1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله نعمت آباد
نعمت آباد

محله نعمت آباد

محله نعمت آباد یکی از محلات منطقه ۱۹ تهران است. محله نعمت آباد با بازار مبل نعمت آباد ، مرکز خرید و فروش خودرو آیت الله سعیدی ، بازار خیابان نور، بازار خیابان طالقانی ، بازار سهیل یا خلازیر ، مرکز خرید و فروش خودرو عبدل آباد و مرکز خرید و فروش خودرو آیت الله سعیدی همگی در این محله قرار گرفته اند. محله ای که روزگاری قلعه و روستایی در جنوب تهران بود ، امروزه جای جای آن تبدیل به بازار های خرد و بزرگ شده است.

محله نعمت آباد کجاست

محله نعمت آباد در منطقه ۱۹ تهران قرار گرفته است. محله نعمت آباد از شمال با بزرگراه آیت الله سعیدی، از جنوب با خیابان شکوفه ، از شرق با بزرگراه کاظمی و از غرب با خیابان پونه مجاورت دارد. این محله با محله‌های شهرک ولیعصر ، محله ‌شهید رجایی، محله شهید کاظمی، محله دولت خواه جنوبی، محله شکوفه، محله عبدل آباد، محله زهتابی و محله دولتخواه شمالی مجاورت دارد.

تاریخچه نعمت آباد

محله نعمت آباد تا دهه چهل جزو اراضی روستای وصفنارد بود. یخچال های نعمت آباد معروف بودند ، در این محله به جز کشاورزی و دامداری یخچال های بسیاری نیز وجود داشت که کار این یخچال ها تولید یخ برای فصل تابستان بود. در زمستان ها آب قنات ها به آب انبارهای این منطقه هدایت می شد و توسط بادگیرها این آب تبدیل به یخ می شد. یخ ها توسط کاه از همدیگر جدا شده و لایه به لایه بر روی هم قرار می گرفت و در فصول گرم سال ، برای خنک کردن آب و تولید بستنی و فالوده از آن استفاده می شد.
قلعه برج و بارو ، محل زندگی ساکنین نعمت آباد بود و اهالی این محله برای محافظت از خود در قلعه برج و بارو زندگی می کردند. از دهه ۳۰ زمین های این منطقه قطعه بندی شده و به مهاجرینی که اغلب ترک زبان بودند فروخته شد. با ورود مهاجرین به محله نعمت آباد در دهه ۴۰ و ۵۰ این محله رنگ و بوی شهر نشینی به خود گرفت و مشاغل جدید مهاجرین کار در کارخانه جات صنعتی اطراف این محله بود.
در دهه هفتاد و با احداث بزرگراه های بزرگی چون بزرگراه آیت الله سعیدی و بزرگراه کاظمی و به دلیل دسترسی این محله به جاده های اسلامشهر و اتوبان تهران_قم ، محله نعمت آباد شروع به رشد کرد و بازارهای مختلفی در این محله به وجود آمد ، تا جایی که بسیاری از خیابان های اصلی آن تبدیل به بازار شدند.

قیمت خانه در نعمت آباد

قیمت خانه در نعمت آباد تحت تاثیر بافت تجاری و بازار های متکثر آن است. در برخی از خیابان های آن که به بازار مبل نعمت آباد و خیابان نور قیمت آپارتمان در نعمت آباد بالاتر است و در باقی مناطق قیمت خانه ها تنزل پیدا می کند. در قسمت غربی محله نیز به دلیل نزدیکی به کوره های آجرپزی خلازیر، قیمت خانه کمی کاهش پیدا می کند.

دسترسی محله نعمت آباد

محله نعمت آباد بر سر سه راهی مهمی قرا دارد. بزرگراه آیت الله سعیدی و بزرگراه کاظمی مسیر خروجی تهران به شهرهای ساوه و قم را امکان پذیر می کند و سه راهی تهران، قم و ساوه از این محله منشعب می شود. بزرگراه کاظمی و بزرگراه آیت الله سعیدی دسترسی مناسبی را به این محله ایجاد می کند.

دسترسی به مترو

خط ۳ مترو تهران از این محله عبور کرده و ایستگاه متروی نعمت‌ آباد در این محله قرار دارد.

امکانات محله

بازار مبلمان نعمت آباد
بازار خرید و فروش خودرو عبدل آباد
مرکز بهداشت نعمت آباد
بوستان نعمت آباد
بوستان امام خمینی

خیابان های مهم نعمت آباد

خیابان نور
خیابان طالقانی
خیابان سهیل
خیابان شکوفه
میدان مادر

مراکز درمانی نعمت آباد

محله نعمت آباد دارای بیمارستان نیست ، اما به دلیل قرار داشتن در نقطه ای استراتژیک به چندین بیمارستان دسترسی مناسبی دارد.
بیمارستان شهدای یافت آباد
بیمارستان امیرالمومنین
بیمارستان غیاثی

شرایط زندگی در نعمت آباد

زندگی در نعمت آباد دارای شرایط مخصوص به خود است. این محله در جنوب تهران قرار دارد و به همین دلیل قیمت خانه در آن برای خرید پایینتر از سطح متوسط تهران است ، اما این محله دارای دسترسی بسیار مناسبی به منطقه ۱۸ تهران ، منطقه ۱۷ تهران و منطقه ۱۶ تهران است. امکانات تجاری مناسبی دارد و به بوستان های بزرگ جنوب تهران مانند بوستان ولایت و پارک قائم و بوستان جنگلی افرا دسترسی خوبی دارد.

سوالات متداول محله نعمت آباد

پاسگاه نعمت آباد کجا است؟
پس از انقلاب یکی از اولین پاسگاه های انتظامی جنوب تهران در این محله مستقر شد و نام آن پاسگاه نعمت آباد بود به همین دلیل بسیاری این محله را با نام پاسگاه نعمت آباد می شناختند.

نعمت آباد در کدام منطقه است؟
بسیاری می پندارند محله نعمت آباد در منطقه ۱۸ تهران است. این تصور به دلیل مجاورت این محله با منطقه ۱۸ تهران ایجاد شده است. این در حالی است که بر اساس تقسیم بندی شهرداری ، محله نعمت آباد جزو منطقه ۱۹ تهران است.

5/5 - (1 امتیاز)
محله دهکده المپیک ، امکانات و معرفی محله
محله یوسف آباد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست