1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 11 تهران
منطقه 11 تهران

منطقه 11 تهران

منطقه 11 تهران یکی از مهمترین و قدیمی ترین مناطق مرکزی شهر تهران است. منطقه 11 تهران از جمله مناطقی است که بخش مهمی از شناسنامه تهران قدیم در این منطقه قرار دارد و مرکز رویدادها و اتفاقات مهم سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی کشور بوده است. این منطقه در حال حاضر نیز این موقعیت استراتژیک را حفظ کرده و توانسته است خود را به عنوان منطقه ای استراتژیک مطرح کند. وجود بسیاری از نهادهای مهم حاکمیتی در این منطقه اعم از بیت مقام معظم رهبری ، شورای نگهبان ، سازمان بازرسی کل کشور، شورای عالی امنیت ملی و همچنین ساختمان قدیمی نهاد ریاست جمهوری و ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی در این منطقه قرار دارد.

منطقه ۱۱ تهران کجاست؟

منطقه ۱۱ تهران از مناطق مرکزی تهران است که در مجاورت بافت تاریخی شهر تهران و یا قدیمی‌ترین محله‌های تهران قرار دارد. این منطقه از مناطق غربی تهران قدیم بود که در زمان قاجار وارد حصار تهران شده و به همین دلیل دارای قدمتی بسیار زیاد در ورود به تهران است. منطقه ۱۱ تهران از شمال با خیابان انقلاب، از جنوب با خیابان شوش، از غرب با خیابان نواب و از شرق با خیابان وحدت اسلامی محدود شده است. منطقه ۱۱ تهران با منطقه ۱۰ تهران، منطقه ۱۲ تهران، منطقه ۶ تهران و منطقه ۱۶ تهران مجاورت دارد. منطقه ۱۱ تهران از جمله مناطقی است که به بافت تجاری در بازار بزرگ تهران بسیار نزدیک است و به همین دلیل بسیاری از قسمت‌های این منطقه نیز امروزه دارای بافت تجاری بسیار قدرتمندی هستند. میدان منیریه، میدان انقلاب، خیابان جمهوری و میدان گمرک از جمله بازار‌های بسیار قوی در منطقه ۱۱ تهران هستند. این منطقه در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارد. بخشی از این منطقه در داخل محدوده طرح ترافک و بخشی دیگر از این منطقه در محدوده طرح زوج و فرد و یا طرح کاهش آلودگی هوای تهران قرار دارد و به همین دلیل دارای محدودیت ترافیکی است.

موقعیت منطقه ۱۱ تهران

منطقه 11 تهران از ۴ ناحیه و ۱۹ محله مختلف تشکیل‌شده است. این منطقه ازشرق به خیابان های حافظ و وحدت اسلامی و منطقه 12 ، از غرب خیابان توحید و منطقه 10 ، از شمال به خیابان آزادی و انقلاب و منطقه 6 و از جنوب به خیابان شوش و منطقه 16 منتهی می گردد.

تاریخچه منطقه 11 تهران

منطقه 11 تهران یکی از قدیمیترین مناطق تهران است. بخشی از شناسنامه تهران در این منطقه قرار دارد. برخی از محلات منطقه 11 مانند شیخ هادی تاریخی به قدمت تشکیل شهر تهران را در خود جای داده است و از نظر بافت مراکز مهم تاریخی دارای ارزش بسیار بالایی است. برخی دیگر از محلات منطقه 11 تهران گر چه با کمی تاخیر تشکیل شده است ، اما قدمت آن از بسیاری از مناطق و محلات شهر تهران بسیار بیشتر است. با این حال به طور کلی می توان گفت منطقه 11 تهران منطقه مسکونی در کنار تهران قدیم و محلات آن مانند سنگلج و عودلاجان بوده که در گذر زمان با افزایش جمعیت و مهاجرت اقوام جزو اولین مناطق تهران پس از منطقه 12 بوده است.

جمعیت منطقه 11 تهران

جمعیت منطقه 11 تهران براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۲۸۸٬۸۸۴ نفر است. این جمعیت شامل (۹۸٬۵۵۶ خانوار) که شامل ۱۴۲٬۸۷۷ مرد و ۱۴۶٬۰۰۷ زن هستند. البته پس از این سرشماری جمعیت منطقه 11 رو به فزونی گذاشته است.

وسعت منطقه 11

وسعت منطقه 11 نزدیک به دوازده کیلومتر مربع است.

برخی از اماکن مهم منطقه 11

بیت مقام معظم رهبری
شورای نگهبان
شورای عالی امنیت ملی
سازمان بازرسی کل کشور
ساختمان قدیمی مجلس شورای اسلامی
دانشگاه تربیت معلم
دانشگاه علامه طباطبایی
دانشگاه جنگ
دانشگاه افسری
جهاد دانشگاهی
عناصر تاریخی و موزه های منطقه 11 تهران
موزه جنگ
موزه قرآن کریم
موزه مقدم
کلیسای شرق آشوری
کلیسای مقدس
کاخ مرمر

عمارت تیمورتاش
خانه‌ مینایی
خانه امیر بهادر
خانه انیس الدوله
میدان حسن آباد
میدان حر
میدان پاستور
تأتر شهر
سه راه جمهوری
چهاراه ولی عصر
میدان انقلاب
چهارراه کالج
تالار وحدت
میدان فردوسی
میدان منیریه
خیابان حافظ
خیابان قزوین
خیابان وحدت اسلامی
خیابان جمهوری

سفارتخانه های منطقه 11 تهران

سفارت ایتالیا
سفارت واتیکان
سفارت ارمنستان
سفارت فرانسه

محلات منطقه 11 تهران

آگاهی
اسکندری
امیریه
انبار نفت
انقلاب – فلسطین
جمهوری
حر
حشمت الدوله – جمالزاده
راه‌آهن
سلامت
شیخ هادی
عباسی
فروزش – امیربهادر
قلمستان
مخصوص
منیریه
هلال احمر
سینماهای منطقه 11 تهران
پردیس سینمایی رازی
سینما پارس
سینما مرکزی

ایستگاه‌های مترو

ایستگاه متروی تئاتر شهر
ایستگاه متروی جوادیه
ایستگاه متروی حسن‌آباد
ایستگاه متروی دانشگاه امام علی
ایسستگاه متروی راه‌آهن
ایستگاه متروی منیریه
ایستگاه متروی میدان حر
ایستگاه متروی هلال احمر

پارک‌های منطقه 11 تهران

پارک رازی

بوستان افق

باغ پادگان حر

بوستان رازی

بوستان شهرداری

اوستا

مراکز خرید منطقه 11 تهران

مرکز خرید فجر

مجتمع تجاری مهرسان

معین مال

بازار جدید جمالزاده

مرکز خرید جمهوری

سؤالات متداول

محله‌های منطقه ۱۱ تهران کدامند؟
محله‌های منطقه ۱۱ تهران از جمله محله‌هایی هستند که دارای قدمت بسیار زیادی در تهران هستند. نام این محله‌ها یادآور خاطرات تلخ و شیرین بسیار زیادی برای تهران است. محله‌های منطقه ۱۱ به دلیل قرار داشتن در مجاورت بافت قدیمی و بافت تاریخی تهران قرار دارند، دارای بافت تاریخی و سنتی بسیار زیادی هستند. محله‌هایی چون محله شیخ هادی و محله‌امیریه و محله اسکندری بیشترین بافت‌های تاریخی را در خود دارند. محله‌های منطقه ۱۱ تهران شامل محله‌های آگاهی، محله اسکندری، محله‌امیریه، محله انبار نفت، محله انقلاب، محله فلسطین، محله جمهوری، محله حر، محله جمالزاده، محله راه آهن، محله سلامت، محله شیخ هادی، محله عباسی، محله فروزش یا محله‌امیربهادر، محله قلمستان، محله مخصوص، محله منیریه و محله هلال احمر می‌شود.

5/5 - (2 امتیاز)
منطقه 10 تهران
منطقه 12 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست