1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. محله آذری
محله آذری

محله آذری

محله آذری یکی از محلات منطقه 17 تهران است. محله آذری از جمله محلاتی است که بسیار پرترافیک است. دلیل ترافیک پر حجم محله آذری ، مجاورت با خیابان قزوین ، سه راه آذری و دروازه قزوین تهران است. این محله در چهارراه منطقه 17 تهران ، منطقه 18 تهران ، منطقه 10 تهران و منطقه 9 تهران قرار داشته و از این نظر جزو محلات خاص تهران است.

محله آذری کجاست

محله آذری از محلات منطقه 17 تهران است که در بین محله های امامزاده حسن ، محله شبیری ، محله شاندیز ، محله تولید دارو ، محله امامزاده عبدالله ، محله شبیری و محله طوس قرار دارد و از شمال با خیابان قزوین و چهل و پنج متری زرند ، از جنوب با خیابان مشفق کاشانی و خیابان اسد نژاد ، از شرق با خیابان لقمان حکیم و از غرب با بزرگراه آیت الله سعیدی محدود شده است.

تاریخچه محله آذری

محله آذری در گذشته در مسیر تردد بین تهران تا قزوین قرار داشت. سه عنصر مهم در شکل گیری محله آذری به لحاظ تاریخی وجود داشت. قرار گرفتن در مجاورت خیابان قزوین ، قرار داشتن در مجاورت روستای قلعه امامزاده حسن و توسعه زمان پهلوی ، سه موردی بودند که بر روی رشد و توسعه محله آذری تاثیر گذاشتند. محله آذری از محلاتی بود که مانند محلات مجاور خود جزو اراضی زراعی روستای وصفنارد بودند. قنات های این منطقه و رودخانه های فصلی به آبیاری زمین ها کمک شایانی می کردو محصول غالب منطقه غلات و آذوقه ساکنین منطقه بود.

توسعه تهران در زمان پهلوی

تهران در زمان پهلوی شروع به توسعه کرد. دروازه های تهران وسیعتر شده و بخشی از این دروازه ها جهت توسعه شهر تهران تخریب شده و بخش بزرگی از حریم تهران ، به این شهر پیوست. محله آذری نیز از این قاعده مستثنی نبود. این محله فاصله چندانی با روازه قزوین نداشت و بر سر مسیر تهران _ قزوین قرار داشت و به همین علت جزو مناطقی بود که زودتر از بسیاری از مناطق حریم تهران وارد این شهر شد. آذری به بخش هایی مانند میدان گمرک و پادگان قلعه مرغی نزدیک بود و این مورد نیز بر توسعه سریع این منطقه تاثیر گذار بود.

ورود مهاجران آذربایجانی به آذری

در حوالی آذری کارخانه جات بسیاری احداث شد که کارخانه دخانیات ، تولید دارو و شرکت بوتان از جمله این کارخانه جات بودند. این کارخانه جات احتیاج به نیروی کار داشتند. همچنین به علت قرار گرفتن این محله در کنار میدان گمرک و امامزاده حسن باعث شد تا بخشی از ساکنین این محله به مشاغل مرتبط با واسطه گری مشغول شوند. به علت مهاجرت اقوام ترک زبان و جمعیت بسیار زیاد آن ها ، این محله به آذری مشهور شد. در دهه ۴۰ و ۵۰ اوج مهاجرت ها به محله آذری روی داد و زمین های کشاورزی آن قطعه بندی شده و در اختیار مهاجرین جدید قرار گرفت و محله آذری رنگ و بوی شهر نشینی به خود گرفت.

دسترسی محله آذری

محله آذری جزو محلات جنوب تهران است که دسترسی بسیار خوبی از مناطق مرکزی شهر مانند منطقه ۱۰ تهران دارد. این محله در چهار راهی مهمی قرار گرفته است که با منطقه ۹ تهران ، منطقه ۱۰ تهران ، منطقه ۱۷ تهران و منطقه ۱۸ تهران مجاورت دارد و از این نظر دارای دسترسی مناسبی به تمامی این مناطق دارد. مهمترین مسیر دسترسی به این محله از طریق خیابان قزوین است و این محله از طریق خیابان قزوین به مناطق مرکزی تهران مانند منطقه ۱۱ تهران و منطقه ۱۲ تهران نیز دسترسی دارد.

سه راه آذری کجاست

سه راه آذری مهمترین تقاطع محله آذری در ضلع شمال غربی آن است. سه راه آذری تقاطع مهمی است که بلوار چهل و پنج متری زرند و بزرگراه آیت الله سعیدی و خیابان قزوین را به همدیگر متصل می کند. این سه راه مهم از گذشته مسیر تردد مردم از تهران به شهرهای کرج و قزوین و همچنین اسلامشهر بود. در زمان توسعه تهران نیز سه راه آذری تهران را به جاده قدیم کرج و میدان آزادی و فرودگاه مهرآباد متصل می کرد و به همین دلیل دارای ارزش بسیار زیادی برای مناطق جنوب تهران بود. بخش مهمی از تردد ساکنین جنوب تهران از همین مسیر و از سه راه آذری انجام می شد و دسترسی به محله جی و محله کمیل ، محله مهرآباد و بریانک نیز از طریق سه راه آذری انجام می شد.

حمل و نقل عمومی

پایانه شمشیری یکی از بزرگترین و فعالترین پایانه های اتوبوسرانی و تاکسی‌ رانی جنوب تهران است. مشهورترین خطوط اتوبوسرانی پایانه شمشیری ، خط اتوبوسزگرانی آذری _ آزادی ، آذری _ فیاض بخش و آذری به انقلاب است. سه راه آذری توانسته است ارزش خود را به عنوان گذرگاهی مهم تا امروز حفظ کرده و به همین دلیل سه راه آذری دارای خطوط اتوبوسرانی و تاکسی‌ رانی بسیار خوبی است. همچنین دسترسی این محله به خطوط اتوبوسرانی بی آر تی از طریق خیابان قزوین امکان پذیر است.

دسترسی به مترو

دسترسی محله آذری به خطوط مترو قدری دشوار است. نزدیکترین ایستگاه مترو به آذری ایستگاه مترو آزادی است. همچنین شما می توانید از طریق مترو بریانک و مترو نعمت آباد خود را به آذری برسانید.

امکانات آذری

محله آذری از نظر امکانات محلی گر چه کمتر توسعه یافته است ، اما به دلیل قرار گرفتن در نقطه ای استراتژیک به امکانات مناطق همجوار دسترسی بسیار خوبی دارد‌. بازار مبل یافت آباد ، بیمارستان غیاثی (در محله شهرک ولیعصر ) ، بیمارستان ضیائیان ( در محله فلاح ) ، بازار امامزاده حسن ( از قدیمی ترین بازارهای تهران ) و بازار گمرک از این دست امکاناتی هستند که دسترسی بسیار خوبی از محله آذری دارند.
مجموعه ورزشی گل گندم
بوستان گل گندم
بوستان فتح المبین
بوستان نوجوان

قیمت خانه در محله آذری

قیمت خانه در محله آذری به دلیل قرار داشتن این محله در جنوب تهران ، از سطح متوسط قیمت خانه در تهران ، پایینتر است و گزینه خوبی برای کسانی است که خرید اولی مسکن هستند.

شرایط زندگی در محله آذری

محله آذری در جنوب تهران قرار دارد. امکانات شهری این محله در برخی موارد بسیار قوز است و در برخی موارد نقاط ضعفی دارد. حمل و نقل عمومی از طریق اتوبوس و تاکسی‌ در محله آذری بسیار خوب است و دسترسی آن به خطوط مترو قدری دشوار است. سه راه آذری و خیابان قزوین ، معابر بسیار پر ترافیک هستند و این ترافیک، مشکلی بزرگ به نام آلودگی دارد. این محله دسترسی خوبی به امکانات محلات مجاور داشته و به همین دلیل می تواند با توجه به قیمت پایین خانه و آپارتمان در آذری محله مناسبی برای سطح متوسطی از زندگی باشد البته اگر با ترافیک پر حجم محله آذری کنار بیایید.

سرای محله آذری

سرای محله آذری از امکانات خوب فرهنگی این محله است که خدمات بسیار مناسبی را به ساکنان منطقه ارائه می دهد.
آدرس سرای محله آذری
سه راه آذری ، خیابان خوش قدم ، جنب پارک نوجوان
شماره تلفن سرای محله آذری
۰۲۱۶۶۶۵۲۶۱۲

5/5 - (1 امتیاز)
محله زمزم، امکانات و اطلاعات کامل محله
امامزاده حسن محله ای در قرق بازار

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام . متاسفانه شهرداری های به دلیل عمر کوتاه مدیریت کمی که دارند بیشتر به توسعه ظواهر و رنگ و نقاشی هستند تا به فکر امور بنیادی و تاسیساتی و . . . یا به فکر کارهای که مردم و ساکنین نیاز داشته باشند .
  اخیرا هم با توجه به جاه طلبی و منفعت طلبی بنگاه های مسکن ( املاکی ها ) متاسفانه حضور اتباع غیر مجاز و پر جمعیت افغانستانی زیاد شده . که مشکلات فرهنگی و اخلاقی بسیار مشهود شده است .

  پاسخ
 • آرش آئینه افروز
  مهر ۲۴, ۱۴۰۱ ۹:۳۱ ب٫ظ

  متاسفانه مدیریت ضعیف شهرداری در تمام عرصه ها مشهود است و در ضمن با توجه به تراکم بالای جمعیت این منطقه و فقدان ایستگاه مترو خود معضلی بزرگ و نبود فضای سبز از جمله نقاط ضعف این منطقه می باشد و البته با توجه به نوع خاک این منطقه نوع ۳ و۴ و عدم آگاهی مسولین صدور جواز و عدم هماهنگی با سازمان نظام مهندسی طرح تفصیلی تهران الخصوص جنوب محور انقلاب بدون نظر کارشناسی و دیده شدن حوزه گسل های نزدیک ( ری) .؛ رزونانس ،.امپلیفیکیت . اقدام به تهیه این دفترچه نموده اند که جای بسی تاسف است

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست