1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محمودیه تهران کجاست؟ بررسی امکانات در محله محمودیه
محمودیه

محمودیه تهران کجاست؟ بررسی امکانات در محله محمودیه

محمودیه تهران یکی از محله‌های مرفه نشین منطقه ۱ تهران است. محله محمودیه تهران از جمله محله‌هایی است که به اعیان نشینی شهرت دارد به نوعی که حتی در اسناد ویکی لیکس نام محمودیه تهران به عنوان یکی از لوکس‌ترین محله‌های تهران و گرانترین محله‌های شمیران ذکر شده است. تاریخچه محمودیه با محله‌هایی مانند زعفرانیه و ولنجک عجین شده است، چرا که این محله در میان زعفرانیه و ولنجک محدود شده است. زندگی در محمودیه دارای شرایط بسیار خوبی است. مجاورت با بهترین مراکز خرید تهران و بهترین جا‌های دیدنی تهران باعث شده است تا این محله به عنوان یکی از محله‌های لوکس تهران مطرح باشد. قیمت خانه در محمودیه نیز به دلایل فوق در سطح بالاترین و گرانترین محله‌های تهران است. در این مطلب قصد داریم نگاهی به امکانات، دسترسی‌ها و تاریخچه محمودیه تهران داشته باشیم و این محله زیبا را به شما معرفی کنیم.

محمودیه تهران کجاست؟

محمودیه تهران یکی از محله‌های منطقه ۱ تهران است که در منطقه شمیرانات واقع شده است. محمودیه تهران در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای آب و هوای بسیار خوبی است و به دلیل ارتفاع بسیار بالا از سطح دریا در بسیاری از فصول سال آب و هوای خنکی را دارد. محمودیه تهران از شمال به محله زعفرانیه، از جنوب به محله آرارات، بزرگراه چمران و چهارراه پارک وی، از شرق به محله‌های تجریش، الهیه و باغ فردوس و خیابان ولی‌عصر و از غرب به محله اوین، ولنجک و سعادت آباد محدود می‌شود. محلهٔ محمودیه از محله‌هایی است که به تجریش نزدیک است و به دلیل مجاورت با منطقه تجریش، زعفرانیه و ولنجک است که تبدیل به محله‌ای تمام عیار شده است.

تاریخچه محمودیه تهران

محمودیه تهران در گذشته جزء اراضی منطقه اوین بوده است. این سخن نه تنها درباره این محله، بلکه درباره محله ولنجک نیز صدق می‌کند و باید در نظر داشت که کل این منطقه جزئی از اراضی منطقه اوین بوده و تاریخی مشترک با منطقه اوین داشته است. قدمت منطقه محمودیه را نیز می‌توان همسنگ با مناطقی مانند اوین و درکه به شمار آورد.

محمودیه در زمان قاجار

نام قدیم محمودیه تهران، عباسیه بود. برخی معتقدند اراضی محمودیه در گذشته متعلق به یکی از وزرای محمد شاه به نام حاج میرزا آقاسی بود. نام کوچک حاج میرزا آقاسی عباس بود و به همین دلیل به این منطقه عباسیه می‌گفتند. عباس میرزا آقاسی پس از مدت کوتاهی از ساخته شدن قصر عباسیه به بیماری نقرس مبتلا شد و درگذشت. بعد از مرگ عباس حاج میرزا آقاسی بود که قلعه عباسیه به‌عنوان ملک خالصه (دولتی) به فردی به نام محمد رحیم خان علاءالدوله فروخته شد. محمد رحیم خان علاءالدوله پس از تصرف ملک فوق نام قلعه عباسیه را به نام پسرش محمودخان احتشام‌الدوله، محمودیه گذاشت. مالک بعدی محمودیه اما حاج محمدحسین‌امین‌الضرب بود. وی تاجر ثروتمندی بود که صاحب محمودیه می‌شود. در زمان محمد شاه قاجار بود که در این منطقه قصری برای شاه ساخته شد. نام قصر محمد شاه قاجار بود که نام منطقه را به محمدیه تغییر داد، اما این قصر قبل از آنکه محمد شاه قاجار بتواند از آن استفاده کند با مرگ محمد شاه متروکه شده و تنها نامی از محمدیه در این منطقه به یادگار مانده که بنا بر نظر برخی بعد‌ها نام محمدیه بود که تبدیل به محمودیه شد.

اعتمادالسلطنه در خاطرات خود درباره حدود قلعه محمودیه مشخصاتی را داده که در نوع خود جالب است. محمودیه در آن زمان از شمال به جاده اوین جایی که امروزه ما آن را به نام خیابان مقدس اردبیلی می‌شناسیم، از شرق به اراضی تجریش و خیابان ولی‌عصر در حدفاصل چهارراه پارک وی تا خیابان پسیان، از جنوب به اراضی جنوب اوین در حد فاصل چهارراه پارک وی امروزی تا و از غرب به بخشی از اراضی اوین و خیابان شادآور امروزی محدود می‌شد.

قنات‌های محمودیه عبارت بود از دو رشته قناتی بودند که در شمالی این منطقه آب را به قلعه‌های محمودیه می‌رساندند. همچنین این محله دارای یخچالی بود که یخ تابستان از سرمای زمستان طولانی محمودیه تأمین می‌شد. قلعه‌های محمودیه، قلعه علی آباد و قلعه محمودیه نام داشتند. دکتر اشتمپ پزشکی اتریشی تبار بود که مدتی در این منطقه سکونت داشت. دکتر اشتمپ مبلغ نود هزار تومان برای لایروبی قنات‌ها هزینه کرد و مالک بخش بزرگی از قلعه محمودیه بود. این قلعه در اواخر زمان قاجار جمعیتی مسیحی را در خود داشت. از کار‌هایی که دکتر اشتمپ در این منطقه انجام داد قطعه‌بندی بخشی از زمین‌های محمودیه و واگذاری آن‌ها به خارجی‌هایی بود که در ایران سکونت داشتند و به همین دلیل بود که در زمانی جمعیت زیادی از ساکنین محمودیه را اروپاییان و مسیحیان تشکیل داده بود. پس از فوت دکتر اشتمپ قلعه محمودیه میان فرزندان دکتر اشتمپ تقسیم شد و دو هکتار از این اراضی نیز به همسر دکتر اشتمپ رسید. ورثه دکتر اشتمپ نیز زمین‌های محمودیه را تقسیم کرده و فروختند و با تقسیم زمین‌ها قلعه محمودیه نیز جایگاه خود را از دست داده و در گذر زمان تخریب شد تا مبدل به محله‌ای بزرگتر شد.

ساکنین قدیمی محمودیه و حاج محمود کشتکار

در میان ساکنین قدیمی محمودیه می‌توان از افرادی نظیر حاج محمود کشتکار، لطف الله خان ترقی و صفای اصفهانی نام برد. صفای اصفهانی از مالکین قدیمی محمودیه بود که امروزه خیابان صفای اصفهانی و مدرسه‌ای به همین نام در محمودیه وجود دارد. لطف الله خان ترقی نیز از جمله مالکین قدیمی محمودیه بود که بعد‌ها به کرج نقل مکان کرد. اما حاج محمود کشتکار بیش از هر فرد دیگری نامش در این منطقه به چشم می‌خورد. از اقدامات حاج محمود کشتکار می‌توان به احداث توتستان بزرگی به نام توتستان کشتکار و همچنین یخچال بزرگی در این منطقه نام برد که متأسفانه تمامی این آثار امروز از بین رفته‌اند. همچنین گفته می‌شود که حاج محمود کشتکار اولین کارخانه مولد برق را در این منطقه راه‌اندازی کرد.

بعد‌ها با تقسیم و قطعه‌بندی زمین‌ها و ورود افراد دیگر که عمدتاً از مهاجرین بودند، محمودیه رنگ و بویی دیگر به خود گرفت. دهه ۱۳۳۰ را می‌توان آغاز روند شهر نشینی در محمودیه دانست. شهرنشینی در محمودیه اما در دهه ۱۳۵۰ رشد شتابانی به خود گرفت و در گذر زمان، این منطقه مبدل به محله‌ای مستقل گردید. تا دهه هشتاد، محمودیه بیشتر از ساختمان‌هایی ویلایی و باغ ویلا‌ها تشکیل شده بود که رنگ و بوی آن‌ها با بسیاری از مناطق شمیران تفاوت‌های بسیاری داشت. اما در دهه هشتاد بخش زیادی از این ساختمان‌ها مبدل به آپارتمان‌هایی شد که زندگی باغ ویلایی محمودیه را تبدیل به زندگی برج آپارتمانی کرد.

دسترسی محله محمودیه

مسیر اصلی دسترسی به محمودیه از طریق بزرگراه چمران و خیابان ولیعصر در تقاطع چهار راه پارک وی امکانپذیر است و به همین دلیل می‌توان محمودیه را از خوش مسیرترین محله‌های جنوب غرب شمیران نام برد، چرا که از جنوب به بزرگراه چمران اتصال دارد.

حمل و نقل عمومی
خطوط بی‌آر تی خیابان ولیعصر بهترین دسترسی محله محمودیه به ناوگان اتوبوسرانی را فراهم می‌کنند. از سویی دیگر این محله در چهار راه پارک وی به سیستم تاکسیرانی و اتوبوسرانی دسترسی مناسبی را دارد.

مترو محمودیه
نزدیکترین‌ایستگاه مترو به محمودیه را می‌توان‌ایستگاه مترو تجریش دانست و از این نظر محمودیه جزء محله‌هایی است که دسترسی مستقیم به مترو ندارد.

امکانات محله محمودیه

اگر بخواهیم درباره امکانات محله محمودیه صحبت کنیم، باید بگوییم که امکانات این محله در بالاترین سطوح امکانات محلی است. بخشی از بهترین مراکز خرید تهران و جا‌های دیدنی تهران در اطراف این محله وجود دارد و این امکانات توانسته است بهترین شرایط را برای این محله به وجود آورد.

مراکز خرید محمودیه

مرکز خرید پالادیوم، مرکز خرید میلان، مرکز تجاری دایموند زعفرانیه و مرکز خرید پیرامید زعفرانیه از جمله مراکز خرید محمودیه است که می‌تواند در شمار بهترین مراکز خرید تهران قرار گیرد.

مراکز درمانی دامپزشکی

کیلینیک دامپزشکی ایران پت
بیمارستان دامپزشکی مرکزی

شعب بانک های فعال در محمودیه

بانک ملی
بانک شهر
بانک ملت
بانک آینده
بانک صادرات
بانک تجارت
بانک سپه

سفارتخانه‌های محمودیه

سفارت مالزی
سفارت زیمباوه
سفارت ژاپن
سفارت اسلواکی
سفارت ساحل عاج
سفارت فرانسه

امکانات تفریحی اطراف محمودیه

محله محمودیه از جمله محله‌هایی است که به دلیل مجاورت به مناطقی مانند تجریش، زعفرانیه و ولنجک جمعی از بهترین جا‌های دینی تهران را در اطراف خود دارد که می‌توان از این جمع به مواری مانند بام تهران، توچال، کاخ سعد آباد، موزه زمان، باغ فردوس و نمایشگاه بین‌المللی تهران نام برد.

قیمت خانه در محمودیه
محله محمودیه از محله‌های لوکس تهران به شمار می‌رود و به همین تناسب قیمت خانه و آپارتمان در این محله در شمار گرانترین محله‌های تهران است. محله محمودیه از مناطقی است که خانه‌های آن به خانه‌های اعیانی شهرت دارند. به خصوص در دهه گذشته خانه‌های بسیاری در این محله وجود داشت اما امروزه هم می‌توان خانه‌های زیادی را در این محله برای خرید پیدا کرد. به دلیل ارزش بالای زمین و کلنگی در محمودیه تهران، این منطقه قیمت آپارتمان در این محله نیز در سطوح درجه یک تهران قرار دارد. بسیاری از مناطق تهران در ۴۰ سال اخیر رشد بسیار زیادی در قیمت خانه و آپارتمان داشتند، اما محمودیه از جمله مناطقی است که از سال‌های دورتر قیمت‌هایی بسیار بالا در آن حاکم بوده است و امروزه نیز به همین ترتیب بوده و قیمت خانه و آپارتمان در آن در زمره گرانترین‌ها در تهران است.

زندگی در محمودیه

محمودیه تهران از جمله مناطق لوکس تهران است و از این نظر دارای مزایای زیادی برای زندگی است. دسترسی‌های محله محمودیه تهران بسیار عالی است و با وجود معابری مانند بزرگراه چمران در جنوب محله و خیابان ولیعصر در شرق آن، می‌توان این محله را با دسترسی‌های مناسب توصیف کرد. همچنین حمل و نقل عمومی در محمودیه، بسیار قوی است، ‌گر چه باید اذعان داشت دسترسی محمودیه به مترو، قدری دشوار است. محله محمودیه تهران دارای امکانات بسیار خوبی برای زندگی است. این محله دسترسی بسیار خوبی به بهترین مراکز خرید تهران و جا‌های دیدنی تهران دارد و از این نظر می‌تواند بهترین استفاده را از محله‌های مجاور خود مانند تجریش و ولنجک داشته باشد. از نکات مثبت دیگر محمودیه بافت شهرسازی آن است که بافتی نوساز با ساختمان‌ها و برج‌های لوکس است.

اکثر سازه‌های محمودیه از بهترین سازه‌های ساخته شده و با بهترین متریال هستند. اما اگر بخواهیم درباره مشکلات محمودیه نیز سخنی داشته باشیم باید به ترافیک بسیار شدید در محور‌های مواصلاتی و حتی خیابان‌های داخلی محمودیه اشاره کنیم. محله محمودیه تقریباً در تمامی خیابان‌ها اعم از محور‌های مواصلاتی و معابر داخلی مانند چهار راه پارک وی، خیابان ولیعصر، بزرگراه چمران، خیابان الف، خیابان ب، خیابان جمشید مشایخی و خیابان شادآور دارای ترافیک شدید هستند. این موضوع باعث تزریق آلودگی شدید هوا در این محله شده است. از دیگر مشکلات این محله کمبود امکانات فرهنگی و آموزشی دولتی است و بیشتر ساکنین محله مجبور هستند که از امکانات مؤسسات غیر انتفاعی و آزاد در زمینه‌های مختلف استفاده کنند. محله محمودیه امروز بر خلاف پیشینه خود دارای مشکل کمبود سرانه فضای سبز در داخل محله است. بسیاری از باغات محله تبدیل به برج و ساختمان شده و محله‌ای که در گذشته دارای باغات بسیار زیاد بوده با از بین رفتن باغات زیبای آن تبدیل به محله‌ای متراکم شده است.

سؤالات متداول درباره محله محمودیه

محله محمودیه تهران کجاست؟
محله محمودیه تهران یکی از محله‌های مشهور منطقه ۱ تهران است. محله محمودیه از جنوب با بزرگراه چمران، از شرق با خیابان ولیعصر و از شمال با خیابان مقدس اردبیلی محدود شده است.

5/5 - (1 امتیاز)
شوش تهران کجاست؟ معرفی محله و بازار شوش
خیابان ظفر دستگردی محله‌ای لوکس و گران قیمت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست