محله مرزداران

محله مرزداران

مرزداران یکی از محلات نام آشنای منطقه 2 تهران است. بلوار مرزداران مشهورترین معبر محله مرزداران است که نام این محله از روی نام بلوار مرزداران گرفته شده است. محله مرزداران به طور قطع یکی از محله های محبوب و شناخته‌شده و جوان در شمال غرب استان تهران است این محله در منطقه 2 شهرداری تهران واقع شده است.

محله مرزداران

اين محله از شمال با بزرگراه همت، از شرق با بزرگراه يادگار امام، از جنوب با بلوار جلال آل احمد و از غرب با خیابان اشرفی اصفهانی هم مرز است. اگر خواسته باشیم از محلات مجاور محله مرزداران نام ببریم ، باید بگوییم که این محله با محله‌های ‌شهرک آزمایش، ایوانک، باغ فیض، صادقیه، پونک، پونک جنوبی، ستارخان، اباذر مجاورت دارد.

تاریخچه محله مرزداران

محله مرزداران در گذشته جزو اراضی دره فرحزاد بوده است. بخشی از محله مرزداران در راستای دره فرحزاد قرار گرفته است. این همجواری با دره فرحزاد و رودخانه فرحزاد باعث شده بود از زمان های گذشته محله مرزداران زیر کشت محصولات زراعی قرار گرفته و جزئی از اراضی دره فرحزاد قرار گیرد. وجود باقی مانده های آسیاب کهک نشاندهنده این موضوع است که در محله مرزداران کشت غلات رایج بوده و مردم برای آسیاب کردن غلات خود از این آسیاب استفاده می کردند. ساکنین مرزداران دارای مشاغل مرتبط با کشاورزی و دامداری بوده و از آب رودخانه فرحزاد بهره مند بودند.

محله مرزداران در گذر زمان

محله مرزداران در زمره محلاتی بود که نسبت به مناطق مرکزی تهران ، دیرتر چهره شهر نشینی به خود گرفت. بلوار اصلی محله مرزداران که نام این محله نیز از نام بلوار آن گرفته شده است ، بلوار مرزداران است. بلوار مرزداران در ابتدا با عنوان بلوار «شکوفه‌های انقلاب» ساخته شد. بلوار شکوفه های انقلاب در دهه ۷۰ تغییر نام داد و به نام بلوار مرزداران معروف شد.

شهرک ژاندارمری

محله مرزداران تا چندین سال گذشته با نام شهرک ژاندارمری نیز معروف بود. شهرک ژاندارمری شهرکی در داخل بلوار مرزداران بود که نام آن بر روی محله شهرک ژاندارمری گذاشته شده بود. در زمان پهلوی دوم قطعاتی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر از این محله در اختیار کارکنان ژاندارمری قرار گرفت. پس از اسکان کارکنان ژاندارمری در این منطقه ، این محله به نام شهرک ژاندارمری مشهور شد. نام شهرک ژاندارمری تا مدت ها بر روی محله شهرک ژاندارمری ماند تا زمانی که نام این محله از محله شهرک ژاندارمری به نام محله مرزداران تغییر کرد.

املاک و قیمت آپارتمان در محله مرزداران

امروزه اکثر واحدهای مسکونی محله مرزداران نوساز هستند ، چرا که رشد محله مرزداران با تاخیر از بسیاری از محلات تهران آغاز شد. قیمت املاک محله مرزداران نیز به دلیل قرار گرفتن این محله در یک منطقه خوب از نظر آب و هوایی و دسترسی های بسیار مناسب محله مرزداران به اتوبان ها و معابر اصلی شهر تهران در سطح متوسط رو به بالا قرار دارد. اگر شما خواهان خرید ملک در محله مرزداران هستید ، باید بدانید که با محله ای در سطح قیمتی بالا مواجه هستید.

بافت محله مرزداران

تا چند سال پيش این محله یکی از محله‌های دنج و بی‌حاشیه پایتخت بود که بافت شهری و اجتماعی مناسبی داشت اما اخيرا همچون ساير محلات تهران شلوغ، پر جمعيت و پر تردد شده است با اين حال خیابان‌های آرام و عریض با خانه‌های مسکونی نوساز خیال افرادی که می‌خواهند زندگی آرام و به دور از ترافیک سنگین شهری را تجربه کنند راحت می‌کند.

جمعیت و مساحت محله مرزداران

این محله حدود ۳۵۵ هکتار مساحد و ۲۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

مراکز خرید مرزداران

محله مرزداران دارای مراکز خرید بسیار خوبی است که‌ این مراکز خرید جزو امکانات محله مرزداران هستند.

مرکز خرید پردیسان

یکی از مشهورترین مراکز خرید مرزداران که جزو امکانات مرزداران محسوب می‌شود، مجتمع تجاری پردیسان است. تنوع کالاها در این مجتمع تجاری از ديگر مراکز خرید مرزداران زیاد تر بوده ضمنا برای گشت‌وگذار نیز محیط مناسبی است.

مرکز تجاری الوند

دیگر مرکز خریدی که در مرزداران وجود دارد، مجتمع تجاری الوند است. مجتمع تجاری الوند مجتمعی تجاری با فضای تجاری و رفاهی بسیار خوب برای خرید انواع پوشاک و کیف و کفش و محصولات دیگری است که همه ما به آن ها احتیاج داریم.

مرکز خرید برج نگین رضا

مرکز خرید برج نگین رضا نیز به این محله نزدیک بوده و علاوه بر داشتن حدود ۴۰ واحد تجاری، کافه‌ها و رستوران‌های ایرانی، ترکیه‌ای و ایتالیایی ، جزو مراکز خرید بسیار خوب محله مرزداران است.

مراکز آموزشی مرزداران

مرزداران هم از لحاظ داشتن مدارس در مقطع‌های مختلف دخترانه و پسرانه هم از لحاظ وجود مراکز آموزش عالی ممتاز است. مراکز آموزش عالی این محله جوان از این قرارند.

دانشگاه آزاد اسلامی
دانشگاه علم و فرهنگ
دانشگاه علمی کاربردی آیین زندگی
موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی

مراکز بهداشتی مرزداران

در این محله جوان بیمارستان وجود ندارد اما درمانگاه ها و کلینیک های بسیار زیادی وجود دارد که خدمات بسیار خوبی را به ساکنین محله مرزداران می دهند. درمانگاه ثامن‌الحجج و خانه سلامت مرزداران غربی خدمات بهداشتی و درمانی مناسبی را به ساکنان ارائه می‌دهند و جزو امکانات محله هستند. داروخانه‌های موجود در این محله از جمله داروخانه مرکزی مرزداران ، داروخانه شاه‌آبادی و داروخانه اکبری‌راد نیز نقش مکمل درمانگاه‌ها را دارند.

مراکز تفریحی و ورزشی محله مرزداران

محله مرزداران به لحاط وجود مراکز تفریحی و ورزشی وضعیت بسیار مناسبی را دارد. نزدیکی به دره فرحزاد و وجود زمین های بسیار زیاد در این محله ، باعث به وجود آمدن پارک ها و بوستان های متعددی در این محله شده است.
مشهورترین مرکز تفریحی مرزداران پارک جنگلی پردیسان است. پارک پردیسان به تنوع زیستی و گونه‌های حیوانی که در این پارک زندگی می‌کنند شهرت دارد و برای گشت‌وگذار و تفریح به‌خصوص برای کودکان بسیار مناسب است. علاوه بر پردیسان بوستان‌های سیمرغ، ناهید، گلها و کریمی در دسترس هستند.
این محله جوان جزو محله‌هایی است که از نظر تعداد باشگاه‌های ورزشی کمبود ندارد و امکانات ورزش برای ساکنین فراهم است.

باشگاه‌های ورزشی

آزادگان
سمن
راه برنا
بلند آسمان
اندیشه
کاج
نیلوفر
در این محله واقع شده‌اند.

بافت تاريخي محله مرزداران

آسیاب تاریخی «کهک» نیز تنها اثر تاریخی مرزداران است که از دوره‌ی صفویه در تقاطع بلوار یادگار امام (ره)، به یادگار مانده است.

مرکز درمانی و جراحی بهار در این محله واقع شده است. از سوی دیگر درمانگاه ثامن الحجج در نزدیکی این محله واقع شده است و نبش خیابان درخشان واقع در اشرفی اصفهانی است. از طرف دیگر تعداد داروخانه‌های این محله به اندازه کافی است. از بین آنها می‌توانیم به داروخانه مرکزی مرزداران در انتهای خیابان اسلامیان ، داروخانه دکتر شاه‌آبادی واقع در بلوار مرزداران، داروخانه اکبری راد ، داروخانه دکتر نیک‌پیکران، داروخانه مرتضی اشرفی و داروخانه ودراگ استور و… اشاره کنیم.
از دیگر امکانات محله مرزداران می توان به مواردی چون ، بوستان نهج‌البلاغه فاز دو، رستوران جنارو مرزداران، رستوران ایتالیایی مارینو، باغ وحش پردیسان، رستوران مروارید، بازار میوه و تره بار خرمرودی و کافه رستوران کاویش واشاره کرد.

سرای محله مرزداران

سرای محله مرزداران شرقی و سرای محله مرزداران غربی در نوع خود از بهترین سرای محلات شهر تهران هستند که با فضای مناسب خود ، امکانات آموزشی و فرهنگی و ورزشی بسیار خوبی را برای ساکنین محله مرزداران فراهم کرده اند.

آدرس سرای محله مرزداران شرقی

تهران.بزرگراه جلال ال احمد غرب.بعد از پل ازمایش.جنب بلوار جانبازان.سرای محله مرزداران شرقی
شماره تلفن سرای محله مرزداران شرقی :02144249441

سرای محله مرزداران غربی
آدرس سرای محله مرزداران غربی
تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از چهارراه مرزداران، کوچه بی نظیر

فرمانیه
محله شهرک ولیعصر تهران

پست های مرتبط

محله وصفنارد
محله های تهران

محله وصفنارد

0
محله وصفنارد یکی از محلات منطقه 17 تهران است. محله وصفنارد جزو قدیمی ترین محلات شهر تهران است. محله وصفنارد…

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست