌ و عملکرد این ادوار را عملکرد قابل قبولی نمی دانم. دلیل آن هم ممانعت از ورود افراد توانمند و صاحب نظر و پاک دست و حاکمیت موضوعات سیاسی بر مدیریت شهر است.

وظیفه حاکمیت، سکانداری است، باید پارو زدن به دست مردم سپرده شده و حاکمیت بر عملکرد نهادهای مختلف نظارت کند.
وی در مورد عملکرد شورای پنجم و نحوه ارتباط این شورا با شورایاران، عنوان کرد : در شورای پنجم به جز چهار یا پنج عضو، افراد توانمندی وجود ندارد و با ورود افراد ضعیف نمی توان انتظار عملکرد قدرتمندی را از شورای شهر تهران داشت. چرا افراد توانمند از ورود به لیست اصلاح طلبان حذف شدند و افراد دیگری در لیست قرار گرفتند؟ تخصص به تنهایی برای ورود به شورای شهر کافی نیست. افراد توانمند و پاکدست، با مشاوران خوب می توانند عملکرد بسیار شایسته ای در شورا داشته باشند. در شورای چهارم به ما می گفتند که مگر شورای شهر، وزارت بهداشت است که کمیسیون سلامت داشته باشد؟ ما توانستیم موضوع نیترات بالای آب تهران و تعطیلی صنایع آلاینده را پی گیری کرده و بسیاری از این مشکلات را رفع کنیم. این در حالی بود که بنده یک پزشک بودم و متخصص مقوله شهرسازی نبودم. ما در کمیسیون سلامت بهترین ظرفیت را ظرفیت شورایاران یافتیم. چهارده منطقه را بازدید کردیم. قبل از هر بازدید ابتدا مشکلات نواحی و منطقه را با حضور شورایاران احصاء کرده سپس با حضور شورایاران، شهردار منطقه و معاونین شهردار، بازدید میدانی می کردیم. سپس جمع بندی مشکلات را در قالب گزارش بازدید به شهردار تهران ابلاغ کرده و رونوشت آن نیز برای شهردار منطقه ارسال کرده و پس از دو ماه با حضور شهردار منطقه اقدامات بعمل آمده پی گیری می شد. این روند در رفع بسیاری از مشکلات شهر تهران مانند تعطیلی کوره های کارخانه ایرفو در منطقه هجده و موضوع معادن شن و ماسه خلیج فارس موثر بود و شورایاران با اطلاعات خوب خود بهترین کمک برای ما بودند و در حال حاضر هم نمی دانم که چرا از ظرفیت بالای شورایاران به درستی استفاده نمی شود؟

رحمت اله حافظی در پاسخ به سوالی درباره بارگذاری بیش از حد ساختمانی در منطقه ۲۲ اظهار کرد:
در منطقه ۲۲ سه تا چهار برابر ظرفیت استاندارد، بارگذاری شد و در مورد بارگذاری جمعیتی، شهرداری و شورای شهر وظایف مهمی را دارند که باید این وظایف را به درستی انجام دهند. شهرداری باید این برآوردها را داشته باشد و بر اساس استانداردها اجازه بارگذاری داده شود.

عضو سابق شورای شهر تهران در رابطه با نحوه حضور خود در شورای شهر تهران اظهار داشت:
من بر اساس تعهد خود نسبت به مردم وارد شورای شهر شدم و پس از یک سال که متوجه شدم که اشکالات و تخلفاتی وجود دارد ، تصمیم به استعفا و خروج از شورا گرفتم که با مشورت یکی از دوستان که گفتند در شورا بمانید و گزارش تخلفات حوزه کاری خود را را با مردم مطرح کنید، در شورا ماندم ولی انگ ها و اتهامات بسیاری به من زده شد اما بر اساس تعهدات خود به مردم ایستادم و انعکاس مشکلات و گزارش آن به مردم را سرلوحه کارهای خود قرار دادم.

امتیاز شما به این مطلب
نقدی بر پروژه های به بهره برداری رسیده دور پنجم شورای شهر تهران
قتل بابک خرمدین در اکباتان تهران ، فاجعه قرن

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست