محله پونک یکی از بهترین محلات منطقه 5 تهران است. محله پونک در میان دره فرحزاد و محله جنت آباد قرار گرفته است. محله پونک در کنار رود دره فرحزاد ، از هزاران سال گذشته محل زیست انسانی بوده زندگی در این منطقه جریان داشته است. محله پونک از شمال به رشته کوه های البرز ، از شرق به بزرگراه باکری ، از شرق به بزرگراه یادگار امام و رود دره فرحزاد و از جنوب به بزرگراه همت منتهی می شود. این محله از غرب با محلات المهدی و جنت آباد ، از شرق با محلات مرزداران ، ایوانک ، آسمان و سپهر ، از شمال با محلات نفت و حصارک و مراد آباد و از جنوب با محله باغ فیض مجاور است. محله پونک به دلیل نزدیکی به رود دره فرحزاد از گذشته دارای آب و هوای بسیار خوبی جهت زندگی بوده است.

محله پونک ، محله پونک شمالی و محله پونک جنوبی

محله پونک امروزه به سه محله پونک ، محله پونک شمالی و محله پونک جنوبی تقسیم شده است. در زیر نگاهی به حدود هر کدام از این محلات خواهیم داشت.

محله پونک

محله پونک از شمال با بلوار سیمون بولیوار، بلوار طالقانی، بزرگراه اشرفی اصفهانی و خیابان معین، از جنوب با بزرگراه همت و از غرب با بلوار میرزابابایی محدود شده است و با محله‌های ‌مرزداران، ایوانک، باغ فیض، آسمان، سپهر، نفت، پونک جنوبی، پونک شمالی، شهرک المهدی و محله فرحزاد مجاورت دارد. محله پونک در امتداد رودخانه فرحزاد امتداد دارد.

محله پونک شمالی

محله پونک شمالی از شمال با بزرگراه آبشناسان، از شرق با بزرگراه اشرفی اصفهانی، از جنوب با بلوار فلاح زاده و از غرب با بلوار میرزابابایی و بزرگراه ستاری محدود شده است و با محله‌های ‌جنت آباد شمالی، پونک، پونک جنوبی، شهرک المهدی، شاهین مجاورت دارد.

محله پونک جنوبی

محله پونک جنوبی از شمال با بزرگراه ستاری، از شرق با بزرگراه اشرفی اصفهانی، بلوار فلاح زاده و بلوار میرزابابایی و از جنوب با بزرگراه همت محدود شده است و با محله‌های ‌مرزداران، جنت آباد جنوبی، باغ فیض، پونک، پونک شمالی، شاهین مجاورت دارد.

تاریخچه پونک

محله پونک در گذشته جزو اراضی رود دره فرحزاد بوده است. رود دره فرحزاد از گذشته های دور یکی از سکونت گاه هایی بوده که با وسعت شهر تهران در داخل محدوده شهر تهران قرار گرفته است. دهی قدیمی در این منطقه وجود داشت که بعدها نام محله پونک نیز از نام این روستا گرفته شد. وجود امامزادگان عینعلی و زینعلی در پونک نشاندهنده قدمت تاریخی محله پونک است.

دلیل نامگذاری پونک

در منطقه پونک ، پونه های زیادی می روییده و به همین دلیل ، این منطقه با نام پونک مشهور شده بود. پونک محله آباد و سرسبز بود. باغات فراوان و چمن سرسبز پونک از قدیم تفرجگاهی بزرگ برای تهران و روستاهای اطراف بود.

ورودی قدیم جاده امامزاده داود

جاده قدیم امامزاده داود از محله پونک و فرحزاد عبور می کرد. بیشتر مسافران امامزاده داود و به خصوص مسافران پیاده امامزاده داود تهران از مسیر پونک و فرحزاد به سمت امامزاده داود می رفتند. این مسیر هنوز در بالای پونک و از داخل محله شهرک نفت که از قدیم جزو محله پونک بود ، جزو مسیرهای بسیار پرطرفدار امامزاده داود است.

املاک پونک

محله پونک جزو محلات بسیار پرتقاضا چهت خرید و فروش خانه و آپارتمان است. محله پونک از جهت خرید و فروش خانه و آپارتمان دارای برند پر رونقی است. آب و هوای خوب محله پونک ، نزدیکی به رشته کوه البرز و امکانات بسیار مناسب محله پونک این منطقه را به لحاظ قیمت خانه در سطح مناطق خوب تهران جهت خرید و فروش آپارتمان قرار داده است.

خیابان‌های اصلی پونک

میدان پونک
میدان پونک میدان اصلی محله پونک است. میدان پونک در تقاطع بلوار اشرفی اصفهانی و بلوار میرزا بابایی قرار دارد. میدان پونک در قدیم جزو میادین زیبای تهران بود که بعدها با افزایش تردد در این منطقه میدان تبدیل به تقاطع شد ، اما هنوز نام میدان پونک بر روی این تقاطع مانده است.

بلوار عدل

بلوار عدل از جمله بلوارهای اصلی محله پونک است. بلوار عدل با گذر جنوب به شمال در غرب میدان پونک قرار گرفته و از ابتدای محله پونک جنوبی تا انتهای محله پونک شمالی امتداد دارد.

سرای محله پونک

ادرس سراي محله پونك
پونك،بلوار هميلا(فلاح نژاد) خيابان پارك ، خیابان استاد نظر شرقی ،جنب اداره ثبت احوال مركزی

شماره تماس سرای محله پونک
۰۲۱۴۴۶۰۱۲۹۰

سرای محله پونک شمالی

میدان پونک ، خ میرزابابایی ، خ عدل شمالی ، خ فتح شمالی ، روبروی پارک نیایش
شماره تماس سرای محله پونک شمالی
۰۲۱۴۴۴۱۵۸۰۷

سرای محله پونک جنوبی
بلوار سردار جنگل ، نرسیده به چهار راه میرزا بابایی ، پلاک ۱۲۱
شماره تماس سرای محله پونک جنوبی
۰۲۱۴۴۴۸۴۲۵۴

محله جنت آباد تهران
محله وصفنارد

پست های مرتبط

بلوار اباذر
محله های تهران

بلوار اباذر

0
محله اباذر در منطقه 5 تهران قرار دارد. محله اباذر به همراه خیابان بهنام و محله کوی مهران دارای یک…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست