1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. محله خزانه
خزانه

محله خزانه

محله خزانه از محلات منطقه ۱۶ تهران است. محله خزانه در جنوب شهر تهران قرار دارد و از جمله محلاتی است که در کنار دروازه های قدیمی تهران قرار داشت و تا زمان پهلوی جزو حریم تهران بود. دروازه غار و دروازه خانی آباد در نزدیکی خزانه قرار داشتند ، اما با توجه به قدمت و مجاورت خزانه با تهران قدیم ، پیشرفتی را که انتظار می رفت نداشته است.

محله خزانه کجاست؟

محله خزانه در جنوب شهر تهران و در منطقه ۱۶ تهران قرار دارد. محله خزانه از شمال با بزرگراه بعثت ، از جنوب با بلوار ابریشم ، از شرق با خیابان فدائیان اسلام و از غرب با خیابان همدانی و خیابان حسینی محدود شده و با محله های باغ آذری ، محله علی آباد جنوبی ، محله نازی آباد ، محله کیانشهر و محله جوادیه مجاورت دارد.

آدرس خزانه تهران

بهترین مسیر برای رفتن به محله خزانه از طریق میدان بهمن یا میدان کشتارگاه در بزرگراه بعثت است. از طریق بزرگراه بعثت باید به سمت سه راه افسریه حرکت کنید و بعد از گذر از نازی آباد و ترمینال جنوب به چهار راه خزانه خواهید رسید. از چهار راه خزانه می توان وارد محله خزانه شد.

 

چهار راه خزانه کجاست؟

چهار راه خزانه به تقاطع خیابان خزانه با خیابان بخارایی و بزرگراه بعثت گفته می شود که برای رسیدن به آن باید از میدان بهمن به سمت سه راه افسریه ر بزرگراه بعثت حرکت کرده تا به چهار راه خزانه برسید. نام دیگر این چهار راه ، چهار راه خزانه بخارایی است ، چرا که تقاطع شمالی این چهار راه به نام خیابان بخارایی است‌.

خزانه بخارایی کجاست؟

خزانه بخارایی نام دیگری است که محله خزانه با این نام شناخته می شود. البته باید گفت که نام خزانه بخارایی از ترکیب نام محله خزانه با نام خیابان بخارایی به دست آمده است. این سخن به این معنا است که در محله خزانه خیابانی به نام خیابان شهید محمد بخارایی نامگذاری شده است و به دلیل شهرت نام این خیابان ، محله خزانه را با نام خزانه بخارایی نیز می شناسند. دلیل نامگذاری محله خزانه با نام خزانه بخارایی سکونت محمد بخارایی از اعضای هیئت موتلف اسلامی در این منطقه بود. محمد بخارایی از اعضای هیئت موتلفه بود که در ترور حسنعلی منصور به همراه صادق امانی ، رضا صفار هرندی و مرتضی نیک نژاد شرکت داشت. شهید محمد بخارایی به همراه یارانش در 26 خرداد 1344 در مقابل جوخه آتش دلاورانه شهادت را پذیرا شدند. به دلیل سکونت شهید بخارایی در محله خزانه ، بسیاری از اهالی منطقه این محله را با نام محله خزانه بخارایی می شناسند.

تاریخچه محله خزانه

گر چه نام محله خزانه از روی نام عباس خزانه در دوران پهلوی گرفته شده است ، اما برای شناختن تاریخچه خزانه باید به گذشته ای دورتر پا گذاشت. محله خزانه در دوران صفویه و قاجار ، در حریم شهر تهران و جنوب دروازه غار و دروازه خانی آباد قرار داشت. در بسیاری از نقاط این منطقه کوره های آجر پزی بسیار زیادی وجود داشت که از خاک رس مرغوب این منطقه برای ساخت آجر استفاده می کردند. در برخی از نقاط این منطقه گودهایی مشاهده می شود که محصول فعالیت همان کوره های آجر پزی است. یکی از مشهورترین این گودها امروز تبدیل به پارک مشهور و زیبایی به نام پارک بعثت شده است که در شمال محله خزانه قرار دارد.

کارخانه چیت سازی و کارخانه روغن نباتی قو

در دهه 30 دو کارخانه بزرگ در محله خزانه ساخته شد. کارخانه روغن نباتی قو و کارخانه چیت سازی ، کارخانه هایی بودند که در اطراف محله خزانه ساخته شده بودند و این کارخانه ها در زمان خود جزو بزرگترین کارخانه هایی بودند که در اطراف تهران ساخته شده بودند. این دو کارخانه برای کار محتاج نیروی کاری بودند و به همین دلیل بخشی از نیروی کاری این کارخانه ها که از مهاجرین بودند در این محله و اطراف آن سکونت کردند. این اتفاق باعث شد تا در دهه 30 و 40 جمعیت این منطقه افزایش یافته و محله خزانه دیگر محله ای با ساکنین مدل شهری باشند. این موضوعات باعث شد تا جمعیت کارگری جای جمعیت کشاورزان و دامداران را گرفته ومحله خزانه نیز مانند محلات اطراف خود مانند نازی آباد و جوادیه الگوی شهر نشینی به خود بگیرد. با روند افزایش جمعیت و تحولات اجتماعی ، خزانه تبدیل به محله ای متراکم و پر جمعیت شد.

خیابان های مهم خزانه

خیابان بخارایی
خیابان بخارایی بزرگترین و خیابان اصلی در محله خزانه است. نام این خیابان به قدری مشهور شده است که بسیاری از مردم ، نام این محله را به نام خیابان خزانه بخارایی می شناسند. این خیابان دارای دو قسمت شمالی و جنوبی است. خیابان خزانه بخارایی شمالی در محله باغ آذری و در شمال خزانه قرار دارد و خیابان بخارایی جنوبی نیز در داخل محله خزانه قرار گرفته است.

فلکه های خزانه
محله خزانه دارای چهار فلکه یا میدان اصلی است. فلکه اول خزانه ، فلکه دوم خزانه ، فلکه سوم خزانه و فلکه چهارم خزانه ، همگی در خیابان بخارایی قرار دارند و بخش مهمی از فضای تجاری و امکانات محلی در این بخش قرار دارند.

امکانات محله خزانه

بیمارستان آیت الله کاشانی
بیمارستان آیت الله کاشانی از امکانات درمانی و بسیار خوب محله خزانه است. بیمارستان آیت الله کاشانی در فلکه دوم خیابان بخارایی جنوبی قرار دارد. این بیمارستان را می توان بزرگترین مرکز درمانی دانست که در خزانه وجود دارد.این بیمارستان نزدیک به پنجاه سال است که در این محله در حال فعالیت است.
آدرس و شماره تلفن بیمارستان آیت الله کاشانی
بزرگراه بعثت ، خیابان خزانه بخارایی ، فلکه دوم خزانه
شماره تماس
۰۲۱۵۱۰۳۶۳۴۶

بوستان بعثت
بوستان بعثت یکی از بهترین بوستان های منطقه ۱۶ تهران است که دسترسی بسیار مناسبی به محله خزانه دارد‌ بوستان بعثت در گذشته جزو اراضی کوره پزخانه بود و امروزه در کنار ترمینال جنوب و در ضلع شمال بزرگراه بعثت و چهار راه خزانه بخارایی قرار دارد.

بوستان ابریشم
بوستان ابریشم بزرگترین بوستان محله خزانه است که در جنوب این محله قرار دارد. محله خزانه از نظر امکانات فضای سبز بسیار غنی است و محله ای سبز محسوب می شود. بوستان ابریشم با امکانات و فضای سبز قدیمی توانسته است بخش مهمی از نیاز این محله به فضای سبز را تامین کند.

ترمینال جنوب
ترمینال جنوب تهران در ضلع شمالی محله خزانه قرار دارد. در زمان پهلوی دوم این منطقه در حریم جنوبی تهران قرار داشت و به همین دلیل امکانات مسافرتی تهران مانند ترمینال مسافربری و راه آهن سراسری ایران در این منطقه احداث شد. این مراکز تا امروز نیز مشغول به فعالیت هستند.

بافت شهرسازی محله خزانه

محله خزانه از نظر بافت شهر سازی دارای بافتی مختلط است. در غرب این محله ما شاهد بافتی مسکونی و متراکم از نظر جمعیتی و شهرسازی هستیم و در شرق این محله بافت مسکونی کمتردیده می شود و بافت این محله بیشتر ، بافتی خدماتی و گاه صنعتی و تجاری است. اوج بافت صنعتی و خدماتی این محله بیشتر در خیابان 21 متری بعثت دیده می شود ، جایی که این خیابان با خیابان فدائیان اسلام و خیابان ابریشم مجاور است. خیابان 21 متری بعثت از قدیم با مراکز مهم شهر تهران مانند میدان شوش و دروازه غار تهران همجوار بود و به همین دلیل مشاغل صنعتی و خدماتی بسیاری در این محدوده شکل گرفت. بخشی از این گاراژها و سوله ها هنوز در این محدوده باقی مانده است و حتی بخش هایی از این خیابان و خیابان فدائیان اسلام هنوز دارای بافت صنعتی و خدماتی هستند.

قیمت خانه و آپارتمان در خزانه

قیمت خانه و آپارتمان در محله خزانه به دلیل قرار گرفتن در جنوب شهر تهران و وجود مراکز صنعتی و خدماتی در محدوده این محله ، در رنج قیمتی پایینتر از سطح متوسط قیمت خانه و آپارتمان در تهران قرار دارد. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از خرید اولی های شهر تهران به این منطقه رجوع کنند.

حمل و نقل عمومی و مترو خزانه

محله خزانه از نظر حمل و نقل عمومی شرایط نسبتا خوبی را دارد. بزرگراه بعثت دسترسی این محله را به خطوط اتوبوسرانی و خطوط بی آر تی فراهم کرده است. این خطوط کمک بسیار بزرگی را برای دسترسی این محله به مناطق مجاور ایجاد کرده است. از طرفی دیگر محله خزانه دسترسی خوبی را به خطوط مترو دارد.
نزدیکترین ایستگاه مترو به محله خزانه ، ایستگاه مترو شهید بخارایی است و ایستگاه های زیادی نیز در اطراف این محله وجود دارد که از جمله آن ها می توان به ایستگاه مترو پایانه جنوب ، ایستگاه مترو بعثت و ایستگاه مترو شوش اشاره کرد.

شرایط زندگی در خزانه

زندگی در محله خزانه دارای شرایط نسبتا خوبی است. گر چه این محله در جنوب تهران قرار دارد اما دسترسی بسیار خوب آن به محدوده بازار تهران و همچنین خطوط حمل و نقل عمومی متناسب و وجود ایستگاه مترو در مجاورت محله ، شرایط خوبی را برای دسترسی به امکانات مناطق مجاور مانند منطقه 12 تهران ، منطقه 11 تهران و حتی مناطق شمالی تر تهران ، ایجاد کرده است. از طرفی بافت صنعتی و سوله های اطراف خیابان فدائیان اسلام ، فضاهای رها شده را در این محله افزایش داده است.

سوالات متداول محله خزانه

شهرک بعثت خزانه کجاست؟
شهرک بعثت خزانه در مجاورت بوستان اندیشه و در خیابان 21 متری بعثت قرار دارد. این محله به دلیل قرار گرفتن در کنار خیابان 21 متری بعثت به شهرک بعثت مشهور شده است.

5/5 - (1 امتیاز)
دزاشیب
محله ابن بابویه ، به قدمت تاریخ شهر ری

پست های مرتبط

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • خزانه بخارایی جدیدا خیلی شلوغ شده. مشکل ترمینال جنوب و ترافیک اون هم خیلی به خزانه بخارایی آسیب زده. چرا هنوز باید تو بافت شهری ترمینال مسافربری باشه

  پاسخ
 • خزانه بخارایی محله خوبی بود. مشکلات ترمینال جنوب برای خزانه بخارایی فقط ترافیک نیست. خیلی از آسیب‌های اجتماعی از ترمینال جنوب له محله خزانه بخارایی نفوذ کرده

  پاسخ
 • چرا خزانه بخارایی باید تاوان ترمینال جنوب رو بده. محله خزانه بخارایی برای خودش کلی مشکل داره که باید حل بشه . حالا مشکل ترمینال رو هم به دوش می کشه. واقعا‌ تو این همه سال نمی شد این ترمینال رو جابجا کرد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست