1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. محله صادقیه
محله صادقیه

محله صادقیه

محله صادقیه یکی از محلات منطقه 2 تهران است. نام قدیمی محله صادقیه ، آریا شهر بود که امروزه هم بسیاری این محله را با نام قدیمی آن ، محله آریا شهر می شناسند. محله آریا شهر یکی از محلات محبوب و پرتردد غرب تهران است. محله صادقیه به دلیل موقعیت و دسترسی مناسب شهری برای زندگی بسیار پرطرفدار است. محله صادقیه همچنین امکانات بسیار خوبی برای سکونت داشته و از محلات بسیار خوب شهر تهران است.

موقعیت محله صادقیه

محله صادقیه از شمال با بزرگراه جلال آل احمد، آز جنوب با بزرگراه شیخ فضل الله، خیابان طرشت شمالی و بزرگراه فهمیده از شرق با خیابان صحرایی، خیابان گلاب، میدان صحرایی، خیابان دستبند غربی و بزرگراه یادگار امام و از غرب با بزرگراه جناح، بزرگراه آیت الله کاشانی، خیابان فلکه دوم صادقیه، خیابان شالی و بزرگراه اشرفی اصفهانی محدود شده است . محله صادقیه با محله‌های ‌شهرک آزمایش، محله مرزداران، محله فردوس، محله آپادانا، محله ستارخان، محله طرشت، محله اباذر و محله دریان نو مجاور است.

تاریخچه محله صادقیه

محله صادقیه در مجاورت رود دره پونک قرار داشت. این امر باعث شده بود در گذشته های دور باغداری و کشاورزی در این محله رونق خاصی داشته باشد. محله صادقیه در بین سه محله طرشت ، پونک و کن قرار گرفته بود و متاثر از وضعیت این مناطق بود. باغات صادقیه نیز کم از باغات طرشت نبود. شاید بتوان صادقیه را جزئی از محله طرشت قدیم محسوب کرد. یکی از مسیرهای پر تردد تهران قدیم به سمت امامزاده داود از محله صادقیه عبور می کرد و این اتفاق باعث شد تا این منطقه برای زوار امامزاده داود منطقه ای آشنا باشد. امامزاده داود دو جاده بسیار پرتردد داشت. جاده فرحزاد و جاده سولقان مسیرهای دسترسی به امامزاده داود بودند. صادقیه برای هر دوی این مسیرها نقشی پر رنگ داشت.

دهه سی سرآغاز شهرنشینی در آریا شهر

در دهه سی بود که ساخت و سازها در صادقیه آغاز شد. خیابن های اصلی محله صادقیه تشکیل شد و میدان هایی نیز برای این منطقه در نظر گرفته شد. دو میدان اصلی برای دسترسی مطلوب این محله در نظر گرفته شده بود که بعدها این دو میدان به نام های فلکه اول آریا شهر و فلکه دوم آریا شهر مشهور شدند. برای نامگذاری این منطقه که منطقه ای با شهرسازی جدید بود نام آریاشهر را انتخاب کردند. در دهه 40 با تصویب قانون اصلاحات ارضی ، منطقه صادقیه نیز مانند مناطق دیگر تهران شروع به رشد و جذب مهاجرت ها کردند. این روند مهاجرت تاثیر بسیار زیادی در ساخت و سازهای محله صادقیه گذاشت.

ساخت برج آزادی

ساخت برج آزادی اتفاق بزرگ دیگری بود که محله صادقیه را توسعه داد. میدان آزادی معبری بزرگ برای غرب تهران محسوب می شد. محله صادقیه درست در بین مسیر میدان آزادی به مناطق پونک و فرحزاد قرار گرفته بود. بزرگراه محمد علی جناح برای تردد آسانتر این مسیر ساخته می شود و این مسیرهای پر تردد ، روند شهر نشینی در صادقیه را سرعت می دهد. در اواخر دهه 40 و دهه 50 ساخت و سازها در حاشیه مسیر بزرگراه جناح سرعت می گیرد. فلکه دوم صادقیه نیز متاثر از همین اتوبان سازی ها شکل جدید خود را به دست می آورد.

محله صادقیه پس از انقلاب

پس از انقلاب اسلامی نام محله آریا شهر به محله صادقیه تغییر می کند. با تاثیر از تحولات اجتماعی و سیاسی و اقتصادی جمعیت بسیار زیادی به تهران مهاجرت می کنند. محله صادقیه که یکی از محلات خوش آب و هوای تهران است از این تاثیرات بی بهره نمانده و رشد چشمگیر مهاجرت را تجربه می کند. خیابان های ستارخان و خیابان گلاب شکل امروزی را به خود می گیرند و بسیاری از باغات صادقیه نیز برای این ساخت و سازها از بین رفته و تبدیل به خانه های مسکونی می شود. این تحولات تا امروز نیز ادامه داشته تا محله صادقیه را به شکل امروز خود درآورده است.

خرید و فروش خانه و آپارتمان در صادقیه

ساخت و ساز در محله صادقیه بسیار پر رونق است و خرید و فروش خانه و آپارتمان در این محله بسیار پرطرفدار است. چندین دلیل برای این رونق وجود دارد.

 • آب و هوای مطلوب محله صادقیه
 • دسترسی های بسیار خوب برای محله صادقیه
 • دسترسی بسیار مناسب به مترو
 • وجود مراکز تجاری و خدماتی بسیار زیاد
 • مرکزیت صادقیه به مناطق غربی و مرکزی شهر

دسترسی های محله صادقیه

محله صادقیه برای دسترسی به بسیاری از شریان های اصلی شهر تهران بسیار مناسب است. بزرگراه یادگار امام ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بزرگراه محمد علی جناح ، بزرگراه جلال آل احمد و بزرگراه شهید فهمیده از شریان های اصلی غرب تهران هستند که همگی در مجاورت محله صادقیه قرار دارند.

دسترسی محله صادقیه به مترو

محله صادقیه دسترسی بسیار مناسبی نیز به مترو دارد. خط 1 مترو تهران و خط 2 مترو تهران و همچنین خط 5 مترو تهران ، همگی از ایستگاه متروی صادقیه عبور می کنند و به همین دلیل این صادقیه یکی از بهترین دسترس ها به متروی تهران را دارد.

مراکز خرید صادقیه

مراکز خرید بسیار زیادی در محله صادقیه وجود دارد. بزرگترین این بازارها بازار سنتی ستارخان ، برج گلدیس صادقیه هستند.

برج گلدیس صادقیه

برج گلدیس، مرکز خرید بزرگی در ۱۳ طبقه است . برج گلدیس در فلکه دوم صادقیه واقع شده و امروزه به یکی از نمادهای محله صادقیه تبدیل شده است. طبقه منفی یک، همکف و اول برج گلدیس تجاری، طبقه دوم فضای اختصاص‌یافته برای رستوران و طبقات سوم تا سیزدهم اداری هستند.

بازار سنتی ستارخان صادقیه

بازار سنتی ستارخان مرکز خریدی اداری تجاری است که در بلوار گلاب، زیر پل یادگار امام واقع شده است. بازار سنتی ستارخان از جمله بازارهای خوب این منطقه برای تهیه انواع پوشاک و کیف و کفش است.

دسترسی

همونطور که گفتیم دسترسی صادقیه به سایر نقاط شهر بسیارخوبه. یه جورایی دروازه‌ی ورود به حومه‌ی تهرانه! دو خط مترو داره، به بزرگراه‌های جلال آل احمد، یادگار امام، شهید فهمیده و آیت الله حکیم هم نزدیکه. ضمن اینکه پایانه اتوبوسرانی و تاکسی‌های متعددی هم در صادقیه وجود داره.
امکانات

میدان میوه و تره‌بار صادقیه

میدان میوه و تره بار صادقیه جزو بزرگترین میادین میوه و تره بار تهران است و روزانه هزاران نفر برای خرید مایحتاج روزانه خود به این بازار مراجعه می کنند.

دیگر مراکز خرید صادقیه

محله صادقیه از نظر وجود مراکز خرید یکی از غنی ترین محلات تهران است. بسیاری از ساکنان منطقه ۲ تهران و منطقه ۵ تهران و حتی مناطق دیگر برای خرید به محله صادقیه می روند. برخی از این مراکز خرید را به شما معرفی می کنیم.
مرکز خرید سامانی
مرکز خرید تهرانی
مرکز خرید پردیس
مجتمع تجاری زیما
مرکز خرید شیری
مرکز خرید شهاب
مرکز خرید پارسیان
پاساژ طلای شبنم
مرکز خرید کیش
مرکز خرید مهرگان
مجتمع تجاری نگین
مجتمع تجاری اطلس
مرکز خرید پاسارگاد
مجتمع تجاری پویان
مجتمع تجاری مروارید
مجتمع تجاری برلیان
مجتمع تجاری آپادانا
مجتمع تجاری افق
و مجتمع تجاری الماس غرب
بیشتر مراکز خرید صادقیه بین فلکه اول و فلکه دوم صادقیه هستند.

خیابان های معروف صادقیه

خیابان ستارخان

خیابان ستارخان معروفترین خیابان محله صادقیه است. خیابان ستارخان از فلکه دوم صادقیه شروع شده و تا بزرگراه چمران امتداد دارد. بیشترین مراکز خرید صادقیه در این خیابان قرار دارد و مراکز خرید ستارخان بسیار مشهور هستند. از زیبایی های خیابان ستارخان می توان به بازارچه شب عید صادقیه اشاره کرد که در خیابان ستارخان تشکیل می شود و از جاذبه های شب عید تهران است.

خیابان خسرو

خیابان خسرو یکی دیگر از خیابان های معروف صادقیه است. خیابان خسرو از بلوار گلاب شروع شده و تا خیابان سازمان آب امتداد دارد. میدان تره بار صادقیه در خیابان خسرو قرار دارد.

خیابان سازمان آب

خیابان سازمان آب از خیابان های بزرگ محله صادقیه است. خیابان سازمان آب از بزرگراه یادگار امام تا بزرگراه اشرفی اصفهانی امتداد دارد. خیابان سازمان آب نسبت به خیابان ستارخان خلوت تر بوده و محیط مسکونی خوبی دارد. اولین فلافل فروشی های معروف تهران در خیابان سازمان آب صادقیه افتتاح شدند و هنوز برخی از این فلافلی ها در این خیابان کسب و کار پر رونقی را دارند.

فلکه اول صادقیه

فلکه اول صادقیه اولین میدان محله صادقیه است. نام قدیمی این میدان فلکه اول آریا شهر بود که با تغییر نام محله آریا شهر به صادقیه نام این فلکه نیز به فلکه اول صادقیه تغییر کرد. فلکه اول صادقیهیکی از مهمترین میدان های محله صادقیه است. نام قدیمی این میدان فلکه اول آریا شهر بود که با تغییر نام محله آریا شهر به صادقیه ، نام این فلکه نیز به فلکه اول صادقیه تغییر کرد. فلکه اول آریاشهر ، مهمترین میدان صادقیه است. فلکه اول آریاشهر تقاطع مهمی است که خیابان های ستارخان ، خیابان رحیمی و خیابان گلناز دهم را به یکدیگر متصل می کند. فلکه اول آریاشهر از طریق دو خیابان خیابان رحیمی و خیابان گلناز ، خیابان ستارخان را به خیابان های سازمان آب در شمال خیابان ستارخان و خیابان گلاب در جنوب خیابان ستارخان متصل می کند و اهمیت فلکه اول آریاشهر در اتصال تمامی این خیابان ها در مرکز محله آریاشهر است

فلکه دوم صادقیه

فلکه دوم صادقیه مهمترین و بزرگترین ورودی محله صادقیه است. فلکه دوم صادقیه تقاطع خیابان های معروف ستارخان ، خیابان آیت الله کاشانی ، بلوار اشرفی اصفهانی و بزرگراه جناح است. فلکه دوم صادقیه مهمترین و بزرگترین ورودی محله صادقیه است. فلکه دوم صادقیه تقاطع خیابان های معروف ستارخان ، خیابان آیت الله کاشانی ، بلوار اشرفی اصفهانی و بزرگراه جناح است. فلکه دوم آریاشهر اما ، مهمترین تقاطع ورودی به محله آریاشهر است. فلکه دوم آریا شهر تقاطع بسیار مهمی است ، چرا که مهمترین تقاطع بین محله های غرب تهران است.

فلکه دوم آریا شهر ، بزرگراه اشرفی اصفهانی را به خیابان های ستارخان و خیابان آیت الله کاشانی وصل کرده است. همچنین فلکه دوم آریا شهر چندین محله مهم مانند محله صادقیه ، محله بلوار فردوس ، محله اباذر ، محله مهران صادقیه ، محله مرزداران و محله باغ فیض را به همدیگر متصل کرده است. با فاصله بسیار اندکی از فلکه دوم آریا شهر دو معبر مهم ، مانند خیابان سازمان آب و بزرگراه جلال آل احمد قرار دارند. فلکه دوم اریا شهر ، مهمترین ورودی خیابان ستارخان و محله آریاشهر تهران است. مهمترین دسترسی ها و امکانات محله های صادقیه و بلوار فردوس و خیابان آیت الله کاشانی در مجاورت فلکه دوم صادقیه قرار دارد. پایانه تاکسیرانی صادقیه ، مترو صادقیه ، بیمارستان سینا ، مجتمع تجاری گلدیس و بسیاری دیگر از مراکز کوچکتر در این میدان قرار دارند. فلکه دوم آریاشهر در نگاهی کلانتر در میانه میدان آزادی و میدان پونک قرار داشته و یکی از مهمترین مسیرهای ورودی به بزرگراه شهید فهمیده و یا اتوبان تهران کرج است. به خصوص موضوع اتصال محلات شمال غرب تهران به اتوبان تهران کرج در گذشته بسیار با اهمیت بوده است

 

آریاشهر کجاست؟

محله آریا شهر نام قدیمی محله صادقیه تهران است. محله آریاشهر از شمال با بزرگراه جلال آل احمد ، از غرب با بزرگراه اشرفی اصفهانی ، از شرق با بزرگراه یادگار امام و از جنوب با بزرگراه شهید فهمیده محدود شده است. اگر نگاهی به آریا شهر تهران روی نقشه یا نقشه صادقیه داشته باشید متوجه می شوید که محله آریاشهرتهران در بین این چهار بزرگراه قرار داشته و می توان گفت که تمامی مرزهای آریا شهر این بزرگراه ها هستند. مهمترین خیابان های آریا شهر خیابان ستارخان ، خیابان گلاب و خیابان سازمان آب هستند و بهترین خیابان آریاشهر برای زندگی نیز خیابان سازمان آب در شمال صادقیه و خیابان ارمکان است. آریاشهر را در شمال طرشت ساختند و در گذشته این منطقه جزو اراضی طرشت به حساب می آمد و به همین دلیل تاریخچه آریاشهر با تاریخچه طرشتر گره خورده است. این محله مسیر مهم تردد بین تهران و کن و بین روستاهای طرشت و منطقه پونک تهران بود. آریاشهر تهران ، امروز نیز توانسته است این موقعیت استراتژیک را حفظ کند و به همین دلیل یکی از مهمترین و بهترین محله های غرب تهران است.

زندگی در صادقیه

زندگی در محله صادقیه دارای شرایط بسیار مطلوبی است. این محله از نظر دسترسی یکی از بهترین محله های غرب تهران است و دلیل آن نیز وجود چهار بزرگراه بزرگ در اطراف محله صادقیه تهران است.این بزرگره ها ، بزرگراه محمد جلال آل احمد ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بزرگراه شیخ فضل الله نوری و بزرگراه یادگار امام هستند که هر کدام از این بزرگراه ها جزو پر ترددترین و مهمترین بزرگراه های غرب تهران هستند. حمل و نقل عمومی در داخل محله صادقیه ضعیف است و تقریبا هیچ کدام از خطوط اتوبوسرانی تهران از درون محله صادقیه تردد ندارند ، اما وجود خطوط بی آر تی و پایانه اتوبوسرانی مترو صادقیه در غرب این محله به مقدار زیادی این ضعف را پوشش داده است. مراکز خرید صادقیه جزو بهترین ها هستند و برخی از بهترین مراکز خرید تهران در این محله هستند که مهمترین آنها مجتمع تجاری گلدیس در فلکه دوم صادقیه و بازار سنتی ستارخان است. همچنین پاساژ ها و مراکز خرید خیابان ستارخان از بهترین مراکز خرید تهران هستند. امکانات خدماتی و فرهنگی صادقیه نیز بی شمار و متعدد است که بیشتر آن ها در محدوده فلکه دوم صادقیه و یا خیابان ستارخان هستند. بافت شهرسازی در این محله بافتی نوساز شده است و مشکلی به نام بافت فرسوده یا بافت ناپایدار در این محله کمتر به چشم می خورد و خیابان کشی های خوب در محله صادقیه باعث شده است تا به جز خیابان ستارخان صادقیه و محورهای مواصلاتی بزرگراه اشرفی اصفهانی ، ما در درون محله ، کمتر با مشکل ترافیک مواجه باشیم. تمامی موارد ذکر شده از نقاط قوت صادقیه برای زندگی است و اما اگر بخواهیم درباره نقاط ضعف صادقیه برای زندگی نکاتی را به شما معرفی کنیم ، باید گفت که مشکل ترافیک در خیابان ستارخان صادقیه و محورهای مواصلاتی به خصوص محورهای غربی این محله بسیار شدید است چرا که مراکز تجاری قدرتمند صادقیه بیشتر در خیابان ستارخان و بزرگراه اشرفی اصفهانی و فلکه دوم صادقیه هستند. ترافیک بسیار شدید فلکه دوم صادقیه و بزرگراه اشرفی اصفهانی و همچنین بزرگراه های شیخ فضل الله نوری و بزرگراه یادگار حجم زیادی از آلاینده ها را وارد این محله کرده و در ساعات ترافیک دسترسی های صادقیه را با مشکل جدی مواجه می کنند. عدم وجود مراکز فرهنگی و اجتماعی خدمات فرهنگی و آموزشی خود را با قیمت مناسب به متقاضیان عرضه کنند از مهمترین مشکلات صادقیه صادقیه است. گر چه ما در این محله شاهد فعالیت مراکز آموزشی و فرهنگی بسیار زیادی هستیم ، اما تقریبا تمامی این مراکز به صورت خصوصی اداره شده و به همین دلیل کمتر شاهد وجود مراکز فرهنگی دولتی یا نیمه دولتی در این محله هستیم. شاید سرای محله صادقیه را بتوان بزرگترین مرکز فرهنگی از این دست باشد که در این محله در حال فعالیت است. این موارد جزو نقاط ضعف محله صادقیه برای زندگی است.

قیمت خانه در محله صادقیه

محله صادقیه توانسته است خود را به عنوان یکی از بهترین محله های شمال غرب تهران معرفی کند و به همین دلیل این موضوع در قیمت خانه در صادقیه تاثیر مستقیمی داشته است. همچنین به دلیل وجود بافت تجاری قدرتمند خیابان ستارخان صادقیه ، قیمت خانه کلنگی در صادقیه بسیار گران شده و قیمت املاک در این محله را تا حد زیادی بالا برده است. محله صادقیه به دلیل نقاط مثبت خود ، متقاضیان خرید و فروش املاک را به سوی خود کشانده است. ساخت مسکن در این محله نیز دارای شرایط خاص خود است و به دلیل رقابت شدید سازندگان مسکن در آن ، سازه های ساختمانی در صادقیه با امکانات و شرایط بسیار خوب ساخته می شوند و این مورد از دلایل بالا بودن قیمت آپارتمان نوساز در صادقیه است. بنابراین موارد قرار داشتن محله صادقیه در موقعیت مناسب و منطقه ای خوب ، دسترسی به مراکز تجاری و امکانات سطح بالای محله و ساخت و سازهای اصولی در آن از جمله دلایل بالا بودن قیمت آپارتمان در صادقیه است.

بهترین محله های صادقیه

بنا بر گزارش های مشاورین املاک محله صادقیه و گزارش های وبسایت کوچه گرد محله های سازمان آب و محله ارمکان صادقیه را می توان به عنوان بهترین محله های صادقیه معرفی کرد. محله سازمان آب یکی از بهترین محله های صادقیه است. محله سازمان آب صادقیه دارای سازه های بسیار خوبی در این منطقه است و دسترسی بسیار خوبی به بزرگراه جلال ال احمد دارد و همچنین وجود میدان میوه و تره بار صادقیه باعث شده است ، تا این محله از نظر سکونت دارای شرایط خوبی باشد. محله ارمکان صادقیه نیز به دلیل وجود این خیابان در مجاورت خیابان سازمان آب و مجاورت با محله مرزداران و همچنین قرار داشتن در قسمت شمالی محله ستارخان به عنوان یکی از دنج ترین و بهترین محله های صادقیه شناخته شود.

سوالات متداول درباره محله صادقیه

محله صادقیه تهران بالا شهر است؟
محله صادقیه از جمله محله های منطقه 2 تهران به حساب می آید و به طور کلی می توان بسیاری از مناطق منطقه 2 تهران را به عنوان بالا شهر تهران به حساب آورد. محدوده قیمتی املاک محله صادقیه ، از سطح متوسط قیمت خانه در تهران بالاتر است. اگر بخواهیم درباره محدوده قیمتی آپارتمان در محله صادقیه مطالبی را به شما گفته باشیم ، باید گفت که محدوده قیمت خانه در صادقیه از محدوده سعادت آباد و شهرک غرب در منطقه 2 پایینتر و از محدوده قیمتی محله هایی مانند تهران ویلا و شهرآرا بالاتر است .

آریاشهر تهران منطقه چند است؟
آریاشهرتهران در محدوده منطقه 2 شهرداری تهران قرار دارد

4.7/5 - (3 امتیاز)
محله زهتابی
محله صاحب الزمان

پست های مرتبط

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محله صادقیه خیلی محله شلوغیه. اگر کسی از شلوغی خوشش نیاد محله صادقیه اذیتش می کنه. اما امکانات محله خیلی خوبه. بازار گردی و رستوران گردی محله صادقیه حرف نداره

  پاسخ
 • کسی می دونه الان قیمت آپارتمان نوساز تو محله صادقیه چنده. من قبل از عید رفتم قیمت آپارتمان نوساز رو حدود 60 تا 70 میلیون می گفتن. فکر کنم الان محله صادقیه هم مثل بقیه جاهای افت کرده باشه

  پاسخ
 • الان آپارتمان نوساز تو محله صادقیه تو رنج 55 تا هفتاد میلیون می چرخه. تو بعضی جاها ارزونترم میشه پیدا کرد ولی بر اتوباناش پایینتره. اما اگه جای خوب محله صادقیه آپارتمان بخوای کمتر از 65 و 70 گیرت نمی آد. لوکساش تا 75 میلیون هم داره. اگه پیشنهاد منو بخوایید ، محله مرزداران خلوت تره . اگه بخوای تو محله صادقیه زندگی کنی شاید ترافیک و شلوغی منطقه اذیتت کنه

  پاسخ
 • من چند سال تو منطقه 2 تهران کار املاک کردم. محله صادقیه درسته که شلوغه اما یکی از بورس های خوب املاک تو منطقه 2 تهرانه. همین شلوغیش باعث شده که بورس املاک بشه. به نظر من پیشرفت خوبی حتی تو آینده داره

  پاسخ
 • سلام. ای کاش در مورد خیابان های محله صادقیه بیشتر مطلب می زاشتید. فلکه اول و فلکه دوم صادقیه خیلی بیشتر از اینا ارزش صحبت و کنکاش داره. محله صادقیه از محلاتی بود که توسعه غرب تهران با این محله گره خورده

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست