1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله جی با خیابانی مشهور به نام سی متری جی
محله جی

محله جی با خیابانی مشهور به نام سی متری جی

محله جی یکی از محلات قدیمی تهران در منطقه ۱۰ تهران است. محله جی را بیشتر با نام خیابان مشهور آن ، خیابان سی متری جی می شناسند. محله جی از زمان قلعه جی تا پادگان جی و سی متری جی تاریخچه مستقلی برای خود دارد. از تمام تاریخ آبادانی و آب و هوای خوب این محله ، امروز جز چند لکه فضای سبز بیشتر به جای نمانده و به جای آن همه باغ و درخت ، ترافیک و ماشین به جای مانده است. این محله با نام های مشهور خود ، محله ای متراکم و بسیار پر جمعیت است که هر روز نیز بر تراکم و ترافیک و جمعیت آن افزوده می شود.

محله جی کجاست؟

محله جی در جنوب غرب میدان آزادی قرار دارد و از شمال با خیابان آزادی ، از جنوب با خیابان سی متری جی ، از شرق با خیابان جیحون و از غرب با بزرگراه آیت الله سعیدی محدود شده است و با محله های دستغیب ، محله امامزاده عبدالله ، محله استاد معین ، محله کارون ، محله کمیل ، محله شبیری ، محله طرشت و محله مهرآباد همجوار است. محله جی ، محله ای بسیار وسیع است که امروزه به محلات مختلفی تقسیم شده ، اما هنوز نام و خاطر منطقه جی را با همان وسعت گذشته می شناسند.

تاریخچه محله جی

جی در گدشته ای بسیار دور قلعه ای در جنوب منطقه طرشت بود. این منطقه دارای چندین بخش بود. جی علیا و جی سفلی از بخش های مختلف جی بودند. جی علیا منطقه ای بود که پادگان جی و سی متری جی و بیرونک را شامل می شد. جی علیا دو روستا له نام های روستای جی و روستای بیرونک داشت که روستای بیرونک ، امروزه تبدیل به محله بریانک شده است. اهالی روستای جی برای محافظت از خود در قلعه ای به نام قلعه جی زندگی می کردند.

نام جی در کتب تاریخی

نهصد سال پیش بود که برای اولین بار نام جی در کتب تاریخی آورده شد. کتاب های النقض عبدالجلیل رازی و نزهت القلوب مستوفی برای اولین بار از این منطقه نام برده اند. این اتفاق حتی قبل از آمدن نام طهران در کتب تاریخی روی داده است و این موضوع نشان میدهد ، نام جی در آن برهه اگر بیش از نام طهران نبود ، کم از نام طهران نیز نبوده است.

جی در زمان قاجار

روستای جی در زمان قاجار جزو اراضی خالصه ای بود که تحت مالکیت دولت وقت قرار داشت. در زمان مظفرالدین شاه ، این منطقه به همراه جی سفلی که محلاتی مانند محله آذری و امامزاده حسن را در بر می گرفت ، به امین الملک ، برادر امین السلطان ، واگذار شد و تا مدت ها نیز این منطقه را امین الملک اداره می کرد. وجود نهر فیروزآبادی در این منطقه ، جی را مبدل به روستایی سرسبز و زیبا کرده بود که امروز نه اثری از آن نهر و نه اثری از باغات و زمین های سبز و خرم آن باقی است.

پادگان جی و زمان پهلوی

در زمان پهلوی سه اتفاق بسیار مهم در توسعه منطقه جی تاثیر گذاشت. احداث پادگان جی ، احداث میدان آزادی و احداث فرودگاه مهرآباد این اتفاقات مهم بودند. پادگان جی در زمان پهلوی اول در این منطقه احداث شد و تا امروز نیز در اختیار نیروی زمینی ارتش است. اماکنی که در مجاورت منطقه جی احداث شد ، این منطقه را محل تردد و گذرگاه تهران جدید بود.‌ از دهه ۳۰ بود که قطعه بندی زمین های روستای جی آغاز شد و مهاجرین بسیاری برای سکونت به این منطقه روی آوردند و از همان زمان بود که روستای جی اندک اندک مبدل به یکی از متراکم ترین و پر تردد ترین محلات تهران تبدیل شد.

سی متری جی کجاست؟

سی متری جی معروف ترین خیابان محله جی است. سی متری جی از اولین خیابان های ساخته شده در محله جی است که به دلیل عرض حدود سی متری این خیابان با نام سی متری جی شناخته می شود. خیابان سی متری جی از بزرگراه آیت الله سعیدی از غرب این خیابان آغاز شده و تا خیابان ۱۶ متری امیری امتداد دارد. نام جدید خیابان ۱۶ متری امیری ، خیابان سبحانی است. این خیابان نقش مهمی را در دسترسی های محله جی ایفا می کند و از غربی ترین قسمت محله تا غربی ترین قسمت این محله امتداد دارد. این خیابان میان چهار محله امامزاده عبدالله، محله جی، محله هفت چنار و محله شبیری مشترک است و نقش این خیابان در دسترسی این سه محله به یکدیگر نیز چشمگیر است. نقش پررنگ این خیابان به نوعی است که بسیاری نام این محله را نیز با نام خیابان سی متری جی می شناسند و در بین بسیاری از مردم این محله را با نام محله سی متری جی می شناسند. بسیاری از مهمترین مراکز تجاری این محله در خیابان سی متری جی قرار دارند و به همین دلیل بیشترین تردد های این محله نیز از همین خیابان صورت می گیرد. پس از تقاطع های 16 متری امیری و بزرگراه آیت الله سعیدی ، مهمترین تقاطع های سی متری جی ، تقاطع سی متری جی هرمزان و سی متری جی بلوار شهید زاهد است. تقاطع هرمزان ، محله هاشمی و خیابان کمیل را به خیابان سی متری جی متصل کرده است و بلوار شهید زاهد نیز دسترسی سی متری جر را به بلوار استاد معین فراهم کرده است.

اماکن معروف محله جی

در محله جی نام هیچ خیابانی بلند آوازه تر از خیابان سی متری جی نیست. سی متری جی از خیابان هایی است که نقش اساسی در تحولات این محله داشته است و وجود سینمای جی در این محله نشان می دهد در زمان پهلوی این خیابان مرکز توجه بوده است.

نام جدید خیابان سی متری جی
نام جدید خیابان سی متری جی خیابان بختیاری است. برخی به این تغییر نام انتقاداتی را وارد دانسته اند که این تغییر نام هویت تاریخی محله جی را مخدوش خواهد کرد ، چرا که نام جی از نام های تاریخی محله های تهران است. هنوز نیز بسیاری نام این خیابان را با نام قدیم سی متری جی شناخته و نام جدید خیابان جی ، کمتر در میان مردم شهرت دارد.

سینما جی
سینمای جی در سال ۱۳۴۴ تاسیس شد. سینمای جی جزو اماکن فرهنگی بسیار خوب محله جی است. وجود سینمای جی از نشانه های مدرنیته در زمان خود و در دهه چهل است. سینمای جی امروز ، دارای سه سالن سینما است که جزو معدود سینماهای فعال در منطقه ۱۰ تهران است. سینما جی از قدیمی ترین سینماهای تهران است و به جرات می توان گفت که در محله های غربی تهران ، قدمت هیچ سینمایی به قدمت سینما جی نیست. سینمای جی روزگاری پاتوق ساکنین غرب تهران برای تفریح و تماشای فیلم های آن دوران بود. در دوره پس از انقلاب ، تا سال ها این سینما به طور کامل از رونق افتاده بود ، اما با اقدامات مناسبی که توسط مدیریت این سینما روی داد ، مجددا شرایط جذب مخاطبین و علاقمندان سینما به این سالن فراهم شده است.

نهر فیروز‌آبادی
نهر فیروزآبادی از رودخانه های محله جی بود. نهر فیروز‌آبادی در سالهای دور از رودخانه های بسیار مهمی بود که محلات جی و مهرآباد و امامزاده حسن را سیراب کرده و در نهایت به روستای فیروزآباد در شهر ری می رسید. نام خیابان نهر فیروزآبادی ، یادگاری از وجود این رودخانه است. نهر فیروزآبادی به دلیل احداث فرودگاه مهرآباد تغییر مسیر داده شد و به همین دلیل بخش قابل ملاحظه ای از آن خشکید. جوی آب کم سویی از باقی مانده ان نیز در زمان احداث خط مترو خشک شده و کاملا از بین رفت. ماجرای سیل اردیبهشت ماه ۱۳۴۷ از خاطرات تلخ محله جی است. در این ماه بود که به دلیل تغییر مسیر نهر فیروزآبادی و چندین روز بارش ، سیل وحشتناکی در این منطقه به راه افتاد و ارتفاع آب در برخی محلات نزدیک به سه متر رسید و بسیاری از خانه های مردم را ویران کرد. پس از آن سیل و خشکاندن نهر فیروزآبادی، دیگر جز نامی از آن بر خیابانی باقی نماند.

خیابان دامپزشکی
خیابان دامپزشکی از خیابان های مهم محله جی است. خیابان دامپزشکی از بزرگراه نواب تا بزرگراه آیت الله سعیدی امتداد دارد.

خیابان هاشمی
خیابان هاشمی از خیابان های معروف محله جی است. خیابان هاشمی نیز مانند خیابان دامپزشکی از بزرگراه آيت الله سعیدی تا بزرگراه نواب امتداد دارد و تقاطع های مهمی با بلوار استاد معین ، بزرگراه یادگار امام، خیابان جیحون ، خیابان رودکی ، خیابان خوش ، خیابان قصر آلاشت و خیابان کارون دارد.
خیابان دستغیب
خیابان نوری نیارکی
تالار زیتون
استخر و سونای زیتون

حمل و نقل عمومی در سی متری جی

محله سی متری جی از نظر حمل و نقل عمومی شرایط مطلوبی دارد. پایانه شمشیری در جنوب سی متری جی نزدیکترین پایانه اتوبوسرانی به سی متری جی است. در شمال این محله ، خیابان آزادی قرار دارد که از قوی ترین خیابان های تهران به لحاظ ناوگان حمل و نقل عمومی است. خطوط اتوبوسرانی در خیابان سی متری جی نیز دارای چندین ایستگاه هستند و از این نظر نیز دسترسی مستقیم به ناوگان اتوبوسرانی وجود دارد و همچنین در غرب این محله و بزرگراه ایت الله سعیدی ، دسترسی به خطوط اتوبوسرانی بی آر تی فراهم شده است. این شرایط به ساکنین سی متری جی این اجازه را می دهد که از هر کدام از این خطوط به راحتی استفاده کنند.

مترو
خیابان سی متری جی دارای ایستگاه اختصاصی مترو نیست ، اما نزدیکترین مترو به خیابان سی متری جی ، ایستگاه مترو استاد معین و ایستگاه مترو آزادی است که در شمال این محله وجود دارد.

شرایط زندگی در سی متری جی

محله سی متری جی از جمله محله هایی است که سطح زندگی آن در شرایط مختلف دارای نقاط ضعف و قوت خاص خود است. این محله از نظر دسترسی به حمل و نقل عمومی دارای شرایط بسیار خوبی است و دسترسی این محله به مترو نیز با اینکه این محله دسترسی مستقیم به مترو ندارد ، اما دسترسی سی متری جی به مترو دشوار هم نیست. محله سی متری جی دارای دسترسی های خوبی به بزرگراه آیت الله سعیدی و خیابان آزادی است و از سمت شرق نیز دسترسی بسیار خوبی را به بزرگراه یادگار امام دارد. بافت شهرسازی در سی متری جی بسیار متراکم بوده و این مورد به همراه عدم وجود بلوارها و خیابان های عریض با افزایش جمعیت داخل محله ، مشکلاتی را به لحاظ ترافیکی برای ساکنین آن ایجاد کرده است. یکی از بزرگترین مشکلات سی متری جی آلودگی صوتی و مخاطرات وجود فرودگاه مهرآباد در مجاورت این محله و دقیقاً در مسیر باند فرودگاه مهرآباد است. اگر محله ای مانند تهرانسر از نظر تیک آف و صعود و اوج گیری هواپیما ها در تنگنا است ، فرود هواپیما ها و مخاطرات و آلودگی صوتی آن ، از مشکلات سی متری جی است. از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد کمبود سرانه های فرهنگی و آموزشی در سی متری جی است که البته این مورد به دلیل دسترسی خوب این محله به میدان انقلاب ، قطب فرهنگی تهران ، تاحدودی می تواند مرتفع شود. و در پایان می توان گفت که سی متری جی از نظر سرانه فضای سبز نیز دارای ضعف هایی است و کمبود این سرانه در محله جی باعث شده است تا ساکنین محله برای دسترسی به فضای سبز عموما مجبور به سفرهای درون شهری باشند. از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد ، وجود بافت فرسوده و بافت ریزدانه در سی متری جی است. وجود این بافت ها از نظر پدافند غیر عامل موضوع بسیار مهمی است که باید به آن نگاه و توجه ویژه ای داشت.

قیمت خانه در سی متری جی

سی متری جی از مناطق مرکزی تهران است و به همین دلیل نیز قیمت خانه در سی متری جی در سطح متوسط شهر تهران قرار دارد. سطح قیمت خانه در سی متری جی با بسیاری از محله های منطقه 10 تهران مانند محله دکتر هوشیار ، محله شبیری و محله امامزاده عبدالله ، همسطح است. در سی متری جی آپارتمان ها اغلب دارای متراژهایی زیر یکصد متر هستند. متراژهای کوچک و ریزدانه این امکان را به خریداران می دهد تا در انتخاب خود برای خرید خانه در سی متری جی با بودجه هایی کمتر بتوانند مالکیت واحدی را در اختیار داشته باشند. قیمت آپارتمان در سی متری جی نیز هم سطح با قیمت خانه در سی متری جی قرار دارد و در سطح متوسط تهران است.

سرای محله شبیری جی

سرای محله شبیری جی از فعالترین مراکز فرهنگی و آموزشی محله جی است. سرای محله شبیری جی با امکانات و کلاس های متنوع توانسته است بخش مهمی از خلاء و کمبود سرانه های آموزشی را در این محله جبران کند. کلاس های سرای محله شبیری جی از بهترین کلاس های آموزشی در زمینه های مختلف فرهنگی ، هنری و کلاس های آموزشی است.
آدرس سرای محله شبیری جی
تهران خیابان قزوین ، خیابان سبحانی، نبش کوچه آقولی خانی ، پلاک 19

5/5 - (2 امتیاز)
استاد معین محله ای با دسترسی خوب و قیمت متوسط
امیرآباد محله ای که امیر آن را آباد کرد + امکانات و قیمت خانه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست