1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله حکمت تهران کجاست؟ بررسی شرایط زندگی در محله حکمت
محله حکمت

محله حکمت تهران کجاست؟ بررسی شرایط زندگی در محله حکمت

محله حکمت تهران یکی از محله‌های منطقه ۱ تهران است. محله حکمت تهران در منطقه شمیرانات قرار گرفته است و از جمله محله‌های بسیار خوب این منطقه برای زندگی است. محله حکمت تهران در گذشته جزئی از محله دزاشیب بوده و به همین دلیل امروزه نیز به نوعی تحت نام این محله قرار دارد. این محله گذشته‌ای بسیار سرسبز و زیبا داشته است، اما امروزه بسیاری از باغات زیبای محله حکمت همراه با باغات دیگر شمیرانات تبدیل به برج و ساختمان شده است. محله حکمت تهران برای زندگی دارای شرایط بسیار مناسبی است به همین دلیل توانسته است خود را در میان محله‌های خوب تهران مطرح کند. در این مطلب قصد داریم نگاهی به امکانات و قیمت آپارتمان در محله حکمت تهران داشته باشیم.

محله حکمت تهران کجاست؟

محله حکمت تهران از جمله محله‌های منطقه شمیرانات قرار دارد که در محدوده شرق تجریش قرار گرفته است. مرزبندی محله حکمت به عبارت زیر است.
از شمال با خیابان دزاشیب، خیابان عمار و خیابان لواسانی
از جنوب با خیابان اندرزگو، خیابان صبا و بلوار قیطریه
از شرق با خیابان سلیمی شمالی، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی جنوبی و خیابان سلیمانی شرقی
از غرب با خیابان دکتر شریعتی، خیابان شهرداری، خیابان دربند و خیابان باهنر
محله حکت با محله‌های الهیه، محله دربند، محله تجریش، محله امامزاده قاسم، محله قیطریه، محله دزاشیب، محله چیذر و محله بلوار اندرزگو مجاورت دارد. این محله در شرق تجریش و در غرب دزاشیب و چیذر قرار دارد.

تاریخچه محله حکمت

محله حکمت را می‌توان جزئی از دزاشیب دانست که بعد‌ها با نامگذاری‌ها و تقسیم‌بندی محله‌های تهران از دزاشیب جدا شده و نام محله حکمت بر روی این محله گذاشته شده است. در روایتی برخی معتقدند که حکمت در واقع، بخش اصلی روستای دزاشیب شمیرانات بوده که به اشتباه این محله را حکمت نامگذاری کرده‌اند و محله جوزستان و آب کوه را به نام دزاشیب نامگذاری کرده‌اند. استدلال این دسته از افراد سندی است که از کتاب جغرافیای تاریخی شمیران با قلم منوچهر ستوده نقل شده است. منوچهر ستوده در این باره معتقد است که:
دزاشیب در یک کیلومتری مشرق تجریش است. از شمال به اراضی امامزاده قاسم و از جنوب به تپه گور (یا تپه گبر که گورستان زرتشتی است)، از مشرق به جادۀ شمیران به تهران و از مغرب به اراضی چیذر و فرمانیه محدود شده است.
منوچهر ستوده در جایی دیگر تپه گور را همان منطقۀ شمالی چیذر می‌داند. آبادی چیذر در دامن تپه‌ای به همین نام بنا شده است. بنا‌های تاریخی بالای تپۀ چیذر، ازجمله بنا‌های مذهبی زرتشتی بوده‌اند
منوچهر ستوده معتقد است که نام چیذر بر روی سنگ قبر امامزاده‌ها و دیگر قبور قدیمی، «شیزر» نوشته شده است که این خود کلمۀ زرتشتی است. تمام این مطالب استدلالی بر این موضوع است که در گذشته حکمت و دزاشیب یکی بوده‌اند.

دلیل نامگذاری محله حکمت

وجه تسمیه محله حکمت به دلیل سکونت علی اصغر خان حکمت ملقب به حشمت‌الممالک فرزند حیدرخان معظم‌الدوله است. علی اصغر خان حکمت در خیابان اصلی این محله زندگی می‌کرد. علی‌اصغر حکمت نخستین رئیس دانشگاه تهران و بنیانگذار چندین بنیاد و نهاد فرهنگی مهم در ایران از جمله کتابخانۀ ملی ایران و نشریۀ فروغ ملت بود. او وزیر امور خارجۀ پهلوی، ادیب، شاعر و نویسنده و مترجم بزرگ معاصر بود و تألیفات بسیاری در زمینه‌های مختلف از او به جا مانده است. علی اصغر حکمت در این محله زندگی می‌کرد و به همین دلیل نام این محله با نام محله حکمت شهرت یافت. در این محله خیابانی نیز به نام حکمت وجود داشت که پس از پیروزی انقلاب به نام شهید برادران سلیمانی تغییر پیدا کرد.

دسترسی محله حکمت

دسترسی‌های اصلی محله حکمت از طریق خیابان شریعتی، بلوار کاوه، بلوار اندرزگو خیابان دزاشیب، بلوار کاوه و خیابان لواسانی امکانپذیر است. این محله از طریق خیابان‌های شریعتی، بلوار کاوه و بلوار اندرزگو به بزرگراه صدر متصل می‌شود.

حمل و نقل عمومی و مترو
محله حکمت به دلیل دسترسی بسیار خوب به خیابان شریعتی و میدان تجریش از محله‌های خوب شمیران برای دسترسی به حمل و نقل عمومی است و همچنین دسترسی بسیار خوبی را به مترو تهران داشته و نزدیکترین‌ایستگاه مترو به محله حکمت تهران، ‌ایستگاه مترو تجریش است.

جا‌های دیدنی محله حکمت تهران

جاذبه‌های محله حکمت به دلیل قرار داشتن در بافت تاریخی شمیرانات بسیار متنوع است. از جاذبه‌های تاریخی محله حکمت می‌توان به گرمابه‌ای اشاره کرد که امروزه متروکه مانده است. همچنین محله حکمت دارای تکیه‌ای قدیمی به قدمت نزدیک به ۴۰۰ سال است. در خیابان بوعلی و در جنب ورزشگاه قیطریه یخچالی طبیعی وجود دارد که به نام یخچال طبیعی محمدیه شهرت دارد. این یخچال در عمق پانزده متری زمین است و جالب آنکه هنوز نیز می‌توان در این یخچال طبیعی، به تولید یخ پرداخت. از باغات قدیمی و مهم که در این محله قرار دارد، می‌توان به باغ سرلشکر گرزن که یکی از مالکین برجستۀ آن زمان بود؛ همچنین باغ تیمسار رزم‌آرا و باغ سرهنگ فرتاش اشاره نمود. همچنین عمارت و باغ علاءالسلطنه یکی دیگر از جا‌های دیدنی محله حکمت است که در اجارۀ انجمن خوشنویسان تهران قرار دارد.
امکانات فرهنگی
کتابخانۀ مسجد صاحب‌الامر
کتابخانۀ مسجد جعفری
دارالقرآن مسجد جعفری
انجمن خوشنویسان
موزۀ انجمن خوشنویسان
گالری آقای یاسی
مساجد صاحب‌الامر، جعفری، علوی، المهدی، الائمه، حاج شیخ علی، ابوتراب، موسی‌جعفر، عمو رمضان، مفتخر و سقاخانه و حسینیۀ دزاشیب همگی از جمله اماکن مذهبی این محله هستند.

قیمت آپارتمان در محله حکمت تهران

محله حکمت به دلیل قرار داشتن در منطقه ۱ تهران و مجاورت با منطقه تجریش، یکی از محلات بالاشهر تهران است و به همین دلیل خرید خانه در دزاشیب بسیار پر تقاضا است. این موضوع باعث شده است تا قیمت خانه‌ها در این محله از متوسط شهر تهران بالاتر رفته و در رتبه‌های بالای قیمت آپارتمان در تهران قرار گیرد. این محله در گذشته دارای باغات فراوانی بود که در گذر زمان جای خود را به مجتمع‌های زیادی در حکمت داد و جای درختان و باغ‌ها را برج‌ها و سازه‌های فولادی و بتنی گرفته‌اند و هرچه اقبال به این محله بالاتر می‌رود به دنبال آن قیمت آپارتمان و خانه در حکمت تهران نیز افزایش پیدا می‌کند. این محله در مجاورت محله‌های لوکس تهران قرار دارد. محله‌های تجریش، اندرزگو، قیطریه، فرمانیه، منظریه و دروس در مجاورت این محله قرار داشته و به همین دلیل است که محله حکمت جزء محله‌های گران تهران از نظر قیمت خانه و آپارتمان قرار دارد.

زندگی در محله حکمت تهران

محله حکمت تهران از محله‌های خوب تهران برای زندگی است. محله حکمت تهران با امکانات و دسترسی‌های فراوان خود به بسیاری از مناطق و امکانات لوکس تهران توانسته است جایگاهی ویژه را در بین محله‌های خوب تهران داشته باشد. محله حکمت دارای دسترسی‌های مناسب و حمل و نقل عمومی خوبی است و دسترسی مناسبی نیز به مترو تجریش و مترو قیطریه دارد و به همین دلیل تقاضا برای سکونت در این منطقه بسیار بالا است. همچنین این منطقه دارای دسترسی بسیار خوبی به مراکز تفریحی منطقه تجریش و شمیرانات مانند بازار تجریش، امامزاده صالح تجریش، دربند، امامزاده قاسم، گورستان ظهیرالدوله، پارک نیاوران، کاخ نیاوران، پارک قیطریه و بسیاری از جا‌های دیدنی تهران دارد. مراکز خرید اطراف این محله نیز همگی جزء بهترین مراکز خرید تهران هستند.

این شرای باعث شده است تا بتوان نقاط قوت بسیاری برای زندگی در محله حکمت در نظر گرفت اما این محله نیز همانند بسیاری از محله‌های تهران درگیر روند معیوب شهرسازی در تهران شده است. این روند معیوب بسیاری از باغات این منطقه را از بین برده و با ایجاد برج‌ها و آپارتمان‌های بسیار زیاد بارگذاری در این منطقه از حد تعادل خود خارج شده است. این اقدامات مشکلات ترافیکی بسیاری را برای این محله به وجود آورده و به خصوص در محور‌های مواصلاتی آن دسترسی‌ها را با مشکلات جدی مواجه کرده است. همچنین محله حکمت را می‌توان از جمله محله‌هایی دانست که با نامگذاری‌های نامناسب بخش مهمی از هویت این محله مخدوش شده و تحت تأثیر این نامگذاری‌ها قرار گرفته است.

5/5 - (1 امتیاز)
منظریه تهران کجاست؟ بررسی امکانات و قیمت خانه در منظریه
شوش تهران کجاست؟ معرفی محله و بازار شوش

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست