1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. محله جردن ، تجاری ، پرترافیک و گران قیمت
محله جردن

محله جردن ، تجاری ، پرترافیک و گران قیمت

محله جردن ، محله ای پرتقاضا در منطقه ۳ تهران است. این محله از جمله محلاتی است که به دلیل مجاورت با خیابان ولیعصر دارای بافت تجاری و اداری قدرتمندی است که در برج ها و ساختمان های اطراف این خیابان ها قرار گرفته اند. ساختمان های مسکونی این محله نیز جزو ساختمان های لوکس و زیبای شهر تهران است و به همین دلیل تقاضا برای خرید آپارتمان در جردن بسیار زیاد است.

محله جردن کجاست

محله جردن در شمال منطقه ۳ تهران قرار گرفته و از غرب با خیابان ولیعصر، از شمال و شرق با بزرگراه مدرس و از جنوب با بلوار آرش _ اسفندیار محدود شده و با محله های الهیه و محله محمودیه در منطقه ۱ تهران و محله های آرارات ، محله کاووسیه، محله زرگنده و محله داودیه در منطقه ۳ تهران مجاورت دارد. چهار راه پارک وی در شمال غرب این محله قرار گرفته است.

تاریخچه جردن

جردن از محلات جنوب تجریش بود که اراضی آن در زمان قاجار بیشتر زیر کشت انواع محصولات کشاورزی بود. با ورود شاهان و اعیان قاجار به منطقه شمیرانات ، این منطقه نیز مورد توجه اعیان قاجاری قرار گرفت. جردن فاصله چندانی با تجریش نداشت و با ساخت عمارت باغ فردوس ، این منطقه نیز همراه با مناطقی مانند الهیه و زعفرانیه مورد توجه اعیان قاجاری قرار گرفت. این منطقه همچنین اطراق گاه عشایری بود که برای چرای دام و استراحت به این منطقه می آمدند.

محله ای به نام امانیه

در دوران پهلوی و با احداث خیابان ولیعصر ، محله جردن که به دلایل بسیاری فرصت رشد و توسعه را داشت ، مورد توجه مردم قرار گرفت. این محله از شرق به محله زرگنده و از طرف جنوب به روستای ونک می رسید و همچنین تجریش و باغ فردوس در شمال آن قرار داشت و از طرفی تا آن زمان روستای بزرگی در این منطقه قرار نداشت. اولین مالکین بزرگ جردن برادران امان پور بودند که این اراضی زا از مالکین سنتی آن جا خریداری کرده و آن را تحت تملک خود می گیرند. ساخت و سازها در این محله آغاز شده و مردم نیز آن محله را به دلیل ساخت و سازهای خانواده امانپور به نام امانیه می شناختند. نام محله امانیه تا امروز نیز بر روی این محله باقی است. خانواده امانپور پس از مدتی بخش مهمی از زمین های این محله را به اشخاص دیگر واگذار کرده و این اتفاق باعث شد که ساخت و ساز در این محله با حضور سازندگان دیگر ، بیشتر شود.

خیابان جردن

ساموئل مارتین جردن در سیستم آموزشی تهران فردی صاحب نام بود. از اقدامات وی می توان به ساخت دبیرستان البرز و مدرسه آمریکایی دخترانه تهران نام برد. به دلیل اقدامات و زحمت های ساموئل مارتین یکی از خیابان های اصلی این محله به نام جردن نامگذاری شد. این نام تا مدتها بر روی نام این خیابان قرار داشت. پس از مدت ها نام خیابان جردن به نام خیابان آفریقا تغییر کرد. پس از مرگ نلسون ماندلا در سال 1393 بود که نام خیابان آفریقا به نام خیابان نلسون ماندلا تغییر کرد. گر چه تا کنون نام های بسیاری بر روی نام این خیابان گذاشته شده است ، اما هنوز بسیاری از مردم نام این خیابان را با خیابان جردن می شناسند.

احداث خیابان ولیعصر ، جردن را در مرکز توجه قرار داد و از دهه ۳۰ ساخت و سازها در جردن آغاز شد و در دهه ۴۰ این روند سرعت گرفت. زمین های منطقه قطعه بندی شده و در اختیار متقاضیان برای ساخت منازل مسکونی قرار گرفت و به دلیل ارزش خاص خیابان ولیعصر در اتصال تهران به تجریش ، ارزش اقتصادی و تجاری محلات نزدیک به این خیابان نیز بالا رفت. در دهه ۵۰ رشد و توسعه تهران در منطقه تجریش با سرعت تمام پیش رفت و امکانات بسیار زیادی در این مناطق به وجود آمد. امکاناتی مانند باشگاه انقلاب ، پارک ملت ، میدان ولیعصر و فروشگاه ها و مراکز تفریحی بسیار زیاد در آن ها ، ساخت و ساز را در منطقه شمیرانات سرعت داد تا زمانی که محله جردن نیز مانند باقی محلات همجوار تبدیل به محله ای پر رفت و آمد و آباد شد. میدان ونک در جنوب و میدان تجریش در شمال جردن ارزش خاصی به این محله داده بود و مردم برای این ارزش استراتژیک سعی داشتند تا حتما ملکی را در این منطقه خریداری کنند.

دسترسی محله جردن

این محله یکی از خوش مسیرترین محلات منطقه 3 تهران است. مجاورت با بزرگراه مدرس ، بزرگراه چمران و خیابان ولیعصر دسترسی آن را به مناطق شمالی ، جنوبی ، شرقی و غربی تهران فراهم می کند. شاهراه اصلی محله جردن ، چهار راه پارک وی است. چهار راه پارک وی ، دسترسی جردن را به مناطق و محلات همجوار جردن فراهم می کند. خیابان ولیعصر از میدان راه آهن تا میدان تجریش را به همدیگر متصل کرده و ارتباط جردن را از جنوب تا شمال تهران برقرار می کند. بزرگراه چمران دسترسی این محله را به مناطق شمال غرب تهران مانند منطقه 5 تهران و منطقه 22 تهران و بزرگراه مدرس نیز ارتبازط جردن را با مناطق 4 تهران و شرق تهران برقرار می کند. تمامی این معابر در چهار راه پارک وی دارای تقاطع هستند. به همین دلیل چهار راه پارک وی مهمترین چهار راه این محله است. در جنوب این محله نیز بلوار ارش اسفندیار قرار دارد که دسترسی جردن را به بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی فراهم می کند.

حمل و نقل عمومی و مترو

محله جردن از نظر حمل و نقل عمومی شرایط بسیار مناسبی را دارد. خیابان ولیعصر دسترسی این محله را به خطوط اتوبوسرانی و خط بی آر تی میدان راه آهن به تجریش را فراهم می کند و بزرگراه چمران نیز به خط خط بی آر تی دسترسی دیگری را ایجاد کرده است. محله جردن ایستگاه مترو نداشته اما نزدیکترین ایستگاه مترو به جردن ایستگاه مترو شهید میرداماد و ایستگاه مترو تجریش است.

قیمت خانه و آپارتمان در جردن

جردن یکی از محلات گرانقیمت تهران است و قیمت خانه و آپارتمان در جردن تابع چندین موضوع است. این محله بافت تجاری و اداری قدرتمندی دارد و بسیاری از شرکت های خصوصی و دولتی در آن دفتر و ساختمان دارند. دفاتر و ساختمان شرکت ها در این محله بر قیمت خانه ها و قیمت مسکن در آن تاثیر بسیار زیادی گذاشته اند. برج های اداری و تجاری لوکس و پر رفت و آمد توانسته اند جردن را به یک خیابان و محله لوکس نشین مشهور کنند. تقریبا در تمامی خیابان های فرعی این محله شما با این دفاتر و ساختمان ها برخورد خواهید داشت و به همین دلیل قیمت املاک و قیمت حتی املاک مسکونی در جردن بسیار بالا رفته است. بافت مسکونی محله جردن نیز به دلیل دسترسی و خسیابان کشی و ساختمان های لوکس آن بسیار قدرتمند است و به همین دلیل بسیاری از سرمایه گذاران دوست دارند در بورس مسکن جردن ورود کرده و در این محله ساخت و ساز انجام دهند.

بهترین خیابان های جردن

خیابان هایی مانند بلوار آرش اسفندیار ، خیابان صبا و خیابان ناهید جزو بهترین خیابان های جردن برای خرید خانه و آپارتمان هستند. این معابر با بافت قوی تجاری و مسکونی خود ، توانسته اند قیمت املاک خود را از سطح متوسط جردن بالاتر برده و خود را به عنوان بهترین خیابانهای جردن معرفی کنند.

امکانات جردن

محله جردن دارای امکانات بسیار زیادی است. از حمل و نقل عمومی بسیار خوب تا آموزشگاه ها و موسسات و مراکز خرید لوکس و رستوران ها و مراکز گردشگری گرفته تا دسترسی به امکانات بسیار خوب محلات مجاور ، همگی جزو نقاط قوت این محله است.

مراکز درمانی جردن

محله جردن از نظر امکانات درمانی بسیار غنی است. چندین بیمارستان و کلینیک درمانی و مطب ها و داروخانه های بسیار زیاد در این محله وجود دارد که تقریبا تمامی نیازهای درمانی ساکنین محله را برطرف می کند و همچنین بسیاری از شهروندان تهرانی برای دسترسی به امکانات درمانی ، به این محله رفت و آمد دارند.

 • بیمارستان تندیس
 • بیمارستان خاتم الانبیا
 • بیمارستان کودکان علی اصغر
 • بیمارستان تندیس
 • کلینیک چشم پزشکی نور
 • مرکز ام آر ای ولیعصر
 • بیمارستان شهید رجایی
 • مراکز اقامتی جردن
 • هتل آپارتمان جام
 • خوابگاه و اقامتگاه دخترانه مهستان
 • هتل آپارتمان مدیا

مراکز خرید جردن

محله جردن به لحاظ وجود مراکز خرید بسیار قدرتمند است. بساری از شرکت های تجاری در این محله دارای دفتر و ساختمان بوده و پاساژهای زیادی در این محله وجود دارد. یکی از تفاوت های عمده مراکز خرید جردن با سایر محلات تهران در وجود فروشگاه های برندهای معتبر داخلی و خارجی در این محله است.

 • مرکز خرید الهیه
 • برج ای تک
 • مرکز خرید جام جم
 • مرکز خرید گلشهر
 • مرکز خرید مروارید
 • پاساژ ایران
 • مرکز خرید سایه

سفارتخانه های جردن

محله جردن به دلیل دسترسی مناسب ، آب و هوای خوب و قرار گرفتن در بافت اداری و تجاری شهر تهران محل تجمع سفارتخانه های بسیار زیادی است. محله جردن از نظر قرار گیری سفارتخانه ها و کنسولگری های کشورهای خارجی در رتبه های اول محلات تهران قرار دارد. این سفارتخانه ها عبارتند از

 1. سفارتخانه جمهوری اوگاندا
 2. سفارت جمهوری اکوادور
 3. سفارتخانه سوریه
 4. سفارتخانه آلمان
 5. سفارتخانه کنیا
 6. سفارتخانه قطر
 7. سفارتخانه اسپانیا
 8. سفارتخانه بحرین
 9. سفارتخانه لهستان
 10. سفارتخانه مکزیک
 11. سفارتخانه یونان
 12. سفارتخانه کویت
 13. سفارتخانه لبنان
 14. سفارتخانه اروگوئه
 15. سفارتخانه عمان
 16. مرکز فرهنگی یونس امره ترکیه
 17. کنسولگری ایتالیا
 18. سفارتخانه سودان

مراکز دولتی در جردن

از نظر استقرار مراکز دولتی نیز جردن جزو محلات غنی تهران است. بسیاری از ادارات و مراکز دولتی در این محله دارای ساختمان و دفتر هستند که برخی از مهمترین آن ها به شرح زیر است.
شورای عالی مناطق آزاد
فدراسیون اسکی
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
وزارت ورزش و جوانان
دانشگاه علوم پزشکی ایران
شبکه چهار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
شبکه 2 صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
معاونت غذا و دارو
شرکت نفت فلات قاره
ساختمان مرکزی راه آهن جمهوری اسلامی ایران
شرکت توسعه منابع آب وزارت نیرو
سازمان بنادر و دریانوردی
کانون وکلا و کارشناسان رسمی

مراکز گردشگری جردن

محله جردن به تنهایی دارای مرکز گردشگری بزرگی نیست اما یکی از بهترین محلات تهران برای دسترسی به مراکز گردشگری بزرگ تهران است که برخی از آن ها جزو بهترین مکان های گردشگری و تفریحی تهران هستند. پارک ملت ، بوستان طالقانی ، بوستان آب و آتش ، پل طبیعت ، نمایشگاه بین المللی تهران ، هتل لاله ، بازار تجریش ، مجموعه ورزشی انقلاب و بسیاری از مراکز گردشگری منطقه 3 تهران به راحتی از این محله قابل دسترسی هستند.

شرایط زندگی در جردن

محله جردن نیز مانند تمامی محلات تهران دارای شرایط خاصی برای زندگی است.برای کسانی که می خواهند در این محله زندگی کنند باید با نقاط قوت و نقاط ضعف زندگی در جردن آشنا باشند و با اطلاعات کامل این محله را برای زندگی انتخاب کنند. همانطور که گفته شد این محله بافت تجاری و اداری قدرتمندی دارد ، دسترسی بسیار خوبی به حمل و نقل عمومی دارد ، به مراکز گردشگری و تفریحی خوبی در منطقه 3 تهران دسترسی دارد ، امکانات درمانی آن بالاتر از سطح محلی است ، ساختمان های لوکس در این محله بسیار زیاد است ، قیمت مسکن در جردن در رتبه های بالای قیمت مسکن در تهران قرار دارد و همچنین از نظر امکانات آموزشی در رده های بسیار بالاتر از سطح متوسط تهران است. اما باید در نظر داشته باشید که این محله دارای ترافیک بسیار سنگینی است و تقریبا در تمامی ساعات روز باید منتظر ترافیک سنگینی در تقاطع عای این محله باشید و همچنین مشکل جای پارک یکی از مهمترین مشکلات این محله لوکس است. اگر تمایل به خرید خانه در جردن دارید ، باید در نظر داشته باشید برای تمامی خودروهای خانواده پارکینگ اختصاصی تهیه کنید ، در غیر این صورت برای جای پارک با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهید بود. گرچه محله جردن جزو مناطق خوش آب و هوای تهران است ، اما باید در نظر داشت تردد بسیار زیاد خودرو برای دسترسی به مراکز اداری و تجاری این محله ، مشکل آلودگی هوای تهران را در آن به خصوص در فصول سرد سال افزایش داده است.

4.5/5 - (2 امتیاز)
بلوار میرداماد
محله آرژانتین ، محله ای سیاسی و اداری

پست های مرتبط

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • واقعا تغییر نام های خیابان جردن تو این چند سال همه رو اذیت کرده. تا می خواهیم به اسم جردن عادت کنیم ، اسم خیابونو می زارن خیابان آفریقا . بعدش هم که گذاشتن خیابان نلسون ماندلا. بهتر نبود این اسامی رو می ذاشتن رو خیابونایی که تازه ساخته شدن تا مردم این همه اذیت نشن

  پاسخ
 • خیابان جردن واقعا چند تا محله رو پوشش می ده. محله امانیه ، الهیه ، خیابان گاندی و محله آرژانتین و محله ونک همگی از محله های جردن هستند. اما کاش کل جردن یه محله می شد. حداقل محله گاندی می تونست با این محله ترکیب بشه

  پاسخ
 • محله داودیه رو بیشتر توضیح می دادید چون اسم اصلی محله جردن ، محله داودیه است

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست