1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله وصال شیرازی + (شرایط زندگی و قیمت خانه)
وصال شیرازی

محله وصال شیرازی + (شرایط زندگی و قیمت خانه)

محله وصال شیرازی یکی از محله های بسیار مهم منطقه ۶ تهران است. محله وصال شیرازی به محله دانشگاه تهران نیز شهرت دارد. محله وصال شیرازی به دلیل نام یکی از خیابان های آن به نام خیابان وصال شیرازی به این نام شهرت دارد. بدون شک مهمترین مرکز در محله خیابان وصال شیرازی ، دانشگاه تهران است. وجود دانشگاه تهران ، این محله را به یکی از پر هیاهوترین‌ و علمی تربن محله های تهران مبدل کرده است که بسیاری از وقایع بزرگ سیاسی و اجتماعی در ۵۰ سال اخیر را در پی داشته است. محله وصال تهران از زمان شکل گیری دانشگاه تهران شروع به توسعه داشت و به همین دلیل یکی از محله های قدیمی تهران به شمار می رود. قیمت خانه در محله وصال در سطح متوسط شهر تهران قرار دارد و شاید بتوان گفت که به دلیل بافت تجاری خیابان انقلاب و خیابان طالقانی در این محله ، قیمت خانه در خیابان وصال قدری بیشتر از سطح متوسط شهر تهران است.

محله وصال شیرازی کجاست؟

محله وصال شیرازی یکی از محله های منطقه 6 تهران است. یافتن موقعیت محله وصال ، بسیار سهل و آسان است. دانشگاه تهران و میدان انقلاب در محله وصال قرار دارد و شما با این آدرس ، میتوانید محله وصال شیرازی را در تهران پیدا کنید. محله وصال شیرازی از شمال با بلوار کشاورز ، از جنوب با خیابان انقلاب از غرب با خیابان کارگر و از شرق با خیابان فلسطین محدود شده است. این محله از شمال با محله کشاورز ، از جنوب با محله جمالزاده ، از شرق با محله ولیعصر و از غرب با محله نصرت مجاورت دارد.

تاریخچه محله وصال شیرازی

محله وصال شیرازی در گذشته بین دو منطقه بسیار مهم شیخ هادی و بهجت آباد بود که اراضی آن جزو بهجت اباد قدیم بود. در زمان قاجار این منطقه بیشتر اراضی بایری بود که برای کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفت. در زمان پهلوی اول ، اولین کلید ساخت و ساز در این محله آغاز شد. اولین کلید ساخت و ساز در این محله ، ساختن بزرگترین و اولین دانشگاه ایران در اراضی بهجت آباد بود. طرح و پیشنهاد ساخت دانشگاه تهران در سال 1305 ارایه شده و در سال 1313 اولین دانشگاه ایران با فرمان رضا شاه در تهران ساخته شد.

این دانشگاه اولین سنگ بنای محله وصال شیرازی بود. بعد از ساخت دانشگاه تهران مسیرهای ورودی و خروجی به این منطقه هم ساخته شد که مهمترین آن ها خیابان انقلاب بود. در دهه 1320 به بعد بود که ساخت و سازهای مسکونی در این منطقه نیز شکل گرفت و به خصوص به دلیل احداث دانشگاه تهران اساتید و دانشجویان ، کوشش داشتند تا در این منطقه سکونت داشته باشند. در دهه 1340 و 1350 بود که توسعه این محله شدت گرفت و به شکل امروزی خود درآمد. پس از شکل گیری این محله در دهه هشتاد بود که با تغییرات جدید ، نام این محله به دلیل وجود خیابان وصال شیرازی در آن ، به نام محله وصال شیرازی نامگذاری شد.

خیابان وصال شیرازی

خیابان وصال شیرازی یکی از مهمترین خیابان های محله وصال شیرازی است که به نام شاعر و خوشنویس توانای ایرانی در قرن سیزدهم هجری ، نامگذاری شده است. خیابان وصال شیرازی در مرکز این محله قرار داشته و از خیابان انقلاب تا بلوار کشاورز امتداد دارد. خیابان وصال شیرازی دارای دو تقاطع مهم با خیابان طالقانی و خیابان بزرگمهر است. پمپ بنزین خیابان وصال در ابتدای این خیابان در خیابان کارگر قرار دارد.

خیابان قدس
خیابان قدس از مهمترین خیابان های محله وصال شیرازی است. دلیل نامگذاری خیابان قدس ، برگزاری مراسم روز قدس و ایجاد احساس همدردی با ملت فلسطین بوده است. خیابان قدس از خیابان انقلاب تا بلوار کشاورز امتداد داشته و یکی از ورودی های مهم دانشگاه تهران از خیابان قدس است.

دسترسی محله وصال شیرازی

محله وصال شیرازی دارای دسترسی های بسیار خوبی است. این محله به دلیل قرار داشتن در موقعیت ممتازی در مجاورت میدان انقلاب و قرار داشتن در بین چهار خیابان بزرگ و اصلی در محدوده منطقه 6 تهران ، خیابان کارگر، خیابان انقلاب ، خیابان فلسطین و بلوار کشاورز از دسترسی بسیار خوبی در بین مناطق محدوده مرکزی شهر تهران برخوردار است. ورودی شمالی محله وصال از طریق بلوار کشاورز و ورودی جنوبی آن از طریق خیابان وصال و ورودی غربی آن از طریق خیابان 16 آذر امکانپذیر است.

حمل و نقل عمومی
درباره حمل و نقل عمومی محله وصال شیرازی باید گفت که حمل و نقل عمومی در این محله در بهترین و بالاترین شرایط ایده آل قرار دارد. در خیابان انقلاب ، خیابان کارگر و بلوار کشاورز قوی ترن ناوگان اتوبوسرانی قرار داشته و دارای خطوط بی آر تی بسیار زیادی هستند. همچنین از نظر خطوط تاکسی رانی نیز محله خیابان وصال شیرازی در بهترین موقعیت قرار داشته و پایانه میدان انقلاب ، یکی از بهترین پایانه های تاکسیرانی در محدوده این محله است.

دسترسی به مترو
محله خیابان وصال از نظر دسترسی به مترو از شرایط بسیار خوبی برخوردار است. این محله از طریق ایستگاه میدان انقلاب به خطوط مترو اتصال دارد. همچنین به جز ایستگاه مترو انقلاب ، نزدیکترین ایستگاه مترو به خیابان وصال شیرازی ، ایستگاه مترو تئاتر شهر در چهارراه ولیعصر است. به همین دلیل می توان گفت که محله وصال شیرازی از نظر دسترسی به مترو شرایط بسیار مناسبی را دارد.

مراکز مهم محله وصال تهران

دانشگاه تهران
دانشگاه تهران ، مهمترین مرکز محله وصال شیرازی است. دانشگاه تهران در زمان خود مادر دانشگاه های ایران بود. در دانشگاه تهران بسیاری از دانشکده ها در حوزه های مختلف فنی و اجتماعی وجود دارد و به دلیل وجود این دانشگاه در محله وصال تهران ، تردد های زیادی در درون محله ایجاد شده است.

  • مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران
  • خوابگاه شانزده آذر دانشگاه تهران
  • پمپ بنزین خیابان وصال
  • سینماهای محله وصال

این محله از بهترین محله های تهران به دلیل وجود سینماهای متعدد است. تعداد ۴ سینما در این محله قرار دارد که می‌توان به سینما های زیر اشاره کرد.
سینما فلسطین
سینما بهمن
سینما عصر جدید
سینما سپیده اشاره کرد.
سینما بلوار نیز در حدود همین محله قرار داشت که چند سالی است تعطیل شده است.

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

بیمارستان مصطفی خمینی در تقاطع بلوار کشاورز و خیابان فلسطین ، در خیابان ایتالیا قرار دارد. این بیمارستان یکی از بیمارستان های مربوط به بنیاد شهید جمهوری اسلامی ایران است.
بیمارستان آریا در تقاطع بلوار کشاورز خیابان وصال شیرازی قرار دارد.
بیمارستان البرز در تقاطع خیابان انقلاب اسلامی و خیابان وصال شیرازی قرار دارد.
مرکز انتقال خون ایران به عنوان یکی از مهمترین مراکز پزشکی کشور در خیابان وصال شیرازی قرار دارد.

شرایط زندگی در محله وصال شیرازی

اگر اهل فرهنگ و مطالعه و کتابخوانی باشید ، خیابان وصال یکی از بهترین محله ها برای زندگی شما است. شرایط زندگی در محله وصال به گونه ای است که به دلیل محدودیت ترافیکی در آن و همچنین وجود ناوگان حمل و نقل عمومی بسیار قدرتمند ، عموما برای افرادی مناسب است که برای تردد در مرکز شهر تهران به ناوگان حمل و نقل عمومی و مترو ، وابسته هستند. این شرایط به خصوص برای افرادی بسیار مناسب است که کار و دفتر شغلی آن ها در محدوده مرکزی شهر تهران باشد.

محله خیابان وصال دارای دسترسی های بسیار خوب به مراکز خرید میدان ولیعصر و خیابان های فاطمی و امیرآباد شمالی است. همچنین دسترسی این محله به مراکز تفریحی خیابان فاطمی و بلوار کشاورز نیز بسیار خوب است و تمامی این موارد نقطه قوت محله خیابان وصال برای زندگی است. اما محله خیابان وصال نیز دارای نقاط ضعفی برای زندگی است. اگر دارای مشکلات ریوی و قلبی باشید ، محله خیابان وصال برای زندگی شما مناسب نیست. به دلیل قرار گرفتن محله وصال شیرازی در محدوده طرح ترافیک ، این محله دارای حجم بسیار زیاد ترافیکی است که این مورد برای ساکنین این محله مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

این محله از طرفی دیگر در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارد و استفاده از خودروی شخصی در این محله با محدودیت مواجه است. در مورد مشکل پارکینگ باید اذعان داشت که به دلیل وجود دانشگاه تهران و مراکز تجاری و فرهنگی متعدد در این محله مشکل پارکینگ از بزرگترین مشکلات محله خیابان وصال است و این مشکل نیز به دلیل عدم برنامه ریزی برای تامین پارکینگ خودروها در این محله ایجاد شده است.

قیمت خانه در خیابان وصال شیرازی

قیمت خانه در خیابان وصال به طور تقریبی در سطح متوسط قیمت خانه در تهران است. قیمت خانه در خیابان وصال شیرازی به علت قرار داشتن این محله در مرکز شهر تهران در این سطح قرار گرفته است‌. البته باید اذعان داشت که بافت تجاری خیابان و میدان انقلاب بر روی قیمت خانه در خیابان وصال تاثیر بسیار زیادی گذاشته و گاه قیمت آپارتمان در خیابان وصال شیرازی فراتر از سطح متوسط شهر تهران نیز می رود. بسیاری از آپارتمان ها و خانه های خیابان وصال شیرازی در حال حاضر کاربری تجاری و اداری پیدا کرده و در اختیار شرکت ها و مطب های خصوصی قرار گرفته است و این موضوع باعث شده است که در برخی از خیابان های نزدیک به خیابان انقلاب و یا بلوار کشاورز قیمت آپارتمان دارای ارزش خاصی باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
خیابان فاطمی تهران محله ای پر از جاهای دیدنی
اراج داستان زیبای ارفع الدوله و باغ لارک

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست