محله نیاوران یکی از محلات قدیمی و  شناخته شده شمیران در منطقه یک تهران است. نیاوران از شمال با رشته کوه های  البرز و ارتفاعات کلک چال، از جنوب با محلات دزاشیب و فرمانیه و کامرانیه ، از شرق با دارآباد و از غرب با تجریش هم مرز است.

دلیل نامگذاری نیاوران

داستان نامگذاری نیاوران اما قدری متفاوت است. نام نیاوران در قدیم نی اوران بود. نیاوران از نیزارهای بسیار بلند پوشیده شده بود و هر کسی پا به آنجا می گذاشت از نی های این منطقه همراه خود می برد. نام نی آوران در گذر زمان به نیاوران تغییر یافت.

در روایتی دیگر به درختان گردوی سر به فلک کشیده و با عظمت نیاوران اشاره می کنند. ( نام گردوی ) را نیز به این محله اطلاق کرده اند. اما این ناصرالدین شاه بود که نام نیاوران را به این محله بخشید. نام نیاوران  مرکب از «نیا» (حد، عظمت و قدرت) «ور» (صاحب) و «ان» علامت نسبت است که واژه نیاوران را تشکیل داده است.

جاهای دیدنی نیاوران

در محله نیاوران هیچ مقصد گردشگری بلند آوازه تر از کاخ نیاوران وجود ندارد. در این کاخ شما می توانید ابنیه ساخته شده توسط سه شاه قجری و بنای اصلی ساخته شده در زمان پهلوی دوم را در کنار هم مشاهده کنید. کاخ نیاوران جزو بناهای شاخص کل کشور است.

فرهنگسرای نیاوران نیز از مکان های دیدنی محله نیاوران است. فرهنگسرای نیاوران توسط معمار مشهور پهلوی دوم ، کامران دیبا طراحی شد و در باغی قدیمی که محل نگهداری بیماران مبتلا به سل بود ساخته شد. بنای فرهنگسرای نیاوران یکی از بناهای شاخص معماری مدرن ایران است. فرهنگسرای نیاوران نخستین فرهنگسرای ایران است چرا که فیروز شیروانلو ، نخستین مدیر فرهنگسرای نیاوران، این نام را درباره این مجموعه فرهنگی به کاربرد و واژه فرهنگسرا را به فرهنگ واژگان فارسی افزود.

فرهنگسرای نیاوران

آدرس فرهنگسرای نیاوران

تهران ، خیابان پاسداران، روبروی پارک نیاوران، فرهنگسرای نیاوران

مراکز خرید نیاوران

محله نیاوران به دلیل واقع شدن در یک منطقه لوکس دارای مراکز خرید مدرنی است و این محله را مبدل به یکی از مکان های خرید تهران تبدیل کرده است.

مرکز خرید نارونمرکز خرید نارون

مرکز خرید نارون یکی از مراکز خرید خوب تهران در محله نیاوران است. مرکز خرید نارون گرچه مرکز خرید بزرگی نیست اما به جهت دارا بودن فروشگاه های خوب مد و لباس یکی از مراکز خرید خوب در شهر تهران محسوب می گردد. نمایندگی های TT Tommy Hilfiger،Miss sport در این پاساژ دارای شعبه هستند و به جز این ها مرکز خرید مانتو است.

آدرس  مرکز خرید نارون:تهران، نیاوران، خیابان باهنر، بعد از کامرانیه، نرسیده به خیابان سعیدی

تلفن مرکز خرید نارون : ۰۲۱۲۶۱۰۴۰۲۰

پارک نیاوران

پارک نیاوران

پارک نیاوران تهران نیز یکی از مشهورترین پارک های تهران است. پارک نیاوران در کنار کاخ نیاوران و فرهنگسرای نیاوران تلفیقی از بوستان و آثار تاریخی و آثار مدرن معماری ایران بوده که محیطی خاطره برانگیز را در مقابل شما قرار خواهد داد. پهنه این بوستان نزدیک به ۶۲،۰۰۰ متر مربع است و در سال ۱۳۴۸ در زمان پهلوی دوم و با نقشه طراحان انگلیسی و معماری مهندس سردار افخمی  ساخته شد. به دلیل شیب منطقه بوستان نیاوران به صورت پلکانی ساخته شده است که همین مورد، جلوه پارک نیاوران را دو چندان کرده است.

پارک نیاوران دارای بخش های گوناگونی است.

•  ساختمان کانون فرهنگی کودکان

•  کتاب‌خانه

•  آمفی تئاتر

•  زمین اسکیت

•  زمین بازی کودکان

•  زمین تمرین اسب‌سواری

•  سالن ورزشی بانوان

•  نمازخانه

•  چهار استخر بزرگ

پارک نیاوران کجا است

پارک نیاوران در شمال خیابان پاسداران و مجاورت میدان نیاوران (شهید باهنر کنونی) قرار دارد

تاریخچه نیاوران

 فتحعلی شاه قاجار باغی را در روستایی کوچک به نام «گُرده وی» یا «گُرده به» در نیزارهای شمال شرقی تهران ساخت که به دلیل وجود نی های فراوان به آن منطقه، نیاوران، می گفتند. بعدها این منطقه به نیاوران شهرت یافت. نیاوران منطقه ای خوش آب و هوا بود که شاهان قاجار و پهلوی علاقه خاصی به آن داشتند. وجود کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمد شاهی، بنای کوچک محمد شاه و  کاخ نیاوران ، نشان دهنده علاقه خاص قجرها و پهلوی ها به نیاوران است. تاریخچه نیاوران اما به دلیل همجواری با دزاشیب و قیطریه بسیار بیش از این ها تخمین زده می شود. اگر تاریخ سه هزار ساله قیطریه را در نظر بگیریم، بسیار بعید است که نیاوران در نزدیکی  و شمال این تپه ها سهمی از تاریخ قیطریه در خود نداشته باشد. آنچه مسلم است اما بناهای قدیمی زمان قاجار به طور مشخص ، رنگ و بویی دیگر به محله نیاوران داد و این محله از همان زمان شهرت پیدا کرد.

5/5 - (9 امتیاز)
سعادت آباد

پست های مرتبط

محله شاهین
محله های تهران

محله شاهین

0
محله شاهین شمالی یکی از محلات منطقه 5 تهران است. محله شاهین شمالی از نام بلوار اصلی این محله به…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست