1. صفحه اصلی
  2. مقالات و نوشته ها
  3. رد پای مسیحیان در شهرک غرب تهران
شهرک غرب تهران

رد پای مسیحیان در شهرک غرب تهران

شهرک غرب را آمریکایی ها ساختند و نام آن را شهرک غرب گذاشتند. تا اینجای کار اشکالی به نظر نمی رسد. اما اینکه شهرک غرب محله ای بدون تاریخ و تاریخچه است ، ابدا اینگونه نیست. شهرک غرب روستایی قدیمی در غرب تهران بود. نام اصلی این روستا در زمان قاجار روستای خوردین بود. خوردین روستایی قدیمی در غرب اوین و درکه بود که آب آن از کانال ها و قنات هایی تامین می شد که از این رودخانه ها سرچشمه می گرفت. جمعیت خوردین اغلب مسیحی بودند و می توان گفت که در ابتدا این مسیحیان بودند که شهرک غرب را در تملک خود داشتند و در آن زندگی می کردند. روستای خوردین در جایی قرار داشت که امروز به بلوار خوردین شهرت دارد و نام خوردین امروز از نام روستای خوردین گرفته شده است. روستای خوردین از مناطق بسیار خوش آب و هوای اوین بود و باغات بسیار زیادی در آن وجود داشت. در وبسایت کوچه گرد گزارش کاملی از این محله لوکس و زیبا وجود دارد که می توانید آن را در این جا مطالعه کنید.

باغ اربابی و قنات خوردین تنها بازماندگان عهد قجر

در شهرک غرب باغی به نام باغ اربابی وجود داشت که متعلق به مستوفی الممالک بود. این باعث امروز در تملک آستان قدس رضوی قرار دارد. این باغ به همراه قنات خوردین تنها بازماندگان عصر قجری در شهرک غرب هستند که می توانند جزو میراث شهرک غرب به مردم معرفی شوند.

ورود غربی ها به شهرک غرب

از زمان پهلوی این آمریکایی ها بودند که وارد شهرک غرب شده و آن را آباد کردند. این اتفاق در دهه ۵۰ روی داد. آمریکایی ها شروع به خیابان کشی و ساخت و ساز در شهرک غرب کردند. شهرک غرب فاز بندی شد و ساخت و سازها در آن آغاز شد. این نقطه همان جایی است که نام شهرک غرب بر زبان ها افتاد و دلیل آن هم مهندسی و فعالیت غربی ها در این منطقه بود. پهلوی ها رویای ساخت ایرانی مدرن و نوین را داشتند و می خواستند شهرک غرب را نیز نمونه ای از معماری غربی در تهران تبدیل کنند. خانه هایی که در آن زمان در شهرک غرب ساخته شد ، خانه هایی ویلایی و عمدتا در دو طبقه بود که هنوز این خانه ها در شهرک غرب وجود داشته و جزو بهترین خانه های این محله هستند.

مراکز تفریحی شهرک غرب

شهرک غرب را خیلی از افراد با مراکز خرید و مراکز تفریحی آن می شناسند. این محله پر از پارک های جذاب و زیبا و مراکز خرید و تفریحی است و به همین دلیل ، این محله یکی از بهترین محله های تهران است‌. مراکز خرید شهرک غرب در تهران جزو سرشناس‌ترین مراکز خرید هستند. مرکز خرید میلاد نور ف مرکز خرید لیدوما ، مرکز تجاری گلستان و مراکز خرید بسیاری در شهرک غرب وجود دارند که می توان از این مجموعه ها استفاده کرد.

ویلاهای شهرک غرب امروز از بهترین و محبوب ترین مناطق مسکونی این منطقه است. طراحی و نوع خیابان کشی های شهرک غرب به نوعی است که هیچ گاه قدیمی و کهنه نمی شود و هر چه زمان می گذرد این ویلاها در شلوغی و ازدحام تهران زیبایی های خود را بیشتر نمایان می کند. به دلیل ساخت ویلاها با طبقات کم شهرک غرب به یکی از مناطق بسیار کم ترافیک و آرام تبدیل شده است به نحوی که اگر برای اولین بار به این شهرک بروید ، آن را با یک مجتمع ویلایی در لواسانات اشتباه خواهید گرفت.

جالب است که بدانید ، بسیاری از مالکان این ویلاها هیچ علاقه ای به نوسازی و یا آپارتمان سازی در این املاک را ندارند و به دلیل طراحی های زیبا و مقاومت بالای سازه های شهرک غرب ، بیشتر علاقه دارند که آن ها را به شکل قدیمی خود حفظ کنند. ویلاهای شهرک غرب بیشتر در دو طبقه و به صورت دوبلکس با پله های از بیرون و یا داخل ساختمان طراحی شده و با فضای سبز زیبای این ویلاها ، بهترین محیط های مسکونی را برای ساکنین آن ها ایجاد کرده اند.

خیابان های شهرک غرب نیز از سرسبزترین و زیباترین خیابان های تهران هستند. وجود انواع درختان و گل کاری های بسیار زیاد محیط شهرک غرب را به یکی از زیباترین محیط های شهر سازی تبدیل کرده است. در طراحی شهرک غرب و خیابان های آن توجه بسیار زیادی به پیاده راه ها شده است ، به نوعی که ساکنین این شهرک از ابتدای خروج از منزل به صورت پیاده ، می توانند از پیاده راه های این شهرک بهترین استفاده را برده و پیاده روی لذت بخشی را داشته باشند. این موضوع در کمتر محله ای در تهران وجود دارد. بسیاری از محله هایی که حتی گران قیمت تر از شهرک غرب هستند نیز دارای چنین عناصری در نوع شهرسازی و معماری های خود نیستند.

شهرک غرب ، شهرکی بدون ترافیک

بسیار جالب توجه است که در درون شهرک غرب ، هیچ گاه شما ترافیکی را مشاهده نخواهید کرد. در این شهرک بسیار نادر است که ترافیکی مشاهده شود و این موضوع دو دلیل عمده دارد. دلیل اول آن است در تراکم متناسب این شهرک از نظر شهرسازی و جمعیت است. وجود بافت غیر متراکم و ویلایی این شهرک که طبقات اکثر این ویلاها از دو طبقه تجاوز نکرده است ، بافت جمعیتی این شهرک را متناسب با خیابان های شهرک ایجاد کرده و حتی با افزایش جمعیت چند برابری تهران ، این شهرک جزو معدود محله ها و شهرک های بدون ترافیک در تهران است. موضوع بعدی که باعث شده است شهرک غرب دارای طراحی خاصی در خیابان کشی ها و قطعه بندی زمین ها است. یکی از مواردی که این طراحی را جالب توجه کرده است ، این مورد است که در این محله چراغ های راهنمایی بسیار کمی وجود دارد. عرض خیابان ها بسیار بالا است و خیابان ها با طول بسیار زیاد و به دلیل مورب بودن آن ها بدون تقاطع هستند. این یکی از نکاتی است که در طراحی سعادت آباد وجود نداشته و وجود تقاطع های بسیار زیاد در سعادت آباد ، این محله را در اکثر تقاطع ها دچار ترافیک کرده است. این نکته بسیار حائز اهمیت است که بدانیم در شهرک غرب تنها نقاطی که دارای بار ترافیکی هستند نقاط ورودی و خروجی این محله است که به دلیل تقاطع های غیر اصولی و بسیار زیاد و همچنین به دلیل تراکم جمعیتی زیاد دچار بار ترافیکی شده و این بار را به ورودی ها و خروجی های شهرک غرب تحمیل می کند.

این شهرک غرب در چند مورد باعث شده که جزو بهترین های تهران باشد.
تراکم بسیار کم در نوع ساخت و سازها و طبقات کم در خانه های شهرک غرب
نوع جالب توجه خیابان کشی و تعداد بسیار محدود تقاطع ها با چراغ راهنمایی
استحکام بالای ویلاها و سازه های شهرک غرب
خیابان های بسیار سرسبز با مسیر پیاده رو بسیار مناسب
وجود مراکز خرید بسیار خوب در شهرک غرب
شهرک غرب با این ویزگی های خوب به یکی از بهترین محله های تهران تبدیل شده است. اگر در تهران به دنبال محله ای لوکس و زیبا و ویلایی می گردید ، محله شهرک غرب حتما یکی از این محله ها است.

امتیاز شما به این مطلب
دژ رشکان قدیمی ترین قلعه باستانی ری در تسخیر معتادین
شکار کل و قوچ در میدان حر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل