1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 10 تهران
منطقه 10 تهران

منطقه 10 تهران

منطقه 10 تهران یکی از مناطق مرکزی شهر تهران است. این منطقه با سابقه هشتاد ساله خود از زمان شکل گیری ، دارای تراکم بالای جمعیتی است و به دلیل مجاورت با محدوده های طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا ، تراکم بیشنتری نسبت به مناطق هم جوار خود دارد. سابقه شکل گیری منطقه 10 تهران از دهه های بیست شمسی شروع شد و در دهه های چهل و پنجاه با مهاجرت اقوام مختلف این منطقه از بافت قدیمی و روستایی خود مبدل به بافتی شهری شد.

معرفی کلی منطقه ۱۰ تهران

منطقه 10 تهران از شمال به خیابان آزادی ، از شرق به بزرگراه نواب صفوی ، از جنوب به خیابان قزوین ، از غرب به خیابان شهیدان هرمزان و پادگان جی محدود می شود. منطقه 10 تهران دارای 3 ناحیه خدمات شهری و 10 محله قدیمی است که شاخص ترین محلات آن محلات جی ، بریانک ، سلسبیل ، قصرالدشت ، هستند. قدیمی ترین محله منطقه ده در سال 1304 و جدیدترین محله آن در سال 1353 تشکیل شده است. این در حالی است که قدمت برخی از محلات این منطقه به بیش از 900 سال نیز می رسد که سند این قدمت به وجود بقاع متبرک امامزاده عبدالله و امامزاده معصوم در محدوده این منطقه بازمی گردد.

منطقه ۱۰ تهران کجاست؟

منطقه ۱۰ تهران یکی از مناطق مرکزی تهران است. این منطقه دارای ساتبقه زیادی از زمان ورود به تهران است و می‌توان گفت که اولین منطقه‌ای است که پس از برداشته شدن حصار تهران از سمت غرب، وارد تهران شد. منطقه ۱۰ از شمال با خیابان آزادی، از غرب با بزرگراه یادگار امام، از شرق با بزرگراه نواب و از جنوب با خیابان قزوین محدود شده و با منطقه ۹ تهران، منطقه ۱۱ تهران، منطقه ۱۷ تهران، منطقه ۲ تهران و منطقه ۱۶ تهران مجاورت دارد. این منطقه به دلیل وجود بزرگراه نواب و بزرگراه یادگار امام دارای دسترسی‌های بسیار خوبی به مناطق شمالی و جنوبی‌تر آن است. منطقه ۱۰ تهران دارای محدودیت ترافیکی نیست و محدوده ترافیکی زوج و فرد یا محدوده طرح کاهش آلودگی هوا در شرق این منطقه قرار گرفته و از طریق بزرگراه نواب با این منطقه مجاورت دارد.

دسترسی منطقه ۱۰ تهران

منطقه ۱۰ تهران از تمامی اضلاع خود با بزرگراه‌ها و خیابان‌های بسیار مهمی مانند بزرگراه یادگار امام، بزرگراه نواب، خیابان آزادی و خیابان قزوین مجاورت داشته و این موقعیت، باعث شده این منطقه از مناطق بسیار خوش مسیر مناطق مرکزی تهران باشد. بیشترین حجم ورودی و تردد به این منطقه از طریق بزرگراه نواب و بزرگراه یادگار صورت می‌گیرد و این دو بزرگراه امکان دسترسی بسیار گسترده‌ای را مناطق مجاور می‌دهد.

حمل و نقل عمومی
به دلیل موقعیت خاص منطقه ۱۰ تهران می‌توان این منطقه را از جمله مناطق برتر از نظر سیستم حمل و نقل عمومی به شمار آورد. این منطقه در تمامی محور‌های شمالی، جنوبی و شرقی دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار قوی بوده و در مسیر بی‌آر تی قرار دارند. همچنین این منطقه از نظر سیستم حمل و نقل عمومی داخلی نیز دارای موقعیت ویژه‌ای است که تردد در آن را بسیار آسان می‌کند.

ایستگاه‌های مترو منطقه ۱۰
منطقه ۱۰ از نظر دسترسی به مترو نیز از مناطق برتر تهران محسوب می‌شود. مترو منطقه ۱۰ تهران در قسمت‌های شمالی و شرقی این منطقه دارای موقعیت بسیار خوبی است و این دسترسی باعث شده است تا منطقه ۱۰ تهران دارای چندین‌ایستگاه مترو باشد.
ایستگاه مترو شادمان در تقاطع خیابان آزادی و خیابان آذربایجان
ایستگاه مترو حبیب اللهی در تقاطع خیابان آزادی و خیابان حبیب اللهی
ایستگاه مترو استاد معین در تقاطع خیابان آزادی و خیابان استاد معین

وسعت منطقه ۱۰ تهران

مساحت منطقه 10 تهران 817 هکتار است و به لحاظ وسعت در رتبه های میانی در بین مناطق شهر تهران قرار دارد.

جمعت منطقه ۱۰ تهران

جمعیت منطقه 10 تهران براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ایران، ۳۲۷٬۱۱۵ نفر بوده که شامل (۱۱۷٬۴۰۵ خانوار) ، ۱۶۲٬۱۶۲ مرد و ۱۶۴٬۹۵۳ زن است.

آدرس و شماره تماس منطقه 10 تهران
خیابان آزادی ،تقاطع یادگار امام،جنب کارخانه زمزم
شماره تماس

محلات منطقه ۱۰ تهران

بریانک
زنجان جنوبی
سلسبیل جنوبی
سلسبیل شمالی
شبیری – جی
کارون جنوبی
کارون شمالی
هاشمی
هفت‌چنار

پارک‌ها

پارک رضوان (خیابان کمیل)
بوستان رودکی (خیابان رودکی)
بوستان اعتماد (خیابان هفت چنار)
بوستان هفت چنار (خیابان هفت چنار)
پارک آیینه (خیابان جیحون)
پارک طوس (خیابان طوس)
بوستان زینبیه (خیابان مالک اشتر)
بوستان برادران شهید بیات (بزرگراه یادگار امام)
پارک نور (بلوار بریانک)
بوستان هزار شهید (خیابان شهید عرب)
بوستان خانواده (خیابان شهید عرب)
بوستان ۲۲ بهمن (خیابان شهید عرب)
بوستان ناظمی (خیابان محقق)
پارک دوچرخه (خیابان رنجبر)
بوستان نوا (خیابان رنجبر)
بوستان تهرانی (خیابان قزوین)
بوستان غنی پور (خیابان قزوین)
بوستان باغ حکیم (خیابان محمدیان)
بوستان نیلوفر (خیابان محبوب مجاز)
بوستان زنجان (خیابان زنجان جنوبی)
بوستان شهدای باقری زند (خیابان بهنود)

ایستگاه‌های مترو

ایستگاه متروی شهید نواب صفوی در تقاطع بزرگراه نواب و خیابان آذربایجان
ایستگاه متروی کمیل در حاشیه بزرگراه نواب
ایستگاه متروی بریانک در تقاطع بزرگراه نواب و خیابان بریانک غربی
ایستگاه متروی رودکی در تقاطع بزرگراه نواب و خیابان امام خمینی غربی
بیمارستان های واقع در منطقه ۱۰ تهران
این منطقه دارای چهار بیمارستان است بیمارستان هایی نظیر:
۱.بیمارستان خصوصی اقبال
۲.بیمارستان خصوصی شهریار
۳.بیمارستان خصوصی بابک
۴. بیمارستان دولتی لولاگر
۵.بیمارستان روانپزشکی میمنت

 

سؤالات متداول

محله‌های منطقه ۱۰ کدامند؟
محله‌های منطقه ۱۰ تهران از نظر قدمت جزء محله‌هایی قدیمی هستند که روند شهرسازی خود را از دهه‌های ۱۳۲۰ و ۱۳۳۰ آغاز کردند و به دلیل مجاورت با بافت قدیمی تهران، به سرعت رشد و توسعه یافتند. محله‌های منطقه ۱۰ به دلیل وسعت کوچکتر این منطقه نسبت به مناطق بزرگ تهران، دارای لیست بلندی نیستند، اما این محله‌ها اغلب دارای وسعت زیادی هستند. محله‌های منطقه ۱۰ شامل محله‌هایی چون، محله بریانک، زنجان جنوبی، سلسبیل جنوبی و شمالی، محله جی، محله کارون جنوبی، محله کارون شمالی، محله هاشمی و محله هفت چنار می‌شود.

خیابان‌های منطقه ۱۰ تهران
خیابان‌های معروف منطقه ۱۰ تهران از مهمترین خیابان‌های مناطق مرکزی تهران هستند. اهمیت خیابان‌های این منطقه به این دلیل است که خیابان‌های منطقه ۱۰ در مجاورت طرح زوج و فرد ویا طرح کاهش الودگی هوای تهران قرار داشته و این خیابان‌ها از جمله مسیر‌های ورودی به محدوده طرح ترافیک تهران هستند و حجم بالایی از ورود به این مسیر‌ها از خیابان‌های این منطقه صورت می‌گیرد.

خیابان امام خمینی
خیابان امام خمینی از مهمترین خیابان‌های تهران است که قدمت آن به حدود یکصد سال می‌رسد. خیابان امام خمینی از بزرگراه یادگار آغاز شده و تا میدان امام خمینی و قلب تهران امتداد دارد. خیابان امام خمینی در طی مسیر خود از مناطق ۱۰، منطقه ۱۱ و منطقه ۱۲ تهران عبور می‌کند و از مهمترین خیابان‌هایی است که تمام این مسیر را به یکدیگر متصل کرده است.

خیابان آزادی
خیابان آزادی در شمال منطقه ۱۰ تهران قرار دارد. خیابان آزادی از میدان آزادی تا میدان انقلاب امتداد داشته و از مهمترین خیابان‌های تهران است. خیابان آزادی نیز دارای قدمتی طولانی است و از مناطق ۹ تا منطقه ۱۲ را تحت پوشش خود دارد.

برخی دیگر از خیابان‌های منطقه ۱۰ تهران عبارتند از:
خیابان جیحون
خیابان قصرالدشت
خیابان رودکی
خیابان محبوب مجاز
خیابان مرتضوی
خیابان حاجیان
خیابان نوفلاح
خیابان سلیمانی

5/5 - (3 امتیاز)
منطقه 9 تهران
منطقه 11 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست