فلاح یکی از محلات قدیمی و شناخته شده منطقه 17 تهران است. گر چه نام محله فلاح به محله ابوذر تغیر یافته است ، اما هنوز بیشتر مردم این محله را به نام محله فلاح می شناسند. بلوار ابوذر و میدان فلاح ، معابر اصلی محله فلاح هستند. محله فلاح درای دسترسی های خوبی در نزدیکی خود است. بزرگراه آیت الله سعیدی ، می تواند این محله را به میدان آزادی ، سه راه آذری ، اتوبان آزادگان ، و اتوبان تهران قم متصل کند. همچنین در شرق بلوار ابوذر بزرگراه نواب و بزرگراه شهید چراغی وجود دارد که این بزرگراه ها محله فلاح را به شریان های شمال تهران و مناطق مرکزی تهران متصل می کند.

تاریخچه محله فلاح و داود فلاح

محله فلاح در گذشته جزو روستای وصفنارد بود. روستای وصفنارد اراضی و محلات بسیار زیادی را در خود جای داده بود که محله فلاح نیز جزو همین اراضی بود. محله فلاح تا قبل از دهه 30 زمین های کشاورزی و باغاتی بود که توسط قنات های بالا دست خود آبیاری می شد. به دلیل زمین مسطح و حاصلخیز ، این منطقه برای کشت انواع محصولات زراعی بسیار مناسب بود. امین الملک در زمان قاجار مالک اراضی فلاح بود. پس از فوت امین الملک این محدوده به دخترش عالیه اتابکی رسید. عالیه اتابکی نیز زمین‌های این محله را برای فرزندش حسین خان اتابکی به ارث گذاشت. حسین خان اتابکی نیز در دهه‌های 20 و 30 بخشی از این زمین‌ها را به داود فلاح فروخت. از این زمان بود که قطعه بندی و فروش زمین های فلاح آغاز شد و به دلیل نام داود فلاح ، مالک این زمین ها ، این منطقه به نام فلاح شهرت یافت.

تغییر نام محله فلاح به محله ابوذر

مسجد ابوذر نام محله فلاح را به محله ابوذر تغییر داد. مسجد ابوذر ، میدان ابوذر و بلوار ابوذر از جمله مراکز و اماکنی هستند که نام محله ابوذر از نام این مکان ها گرفته شد.

محله ابوذر شرقی و محله ابوذر غربی

محله فلاح در گذر زمان به دو محله جداگانه به نام های محله ابوذر غربی و محله ابوذر شرقی تغییر کرد. محله ابوذر غربی و محله ابوذر شرقی از مرز میدان ابوذر تقسیم شده و تبدیل به دو محله مستقل شدند.

املاک محله فلاح

خرید و فروش آپارتمان در فلاح بسیار پر رونق است. محله فلاح جزو محلات جنوبی تهران است که دارای امکانات رفاهی مناسبی است. نزدیکی به یمارستان ضیائیان ، بازار مبل یافت آباد ، ایستگاه مترو زمزم و دسترسی مناسب به شریان های اصلی شهر تهران مانند بزرگراه سعیدی ، بزرگراه شهید چراغی ، بزرگراه نواب و اتوبان آزادگان از جمله امکانات رفاهی مناسب محله فلاح است و به همین دلیل خرید و فروش خانه و آپارتمان در فلاح دارای رونق خوبی است.

بلوار ابوذر

بلوار ابوذر فلاح ، معبر اصلی محله ابوذر است که نام امروزی محله ابوذر از نام این بلوار گرفته شده است.

مسجد ابوذر

مسجد ابوذر یکی از مشهورترین مساجد تهران است. مسجد ابوذر نقش بسیار پررنگی در وقایع انقلاب اسلامی داشت. مسجد ابوذر تنها به دلیل فعالیت های گسترده اش شهرت ندارد ، بلکه شهرت مسجد ابوذر از زمان ترور نافرجام آیت الله سید علی خامنه ای در آن مسجد ، دو چندان شد. مسجد ابوذر بزرگترین و مهم ترین مسجد منطقه هفده تهران است.

میدان بهاران فلاح

امروزه میدان بهاران را با نام میدان فلاح نیز می شناسند. باید توجه داشت که گر چه نام میدان بهاران با نام فلاح گره خورده است ، اما میدان بهاران جزو محله وصفنارد است.

میدان ابوذر فلاح

میدان ابوذر میدان اصلی محله فلاح است. میدان ابوذر در تقاطع دو خیابان اصلی فلاح به نام های بلوار ابوذر و خیابان قربانی واقع شده است.

نزدیکترین مترو به میدان ابوذر

نزدیک ترین مترو به میدان ابوذر و محله فلاح ، ایستگاه مترو زمزم است.

محله وصفنارد
قیطریه ، محله ای با تپه های باستانی

پست های مرتبط

محله نیاوران تهران
محله های تهران

محله نیاوران 

0
محله نیاوران یکی از محلات قدیمی و  شناخته شده شمیران در منطقه یک تهران است. نیاوران از شمال با رشته…

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سایت خیلی عالی دارید ممنون که محله ما را هم معرفی کردید
  خدا قوت

  پاسخ
 • محله فلاح خیلی متراکم شده. ترافیک حتی تو داخل محله نفوذ کرده. خیابونای محله فلاح باید از این چیزی که هست خیلی عریض تر ساخته می شد. نمی دونم چرا عرض خیابونا و کوچه ها اینقدر کمه

  پاسخ
 • یه زمانی واقعا پیش بینی نمی شد که محله فلاح اینقدر جمعیتش زیاد بشه. اگه اون موقع می دونستن که قراره تو هر زمین صد متری تو محله فلاح پنج تا آپارتمان بالا بره حتما عرض خیابان های محله فلاح رو بیشتر می گرفتن

  پاسخ
 • باید این محله فلاح رو با محله های همجوار مقایسه کرد. به نظر من محله فلاح از خیلی از محله های همجوار بهتره

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست