ولنجک یکی از محلات شمیرانات است که در منطقه ۱ تهران قرار دارد. محله ولنجک در جنوب کوهپایه های قله توچال قرار گرفته است و یکی از لوکس ترین محلات تهران به شمار می رود. ولنجک محله ای با امکانات گردشگری و تفریحی بسیار زیاد است که زندگی در آن با احساس آرامش خاصی همراه است.

ولنجک کجاست

ولنجک محله ای در جنوب کوهپایه های قله توچال است. محله ولنجک از شمال به رشته کوه های البرز از شرق با خیابان الف و میدان الف و از جنوب با خیابان مقدس اردبیلی، خیابان فضل الله، خیابان یمن، میدان شهید شهریاری و بلوار دانشجو و از غرب با بلوار دانشجو محدود شده است‌. محله ولنجک با محله‌های ‌زعفرانیه، محله اوین، محله محمودیه و محله درکه مجاور است.

تاریخچه ولنجک

نام ولنجک بسیار قدیمی است. قدمت نام ولنجک از نام تهران بیشتر است و مربوط به دوران قبل از اسلام است. ولنجک از ترکیب دو کلمه (ولنگ) و حرف (ک) به وجود آمده و به معنای جایی رها شده است ، چرا که ولنجک از طرف شمال بن بست محسوب می شده و سکنه ای در این منطقه زندگی نمی کرده است. محله ولنجک در گذشته جزئی از محله اوین و بوده است. محله ولنجک جزو اراضی کشاورزی و روستایی در دل منطقه اوین بود. روستای ولنجک در حدود پانصد سال گذشته و به دستور شاه عباس صفوی ، در کنار چشمه ای در این منطقه شکل گرفت.

دلیل توجه شاه عباس اول به روستای ولنجک ، این بود که ولنجک بر سر راه مازندران قرار داشت و مسافرانی که از غرب تهران و شهر قزوین ، قصد سفر به مازندران را داشتند ، از این منطقه عبور می کردند. جای دقیق روستای ولنجک قدیم در نزدیکی مسجد جامع ولنجک در شمالی ترین نقطه خیابان اعجازی یا آصف کنونی قرار دارد.

ولنجک در دوران قاجار

ولنجک در دوران قاجار ، شکارگاه و تفرجگاه اعیان و شاهان قاجار بوده است. به دلیل آب و هوای بسیار خوب ولنجک و نزدیکی به رودخانه درکه و جمعیت اندک آن ، ولنجک جزو مناطقی بود که دارای عناصر طبیعی بسیار زیادی بود. به همین دلایل می توانست تفرجگاهی مطلوب برای تهران باشد. ولنجک در زمان قاجار هنوز در متن تهران وارد نشده بود و این منطقه مانند تجریش ، فرمانیه ، قیطریه و دارآباد جزو شمیرانات محسوب می شد.

شروع شهر نشینی در ولنجک

شروع شهر نشینی در ولنجک از زمان پهلوی دوم آغاز می شود. تهران شروع به رشد کرده و از هر طرف به جمعیت و وسعت تهران افزوده می شود. شمیرانات نیز در طرح های توسعه تهران قرار گرفته و توسعه محلات شمیرانات آغاز می شود. ولنجک نیز از این قاعده مستثنی نیست و اراضی ولنجک قطعه بندی شده و برای ساخت و ساز در نظر گرفته می شود. در دهه های ۵۰ و ۶۰ مهاجرین بسیاری وارد ولنجک می شوند و محله ولنجک از محله اوین جدا شده و تبدیل به محله ای مستقل می گردد. محله اولین و ولنجک از هم جدا شده و هر کدام مسیر توسعه خود را به پیش می برند ، به نوعی که امروزه دیگر کمتر کسی ولنجک را روستایی از اوین می داند. ولنجک تبدیل به محله ای لوکس شده و اوین محله ای با بافت قدیمی باقی می ماند.

املاک ولنجک

املاک ولنجک جزو گرانترین املاک تهران است. محله ولنجک مانند محلات فرمانیه ، محمودیه ، زعفرانیه و نیاوران جزو املاک گران تهران محسوب می شود. قیمت خانه در ولنجک به دلیل امکانات بسیار مطلوب و نام معتبر ولنجک ، بسیار بالا است و بسیاری از تهرانی ها دوست دارند در محله ولنجک برای خرید خانه و آپارتمان سرمایه گذاری کنند.

بهترین منطقه ولنجک

طبق نطر کارشناسان و مشاوران املاک ولنجک برخی از مناطق ولنجک قیمتوبالاتری نسبت به بقیه جاهای ولنجک دارند و برای زندگی ، شرایط مناسبتری دارند. خيابان ولنجک، خيابان ساسان، خيابان سيزدهم، خيابان يمن، خيابان اميرآبادی ، خیابان الف و بلوار دانشجو از جمله خیابان های معروف ولنجک و جزو بهترین منطقه ولنجک هستند.

خرید خانه در ولنجک

خرید خانه در ولنجک به دلیل قیمت خانه در ولنجک که بسیار بالا است ، احتیاج به بودجه زیادی دارد. خرید خانه در ولنجک شامل خرید آپارتمان در ولنجک و خرید خانه ویلایی در ولنجک می شود. خرید خانه ویلایی در ولنجک از سطح متوسط املاک کلنگی در تهران بسیار بالاتر است. امروزه کمتر می توان در این محله خانه کلنگی را برای خرید پیدا کرد اما هنوز خانه هایی ویلایی و یا کلنگی در ولنجک پیدا می شود که بتوان برای ساخت و ساز یا زندگی از آن ها استفاده کرد.

دیدنی های ولنجک

محله ولنجک از جمله محلاتی است که دیدنی ها و امکانات بسیار زیادی در آن وجود دارد که تفریح و سرگرمی در آن ها همیشه جاری است.

بام تهران ولنجک

بام تهران ولنجک جزو بهترین مکان های گردشگری و تفریحی تهران است. بام تهران ولنجک جزو مرتفع ترین قسمت های تهران است که نمایی بسیار دیدنی را به شهر تهران دارد. اگر می خواهید بدانید بام تهران کجا است باید از محله ولنجک به انتهای خیابان ولنجک بروید و به بام تهران برسید. بام تهران بزرگترین جای دیدنی ولنجک و یکی از بهترین مکان های تفریحی و گردشگری شهر تهران است.

تله کابین توچال

تله کابین توچال نیز از بهترین مکان های گردشگری و تفریحی تهران است. تله کابین توچال از انتهای خیابان ولنجک و از بام تهران قابل دسترسی است و در کنار بام تهران و امکانات بسیار زیاد این مکان دارای جاذبه گردشگری و تفریحی بسیار خوبی است. در کنار تله کابین توچال ، مسیر کوهنوردی قله توچال نیز درای جاذبه های طبیعی بسیار زیادی است.

درکه

تفرجگاه درکه دسترسی بسیار مناسبی از محله ولنجک دارد به طوری که پیاده می توان خود را از ولنجک به این تفرجگاه زیبا رساند. درکه نیز یکی از بهترین مکان های گردشگری و تفریحی تهران است. مسیر کوهپیمایی درکه در کنار رستوران ها و تفرجگاه زیبای درکه محیطی طبیعی و گردشگری را برای دوستداران به کوهنوردی و رستورانگردی را فراهم کرده است.

مراکز خرید ولنجک

مرکز خرید گالریا

مرکز خرید گالریا یکی از بزرگترین مراکز خرید ولنجک است. مرکز خرید گالریا از لوکس ترین مراکز خرید تهران است.
آدرس مرکز خرید گالریا
تهران، ولنجک، بلوار دانشجو، خ . ولنجک ، خ. سیزدهم
02122175040

مرکز خرید ولنجک

تهران، ولنجک، خیابان بوستان سوم، خیابان گلستان دوم
02122408676

مرکز خرید توچال

تهران،ولنجک،بلوار دانشجو،خ. ولنجک،خ. پانزدهم غربی
02122418001

دسترسی ولنجک

بهترین مسیر دسترسی به ولنجک از بزرگراه چمران است. از بزرگراه چمران خروجی ولنجک به میدان شهریاری ، خیابان فضل الله و بلوار دانشجو متصل شده و وارد ولنجک می شود

حمل و نقل عمومی

دسترسی به اتوبوس
محله ولنجک دسترسی مناسبی به اتوبوس دارد. خط اتوبوس ولنجک در این محله فعال است و از طرفی دیگر خط بی آر تی در بزرگراه چمران مسیر بسیار مناسبی را برای دسترسی به ولنجک ایجاد کرده است.

نزدیکترین مسیر مترو به ولنجک
ایستگاه مترو تجریش نزدیکترین مسیر مترو به ولنجک است. البته برای رسیدن به این ایستگاه مترو باید از خیابان مقدس اردبیلی وارد خیابان ولیعصر شده و از آنجا وارد میدان تجریش شوید. بنابراین می توان گفت که محله ولنجک دسترسی مناسبی به مترو ندارد.

امکانات محله ولنجک

امکانات درمانی ولنجک
بیمارستان رامتین
بیمارستان آیت الله طالقانی
دی کلینیک و مرکز جراحی ولنجک
بیمارستان دامپزشکی البرز
بوستان های ولنجک
بوستان نگین
بوستان تندرستی (ساسان)
بوستان اقاقیا
بوستان توسکا
بوستان گلریزان
بوستان نور
بوستان دانشجو
بوستان توحید
بوستان یاسمن
سفارتخانه‌های ولنجک
محله ولنجک به دلیل آب و هوای مطلوب محل چندین سفارتخانه از کشورهای اروپایی و آفریقایی است.
سفارت اوکراین
سفارت صربستان
سفارت الجزایر
سفارت ساحل عاج
مراکز مهم ولنجک
دانشگاه شهید بهشتی
سالن اجلاس سران
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سما
مرکز علمی کاربردی صنایع دستی ایران
اداره مخابرات شهید جعفری
آسایشگاه جانبازان ثارالله
مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور
حرم مطهر شهدای گمنام کهف الشهداء
دادگاه خانواده ۲
شهرداری منطقه یک ناحیه دو شهر تهران
سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی
کلانتری ۱۶۳ ولنجک

تجریش ، تاریخچه محله و امکانات و اطلاعات کامل
شهرک غرب ، محله ای که نامش غربی ، اما خودش قدیمی است

پست های مرتبط

محله وصفنارد
محله های تهران

محله وصفنارد

0
محله وصفنارد یکی از محلات منطقه 17 تهران است. محله وصفنارد جزو قدیمی ترین محلات شهر تهران است. محله وصفنارد…

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • محله ولنجک واقعا یکی از بهترین محله های تهرانه. قبلا ورودی چمران محله ولنجک مشکل داشت ، اما الان با زدن پل ولنجک رو بزرگراه چمران این مشکل هم رفع شده.

    پاسخ
  • محله ولنجک مثل خیلی از جاهای شمیرانات بافت باغ هاش رو از دست داده. اما باز الات تو ولنجک بیشتر میشه باغ پیدا کرد تا توی تجریش و دزاشیب. محله ولنجک رو باید همونطور نگه می داشتن و تو شمال ولنجک اجازه ساخت و ساز نمی دادن. با همین ساخت و سازها بود که باغات دونه به دونه از بین رفت و ساختمون جاش سبز شد

    پاسخ
  • واقعا چی می شد که باغات محله ولنجک حفظ می شد. تو خیابان آصف ولنجک پر از باغات زیبا بود. درختای چنار و باغهای پر میوه گردو زندگی ولنجک بودند. حیف

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست