1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله مهرآباد
مهرآباد

محله مهرآباد

محله مهرآباد جنوبی از محلات به نام تهران است که در منطقه 9 تهران قرار دارد. منطقه 9 تهران یکی از کوچکترین مناطق تهران است و محله مهرآباد جنوبی شناسنامه این منطقه محسوب می شود. بیشتر مردم ، محله مهرآباد را با نام های مختلفی مانند سرآسیاب مهرآباد ، محله مهرآباد و محله مهرآباد جنوبی می شناسند و لازم به ذکر است که برخی خیابان شمشیری را نیز جزئی از این محله می دانند. محله مهرآباد از سویی دیگر با نام فرودگاه مهرآباد گره خورده است و وجود فرودگاه مهرآباد در این محله نام مهرآباد را تبدیل به نامی کرده است که در کل کشور و حتی در میان بسیاری از مسافران بین المللی ایران ، نامی شناخته شده است.

محله مهرآباد کجاست؟

محله مهرآباد جنوبی محله ای است که در جنوب میدان آزادی و فرودگاه مهرآباد تهران قرار دارد. محله مهرآباد در مجاورت محله های شبیری ، تهرانسر ، تولید دارو ، شهرک ولیعصر ، محله دستغیب ، محله امامزاده عبدالله ، محله جی ، محله استاد معین ، محله آپادانا ، محله اکباتان و محله شادآباد قرار دارد. این محله از شمال با بزرگراه لشگری ، یا جاده مخصوص کرج ، از جنوب با بلوار زرند ، از شرق با بزرگراه آیت الله سعیدی و از غرب با بلوار الغدیر یافت آباد محدود شده است. از نظر شماتیک محله مهرآباد را محله جنوب میدان آزادی تا تهرانسر و از جنوب با 45 متری زرند می شناسند.

تاریخچه محله مهرآباد

مهرآباد مهریه عصمت الدوله دختر ناصر الدین شاه قاجار بود. عصمت الدوله از زنان روشنفکر دربار ناصری بود. عصمت الدوله اولین زن ایرانی بود که به نواختن پیانو روی آورد. عصمت الدوله در دوازده سالگی به عقد دوست محمد خان معیر الممالک درآمد و مهرآباد را مهریه عصمت الدوله قرار دادند. نام مهرآباد از این به بعد بود که روی این منطقه گذاشته شد. مهرآباد منطقه ای بسیار خوش آب و هوا و حاصلخیز بود. چندین قنات و رودخانه فصلی در آن جریان داشت که آب منطقه را تامین کرده و از این جریان آب برای گردادندن آسیابی آبی استفاده می کردند و به آن منطقه نیز سرآسیاب می گفتند. بخش های مهمی از این منطقه نیز متعلق به خانواده نظام مافی بود که برخی موقوفات خانواده نظام مافی هنوز در این منطقه وجود دارد.

فرودگاه مهرآباد

سیزدهم مرداد ماه سال 1337 بود که فرودگاهی بین المللی در تهران افتتاح شد. فرودگاه مهرآباد بزرگترین فرودگاه ایران در زمان خود بود و تمام پروازهای داخلی و بین المللی تهران از طریق همین فرودگاه انجام می شد. این اتفاق باعث شد تا نام مهرآباد به نامی شناخته شده تبدیل شود. فرودگاه مهرآباد در کنار یکی از مهمترین میادین تهران در زمان خود ساخته شد و این اتفاق باعث شد تا محلات اطراف فرودگاه مهرآباد و میدان آزادی به محل تردد تبدیل شود.

دسترسی به محله مهرآباد

محله مهرآباد از نظر دسترسی در موقعیت خوبی قرار دارد. بزرگراه آیت الله سعیدی ، بلوار 45 متری زرند و بزرگراه متوسلیان ( بزرگراه فتح ) دسترسی خوبی را برای رسیدن به این محله ایجاد کرده است. محله مهرآباد در گذشته ورودی تهران محسوب می شد و تمام مسیرهای ورودی به تهران از شمال یا از جنوب این محله عبور می کردند. جاده قدیم کرج در جنوب مهرآباد قرار داشت و جاده مخصوص کرج در شمال این محله بود و امروز نیز مهرآباد توانسته است این موقعیت خوب را تا حد زیادی حفظ کند.

حمل و نقل عمومی و مترو

محله مهرآباد از نظر حمل و نقل عمومی وضعیت خوبی را دارد. خطوط اتوبوسرانی در خیابان زرند و بزرگراه احمد متوسلیان دسترسی مهرآباد را به مناطق دیگر امکان پذیر ساخته اند. همچنین از نظر وجود تاکسی در هر کدام از این معابر تاکسی های بسیاری برای استفاده وجود دارد.

مترو
در محله مهرآباد ، ایستگاه مترو اختصاصی وجود ندارد. نزدیکترین ایستگاه مترو به مهرآباد ، ایستگاه مترو آزادی است.

محله های مهرآباد

محله مهرآباد به چهار محله تقسیم شده است. این تقسیم بندی عبارت از محله مهرآباد ، محله مهرآباد جنوبی ، محله سرآسیاب مهرآباد ، محله شمشیری است.

محله فرودگاه مهرآباد

محله فرودگاه مهرآباد به بخش شمالی بزرگراه احمد متوسلیان تا بزرگراه لشگری گفته می شود که شامل فرودگاه مهرآباد و قسمت مسکونی در پایین دست فرودگاه مهرآباد گفته می شود.

سرآسیاب مهرآباد

سرآسیاب مهرآباد در قسمت جنوب غربی مهرآباد قرار دارد. سرآسیاب مهرآباد از شمال با بزرگراه آیت الله سعیدی و خیابان امام محمد باقر و از جنوب با خیابان 45 متری زرند و از شرق با خیابان دانشگاه هوایی جنوبی و از غرب با خیابان شیشه و گاز محدود شده است. از اماکن مشهور محله سرآسیاب مهرآباد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سرای محله سرآسیاب مهرآباد

آدرس سرای محله سرآسیاب مهرآباد
۴۵ متری زرند ، خیابان گزل خو، بوستان کوکب
شماره تلفن سرای محله سرآسیاب مهرآباد
۰۲۱۶۶۶۸۷۷۶۴

خیابان گزل خو خیابان گزل خو جزو قدیمی ترین خیابان های سرآسیاب مهرآباد است. نام قدیم خیابان گزل خو خیابان توکلی بود. بسیاری از ساکنین این محله هنوز خیابان گزل خو را با نام قدیم آن ، خیابان توکلی مهرآباد می شناسند.

خیابان طالقانی
خیابان طالقانی از جمله خیابان های جدید الاحداث این محله است که در غرب خیابان توکلی قرار گرفته است.

بیمارستان شریعت رضوی
بیمارستان شریعت رضوی تنها بیمارستان موجود در محله مهرآباد است.

خیابان تفرش
خیابان تفرش مهرآباد از خیابان های مشهور مهرآباد است.

دانشگاه هوایی شهید ستاری
دانشگاه هوایی شهید ستاری از مهمترین اماکن مهرآباد است. بسیاری از مردم این قسمت از مهرآباد را با نام دانشگاه هوایی می شناسند

خانه فرهنگ مهرآباد
خانه فرهنگی مهرآباد جزو اماکن مشهور محله سرآسیاب مهرآباد است که در طی سالیان اخیر فعالیت های فرهنگی بسیار خوبی در این خانه فرهنگ وجود داشته است.

محله مهرآباد جنوبی
محله مهرآباد جنوبی در جنوب فرودگاه مهرآباد قرار دارد و به دلیل همین موقعیت نسبت به فرودگاه است که به محله مهرآباد جنوبی شهرت دارد. این محله از شمال با بزرگراه فتح و از جنوب با خیابان شمشیری و از شرق با بزرگراه آیت الله سعیدی محدود شده است. در واقع می توان گفت که مهرآباد جنوبی را بخش شمالی خیابان شمشیری تا بزرگراه فتح گفته می شود. برخی خیابان ها و اماکن مشهور محله مهرآباد جنوبی به قرار زیر است.

بوستان فتح
بوستان فتح بزرگترین بوستان مهرآباد جنوبی است که در مجاورت بزرگراه فتح قرار دارد.

سرای محله مهرآباد جنوبی
سرای محله مهرآباد جنوبی از بهترین مکان های فرهنگی محله مهرآباد جنوبی است. این سرای محله به سرای محله عقیق نیز شهرت دارد.
آدرس سرای محله مهرآباد جنوبی
بزرگراه فتح ، میدان فتح ، ساختمان عقیق
شماره تلفن سرای محله مهرآباد جنوبی
۰۲۱۶۶۶۸۲۸۱۲

محله شمشیری
محله شمشیری نیز از محله های مهرآباد است. محله شمشیری از شمال با خیابان شمشیری ، از جنوب با ۴۵ متری زرند ، از غرب با خیابان دانشگاه ۶وایی و از شرق با سه راه آذری و محله آذری مجاورت دارد. محله شمشیری به نام خیابان اصلی این محله ، خیابان شمشیری نامگذاری شده است. از اماکن معروف محله شمشیری می توان به موارد زیر اشاره داشت.

بوستان شمشیری
هنرستان نظام مافی
مدرسه ناشنوایان نظام مافی
مجموعه ورزشی ورزنده

سرای محله شمشیری

آدرس سرای محله شمشیری
خیابان شمشیری ، خیابان ملکی ، خیابان تفرش شرقی پلاک ۱۶
شماره تلفن سرای محله شمشیری
۰۲۱۶۶۱۰۱۵۲۵

4.8/5 - (42 امتیاز)
محله کارون بررسی قیمت خانه و امکانات محله کارون
شهرک راه آهن تهران، شرایط زندگی و قیمت آپارتمان در شهرک گلستان

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست