1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله زمزم، امکانات و اطلاعات کامل محله
محله زمزم

محله زمزم، امکانات و اطلاعات کامل محله

محله زمزم یکی از محلات منطقه هفده تهران است. محله زمزم را امروزه با بورس کاشی و سرامیک زمزم می شناسند. محله زمزم در گذر زمان تغییرات بسیار زیادی را به خود دیده است. از کشاورزی و دامداری تا بورس کاشی و سرامیک داستان های بسیاری را پشت سر گذاشته است. محله زمزم در این گذار تبدیل به محله ای متراکم شده و محله ای است که رو به پیشرفت و توسعه گذاشته است. قیمت خانه در زمزم ، نسبت به بسیاری از مناطق تهران پایینتر بوده که باعث شده روند مهاجرت به این محله هنوز متوقف نباشد.

محله زمزم کجاست

محله زمزم از محلات جنوب تهران بوده و در منطقه هفده تهران قرار دارد. محله زمزم از شمال با خیابان مجتبی متین ، از غرب با خیابان عباس تقوایی و از جنوب با خیابان زمزم ( خیابان شهید غلامرضایی ) و بزرگراه شهید چراغی محدود شده و با محله های زهتابی ، محله فلاح ، محله گلچین ، محله مقدم ، محله عبدل آباد و محله شریعتی مجاورت دارد.

خیابان زمزم کجاست

خیابان زمزم در جنوب محله زمزم و زهتابی قرار دارد. نام جدید خیابان زمزم ، خیابان شهید غلامرضایی است. خیابان زمزم طولانی ترین خیابان این محله است که از بزرگراه کاظمی تا بزرگراه شهید چراغی امتداد داشته و در طول دو محله زمزم و زهتابی ادامه دارد. خیابان زمزم امروزه تبدیل به بورس کاشی سرامیک جنوب تهران شده است. نام محله زمزم نیز از نام خیابان زمزم گرفته شده و تا امروز این محله را با همین نام می شناسند.

تاریخچه محله زمزم

محله زمزم در گذشته جزو روستای قدیم وصفنارد بود و بنابراین زمین های آن نیز جزو اراضی کشاورزی روستای وصفنارد محسوب می شد. شغل ساکنین این منطقه ، دامداری و کشاورزی بود. در زمان پهلوی اول و با ورود آلمانی ها به این منطقه و راه اندازی کارخانه زه تابی در محله زهتابی ، این منطقه مبدل به کارگاه های مرتبط با این صنعت شد و شغل دامداری ، به خصوص دام های سنگین در محله زمزم رو به ازدیاد گذاشت. بعد از گذشت چندین سال بود که با رشد جمعیت محله و مشکلات ناشی از این صنعت که بیشتر مربوط به آلودگی آن می شد ، کارخانه جات زه تابی از داخل این منطقه رخت بر بستند و دامداری های زمزم نیز کارکرد اصلی ۷ود را از دست دادند.

کارگاه ها و بورس کاشی و سرامیک زمزم

صنعت بعدی که در محله زمزم ظهور کرد ، تبدیل دامداری ها به کارگاه های پخت کاشی و سرامیک بود. دامداری های زمزم زمین ها و سوله های بزرگی را در اختیار داشتند و این سوله های بزرگ شرط اول برای این کارگاه های تولیدی بود. این کارگاه ها کاشی و سرامیک مورد نیاز کارگاه های ساختمانی را تامین می کرد. در دهه ۶۰ و ۷۰ بود که مجددا موضوع انتقال کارگاه ها به خارج از محدوده شهر تهران مطرح شد. کارگاه ها و کارخانه جات کاشی سرامیک ، اینبار ، مبدل به فروشگاه های کاشی و سرامیک شدند و این موضوع تا امروز نیز پا بر جاست و خیابان زمزم به این شکل مبدل به یکی از بورسهای کاشی و سرامیک تهران شده است.

قیمت خانه در زمزم

قیمت خانه در زمزم به دلیل قرار داشتن این محله در جنوب تهران، از مناطق شمالی پائینتر است. به همین دلیل است که بسیاری از خرید اولی ها ، چنین محلاتی را برای خرید خانه و آپارتمان انتخاب می کنند.

حمل و نقل عمومی محله زمزم

محله زمزم از نطر حمل و نقل عمومی شرایط متوسطی دارد. پایانه جلیلی نزدیکترین مسیر دسترسی محله زمزم به پایانه اتوبوسرانی است.
مترو
محله زمزم از نظر دسترسی به مترو شرایط خوبی دارد. نزدیکترین ایستگاه مترو به زمزم ایستگاه مترو زمزم و ایستگاه مترو شهرک شریعتی است

بوستان ولایت
بوستان ولایت یکی از بزرگترین بوستان های جنوب تهران است که در جنوب محله زمزم قرار دارد. بوستان ولایت که در گذشته محل پادگان قلعه مرغی بود بوستانی است که دارای امکانات و و شرایط خوبی برای تفریح و گردشگری است.

بوستان هویزه
بوستان معراج
کتابخانه معراج

امکانات درمانی
نزدیکترین بیمارستان ها به محله زمزم بیمارستان ضیائیان و بیمارستان غیاثی است.

دسترسی
محله زمزم در مجاورت بزرگراه چراغی قرار دارد. این بزرگراه می تواند زمزم را به بزرگراع نواب، بزرگراه کاظمی و بزرگراه آیت الله سعیدی متصل کند.

سوالات متداول درباره محله زمزم

نام جدید خیابان زمزم چیست
نام جدید خیابان زمزم ، خیابان غلامرضایی است

خیابان زمزم تهران کجاست
خیابان زمزم تهران در جنوب محله زمزم قرار دارد. خیابان زمزم از بزرگراه کاظمی ، بزرگراه چراغی و خیابان مهران شمالی قابل دسترسی است

سرای محله زمزم

سرای محله زمزم از اماکن فرهنگی محله زمزم تهران است. با توجه به وسعت اندک این محله ، سرای محله زمزم جزو معدود مکان های فرهنگی این محله است. کلاسهای سرای محله زمزم توانسته است بخش زیادی از نیازهای فرهنگی اهالی محله را مرتفع سازد.
آدرس سرای محله زمزم
تهران ، بزرگراه چراغی ، خیابان زمزم ، کوچه رفیعیان
تلفن
۰۲۱۵۵۸۶۱۵۹۳

5/5 - (2 امتیاز)
زیبادشت ، محله ای دنج و آرام و با قیمت خانه متناسب
محله آذری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست