1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله توحید
محله توحید

محله توحید

محله توحید یکی از محلات جنوبی منطقه 2 تهران است. محله توحید به دلیل مجاورت با محله انقلاب و یکی از محلات خوش مسیر و با امکانات حمل و نقل عمومی فراوان است محله توحید از جمله محلاتی است که رویدادهای فرهنگی و اجتماعی بسیاری در این محله برگزار می شود. مجاورت با ستارخان و میدان توحید بافت تجاری این محله را بسیار قوی کرده و شرکت ها و اداره جات بسیاری برای کار و تجارت به این محله وارد شده اند. قیمت خانه در محله توحید نیز به دلیل قرار گرفتن این محله در مرکز شهر تهران در سطح متوسط قیمت خانه در تهران قرار دارد.

محله توحید کجاست

محله توحید ، محله ای است که در غرب خیابان توحید و شمال خیابان انقلاب قرار گرفته است. این محله از شرق با خیابان توحید از شمال با خیابان ستارخان ، از جنوب با خیابان انقلاب و از غرب با خیابان بهبودی محدود شده است و با محله های شادمهر ، محله کارون ، محله سلسبیل ، محله نصرت و محله شهرآرا مجاورت دارد.

تاریخچه محله توحید

محله توحید از جمله محلاتی است که توسعه آن از دهه 30 آغاز شد. با ورود بخش های غربی تهران به این شهر و برداشته شدن دروازه های تهران مناطقی مانند انقلاب ، جمهوری و بلوار کشاورز وارد شهر تهران شدند و امکاناتی مانند دانشگاه و بیمارستان در این مناطق احداث شد. بزرگترین نمونه های این اتفاقات ، احداث دانشگاه تهران و بیمارستان هزار تخت خوابی امام خمینی در این منطقه بود. این امکانات جمعیت ساکن منطقه را افزایش داد و محله توحید نیز مانند محلات انقلاب و جمالزاده توسعه خود را با قطعه بندی زمین های این محله آغاز کرد. در دهه 40 و 50 محله توحید با روند مهاجرت گسترده ای مواجه شد و احداث خیابان توحید در مجاورت این محله ، توسعه آن را سرعت بخشید و شکل امروزی محله تکمیل شد. در سالهای پس از انقلاب این محله جمعیت خود را افزایش داد و پس از تحولات شهرسازی دهه 60 به شکل کنونی درآمد.

دسترسی محله توحید

محله توحید یکی از محلات خوب مرکزی شهر تهران به لحاظ دسترسی است. بهترین مسیر دسترسی به محله توحید از خیابان و میدان توحید است. خیابان توحید نقش بسیار کلیدی در دسترسی های محله توحید ایفا می کند. خیابان توحید از شمال به بزرگراه چمران و از جنوب به بزرگراه نواب مرتبط بوده و به همین دلیل می تواند در بخش های شمالی دسترسی این محله را با محلاتی مانند ونک ، سعادت آباد ، گیشا و حتی ولنجک برقرار کرده و در جنوب دسترسی محله را با محلات جنوب تهران مانند بریانک ، نازی آباد ، محله خزانه و محله جوادیه برقرار می کند. محله توحید همچنین دسترسی بسیار خوبی از خیابان آزادی داشته و از این نظر به محلات طرشت و محله صادقیه متصل می گردد.

حمل و نقل عمومی
در جنوب محله توحید خیابان آزادی قرار دارد که یکی از بهترین خیابان های تهران از نظر حمل و نقل عمومی است و بسیاری از اتوبوس های مسیر غرب به شرق تهران از این مسیر تردد می کنند. همچنین خیابان توحید نیز اتوبوس های جنوب به شمال را پوشش داده و به همین دلیل محله توحید از نظر دسترسی به بسیاری از مناطق تهران دارای امکانات حمل و نقل عمومی خوبی است.
مترو
ایستگاه مترو توحید
ایستگاه مترو شادمان
خیابان های معروف

میدان توحید

میدان توحید معروف ترین تقاطع این محله است. میدان توحید تقاطعی است که خیابان توحید ، خیابان ستارخان ، بزرگراه چمران و خیابان میرخانی را به همدیگر متصل می کند. میدان توحید تقاطع کلیدی این محله است و محله توحید را به بزرگراه چمران وصل کرده است.

خیابان خوش شمالی
خیابان خوش یکی از خیابان های معروف تهران است. بخش شمالی این خیابان در محله توحید قرار داشته و از خیابان آزادی تا خیابان نصرت غربی امتداد دارد.

خیابان ستایش
خیابان ستایش از خیابان های معروف این محله است. خیابان ستایش ، خیابان نصرت غربی را به خیابان ستارخان متصل می کند. خیابان ستایش در انتهای خیابان نصرت غربی قرار دارد.

خیابان پرچم
خیابان پرچم از خیابان های معروف این محله است. خیابان پرچم از خیابان توحید قابل دسترسی است و این خیابان را به خیابان شکاری متصل می کند.

خیابان نیایش
خیابان نیایش نیز از خیابان توحید تا خیابان شکاری امتداد دارد و شامل دو بخش نیایش شرقی و نیایش غربی می شود که این خیابان ها توسط خیابان رودکی شمالی به این دو بخش تقسیم می شود.

اماکن معروف محله توحید

وزارت کار ، رفاه و تامین اجتماعی
سازمان حج و زیارت
کانون فرهنگی توحید
کلانتری ۱۰۸ نواب
اداره دامپزشکی شهر تهران

امکانات درمانی

محله توحید دارای بیمارستان تخصصی نیست ، اما بیمارستان امام خمینی به عنوان یکی از بزرگترین بیمارستان های تهران در مجاورت این محله قرار دارد.

قیمت خانه در محله توحید

قیمت خانه در محله توحید مانند بسیاری از محلات مرکزی تهران در رنج قیمتی متوسط قرار دارد. قیمت خانه در محله توحید بستگی به لوکیشن خانه ها تغییر می کند. هر چه این موقعیت به خیابان ستارخان نزدیکتر باشد ، قیمت خانه در محله توحید بالاتر می رود و می توان گفت که خیابان های کوثر از بهترین جاهای محله توحید هستند و قیمت خانه در این قسمت ها بالاتر است.

زندگی در محله توحید

شرایط زندگی در محله توحید برای کسانی که خواهان دسترسی به مناطق مرکزی شهر هستند بسیار مناسب است. حمل و نقل عمومی در محله توحید بسیار قدرتمند است. خطوط اتوبوسرانی و تاکسی‌ رانی و اتوبوس های بی آر تی در بخش های مختلف این محله به راحتی در دسترس هستند. خیابان های آزادی و بزرگراه چمران و بزرگراه نواب نیز دسترسی این محله را به شمال ، جنوب و غرب تهران فراهم می کنند و این موضوعات جزو محاسن زندگی در ابن محله است. برای زندگی در محله توحید باید بدانید که این محله هیچ پارک یا فضای سبزی ندارد و همچنین از ترافیک شدید خیابان آزادی و میدان توحید رنج می کشد، اما با تمام این تفاسیر اگر گاهی از این ترافیک خسته شدید ، خیابان ستارخان می تواند محل مناسبی برای تفریح و گردش در انواع غذاخوری های رنگارنگ آن باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
محله طرشت
استاد معین محله ای با دسترسی خوب و قیمت متوسط

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست