محله شهران یکی از محلات منطقه 5 تهران است. محله شهران در شمال غرب تهران قرار دارد و یکی از محلات بسیار خوش آب و هوای تهران است. محله شهران در جنوب رشته کوه های البرز و در شرق رودخانه کن و جاده سولقان و امامزاده داود قرار دارد. محله شهران از شمال به کوه های البرز ، از جنوب به بزرگراه همت ، از شرق به خیابان کوهسار و از غرب به اتوبان باکری منتهی می شود. محله شهران همچنین از جنوب با محله شهر زیبا ، از شمال با رشته کوه های البرز ، از غرب با محله جنت آباد و از شرق با محله کوهسار و منطقه کن همجوار است. نزدیکی به رودخانه کن و باغات کن و رشته کوه های البرز آب و هوای خوبی را برای محله شهران رقم زده است. در سالیان گذشته با پیشرفت و توسعه امکانات شهری در محله شهران ، این محله جایگاه ویژه ای را در میان محلات شمال غرب تهران یافته است.

تاریخچه شهران

محله شهران در گذشته جزئی از محله کن بوده است. محله شهران جزو محلاتی بوده است که به دلیل نزدیکی به رودخانه کن و رودخانه حصارک و رودخانه وسک دارای اراضی زیر کشت بسیار زیادی اعم از باغات بوده است. بسیاری از زمین های شهران مانند اراضی کن دارای باغات توت و گردو و محصولات زراعی نیمه کوهستانی بود. نام قدیم شهران ، آب پیک یا باغ پیک بوده است و زمین های آن نیز بیشتر تحت تملک زمینداران منطقه کن بود. از دهه 40 به بعد بود که خرد کردن زمین های شهران و ساخت و سازهای شهران آغاز شد. به دلیل خوش آب و هوا بودن شهران از دهه 50 و به خصوص در دهه 60 مهاجرت به شهران قوت گرفت و بافت قدیمی شهران تبدیل به چهره جدید شهر با ساختمان هایی یک یا دو طبقه شد. از اواخر هفتاد و دهه هشتاد بسیاری از خانه های شهران مورد نوسازی قرار گرفت تا چهره جدید وامروزی شهران در دهه های هشتاد و نود شکل کنونی را به خود گرفت.

شهران شمالی و شهران جنوبی

محله شهران به دلیل وسعت زیاد به دو محله شهران شمالی و محله شهران جنوبی تقسیم شده است. این تقسیم بندی از میدان اول شهران و بزرگراه آبشناسان انجام شد ، به نحوی که محله بالای میدان اول شهران و بزرگراه آبشناسان تبدیل به محله شهران جنوبی شده و محله شهران در بین اتوبان های همت و بزرگراه آبشناسان محله شهران جنوبی است.

شهران شمالی

شهران شمالی یکی از محلات منطقه 5 تهران است. محله شهران شمالی از شمال با رشته کوه های البرز ، از جنوب با بزرگراه آبشناسان ، از غرب با خیابان کوهسار و از شرق با اتوبان باکری و بلوار سیمون بولیوار همجوار است و با محله های جنت آباد شمالی ، کوهسار ، محله کن و شهر زیبا مجاورت دارد. از بزرگترین امکانات محله شهران شمالی می توان به پارک کوهسار اشاره کرد.

محله وسک

محله وسک یکی از بهترین محلات شهران شمالی است. محله وسک در شمال بزرگراه آبشناسان و غرب اتوبان باکری قرار دارد. نام محله وسک از نام رودخانه قدیمی وسک گرفته شده است که در گذشته از رودخانه های پر آب غرب تهران بود.

خیابان عسگری شهران

یکی دیگر از فرعی ها و خیابان ها خوب محله شهران شمالی خیابان عسگری است. خیابان عسگری به دلیل عرض بسیار زیاد و فرعی های کم تراکم نسبت به فرعی های شهران ، دارای محیطی بسیار خوب برای سکونت است.

باشگاه سوارکاری ایران سوارکاران غرب

باشگاه سوارکاری ایران سوارکاران غرب یکی از مراکز تفریحی خوب محله شهران شمالی است. باشگاه سوارکاری ایران سوارکاران غرب به دلیل نزدیکی به بوستان کوهسار و منطقه کن دارای فضای بسیار خوبی برای سوارکاری است.

پارک کوهسار

پارک کوهسار یکی از بزرگترین پارک های کوهستانی شهر تهران است. پارک کوهسار به دلیل ارتفاع زیاد وچشم انداز زیبای خود ، دارای علاقمندان بسیار زیادی است. پارک کوهسار به خصوص در شب ها چشم اندازی زیبا از شهر تهران دارد و به همین دلیل گردشگران بسیاری از شهر تهران برای دیدن این چشم انداز زیبا به این پارک می روند.

بلوار نیما یوشیج

بلوار نیما یوشیج از خیابان های زیبای محله شهران است که در محله شهران شمالی قرار دارد. بلوار نیما یوشیج شمالی ترین بلوار شهران است که بلوار شهران را به خیابان کوهسار و جاده امامزاده داود متصل می کند.

شهران جنوبی

شهران جنوبی یکی از محلات خوب منطقه 5 تهران است. محله شهران جنوبی از جنوب با اتوبان همت، از شمال با بزرگراه آبشناسان، میدان اول شهران و خیابان نظری، از شرق با بزرگراه باکری و از غرب با خیابان کوهسار محدود شده است. این محله با محله‌های ‌کوهسار، محله بهاران، محله جنت آباد مرکزی ، محله اندیشه، محله جنت آباد شمالی، محله کن و محله شهر زیبا مجاورت دارد.

از مراکز مهم محله شهران شمالی می‌توان به بوستان معلم، پارک محله شهران جنوبی، بوستان شقایق، بازار میوه و تره بار طوقانی، بوستان هستی، مرکز خرید قائم، پارک محله شهران جنوبی و بوستان شهرداری منطقه 5 اشاره کرد.

خیابان طوقانی

خیابان طوقانی مشهورترین خیابان شهران جنوبی است. خیابان طوقانی به دلیل خیابان عریض و سازه های خوب و آپارتمان های نوساز خود مشهور است.

میدان اول شهران

بلوار اصلی شهران دارای دو میدان اصلی است. میدان اول شهران و میدان دوم شهران میادین اصلی بلوار شهران هستند. میدان اول مرز دو محله شهران شمالی و شهران جنوبی است و میدان دوم در محله شهران شمالی قرار دارد.

میدان دوم شهران

میدان دوم شهران یکی از دو میدان اصلی شهران است که در شمال میدان اول شهران در بلوار شهران قرار دارد. میدان دوم شهران چهاراه اصلی شهران شمالی است که بلوار شهران را به خیابان یکم شهران و خیابان های عسگری و نیما یوشیج متصل می کند.

بوستان معلم

بوستان معلم بزرگترین بوستان شهران جنوبی در خیابان طوقانی است. بوستان معلم بین خایان های طوقانی و خیابان قدس در محله شهران جنوبی قرار گرفته است.

شهران شمالی بهتر است یا جنوبی؟

بسیاری از کسانی که به دنبال خرید آپارتمان در شهران هستند با این سوال مواجه اند که شهران جنوبی بهتر است یا شهران شمالی ؟
اگر به دنبال آب و هوای بهتر و مطلوبی هستید حتما باید شهران شمالی را انتخاب کنید. شهران شمالی به طور مستقیم با پارک کوهسار و کوه های البرز مجاورت دارد و تراکم جمعیتی پایینتر شهران شمالی آب و هوای بهتری را برای سکونت دارد.
اگر به دنبال امکانات بیشتر شهری هستید باید شهران جنوبی را برای زندگی انتخاب کنید. محله شهران جنوبی نسبت به محله شهران شمالی دارای امکانات شهری بیشتری است و شما می توانید در کوتاهترین مسیر از این امکانات استفاده کنید. شهران جنوبی دسترسی های بسیار نزدیکی را به سه اتوبان آبشناسان ، اتوبان همت و اتوبان حکیم دارد و این دسترسی های خوب شهران جنوبی را از نظر امکانات شهری در رتبه بهتری قرار می دهد.

املاک قیمت خانه در شهران

قیمت خانه در شهران در سطح متوسط رو به بالای شهر تهران قرار دارد. باید در نظر داشته باشید قیمت خانه در شهران در خیابان ها و معابر مختلف شهران با یکدگر تفاوت دارد و در هنگام خرید باید مناطق مختلف شهران را به خوبی بشناسید.

بهترین منطقه شهران کجا است

محله شهران دارای مناطق مختلفی است که قیمت خانه در آن ها تفاوت دارد. خیابان طوقانی از مناطق خوب شهران است که سطح قیمتی آن از متوسط شهران بالاتر است. خیابان عسگری در شهران شمالی نیز از جمله خیابان های گران محله شهران است. خیابان عسگری به دلیل تراکم پایین و خیابان های عریض و ساختمان های نوساز خود توانسته از نظر قیمت در سطح بالاتری از قیمت خانه در شهران بایستد. محله وسک نیز دنج ترین محله شهران است. محله وسک از قدیم به دلیل نزدیکی به رودخانه وسک آب و هوای خوبی داشته و تا امروز نیز این خصیصه را حفظ کرده و جزو جاهای گرانتر شهران است.

زندگی در شهران

زندگی در شهران به لحاظ آب و هوای خوب و دسترسی های بسار مطلوب آن به شریان های اصلی شهر تهران بسیار مناسب است. اتوبان همت ، اتوبان باکری ، اتوبان آبشناسان ، بزرگراه باکری و اتوبان آزادگان ، همگی در مجاورت یا کمترین فاصله با شهران هستند. از طرفی شهران در گذشته جزو خوش آب و هواترین مناطق تهران بوده است. معبر و گذرگاه جاده سولقان ، از شهران بوده است و رودخانه های کن و رودخانه حصارک در دو طرف این محله است. امکانات خوب و دسترسی های مناسب زندگی در شهران را جزو رتبه های مناسب زندگی در تهران قرار داده است.

سرای محله شهران شمالی

آدرس سرای محله شهران شمالی
تهران ، شهران ، میدان سوم ، خیابان شهید مهرانی ، سرای محله شهران شمالی
شماره تلفن سرای محله شهران شمالی
02144338321

سرای محله شهران جنوبی

آدرس سرای محله شهران جنوبی
تهران، منطقه 5، شهران، نرسیده به فلکه اول، پشت فرهنگسرای معرفت، سرای محله شهران

نزدیک ترین ایستگاه مترو به شهران

در حال حاضر می توان نزدیک ترین ایستگاه مترو به شهران را ایستگاه ارم سبز در نظر گرفت که از طریق بزرگراه باکری می توان به آن دسترسی داشت.
با تکمیل خط 4 مترو تهران سه ایستگاه مترو در محدوده شهران قابل دسترسی برای اهالی محله شهران خواهد بود.
ایستگاه مترو شهران
ایستگاه مترو کن
ایستگاه مترو کوهسار

محله خلیج فارس شماره دو
محله شهر زیبا

پست های مرتبط

محله وصفنارد
محله های تهران

محله وصفنارد

0
محله وصفنارد یکی از محلات منطقه 17 تهران است. محله وصفنارد جزو قدیمی ترین محلات شهر تهران است. محله وصفنارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست