1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. خیابان و محله فردوسی تهران کجاست؟ (نقشه + تاریخچه + دسترسی)
میدان فردوسی

خیابان و محله فردوسی تهران کجاست؟ (نقشه + تاریخچه + دسترسی)

محله فردوسی از محله‌های قدیمی تهران است که امروزه در مرکز شهر تهران قرار گرفته است و همراه با خیابان فردوسی که یکی از خیابان‌های مشهور تهران بوده، به نام شاعر بزرگ قرن چهارم، ابوالقاسم فردوسی نامگذاری شده‌اند. میدان فردوسی نیز مهمترین میدان محله فردوسی است که مجسمه فردوسی در همین میدان نصب شده که از مجسمه‌های مشهور تهران است. محله فردوسی در زمره محله‌هایی است که در اولین گام‌های توسعه تهران در زمان پهلوی اول وارد تهران شد و به دلیل مجاورت با قدیمی‌ترین محله‌های تهران، با سرعت بسیار زیاد رشد کرد و توسعه یافت. محله فردوسی به همراه خیابان و میدان فردوسی جزء معروفترین و البته مهمترین معابر و مناطق شهر تهران هستند. در این مطلب قصد داریم این معابر را به شما و علاقمندان تهران معرفی کرده و به بررسی شرایط زندگی، امکانات و قیمت خانه در فردوسی تهران بپردازیم.

محله فردوسی تهران کجاست؟

محله فردوسی تهران یکی از محله‌های منطقه ۱۲ تهران است. محله فردوسی از جمله محله‌هایی است که در مجاورت بافت قدیمی شهر تهران قرار داشته و بسیاری از بازار‌های قدیمی تهران در محدوده این محله قرار دارند. این از شمال با خیابان حافظ، میدان فردوسی و خیابان انقلاب، از شرق با خیابان سعدی شمالی و خیابان سعدی جنوبی و از جنوب با خیابان‌امیرکبیر، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی و خیابان خیام محدود شده و با محله‌های سنگلج، محله شیخ هادی، محله بهارستان، محله پامنار، محله خیابان انقلاب، محله ایرانشهر، محله منیریه، خیابان نجات اللهی و محله خاقانی مجاورت دارد. این محله در درون محدوده‌ی طرح ترافیک تهران قرار داشته و دارای محدودیت ترافیکی است. از اماکن مهم این محله می‌توان به بازار موبایل چارسو، پردیس سینمایی چارسو، کافه نادری، مرکز تجاری امجد، مجتمع تجاری پروانه، موزه آبگینه و سفالینه ایران، موزه عبرت، کافه رستوران گل رضائیه و کتابخانه و موزه ملی ملک اشاره کرد.
نقشه محله فردوسی

تاریخچه محله فردوسی

محله فردوسی تهران تا زمان قاجار در محدوده خارج از حصار تهران قرار داشت. این وضعیت تا زمان قاجار ادامه داشت. در زمان قاجار بود که جمعیت تهران رو به فزونی گذاشت و محله‌ای جدید به نام محله دولت در تهران شکل گرفت. با گسترش تهران از سمت شمال و به وجود آمدن محله دولت، محله‌ای را که ما امکروز به نام محله فردوسی می‌شناسیم نیز پای به حصار تهران گذاشت. دروازه‌های تهران نیز جابجا شده و دروازه دولت به عنوان دروازه‌ای جدید در تهران به وجود آمد. دروازه دولت در شمال خیابان لاله‌زار بود.

بزرگترین تحول در تاریخچه محله فردوسی را می‌توان به وجود آمدن خیابان لاله‌زار در این منطقه دانست. خیابان لاله‌زار اولین خیابان تهران به سبک غربی بود و محصول سفر ناصرالدین شاه به فرانسه بود. ناصرالدین شاه با دیدن چراغ‌ها و روشنایی‌های خیابان شانزه لیزه، تصمیم گرفت تا خیابانی شبیه به شانزه لیزه را در تهران بسازد. این خیابان به نام خیابان شانزه لیزه تهران نیز شهرت داشت. با ساختن خیابان لاله‌زار محله فردوسی در مرکز توجه قرار گرفت و این موضوع باعث شد تا چندین سفارت خانه خارجی مانند سفارت شوروی و سفارت بریتانیا نیز به این محل آمده و در خیابانی که بعد‌ها به نام خیابان چرچیل و خیابان نوفل لوشاتو شناخته شد، نقل مکان کنند.

تأثیر محله فردوسی در تحولات جهانی

شاید برای شما جالب باشد، بدانید که در محله فردوسی، یکی از بزرگترین کنفرانس‌های جهانی در زمان جنگ جهانی دوم برگزار شد. کنفرانس تهران به کنفرانسی گفته می‌شد که با حضور رهبران بزرگ آن زمان، روزولت، استالین و چرچیل در تهران برگزار شده و درباره سرنوشت جهان تصمیمات بسیار مهمی گرفته شد. برخی معتقدند تقسیمات مهم تقسیم اروپا به دو بلوک غرب و شرق، محصول کنفرانس تهران است که در محله فردوسی برگزار شد. همجچنین در جریان این نشست بود که رضا شاه مجبور به ترک پادشاهی شده و دوران پهلوی دوم با محمد رضا شاه پهلوی فرار رسید.

این اتفاقات باعث شد تا محله فردوسی هر روز، سریعتر از روز گذشته بتواند توسعه خود را به پیش برده و به زودی تبدیل به محله‌ای مهم در شمال تهران شد. در دوران پهلوی با برداشته شدن حصار تهران راه برای توسعه بیشتر تهران فراهم شده و به دلیل وجود مراکزی مانند لاله‌زار محله فردوسی تبدیل به محله‌ای مسکونی شد. در دهه ۱۳۳۰ با ساخته شدن خیابان انقلاب و ساخته شدن میدان فردوسی، هر روز بیش از دیروز بر اهمیت این منطقه افزوده شده و نام جدید محله فردوسی بر روی این میدان گذاشته شد.

میدان فردوسی تهران کجاست؟

میدان فردوسی تهران یکی از مهمترین میادین مرکزی شهر تهران است که در محدوده منطقه ۱۳ تهران قرار دارد. میدان فردوسی تقاطعی بسیار مهم است که خیابان‌های سپهبد قرنی، خیابان انقلاب و خیابان فردوسی را به یکدیگر وصل می‌کند. میدان فردوسی در زمره قدیمی‌ترین میادین تهران قرار دارد. از اماکن مهم پیرامون این میدان می‌توان به وزارت آموزش و پرورش، دانشکده کامپیوتر، دانشکده علوم سیاسی، اداره آموزش هنر‌های دستی، بیمارستان دادگستری و اداره امور ایثارگران کمیته امداد و دانشگاه پیام نور اشاره کرد.

مجسمه فردوسی در تهران در این میدان نصب شده و از مجسمه‌های مشهور تهران است. این مجسمه تندیسی از جنس سنگ مرمر کارارا به ارتفاع سه متر است. سازنده مجسمه فردوسی تهران ابوالحسن صدیقی بود که این مجسمه را در سال ۱۳۳۸ ساخت و کار نصب آن در میدان فردوسی تهران را فرزندش، فریدون صدیقی انجام داد. این مجسمه در ۱۷ خرداد ۱۳۳۸ طی مراسمی در میدان نصب شد. تندیس فردوسی در دوران پس از ساخت، دچار آسیب‌های فراوان شد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
شکسته شدن انگشت تندیس فردوسی در نتیجه آویزان کردن پوستر و سپس چسباندن آن با چسب بدون رعایت تکنیک‌های فنی و علمی مرمت
ترک برداشتن این تندیس در نتیجه گرمایش و سرمایش، پوشاندن آن با لایه کنیتکس و رنگ کردن آن
میدان فردوسی تهران شاهد چندین رویداد بزرگ تاریخی است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

در تیرماه سال ۱۳۳۰ آورل هریمن مشاور ترومن رئیس جمهوری وقت آمریکا با پیامی حاوی طرح میانجیگری دولت ایالات متحده آمریکا، بین ایران و انگلستان وارد تهران شد. او مورد استقبال گرم هواداران قرار گرفت که همین استقبال شایان سبب تشدید مخالفت چپگرایان با ورود او به ایران شد. بعد از ظهر همان روز بر ضد ورود او و میانجیگری آمریکا در امور نفت ایران، برخی از مخالفان در خیابان‌های تهران دست به تظاهرات یکصد هزار نفری زدند. این تظاهرات گسترده از میدان فردوسی آغاز و به میدان بهارستان ختم می‌شد. در جریان این تظاهرات اعضای حزب دکتر مظفر بقایی با تظاهر‌کنندگان و مخالفان این ملاقات‌ها درگیر شدند و به پلیس و ارتش شاه امکان و بهانه دادند که وارد عمل شده و به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کنند. در جریان این درگیری بود که ده‌ها تن کشته و مجروح شدند.

تظاهرات موافقان مصدق از دیگر رویداد‌های میدان فردوسی در سی‌ام تیر سال ۱۳۳۱ برابر با ۲۱ ژوئیه ۱۹۵۲ است. در این تاریخ تظاهرات مردمی به هواداری از مصدق در میدان فردوسی و دیگر مناطق اطراف آن برگزار شد.

در ۲۳ بهمن ۱۳۵۷ و تنها چند ساعت پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروهی از افراد ناشناس سر مجسمه فردوسی را قطع کردند. این اقدام با اعتراض عمومی مردم مواجه شده و پس از مدتی مجسمه مرمت و به حالت اولیه باز گردانده شد.

خیابان‌های اطراف میدان فردوسی تهران

خیابان‌های اطراف خیابان فردوسی تهران، هر کدام سهم بزرگی را در تاریخچه تهران دارند. این خیابان‌ها از زمان تأسیس تا کنون، همواره از جمله مهمترین خیابان‌های تهران هستند. هر کدام از این خیابان‌ها تاریخی همراه با خاطرات تهران قدیم را در خود داشته که می‌توانند بازگو‌کننده بخشی از تاریخچه توسعه تهران از زمان قاجار باشند. به طور مثال لاله‌زار به عنوان اولین خیابان تهران شناخته می‌شود و باقی خیابان‌های این منطقه نیز همین ویژگی‌ها را در خود دارند.

 • خیابان لاله‌زار
 • خیابان امام خمینی
 • خیابان انقلاب
 • خیابان فردوسی
 • خیابان حافظ
 • خیابان سعدی
 • چهار راه استانبول
 • خیابان سپهبد قرنی
 • خیابان وحدت
 • خیابان چراغ برق

خیابان فردوسی تهران کجاست؟

خیابان فردوسی تهران یکی از خیابان‌های معروف تهران است که در محدوده منطقه ۱۲ تهران قرار دارد. خیابان‌های فردوسی تهران خیابانی جنوبی شمالی است که از خیابان امام خمینی تا خیابان انقلاب و میدان فردوسی امتداد دارد. خیابان فردوسی از خیابان‌های قدیمی تهران است. این خیابان در جنوب از میدان توپخانه آغاز شده و پس از گذر از چهارراه استانبول، به میدان فردوسی در شمال منتهی می‌شود. نکته ترافیکی درباره این خیابان آن است که خیابان فردوسی از جنوب به شمال یکطرفه است.

بخش‌هایی از این خیابان به اصناف و فروشندگان کفش و چرمینه، صرافی و نقره اختصاص دارد. از اماکن مشهور خیابان فردوسی می‌توان به سفارتخانه چندین کشور همچون آلمان، انگلستان و ترکیه، ساختمان مرکزی چندین بانک مانند بانک ملی ایران، بانک سپه، چندین موزه از موزه‌های تهران مانند موزه جواهرات ملی، موزه سکه بانک سپه اشاره کرد.
نام قدیم خیابان فردوسی در دوره قاجاریه به دلیل وجود باغ ایلخانی در آن، خیابان باغ ایلخانی خوانده می‌شد. باغ ایلخانی مکانی بود که بعد‌ها ساختمان بانک ملی ایران به جای آن ساخته شد. باغ ایلخانی از بنا‌های ساخته شده توسط سردار اسعد بختیاری، معروف به حاجی ایلخانی از رجال و شاهزادگان معروف دوره قاجاری بود. خیابان فردوسی خیابانی بود که تهران را به منطقه بهجت آباد می‌رساند و دلیل اهمیت این خیابان مجاورت آن با دروازه بهجت آباد و دروازه دولت بود.

دسترسی محله فردوسی

مهمترین دسترسی‌ها به محله فردوسی تهران از طریق خیابان انقلاب، خیابان جمهوری و خیابان امام خمینی یا خیابان سپه سابق امکان‌پذیر است. تمامی این خیابان‌ها که هر کدام از مهمترین خیابان‌های مرکز تهران هستند، با این خیابان دارای تقاطع هستند.

حمل و نقل عمومی
شکی وجود ندارد که محله فردوسی و خیابان فردوسی از بهترین و بالاترین سیستم حمل و نقل عمومی برخوردارند. در تمامی معابر مهم این محله مانند خیابان انقلاب، خیابان جمهوری، میدان فردوسی، خیابان امام خمینی و خیابان فردوسی حمل و نقل عمومی بسیار قدرتمندی وجود دارد که می‌تواند این محله را از این نظر در بهترین وضعیت قرار دهد.

مترو فردوسی
در مجاورت محله فردوسی چندین‌ایستگاه مترو وجود دارد. در شمال این محله، ‌ایستگاه‌های مترو دروازه دولت و‌ایستگاه مترو فردوسی در میدان فردوسی، دسترسی این محله را به مترو فراهم می‌کند. همچنین در جنوب محله‌ایستگاه مترو امام خمینی و‌ایستگاه مترو حسن آباد و در شرق این محله‌ایستگاه مترو سعدی، در دسترس اهالی این محله است.

جا‌های دیدنی محله فردوسی

 • خانۀ صادق هدایت
 • موزۀ آبگینه و سفالینه
 • موزۀ اسقف اعظم
 • خانۀ رهاوی
 • موزه‌های هنر‌های ملی ایران
 • موزۀ نقاشی پشت شیشه
 • برج آب بانک ملی ایران
 • خانۀ ظهیرالاسلام
 • کلیسای کره‌ای‌ها
 • خانۀ ایرج میرزا
 • خانۀ ارباب رستم گیو
 • خانۀ استاد ابوالحسن صبا
 • عمارت اعلم السلطنته
 • باغ و عمارت صبا
 • خانۀ صالح
 • میدان حسن آباد تهران
 • کلیسای پطروس مقدس

زندگی در محله فردوسی

اگر قصد زندگی در محله‌ای را دارید که دسترسی‌های بسیار خوبی را به مناطق مرکزی شهر و بازار‌های آن داشته باشید، محله فردوسی یکی از بهترین انتخاب‌ها است. محله فردوسی دارای دسترسی‌های بسیار خوبی به بسیاری از امکانات فرهنگی و آموزشی در مناطقی مانند خیابان انقلاب و چهار راه ولیعصر است. همچنین تالار وحدت و تالار رودکی از مهمترین امکانات فرهنگی محله فردوسی است که محل برگزاری بزرگترین رویداد‌های هنری کشور است. بازار‌های خیابان جمهوری، میدان بهارستان، بازار خیابان لاله‌زار، بازار خیابان نجات الهی، بازار بهارستان و سرچشمه و بازار بزرگ تهران، همگی به راحتی قابل از این محله قابل دسترسی هستند.

این محله در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارد. حمل و نقل عمومی در محله فردوسی در بهترین وضعیت موجود قرار دارد و دسترسی این محله به مترو نیز با وجود پنج‌ایستگاه مترو در اطراف آن در بهترین وضعیت موجود قرار دارد، بنابراین در این محله به هیچ عنوان نگران حمل و نقل عمومی و مترو نخواهید بود. اما با تمام این نکات مثبت باید توجه داشته باشید که محله فردوسی دارای ترافیک و آلودگی بسیار شدیدی است که از جمله نقاط ضعف این محله به حساب می‌آید. محله فردوسی با وجود قرار داشتن در محدوده طرح ترافیک در اکثر ساعات شبانه روز، دارای ترافیک بسیار شدید است و این ترافیک شدید نه تنها در محور‌های مواصلاتی، بلکه در تمام خیابان‌های این منطقه وجود دارد.

این موارد را می‌توان به آلودگی شدید صوتی ناشی از تردد موتور سیکلت سواران به این منطقه افزود. از سویی دیگر تخلیه این منطقه در طول شب به دلیل تغییر کاربری منازل مسکونی از مهمترین مشکلات محله فردوسی است. با وجود تمامی این می‌توان گفت که محله فردوسی محله‌ای با امکانات و دسترسی‌های بسیار خوب و دارای مشکلاتی مانند ترافیک و آلودگی و البته تخلیه محله در طول شب از ساکنین نام برد.

5/5 - (1 امتیاز)
بهجت آباد تهران (اطلاعات کامل + نقشه + تاریخچه)
محله حکیمیه تهران کجاست؟ (نقشه + تاریخچه + دسترسی)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست