1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله دهکده المپیک ، امکانات و معرفی محله
محله دهکده المپیک

محله دهکده المپیک ، امکانات و معرفی محله

محله دهکده المپیک یکی از محلات منطقه ۲۲ تهران است. محله دهکده المپیک از جمله محلاتی است که دارای بافتی شبیه به شهرک است و از اولین شهرک های ساخته شده در تهران بود. قدیمی بودن بافت دهکده المپیک و مجاورت با رودخانه و محله کن ، دسترسی خوب و قیمت مناسب خانه در دهکده المپیک از ویژگی های محله دهکده المپیک است.

دهکده المپیک کجا است

دهکده المپیک در شمال میدانی به همین نام به نام میدان المپیک قرار دارد. دهکده المپیک در گذشته جزو منطقه ۵ تهران بود ، اما با افزوده شدن منطقه ۲۲ تهران ، دهکده المپیک جزو منطقه ۲۲ تهران قرار گرفت. این محله از شمال با رشته کوه های البرز، از جنوب با بزرگراه همت ، از غرب با خیابان جدی اردبیلی و بلوار برادران زینعلی و از شرق با دره رودخانه کن محدود شده است و با محله‌های ‌قائم، محله اندیشه، محله بهاران، محله زیبادشت، محله گلستان، محله آبشار تهران و محله کن مجاور است.

تاریخچه دهکده المپیک

در سال ۱۹۷۴ بازیهای آسیایی در تهران برگزار شد. برای فراهم کردن مقدمات این بازی های آسیایی احتیاج به تامین ورزشگاه و اقامتگاه هایی برای برگزاری و اسکان کادر ورزشی مسابقات بود. ورزشگاه آزادی برای این امر در ساخته شد و برای اسکان هیئت های ورزشی می بایست در نزدیکی ورزشگاه آزادی اقامتگاه هایی احداث می شد. هتل المپیک دهکده المپیک و شهر زیبا از جمله این اقامتگاه ها بودند. دهکده المپیک یادگار بازی های آسیایی تهران است. مسیر دسترسی ورزشگاه آزادی به این محله به نام خیابان المپیک نامگذاری شد و میدانی به همین نام نیز در جنوب این دهکده به نام میدان المپیک احداث گردید.

قیمت آپارتمان در دهکده المپیک

دهکده المپیک شهرکی قدیمی ساخت است. ساخت دهکده المپیک در دهه چهل انجام شد و به همین دلیل این محله دارای بافتی قدیمی است. اما همین محله قدیمی دارای امکانات و مشخصاتی است که بر روی قیمت خانه در دهکده المپیک تاثیر مثبت گذاشته است.

امکانات محله

شاید برای شما جالب باشد که بدانید ، در زمان ساخت این محله قدیمی امکاناتی لحاظ شده است که در بسیاری از محلات جدید الاحداث امروزی کوچکترین این امکانات قرار ندارد و این طراحی در زمان خود بسیار جالب توجه است. سینما المپیک ، مرکز بهداشت، مرکز خرید المپیک ، بوستان ساحل ، بوستان فرهنگ ، ورزشگاه سرپوشیده و فضای سبز بسیار مناسب از جمله امکاناتی است که در زمان ساخت برای این محله در نظر گرفته شده است.

طبیعت‌گردی محله دهکده المپیک

بوستان جوانمردان
بوستان جوانمردان بزرگترین بوستان این منطقه است که دسترسی آن از میدان المپیک است و این بوستان یکی از بهترین اماکن تفریحی و گردشگری تهران نیز هست. بوستان جوانمردان در دهه ۸۰ در رود دره کن ساخته شد و به دلیل وسعت بسیار زیاد دارای امکانات تفریحی و ورزشی و طبیعت گردی بسیار زیادی است. بوستان جوانمردان ، به همراه بوستان نهج البلاغه دو بوستان بزرگی هستند که بر روی رود دره های غرب تهران ساخته شده و هر دوی این رود دره ها امروز از بهترین بوستان های تهران هستند. دوچرخه سواری ، پیاده روی ، اسکیت و دوی همگانی از ورزش های رایج در بوستان جوانمردان هستند.
دانشگاه علامه طباطبایی
دانشکده علوم علوم اجتماعی و سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی که بزرگترین دانشگاه علوم انسانی کشور است نیز در این محله قرار دارد. دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در دهه ۱۳۷۰ به محله دهکده المپیک انتقال یافت و تا کنون نیز در همین محله و در مجاورت میدان ورزش قرار دارد.

ورزشگاه آزادی
ورزشگاه آزادی یا استادیوم آزادی بزرگترین استادیوم و مجموعه ورزشی کل کشور است. ورزشگاه آزادی در سال ۱۳۵۰ برای برگزاری مسابقات آسیایی تهران ساخته شد. طراح این مجموعه ورزشی بزرگ عبدالعزیز فرمانفرمائیان بود و این ورزشگاه در سال ساخت خود با معیارهای روز ورزشگاه های بزرگ جهان ساخته شد ، به نوعی که تا مدت ها در رده ده ورزشگاه بزرگ جهان قرار می گرفت و هنوز هم پس از پنجاه سال در رده ۲۰ ورزشگاه بزرگ جهان است.

هتل المپیک
هتل المپیک از جمله بناهایی بود که جهت برگزاری مسابقات آسیایی تهران ساخته شد. هتل المپیک نه تنها در زمان خود ، بلکه هنوز هم به عنوان یکی از بهترین هتل های تهران قلمداد می شود‌. امکانات منحصر به فرد هتل المپیک ، این هتل را از بسیاری از همتایان خود در تهران متمایز کرده است که از آن جمله می توان به سالن همایش های هتل المپیک اشاره کرد و باید اشاره کرد که به دلیل امکانات بسیار خوب این سالن ، بسیاری از همایش های بزرگ سیاسی در سالن همایش های هتل المپیک برگزار می شود.

فروشگاه شهروند المپیک
یکی از مجموعه های خوب فروشگاه های زنجیره ای شهروند در محله المپیک قرار دارد‌. فروشگاه شهروند المپیک از جمله فروشگاه های خوب شهروند در سطح تهران است‌. وسعت و سطح خوب عرضه کالاها و خدمات و فضای بسیار خوب این مجموعه توانسته است ، این مجموعه را در زمره بهترین مجموعه های شهروند تهران قرار دهد.

خیابان های معروف

میدان المپیک
میدان المپیک مشهورترین میدان محله دهکده المپیک است. تاریخچه میدان المپیک نیز به زمان برگزاری بازی های آسیایی تهران باز می گردد. میدان المپیک در خیابان دهکده المپیک قرار دارد. میدان المپیک دارای تقاطعی مهم است که خیابان دهکده المپیک و خیابان صدرا را به یکدیگر متصل می کند. یکی از مهمترین ورودی های پارک جوانمردان از میدان المپیک است و پارک جوانمردان در ضلع شرقی این میدان قرار دارد. این میدان سه محله دهکده المپیک ، محله زیبادشت و محله شهرک چشمه را به یکدیگر متصل می کند و به همین دلیل این میدان مهمترین میدان منطقه ۲۲ تهران در ضلع شرقی بزرگراه آزادگان است.

خیابان المپیک
خیابان المپیک از مشهورترین خیابان های محله دهکده المپیک است. خیابان المپیک از ورودی ورزشگاه آزادی آغاز شده و تا بزرگراه همت امتداد دارد و سه محله دهکده المپیک ، محله زیبادشت و محله شهرک چشمه را به یکدیگر متصل کرده است. خیابان المپیک مسیری بود که در زمان احداث مجموعه ورزشی آزادی ساخته شد تا ورزشکاران و هیئت های اجرایی مسابقات بتوانند خود را از استادیوم آزادی به دهکده المپیک مسابقات برسانند. خیابان المپیک در حال حاضر مهمترین خیابان این منطقه است و دو ورودی بسیار مهم پارک جوانمردان نیز در خیابان المپیک قرار دارد.

خیابان ورزش
خیابان ورزش در امتداد خیابان المپیک قرار داشته و خیابان المپیک را به دهکده المپیک و میدان ورزش در این دهکده متصل می کند. دانشگاه علامه طباطبایی در میدان ورزش قرار دارد.

دسترسی دهکده المپیک

مسیر دسترسی اصلی به دهکده المپیک از بزرگراه همت و بزرگراه آزادگان وجود دارد. برای رفتن به محله دهکده المپیک می توانید از بزرگراه آزادگان وارد بزرگراه همت شده و به سمت شرق حرکت کنید. پس از حدود ۱ کیلومتر تابلوی میدان المپیک را خواهید دید و از این خروجی می توانید خود را به دهکده المپیک برسانید.

حمل و نقل عمومی محله دهکده المپیک

پایانه های اتوبوسرانی و تاکسی‌ رانی میدان المپیک ، این امکان را برای ساکنین این محله فراهم کرده اند تا بتوانند از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

نزدیکترین ایستگاه مترو
ایستگاه مترو ارم سبز، نزدیکترین ایستگاه مترو به محله دهکده المپیک است. محله دهکده المپیک دارای مترو اختصاصی نیست و دسترسی مترو به این محله نیز قدری دشوار است. برای رسیدن به مترو ارم سبز باید از خطوط تاکسیرانی میدان المپیک استفاده کرد.

امکانات درمانی محله دهکده المپیک

وجود دو بیمارستان و دو کلینیک درمانی در محله دهکده المپیک ، این محله را در زمره محله های خوب از نظر امکانات درمانی قرار داده است. به جز این چهار مرکز درمانی ، مرکز بهداشت دهکده المپیک و بسیاری از مراکز درمانی و مطب های خصوصی نیز در این محله وجود دارد که ساکنین محله المپیک می توانند از این مراکز استفاده کنند.

بیمارستان نیکان غرب
بیمارستان نیکان غرب یکی از بیمارستان های بزرگ و جدید الاحداث تهران است که در محله دهکده المپیک قرار دارد. بیمارستان نیکان غرب دارای بخش های تخصصی بسیار زیادی است که این بیمارستان را در رده بیمارستان های ممتاز تهران قرار می دهد.

بیمارستان روانپزشکی ایرانیان
بیمارستان روانپزشکی ایرانیان از مهمترین بیمارستان های تهران در بخش روانپزشکی است که در میدان المپیک قرار دارد.

کلینیک ارم
کلینیک ارم یا مرکز جراحی محدود ارم در بلوار زیبادشت قرار داشته و از بهترین کلینیک ها و مراکز جراحی محدود منطقه است. این کلینیک دارای بخش های تخصصی بسیار زیادی است و می تواند بخشی از جراحی های محدود را نیز در خود انجام دهد.

کلینیک کیمیا
درمانگاه شبانه روزی کیمیا نیز از جمله مراکز درمانی خور منطقه است که در میدان المپیک قرار دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
محله آرارات
محله نعمت آباد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست