محله جی یکی از محلات قدیمی تهران در منطقه ۱۰ تهران است. محله جی را بیشتر با نام خیابان مشهور آن ، خیابان سی متری جی می شناسند. محله جی از زمان قلعه جی تا پادگان جی و سی متری جی تاریخچه مستقلی برای خود دارد. از تمام تاریخ آبادانی و آب و هوای خوب این محله ، امروز جز چند لکه فضای سبز بیشتر به جای نمانده و به جای آن همه باغ و درخت ، ترافیک و ماشین به جای مانده است. این محله با نام های مشهور خود ، محله ای متراکم و بسیار پر جمعیت است که هر روز نیز بر تراکم و ترافیک و جمعیت آن افزوده می شود.

محله جی کجاست؟

محله جی در جنوب غرب میدان آزادی قرار دارد و از شمال با خیابان آزادی ، از جنوب با خیابان سی متری جی ، از شرق با خیابان جیحون و از غرب با بزرگراه آیت الله سعیدی محدود شده است و با محله های دستغیب ، محله امامزاده عبدالله ، محله استاد معین ، محله کارون ، محله کمیل ، محله شبیری ، محله طرشت و محله مهرآباد همجوار است. محله جی ، محله ای بسیار وسیع است که امروزه به محلات مختلفی تقسیم شده ، اما هنوز نام و خاطر منطقه جی را با همان وسعت گذشته می شناسند.

تاریخچه محله جی

جی در گدشته ای بسیار دور قلعه ای در جنوب منطقه طرشت بود. این منطقه دارای چندین بخش بود. جی علیا و جی سفلی از بخش های مختلف جی بودند. جی علیا منطقه ای بود که پادگان جی و سی متری جی و بیرونک را شامل می شد. جی علیا دو روستا له نام های روستای جی و روستای بیرونک داشت که روستای بیرونک ، امروزه تبدیل به محله بریانک شده است. اهالی روستای جی برای محافظت از خود در قلعه ای به نام قلعه جی زندگی می کردند.

نام جی در کتب تاریخی

نهصد سال پیش بود که برای اولین بار نام جی در کتب تاریخی آورده شد. کتاب های النقض عبدالجلیل رازی و نزهت القلوب مستوفی برای اولین بار از این منطقه نام برده اند. این اتفاق حتی قبل از آمدن نام طهران در کتب تاریخی روی داده است و این موضوع نشان میدهد ، نام جی در آن برهه اگر بیش از نام طهران نبود ، کم از نام طهران نیز نبوده است.

جی در زمان قاجار

روستای جی در زمان قاجار جزو اراضی خالصه ای بود که تحت مالکیت دولت وقت قرار داشت. در زمان مظفرالدین شاه ، این منطقه به همراه جی سفلی که محلاتی مانند محله آذری و امامزاده حسن را در بر می گرفت ، به امین الملک ، برادر امین السلطان ، واگذار شد و تا مدت ها نیز این منطقه را امین الملک اداره می کرد. وجود نهر فیروزآبادی در این منطقه ، جی را مبدل به روستایی سرسبز و زیبا کرده بود که امروز نه اثری از آن نهر و نه اثری از باغات و زمین های سبز و خرم آن باقی است.

پادگان جی و زمان پهلوی

در زمان پهلوی سه اتفاق بسیار مهم در توسعه منطقه جی تاثیر گذاشت. احداث پادگان جی ، احداث میدان آزادی و احداث فرودگاه مهرآباد این اتفاقات مهم بودند. پادگان جی در زمان پهلوی اول در این منطقه احداث شد و تا امروز نیز در اختیار نیروی زمینی ارتش است. اماکنی که در مجاورت منطقه جی احداث شد ، این منطقه را محل تردد و گذرگاه تهران جدید بود.‌ از دهه ۳۰ بود که قطعه بندی زمین های روستای جی آغاز شد و مهاجرین بسیاری برای سکونت به این منطقه روی آوردند و از همان زمان بود که روستای جی اندک اندک مبدل به یکی از متراکم ترین و پر تردد ترین محلات تهران تبدیل شد.

اماکن معروف محله جی

در محله جی نام هیچ خیابانی بلند آوازه تر از خیابان سی متری جی نیست. خیابان سی متری جی خیابانی در جنوب محله جی است که از خیابان کمیل آغاز شده و تا بزرگراه آیت الله سعیدی امتداد دارد. سی متری جی از خیابان هایی است که نقش اساسی در تحولات این محله داشته است و وجود سینمای جی در این محله نشان می دهد در زمان پهلوی این خیابان مرکز توجه بوده است.

نام جدید خیابان سی متری جی
نام جدید خیابان سی متری جی خیابان بختیاری است. برخی به این تغییر نام انتقاداتی را وارد دانسته اند که این تغییر نام هویت تاریخی محله جی را مخدوش خواهد کرد ، چرا که نام جی از نام های تاریخی محله های تهران است. هنوز نیز بسیاری نام این خیابان را با نام قدیم سی متری جی شناخته و نام جدید خیابان جی ، کمتر در میان مردم شهرت دارد.

سینما جی
سینمای جی در سال ۱۳۴۴ تاسیس شد. سینمای جی جزو اماکن فرهنگی بسیار خوب محله جی است. وجود سینمای جی از نشانه های مدرنیته در زمان خود و در دهه چهل است. سینمای جی امروز ، دارای سه سالن سینما است که جزو معدود سینماهای فعال در منطقه ۱۰ تهران است.

نهر فیروز‌آبادی
نهر فیروزآبادی از رودخانه های محله جی بود. نهر فیروز‌آبادی در سالهای دور از رودخانه های بسیار مهمی بود که محلات جی و مهرآباد و امامزاده حسن را سیراب کرده و در نهایت به روستای فیروزآباد در شهر ری می رسید. نام خیابان نهر فیروزآبادی ، یادگاری از وجود این رودخانه است. نهر فیروزآبادی به دلیل احداث فرودگاه مهرآباد تغییر مسیر داده شد و به همین دلیل بخش قابل ملاحظه ای از آن خشکید. جوی آب کم سویی از باقی مانده ان نیز در زمان احداث خط مترو خشک شده و کاملا از بین رفت. ماجرای سیل اردیبهشت ماه ۱۳۴۷ از خاطرات تلخ محله جی است. در این ماه بود که به دلیل تغییر مسیر نهر فیروزآبادی و چندین روز بارش ، سیل وحشتناکی در این منطقه به راه افتاد و ارتفاع آب در برخی محلات نزدیک به سه متر رسید و بسیاری از خانه های مردم را ویران کرد. پس از آن سیل و خشکاندن نهر فیروزآبادی، دیگر جز نامی از آن بر خیابانی باقی نماند.

خیابان دامپزشکی
خیابان دامپزشکی از خیابان های مهم محله جی است. خیابان دامپزشکی از بزرگراه نواب تا بزرگراه آیت الله سعیدی امتداد دارد.

خیابان هاشمی
خیابان هاشمی از خیابان های معروف محله جی است. خیابان هاشمی نیز مانند خیابان دامپزشکی از بزرگراه آيت الله سعیدی تا بزرگراه نواب امتداد دارد و تقاطع های مهمی با بلوار استاد معین ، بزرگراه یادگار امام، خیابان جیحون ، خیابان رودکی ، خیابان خوش ، خیابان قصر آلاشت و خیابان کارون دارد.
خیابان دستغیب
خیابان نوری نیترکی
تالار زیتون
استخر و سونی زیتون

5/5 - (2 امتیاز)
استاد معین محله ای با دسترسی خوب و قیمت متوسط
امیرآباد محله ای که امیر آن را آباد کرد + امکانات و قیمت خانه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست