1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله مرزداران
محله مرزداران

محله مرزداران

مرزداران یکی از محلات نام آشنای منطقه 2 تهران است. بلوار مرزداران مشهورترین معبر محله مرزداران است که نام این محله از روی نام بلوار مرزداران گرفته شده است. محله مرزداران به طور قطع یکی از محله های محبوب و شناخته‌شده و جوان در شمال غرب استان تهران است این محله در منطقه 2 شهرداری تهران واقع شده است.

محله مرزداران

اين محله از شمال با بزرگراه همت، از شرق با بزرگراه يادگار امام، از جنوب با بلوار جلال آل احمد و از غرب با خیابان اشرفی اصفهانی هم مرز است. اگر خواسته باشیم از محلات مجاور محله مرزداران نام ببریم ، باید بگوییم که این محله با محله‌های ‌شهرک آزمایش، ایوانک، باغ فیض، صادقیه، پونک، پونک جنوبی، ستارخان، اباذر مجاورت دارد.

تاریخچه محله مرزداران

محله مرزداران در گذشته جزو اراضی دره فرحزاد بوده است. بخشی از محله مرزداران در راستای دره فرحزاد قرار گرفته است. این همجواری با دره فرحزاد و رودخانه فرحزاد باعث شده بود از زمان های گذشته محله مرزداران زیر کشت محصولات زراعی قرار گرفته و جزئی از اراضی دره فرحزاد قرار گیرد. وجود باقی مانده های آسیاب کهک نشاندهنده این موضوع است که در محله مرزداران کشت غلات رایج بوده و مردم برای آسیاب کردن غلات خود از این آسیاب استفاده می کردند. ساکنین مرزداران دارای مشاغل مرتبط با کشاورزی و دامداری بوده و از آب رودخانه فرحزاد بهره مند بودند.

محله مرزداران در گذر زمان

محله مرزداران در زمره محلاتی بود که نسبت به مناطق مرکزی تهران ، دیرتر چهره شهر نشینی به خود گرفت. بلوار اصلی محله مرزداران که نام این محله نیز از نام بلوار آن گرفته شده است ، بلوار مرزداران است. بلوار مرزداران در ابتدا با عنوان بلوار «شکوفه‌های انقلاب» ساخته شد. بلوار شکوفه های انقلاب در دهه ۷۰ تغییر نام داد و به نام بلوار مرزداران معروف شد.

شهرک ژاندارمری

محله مرزداران تا چندین سال گذشته با نام شهرک ژاندارمری نیز معروف بود. شهرک ژاندارمری شهرکی در داخل بلوار مرزداران بود که نام آن بر روی محله شهرک ژاندارمری گذاشته شده بود. در زمان پهلوی دوم قطعاتی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر از این محله در اختیار کارکنان ژاندارمری قرار گرفت. پس از اسکان کارکنان ژاندارمری در این منطقه ، این محله به نام شهرک ژاندارمری مشهور شد. نام شهرک ژاندارمری تا مدت ها بر روی محله شهرک ژاندارمری ماند تا زمانی که نام این محله از محله شهرک ژاندارمری به نام محله مرزداران تغییر کرد.

املاک و قیمت آپارتمان در محله مرزداران

امروزه اکثر واحدهای مسکونی محله مرزداران نوساز هستند ، چرا که رشد محله مرزداران با تاخیر از بسیاری از محلات تهران آغاز شد. قیمت املاک محله مرزداران نیز به دلیل قرار گرفتن این محله در یک منطقه خوب از نظر آب و هوایی و دسترسی های بسیار مناسب محله مرزداران به اتوبان ها و معابر اصلی شهر تهران در سطح متوسط رو به بالا قرار دارد. اگر شما خواهان خرید ملک در محله مرزداران هستید ، باید بدانید که با محله ای در سطح قیمتی بالا مواجه هستید.

بافت محله مرزداران

تا چند سال پيش این محله یکی از محله‌های دنج و بی‌حاشیه پایتخت بود که بافت شهری و اجتماعی مناسبی داشت اما اخيرا همچون ساير محلات تهران شلوغ، پر جمعيت و پر تردد شده است با اين حال خیابان‌های آرام و عریض با خانه‌های مسکونی نوساز خیال افرادی که می‌خواهند زندگی آرام و به دور از ترافیک سنگین شهری را تجربه کنند راحت می‌کند.

جمعیت و مساحت محله مرزداران

این محله حدود ۳۵۵ هکتار مساحد و ۲۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

مراکز خرید مرزداران

محله مرزداران دارای مراکز خرید بسیار خوبی است که‌ این مراکز خرید جزو امکانات محله مرزداران هستند.

مرکز خرید پردیسان

یکی از مشهورترین مراکز خرید مرزداران که جزو امکانات مرزداران محسوب می‌شود، مجتمع تجاری پردیسان است. تنوع کالاها در این مجتمع تجاری از ديگر مراکز خرید مرزداران زیاد تر بوده ضمنا برای گشت‌وگذار نیز محیط مناسبی است.

مرکز تجاری الوند

دیگر مرکز خریدی که در مرزداران وجود دارد، مجتمع تجاری الوند است. مجتمع تجاری الوند مجتمعی تجاری با فضای تجاری و رفاهی بسیار خوب برای خرید انواع پوشاک و کیف و کفش و محصولات دیگری است که همه ما به آن ها احتیاج داریم.

مرکز خرید برج نگین رضا

مرکز خرید برج نگین رضا نیز به این محله نزدیک بوده و علاوه بر داشتن حدود ۴۰ واحد تجاری، کافه‌ها و رستوران‌های ایرانی، ترکیه‌ای و ایتالیایی ، جزو مراکز خرید بسیار خوب محله مرزداران است.

مراکز آموزشی مرزداران

مرزداران هم از لحاظ داشتن مدارس در مقطع‌های مختلف دخترانه و پسرانه هم از لحاظ وجود مراکز آموزش عالی ممتاز است. مراکز آموزش عالی این محله جوان از این قرارند.

دانشگاه آزاد اسلامی
دانشگاه علم و فرهنگ
دانشگاه علمی کاربردی آیین زندگی
موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی

مراکز بهداشتی مرزداران

در این محله جوان بیمارستان وجود ندارد اما درمانگاه ها و کلینیک های بسیار زیادی وجود دارد که خدمات بسیار خوبی را به ساکنین محله مرزداران می دهند. درمانگاه ثامن‌الحجج و خانه سلامت مرزداران غربی خدمات بهداشتی و درمانی مناسبی را به ساکنان ارائه می‌دهند و جزو امکانات محله هستند. داروخانه‌های موجود در این محله از جمله داروخانه مرکزی مرزداران ، داروخانه شاه‌آبادی و داروخانه اکبری‌راد نیز نقش مکمل درمانگاه‌ها را دارند.

مراکز تفریحی و ورزشی محله مرزداران

محله مرزداران به لحاط وجود مراکز تفریحی و ورزشی وضعیت بسیار مناسبی را دارد. نزدیکی به دره فرحزاد و وجود زمین های بسیار زیاد در این محله ، باعث به وجود آمدن پارک ها و بوستان های متعددی در این محله شده است.
مشهورترین مرکز تفریحی مرزداران پارک جنگلی پردیسان است. پارک پردیسان به تنوع زیستی و گونه‌های حیوانی که در این پارک زندگی می‌کنند شهرت دارد و برای گشت‌وگذار و تفریح به‌خصوص برای کودکان بسیار مناسب است. علاوه بر پردیسان بوستان‌های سیمرغ، ناهید، گلها و کریمی در دسترس هستند.
این محله جوان جزو محله‌هایی است که از نظر تعداد باشگاه‌های ورزشی کمبود ندارد و امکانات ورزش برای ساکنین فراهم است.

باشگاه‌های ورزشی

آزادگان
سمن
راه برنا
بلند آسمان
اندیشه
کاج
نیلوفر
در این محله واقع شده‌اند.

بافت تاريخي محله مرزداران

آسیاب تاریخی «کهک» نیز تنها اثر تاریخی مرزداران است که از دوره‌ی صفویه در تقاطع بلوار یادگار امام (ره)، به یادگار مانده است.

مرکز درمانی و جراحی بهار در این محله واقع شده است. از سوی دیگر درمانگاه ثامن الحجج در نزدیکی این محله واقع شده است و نبش خیابان درخشان واقع در اشرفی اصفهانی است. از طرف دیگر تعداد داروخانه‌های این محله به اندازه کافی است. از بین آنها می‌توانیم به داروخانه مرکزی مرزداران در انتهای خیابان اسلامیان ، داروخانه دکتر شاه‌آبادی واقع در بلوار مرزداران، داروخانه اکبری راد ، داروخانه دکتر نیک‌پیکران، داروخانه مرتضی اشرفی و داروخانه ودراگ استور و… اشاره کنیم.
از دیگر امکانات محله مرزداران می توان به مواردی چون ، بوستان نهج‌البلاغه فاز دو، رستوران جنارو مرزداران، رستوران ایتالیایی مارینو، باغ وحش پردیسان، رستوران مروارید، بازار میوه و تره بار خرمرودی و کافه رستوران کاویش واشاره کرد.

بلوار مرزداران

بلوار مرزداران بزرگترین و مشهورترین ، خیابان محله مرزداران است. نام محله مرزداران نیز از روی نام این بلوار گرفته شده است و همین موضوع نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد این بلوار است. بلوار مرزداران از ابتدای محله تا انتهای محله امتداد داشته و تمامی خیابان های مهم مرزداران را به یکدیگر متصل می کند. بلوار مرزداران از بزرگراه اشرفی اصفهانی در غرب محله تا بزرگراه شیخ فضل الله نوری در شرق محله امتداد داشته و نقش کلیدی در دسترسی های محله و همچنین نقش مهمی را در ورودی های محله مرزداران ایفا می کند.

بیشتر مراکز تجاری بسیار مهم مرزداران در این بلوار در حال فعالیت هستند. این بلوار دو محله مرزداران و شهرک آزمایش را به هم پیوند داده و راه ارتباطی میان سه بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بزرگراه یادگار امام و بزرگراه شیخ فضل الله نوری است و به جز این تقاطع ها ، چندین تقاطع مهم دیگر را در داخل محله دارد. تقاطع بلوار مرزداران – خیابان لاله ، بلوار مرزداران – ابراهیمی ، بلوار مرزداران _ ایثار ، بلوار مرزداران -آریافر ، بلوار مرزداران – سرسبز ، بلوار مرزداران – آزمایش ، بلوار مرزداران – اطاعتی و بلوار مرزداران – شهرک آزمایش تقاطع های مهم این بلوار هستند. بلوار مرزداران مراکز و اماکن کلیدی محله این محله را در خود جای داده است. مترو مرزداران ، شهرک آزمایش ، مسجد امیرالمومنین ، مدرسه علمیه دارالحکمه ، ایستگاه مترو یادگار امام و دفتر خدمات الکترونیک سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و بسیاری از مراکز تجاری مرزداران در این بلوار قرار دارند. بلوار مرزداران دسترسی این محله را به حمل و نقل عمومی و مترو برقرار کرده و از این نظر نیز بلوار مرزداران مهمترین خیابان این محله است.
شرایط زندگی در مرزداران به نقاط مثبت زندگی در مرزداران و نقاط منفی زندگی در مرزدارن وابسته است و ما برای تصمیم درباره زندگی در این محله باید با نکات مثبت و نکات منفی این محله آشنا باشیم.

نقاط مثبت زندگی در مرزداران

مرزداران دارای نقاط مثبت بسیار زیادی است که برای زندگی در این محله جذابیت ایجاد کرده است.
بلوار مرزداران در یکی از بهترین مناطق تهران قرار دارد و این موضوع کمک کرده است تا کیفیت زندگی در این محله ، کیفیتی قابل قبول باشد.
حمل و نقل عمومی در بلوار مرزداران در سطح بسیار خوبی قرار دارد. وجود ایستگاه اتوبوس شهرک آزمایش و خطوط بی آر تی در بزرگراه اشرفی اصفهانی نقش کلیدی در جابجایی مسافران اتوبوس رو دارد و خطوط تاکسی رانی بسیاری نیز در بلوار مرزداران به طور دائم در حرکتند و به همین دلیل ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی در این محله بسیار قدرتمند است. در مورد خطوط مترو نیز ، این محله با داشتن دو ایستگاه مترو آزمایش و یادگار امام در شرایط ایده آلی قرار دارد.

بافت نوساز محله
محله مرزداران دارای بافت ساختمانی نوسازی است. ساخت واحدهای آپارتمانی در مرزداران از دهه ۱۳۴۰ آغاز شد ، اما ، اکثر واحدهای دهه های ۵۰ و ۶۰ در دهه ۸۰ و ۹۰ مورد نوسازی قرار گرفته است. در محله مرزداران واحدهای فرسوده کمتر به چشم آمده و این محله تبدیل به محله ای نوساز و لوکس شده است.
دسترسی های بسیار خوب مرزداران و وجود بزرگراه های اشرفی اصفهانی ، بزرگراه یادگار امام ، بزرگراه شیخ فضل الله نوری ، بزرگراه جلال آل احمد و بزرگراه حکیم در اطراف این محله باعث شده است که این محله به عنوان یکی از خوش مسیر ترین و بهترین محله های غرب تهران شناخته شود.

مراکز خرید اطراف مرزداران

بلوار مرزداران دسترسی بسیار مناسبی را به بهترین مراکز خرید تهران دارد. مراکز خرید اطراف مرزداران مرکز خرید تیراژه ، مرکز خرید میلاد نور ، مرکز خرید لیدوما ، مرکز خرید بوستان ، مرکز خرید گلستان شهرک غرب ، بازار سنتی ستارخان و مجتمع تجاری گلدیس از مهمترین مراکز خرید اطراف مرزداران هستند. همچنین محله مرزداران دارای مراکز خرید بسیار متنوعی در داخل محله است که بسیاری از احتیاجات ساکنین محله را تامین می کنند.

مراکز تفریحی اطراف مرزداران

مراکز تفریحی اطراف مرزداران نیز جزو بهترین جاهای دیدنی تهران هستند. پارک پردیسان ، پارک نهج البلاغه و پارک گفتگو از بزرگترین مراکز تفریحی اطراف مرزداران هستند.
تمامی موارد فوق از نقاط مثبت زندگی در مرزداران هستند و اما اگر بخواهیم درباره نکات منفی زندگی در مرزداران نیز نکاتی را مطرح کرده باشیم میتوان به چند نکته اشاره کرد.

نقاط منفی زندگی در مرزداران
کمبود برخی امکانات ورزشی ، اعم از سالن های ورزشی ، زمین چمن مصنوعی ، استخر و باشگاه های ورزشی متناسب با نیاز محله از جمله مشکلات مرزداران هستند.
کمبود فضای سبز محله ای ، از دیگر مشکلات مرزداران است. محله مرزداران از جمله محله هایی است که گر چه دارای چند پارک و بوستان محلی است ، اما باید گفت که این محله از نظر وجود سرانه فضای سبز مشکلاتی را دارد که البته بخش مهمی از این معضل به دلیل وجود مراکز تفریحی اطراف مرزداران مرتفع شده است.

قیمت آپارتمان در مرزداران
بلوار مرزداران ، دارای ساختمان هایی لوکس و نوساز است که از نظر قیمت جزو آپارتمان های گران قیمت تهران هستند. قیمت آپارتمان در مرزداران به دلیل قرار داشتن این محله در کنار محله های گران قیمتی مانند شهرک غرب و همچنین وجود امکانات بسیار خوب در این منطقه ، از سطح متوسط قیمت خانه در تهران بسیار بالاتر است و در رده های گران تهران به حساب می رود. از جمله مهمترین دلایل قیمت گران خانه و آپارتمان در مرزداران ، می توان به قیمت کلنگی در مرزداران اشاره کرد. قیمت کلنگی در مرزداران به خصوص در سه دهه اخیر رشد قابل توجهی داشته است و به دلیل تقاضای بسیار زیاد برای خرید و فروش خانه و آپارتمان در مرزداران ، این منطقه جزو گرانترین محله های تهران شده است.

سرای محله مرزداران

سرای محله مرزداران شرقی و سرای محله مرزداران غربی در نوع خود از بهترین سرای محلات شهر تهران هستند که با فضای مناسب خود ، امکانات آموزشی و فرهنگی و ورزشی بسیار خوبی را برای ساکنین محله مرزداران فراهم کرده اند.

آدرس سرای محله مرزداران شرقی

تهران.بزرگراه جلال ال احمد غرب.بعد از پل ازمایش.جنب بلوار جانبازان.سرای محله مرزداران شرقی
شماره تلفن سرای محله مرزداران شرقی :02144249441

سرای محله مرزداران غربی
آدرس سرای محله مرزداران غربی
تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از چهارراه مرزداران، کوچه بی نظیر

 

سوالات متداول درباره مرزداران

بلوار مرزداران کجاست؟
بلوار مرزداران به بلوار اصلی محله مرزداران گفته می‌شود. بلوار مرزداران از بزرگراه اشرفی اصفهانی تا بزرگراه شیخ فضل الله نوری ، در سراسر این محله امتداد داشته و شاهراه اصلی محله است. نام این محله نیز از بلوار مرزداران گرفته شده است.

مرزداران تهران کجاست؟
مرزداران تهران نام محله ای بسیار خوب در منطقه ۲ تهران است‌. مرزداران تهران محله ای است که در بین چهار محله مشهور تهران قرار گرفته و محله صادقیه در جنوب ، محله پونک در شمال ، محله باغ فیض در غرب ، محله بهنام در جنوب غرب و محله گیشا در شرق آن قرار گرفته است.

چگونه به مرزداران برویم؟
بسیار از کاربران از خود می پرسند که چگونه به مرزداران برویم ؟ باید گفت که مرزداران دارای چندین ورودی اصلی از بزرگراه های اصلی و بزرگ غرب تهران است. برای رفتن به مرزداران می توانید از بزرگراه های حکیم ، بزرگراه همت ، بزرگراه شیخ فضل الله نوری، بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه یادگار امام استفاده کنید.

تقاطع بلوار مرزداران و خیابان ناهید کجاست؟
نام جدید خیابان ناهید مرزداران ، خیابان رضایی نژاد است. تقاطع بلوار مرزداران خیابان ناهید به تقاطعی در ابتدای بلوار مرزداران گفته می شود که با خیابان ناهید یا خیابان رضایی نژاد ، دارای تقاطع می شود. خیابان ناهید مرزداران جزو مشهورترین خیابان های بلوار مرزداران است.

تقاطع بلوار مرزداران ایثار
خیابان ایثار یکی از خیابان‌های معروف مرزداران است. خیابان ایثار ، بزرگراه یادگار امام را به بلوار مرزداران متصل می کند و له همین دلیل ، از خیابان های مهم این بلوار است. مسجد مشهور امیرالمومنین نیز در ابتدای خیابان ایثار قرار دارد.

خیابان سپهر مرزداران
خیابان سپهر مرزداران امتداد خیابان ایثار در ضلع شمالی بلوار مرزداران قرار دارد. خیابان سپهر از خیابان‌های معروف مرزداران است که مرکز خرید پردیسان در خیابان سپهر قرار دارد.

خیابان اطاعتی مرزداران
خیابان اطاعتی مرزداران ، یکی از طولانی ترین خیابان های این محله است که بزرگراه جلال آل احمد را به بزرگراه حکیم متصل می کند. خیابان اطاعتی مرزداران دارای دو بخش خیابان اطاعتی شمالی و خیابان اطاعتی جنوبی است.

بلوار مرزداران خیابان ابراهیمی
خیابان ابراهیمی بلوار مرزداران در ابتدای بلوار مرزداران و پس از گذشتن از خیابان ناهید ( خیابان رضایی نژاد ) قرار دارد. برای رسیدن به خیابان ابراهیمی باید از ابتدای بلوار مرزداران وارد این خیابان شد و پس از گذشتن از خیابان ناهید به خیابان ابراهیمی خواهید رسید

5/5 - (8 امتیاز)
فرمانیه
محله شهرک ولیعصر تهران

پست های مرتبط

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست