1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله طرشت
محله طرشت

محله طرشت

محله طرشت جنوبی ترین محله منطقه ۲ تهران است. این محله از قدیمی ترین محله های تهران است که بر خلاف بسیاری از محله های تهران تاکنون بخشی از باغات خود را حفظ کرده است. زندگی در طرشت گاهی اوقات می تواند شما را به حال و هوای خوب تهران قدیم ببرد و گاهی نیز در فضای ساختمان های امروزی غرق کند. طرشت شمالی و طرشت جنوبی از بخش های مختلف این محله است. قیمت خانه در طرشت نه به اندازه صادقیه گران است و نه به اندازه مناطق پایینتر از خود ارزان است. طرشت را باید با قدمت بسیار زیاد و باغات به جا مانده از طوفان بی ضابطه سازی در تهران دید.

طرشت کجاست؟

محله طرشت در جنوبی ترین قسمت منطقه ۲ تهران و پایینتر از محله صادقیه قرار گرفته است. این محله از شمال با خیابان گلاب ، از جنوب با خیابان انقلاب ، از شرق با خیابان تیموری و از غرب با بزرگراه جناح محدود شده و با محله های استاد معین ، محله آپادانا ، محله اکباتان ، محله استاد معین ، محله دکتر هوشیار ، محله ستارخان و محله دریا نو مجاورت دارد.

تاریخچه طرشت

تاریخچه طرشت ، تاریخچه ای بسیار قدیمی است. طرشت را با نام های درشت و دوریست نیز می شناختند. قدمت تاریخ طرشت را به دوران سلجوقیان نسبت داده اند. مشهور است که در دوران سلجوقیان ، طغرل بک سلجوقی در راه بازگشت از آذربایجان در آبادی طرشت از دنیا رفت. آبادی طرشت در مسیر ری به کن و بخش‌های غربی طبرستان قرار داشت و مسافران طالقان و الموت و قزوین از این منطقه عبور می کردند.

آبادی طرشت در بین دو منطقه بزرگ کن و جی قرار داشت و این موقعیت طرشت را به یک آبادی با ارزش استراتژیک تبدیل کرده بود. باغات طرشت جزو معروف ترین باغات و توتستان های تهران بود که هنوز بخشی کوچکی از این توتستان ها در این محله باقی مانده است‌. اگر در بهار و اوایل تابستان به این منطقه بروید ، دستفروشان بسیاری را خواهید دید که در طرشت مشغول فروش محصولات باغی طرشت مانند توت و شاه توت و انجیر هستند. آب باغات طرشت توسط قنات های پر آب طرشت و رودخانه های مختلف آن تامین می شد و این حجم از آب طرشت را به یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران تبدیل کرده بود.

محدوده طرشت قدیم

محدوده طرشت قدیم بسیار وسیع تر از امروز بود. بخش های بزرگی از محله صادقیه ، دریان نو ، شهرآرا ، شهرک شهید فکوری و بخش هایی از مرزداران جزو طرشت قدیم محسوب می شدند. محدوده طرشت قدیم در بخش هایی نزدیک به رودخانه کن را نیز در بر می گرفت این محدوده امروز بسیار کوچکتر شده و طرشت به محلات بسیاری تقسیم شده است.

دسترسی طرشت

محله طرشت از محلات بسیار خوب غرب تهران برای دسترسی است. محله طرشت از میدان آزادی ، فلکه دوم صادقیه ، بزرگراه جناح ، بزرگراه شیخ فضل الله و بزرگراه یادگار امام قابل دسترسی است. این محله از محلاتی است که دسترسی بسیار خوبی به محلات غرب تهران دارد. بزرگراه جناح و بزرگراه اشرفی اصفهانی ، این محله را به میدان آزادی ، فرودگاه مهرآباد ، محله مرزداران ، محله پونک ، محله بلوار فردوس و محله باغ فیض متصل کرده است‌. همچنین بزرگراه فهمیده حلقه ارتباطی این محله با بسیاری از محلات منطقه ۵ تهران مانند شهر زیبا ، شهران و محله سازمان برنامه و جنت آباد است و همین اتوبان می تواند طرشت را به سمت کرج هدایت کند.

حمل و نقل عمومی محله طرشت

وضعیت حمل و نقل عمومی در طرشت به لحاظ دسترسی به خطوط اتوبوسرانی در غرب طرشت بسیار خوب است ، خطوط اتوبوسرانی بی آر تی در بزرگراه جناح دسترسی طرشت را به بسیاری از نقاط شهر فراهم می کند. همچنین پایانه اتوبوسرانی صادقیه ، خطوط اتوبوسرانی را در دسترس ساکنین طرشت قرار داده است. خطوط تاکسی رانی اما در تمام نقاط طرشت به راحتی در دسترس است. در خیابان چوبتراش ، خیابان طرشت شمالی ، بلوار عزیزی ، بلوار سما و میدان سما تاکسی های بسیاری در حال تردد هستند و شما بیش از جند دقیقه در هیچ کدام از نقاط طرشت انتظار نخواهید کشید.

دسترسی به مترو

مترو طرشت دسترسی این محله را به خط مترو تهران فراهم کرده است. به جز ایستگاه مترو طرشت ، ایستگاه مترو شریف و ایستگاه مترو استاد معین نیز به راحتی برای ساکنین این محله قابل دسترسی است.

قیمت خانه در طرشت

قیمت خانه در طرشت در سطح متوسط قیمت خانه در تهران است. باید در نظر داشت که قیمت خانه در طرشت شمالی قدری با قیمت خانه در طرشت جنوبی تفاوت دارد. طرشت شمالی به دلیل مجاورت با محله صادقیه دارای قیمت هایی بالاتر از طرشت جنوبی است و نکته دیگر آن است که در هر کدام از این بخش ها نیز قیمت خانه ها متفاوت است. با تمام این احوال می توان گفت که قیمت خانه در طرشت در مناطق شمالی این محله بالاتر از مناطق جنوبی است.

بهترین محله طرشت

بهترین محله طرشت در نقاط شمالی این محله قرار دارد. نقاط شمالی طرشت به دلیل مجاورت با محله صادقیه و مراکز خرید صادقیه ، بهترین محله طرشت محسوب می شود. این موضوع برای مشاورین املاک و تعیین قیمت خانه در طرشت بسیار حائز اهمین است.

میدان سماء طرشت

در طرشت میدان سما جزو میادین بسیار مشهور است. میدان سما طرشت میدانی بسیار مهم برای این محله محسوب می شود ، چرا که بلوار صالحی را به بلوار عزیزی متصل می کند. این بلوارها هر کدام یکی از مهمترین مسیرهای دسترسی به محله هستند. بلوار عزیری دسترسی محله را به خیابان انقلاب و بلوار صالحی دسترسی محله را به بزرگراه جناح برقرار می کند و به همین دلیل در طرشت میدان سما برای این محله بسیار مهم است.

زندگی در طرشت

زندگی در طرشت ، دارای شرایط مناسبی است. دسترسی بسیار خوب به بزرگراه های غرب تهران مانند بزرگراه شیخ فضل الله ، بزرگراه جناح ، بزرگراه حکیم ، اتوبان شهید فهمیده ، بزرگراه ایت الله سعیدی ، بزرگراه یادگار امام و خیابان انقلاب از نقاط مثبت زندگی در طرشت است. این محله همچنین دسترسی خوبی به مراکز خرید صادقیه داشته که برخی از آن ها جزو بهترین مراکز خرید تهران هستند.

در کنار این دسترسی های خوب ، آنچه که زندگی در طرشت را برای بسیاری جذاب نموده است ، تراکم مناسب این محله به دلیل وجود باغات در اطراف این محله و خیابان کشی های مناسب آن است ، به طوری که ، بسیاری از خیابان های آن عریض بوده و معمولا شما در چنین خیابان هایی با ترافیک زیادی مواجه نخواهید بود. وجود باغات جزو نقاط مثبت زندگی در طرشت است. این باغات به خصوص در فصل بهار زیبایی های خاص خود را دارد و نقش مثبتی در پایش هوای منطقه دارد. البته نباید ترافیک صبح گاهی و عصرگاهی بزرگراه های اطراف محله را از نظر دور داشت.

میدان آزادی ، فلکه دوم آریا شهر ، بزرگراه یادگار ، بزرگراه اشرفی اصفهانی و بلوار فردوس جزو پرتردد ترین و پر ترافیک ترین این معابر هستند که مشکلاتی را برای زندگی در طرشت به وجود آورده اند. با تمام این احوال باید گفت که زندگی در طرشت دارای نقاط مثبت و منفی خاص خود است. اگر به دنبال دسترسی خوب ، قیمت مناسب ، خیابان های عریض محلی ، گشت و گذار در کوچه باغ ها هستید و اگر مشکلی با ترافیک اطراف آن ندارید ، طرشت برای زندگی محله ای مناسب حال شما است.

سرای محله طرشت

سرای محله طرشت از مراکز فرهنگی خوب محله طرشت است.
آدرس سرای محله طرشت
میدان آزادی ، بزرگراه محمد علی جناح ، بزرگراه صالحی ، نبش ولد خانی
شماره تلفن سرای محله طرشت
02166065723

5/5 - (1 امتیاز)
خیابان هاشمی ، نگاهی به امکانات و قیمت خانه در خیابان هاشمی
محله توحید

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • باغات طرشت یادش بخیر
    وقتی برف می بارید خیلی قشنگ می شدن. متاسفانه به جز چند تا باغ کوچک هیچ چیزی دیگه نمونده

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست